PODPOWIEDZI:

AVM na IFA 2023 - Nadchodzi Wi-Fi 7 i Matter!

AVM na IