PODPOWIEDZI:

Widzieliśmy nowości Hisense Europe - Naprawdę ciekawe AGD!

Widzieliśmy nowości Hisense Europe - Naprawdę ciekawe AGD!

Redakcyjnie zajmujemy się głównie nowym AGD. Dlatego nie mogliśmy przegapić tegorocznych targów IFA w Berlinie. Tam wystawcy z całego świata pokazywali swoje produkty, ściśle związane z elektroniką użytkową. Pośród nich pojawiła się też firma Hisense Europe, ze swoimi markami Hisense, Gorenje oraz Asko. Pokazano całą paletę nowych sprzętów.

Produkty wystawione przez te trzy marki na IFA 2023 w Berlinie, pod pewnymi względami były dość podobne. Kompatybilne technologie i rozwiązania konstrukcyjne to chleb powszedni w każdej dużej grupie zajmującej się produkcją AGD. 

Przy tym nie dajcie się zwieść. Każda marka celuje w innego konsumenta i w każdej części stoiska znalazłem coś wyjątkowego. Na przykład pralkę o niesamowitej klasie energetycznej lub chłodziarkę do wina, automatycznie sortującą butelki po etykietach w aplikacji. Hisense się w tym roku bardzo postarało. Nic dziwnego, zostali głównym partnerem samych targów, błyszcząc logiem z głównego wejścia.

Asko, czyli skandynawski design

Swoją podróż po stoisku rozpocząłem od sekcji Asko. To marka AGD, które można określić mianem luksusowego. Celuje w użytkowników kochających designerskie rozwiązania, zwłaszcza skandynawski minimalizm, a także w profesjonalistów.

Ciekawe i długowieczne zmywarki, pralki i suszarki

Na stoisku pokazano na przykład nowe zmywarki z wieloma możliwościami ustawień sztućców i naczyń, dzięki Flexi Rack, sterylizacją z wykorzystaniem UV oraz wsparciem dla platformy ConnectLife.

Asko DW60 to seria zaprojektowana z myślą o przynajmniej 20 latach używania, dzięki minimalizacji elementów z plastiku i maksymalizacji części stalowych. Jest tu też wiele nowoczesnych lub nietypowych rozwiązań, takich jak manualnie ustawiane natryski. Do wyboru jest mocny lub szeroki, dla różnych typów naczyń.

Logo ASKO na IFA 2023

Szczególnie podobały mi się pralki wykorzystujące stalowy kołnierz, a nie gumowy. Zdaniem producenta to rozwiązanie bardziej higieniczne, a przy tym równie szczelne. Bardzo mi się podoba, bo elementy uszczelniające to zawsze coś najbardziej awaryjnego i wyłapującego brudy. Asko fajnie to rozwiązało.

Designersko i użytecznie w kuchni

Seria Elements by Asko to też ciekawa sprawa. Piekarniki, mikrofalówki i ekspresy do zabudowy z frontami wykonanymi z designerskich materiałów, w stonowanych kolorach, wykorzystują najnowsze technologie do przygotowywania jedzenia. Nowa seria Elements Pearl Grey, jak sama nazwa wskazuje, wprowadza perłowo-szare barwy do kuchennego AGD producenta.

Piekarnik ASKO w kolorze perłowo-szarym

Jeżeli o kuchnię chodzi, to warto spojrzeć też na płyty indukcyjne. U tego producenta występują w różnych układach, w tym z palnikiem na wok. Mają też wysuwające się okapy, usuwające na bieżąco dym i tłuszcz przy gotowaniu. Producent kładzie największy nacisk na Celsius Cooking.

To technologia łącząca sensory, obecne w formie standardowego wkładanego termometru lub w specjalnej patelni czy garnku, z płytą. Dzięki temu można uzyskać zawsze precyzyjną temperaturę gotowania. Do tego przygotowano stronę z przepisami. W formie nagrań przeprowadzą cię przez cały proces gotowania.

Chłodziarka na wino, która rozpoznaje etykiety!

Ostatnia ciekawostka na stoisku Asko to chłodziarki na wino. Utrzymają trunki w odpowiedniej temperaturze i zabezpieczą je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych lub nadmiernej wilgotności. Do tego są bardzo smart. Mogą katalogować kolekcję win, odczytując ich etykiety poprzez wbudowaną kamerę. Baza danych zawiera około 12 milionów różnych trunków!

Minimalistycznie, ale również innowacyjnie u Hisense

Głównym celem było odwiedzenie stoisk z AGD, ale nie mogłem przejść obojętnie koło telewizorów laserowych. Oczywiście IFA to nie miejsce na premiery telewizorów, ale fajnie było doświadczyć na żywo rozwiązań Hisense w tym zakresie. Nawet jeśli takie L9H już pojawiło się w naszych materiałach parę miesięcy temu.

Hisense L9H na IFA 2023

To ultrakrótkoogniskowy projektor, zdolny do rzucania - w zależności od wersji - nawet 120-calowego obrazu. W 4K z Dolby Vision i stojąc tuż pod ścianą. Wystarczy mu 35 centymetrów odległości. Ma wbudowany tuner telewizyjny, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby na nim oglądać ulubione programy, oraz system Smart TV.

Lśni jednak X-Fusion Triple Laser Light Engine. Dosłownie, bo system rzucania dźwięku jest bardzo mocny i nie ma tu problemu z obrazem również za dnia. Tym bardziej, jeżeli dokupicie odpowiedni ekran. A kolorystyka jest nie do przełożenia na film, bo Hisense L9H pokrywa 107% bardzo szerokiej palety barw BT-2020. Świetnie to wygląda na żywo.

Piekarniki inspirowane piecami

W relatywnie niewielkim pomieszczeniu Hisense udało się upakować bardzo dużo AGD. Musieli, bo mają się czym pochwalić. Rzucały się w oczy przede wszystkim piekarniki, również te z funkcją mikrofali, wykorzystujące nowoczesne technologie producenta. Na przykład Even Bake, czyli delikatne zaoblenie kształtu wnętrza, zainspirowane tradycyjnymi piecami na drewno, ma zagwarantować bardziej chrupiące, ale nie wysuszone, pieczone dania.

Trzy urządzenia Hisense obok siebie, piekarnik, ekspres i piekarnik z funkcją mikrofali

Duży nacisk położono również na obecność funkcji parowych, w ramach Steam Add Pro, a także wsparcie dla ConnectLife. Z poziomu smartfona możesz podejrzeć proces pieczenia lub zdalnie nagrzać piekarnik przed przyjściem do domu. 

Prezentowana mikrofalówka w zabudowie też była dość ciekawa. Stworzono ją w 52% z materiałów recyklingowanych. Wykorzystuje programy automatyczne, bazujące na wprowadzanych informacjach o wadze jedzenia. Zwróć też uwagę na technologię Stirrer. Zapobiega nierównemu pieczeniu, rozprowadzając zamontowanym u góry wirnikiem mikrofale.

Prezentacja działania technologii Stirrer na IFA 2023

Na stoisku nie zabrakło również małego AGD. Nie będę przechodził przez wszystko, bo jest tego sporo, ale producent wciąż zajmuje się też tym segmentem. Wystawiono m.in. bardzo elegancki mały piekarnik z funkcjami parowymi, elektrycznego grillla oraz Air Fryera z mieszadłem. Ciekawe czy takie urządzenia też jest w stanie zabezpieczyć odwiedzony przez nas na IFA MyScreen.

Lodówka - szara w środku czy bardzo cicha?

Na stoisku Hisense rzuciły mi się w oczy dwie konkretne lodówki. Pierwsza to spory, dwudrzwiowy model z dotykowym ekranem na froncie. Można poprzez niego na przykład zostawiać notatki dla innych domowników lub wyświetlać przepisy.

Dotykanie nowej lodówki Hisense, panel dotykowy pokazuje szereg kafelków

Oczywiście model wspiera aplikację ConnectLife. Lodówka daje możliwości zarządzania jedzeniem, dzięki czemu możemy uniknąć jego marnowania. Wprowadzamy produkty do listy i aplikacja sama wskazauje produkty bliskie przeterminowaniu. Łączność Wi-Fi jest bardzo ważna, co dobitnie pokazuje AVM na IFA 2023.

To może wydawać się dziwne, ale szczególnie podoba mi się design wnętrza tej lodówki. Jest szara w środku. Jak to zobaczyłem, to zrozumiałem, że oklepane białe chłodziarko-zamrażarki powinny wreszcie odejść do lamusa. Do tego metalowa płyta na tyle lodówki, podtrzymująca chłód i specjalne szuflady na warzywa i owoce. Ta lodówka jest już dostępna w Polsce.

Szare wnętrze lodówki, widać dwie szuflady wypełnione warzywami i owocami

Bardzo zainteresowała mnie też inna lodówka. Hisense RB5N331 wyróżnia się przede wszystkim dwiema rzeczami. Jest niezwykle energooszczędna. Przy tym też dość cicha. Rekordowe 28 decybeli hałasu to wynik w praktyce niesłyszalny. Ma też rozwiązania charakterystyczne dla nowoczesnych lodówek, takie jak  szuflada na mięso czy Moisture Fresh Crisper, ustalanie wilgotności, dla warzyw oraz owoców.

Inteligentna pralka i suszarka

Nie można zamknąć tematu Hisense, nie wspominając o ich pralkach i suszarkach. Te zaprezentowane na IFA 2023 wyglądają dość nowocześnie i wykorzystują kilka fajnych rozwiązań. 

W pralce to na przykład AI Super Wash do automatycznego ważenia, rozpoznawania jakości i twardości wody oraz tekstury ubrań. Jest tu też Hygiene Guard+, czyli antybakteryjna guma na drzwiach. Wraz z systemem Pure Jet dogłębnie czyszczącym ubrania, a także drzwi i ich okolice, pralkę łatwo utrzymasz w higienicznym stanie. Całość spinają programy czyszczące bęben i szufladę, funkcje parowe oraz program 15-minutowy. Jest czysto i praktycznie.

Korzystanie z panelu w nowych pralkach Hisense

Pokazaną na targach suszarkę też wspiera sztuczna inteligencja. AI Super Dry rozpoznaje wilgoć i temperaturę ubrań, aby optymalnie je wysuszyć. W dodatku ma samoczyszczący się kondensator, delikatny program Gentle Dry, funkcje parowe (usuwające alergeny) i Ion Refresh, pozbywający się zapachów z ciuchów w 30 minut.

Gorenje - pewny wybór od lat

Ogromną popularnością cieszyło się na IFA Gorenje. Na tej części stoiska można było zobaczyć nie tylko najnowsze urządzenia firmy, ale i na przykład wystawę stylizowanych na retro sprzętów. Tworząc małe AGD, marka wciąż odwołuje się do tradycyjnego designu. Dość powiedzieć, że na tegoroczne targi IFA przywieźli krajalnice do chleba. Nie widziałem takiego sprzętu, od 20 lat.

Dwie krajalnice do chleba na półce, na tle rośliny

AGD dla miłośników gotowania

Szczególnie imponowała sekcja kuchenna. Po pierwsze była duża, a po drugie tuż obok znajdowało się stoisko, na którym eksperci przygotowywali pizzę. To ma znaczenie, bo jedną z funkcji, którą dumnie chwaliło się Gorenje w swoich piekarnikach była… funkcja pizzy. Piekarnik rozgrzewa się do 300 stopni Celsjusza i muszę przyznać, że neapolitański placek z takiego sprzętu był bardzo udany.

Wnętrze piekarnika marki Gorenje na IFA 2023

Poza tym mamy tu do znowu do czynienia ze specyficznym kształtem wnętrza, symulującym tradycyjne piece drzewne. Pewnie częściowo dzięki temu udało się zrobić taką pizzę. Jest tu też funkcja Air Fry+, działająca w zestawieniu ze specjalną siatkową tacką. Pozwala piec chrupiące jedzenie bez tłuszczu.

Do tego warto zwrócić uwagę na AutoBake, czyli system 70 automatycznych przepisów i funkcje parowe. Pomagają przygotować dobrze wyrośnięte chleby lub zdrowsze warzywa. Znacznie ma też perforowana stalowa taca. Przepuszcza parę i zapobiega przywieraniu jedzenia.

Nowy piekarnik Gorenje na IFA 2023

Gorenje pokazało również piekarnik mikrofalowy. Również ma funkcję pizza i specjalny kształt oraz tryb Air Fry+. Do tego firma podkreśla zalety technologii inwerterowej i StirrerTechnology, które sprawiają, że jedzenie jest równomiernie podgrzewane. Poza tym można do środka włożyć tacę do pieczenia w standardowych piekarnikowych wymiarach.

Pod mikrofalówką kryła się szuflada grzewcza. Otwierana na docisk, podtrzymuje w ramach kilku programów ciepło talerzy i kubków lub jedzenia i wody. Może też posłużyć do rozmrażania mięsa przed pieczeniem. Gorenje zaprezentowało również ekspresy do zabudowy. Są w stanie przygotować cappuccino oraz kilka innych standardowych kaw, mają powiększony pojemnik na mleko, a także pięć stopni intensywności kawy i tryb auto-clean.

Płyta indukcyjna z pięcioma polami od Gorenje

W oczy rzucały się też płyty indukcyjne. Zwłaszcza model IS855BSC. Przy pięciu polach, w tym BigZone pośrodku, na tej płycie znajdzie się miejsce na wszystkie garnki. Zresztą, pola automatycznie rozpoznają, czy coś się na nich znajduje, rozpoczynając grzanie. Nie zabrakło funkcji AreaFlex, czyli możliwości połączenia dwóch pól w jedno, pod większe brytfanny, oraz programów automatycznych, pod gotowanie, grillowanie, smażenie, rozmrażanie, roztapianie i podtrzymywanie ciepła.

Konwertująca lodówka i zmywarka z UV

W kuchni spotykamy też kilka innych typów urządzeń. Z dużego AGD, pokroju lodówek czy zmywarek, na stanowisku Gorenje było sporo różnych sprzętów. Najbardziej wyróżniały się jednak dwa.

Po pierwsze lodówka. Gorenje NRC620ASXL5M ma klasę energetyczną A, NoFrost Plus i wiele przydatnych rozwiązań. Na przykład AdaptTech. Dostosowuje temperaturę do otwierania drzwi, aby zapobiec jej nagłym wzrostom. Ciekawostką jest to, że możesz zmienić zamrażarkę w chłodziarkę, jednym przyciskiem, aby uzyskać więcej miejsca na napoje. 

Szara lodówka Gorenje na tle ścianki

Do tego są też szuflady. Jedna na warzywa i owoce, z utrzymywaniem wilgoci na odpowiednim poziomie, druga, czyli ConvertZero Zone, na mięso. Przy tym możesz ją przełączyć w tryb pod warzywa i owoce. Pod pewnymi względami przypomina to wszystko nowości Candy.

Zmywarka do zabudowy wyróżnia się przede wszystkim higieną. Wykorzystując światło UV, zabija do 99,9% bakterii i wirusów przy każdym programie. W dodatku ma funkcję Smart UltraDry, czyli automatyczne otwieranie drzwi po zmywaniu, aby wysuszyć, z pomocą wentylatora, naczynia i zapobiec rozwojowi pleśni lub bakterii. Istotny jest też PowerPlus Zone, zwiększający wydajność zmywania o 30%. To górny natrysk, pozbywający się ze sztućców wszystkich zabrudzeń.

Bardzo energooszczędnie, czyli pralki i suszarki Gorenje

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym, elementem stoiska Gorenje były pralki i suszarki. Pośród nich lśniły, znowu, dwa modele. Pralka Gorenje WNS143ART3 ma wiele przydatnych funkcji i wyjątkową klasę energetyczną. To jeden z najwydajniejszych modeli na rynku.

Jedna z bardziej energooszczędnych pralek na IFA 2023

Dodatkowo wykorzystuje AirDry, czyli funkcję suszenia szuflady z detergentem, bębna i uszczelki drzwi. Ma też system AdaptTech. Automatycznie zapamięta ustawienia przy każdym automatycznym programie, ułatwiając powtórzenie go. Nie zabrakło funkcji parowych. Pomagają wyprostować zagniecenia i pozbyć się bakterii.

Pralka i suszarka obok siebie, z neonowym wiatrakiem w tle

Suszarka, przy klasie A+++, też jest dość oszczędna. Wyposażono ją w system NatureDry, czyli imitowanie powiewu wiatru. Ma poprawiać efektywność suszenia. Jest też funkcja SuperHygiene, pozbywająca się bakterii w wysokich temperaturach, automatyczne ustawienia przy współpracy z wybranymi pralkami oraz szybki program 89-minutowy.

Materiał powstał w ramach płatnej współpracy z Hisense.

blog comments powered by Disqus
Widzieliśmy nowości Hisense Europe - Naprawdę ciekawe AGD!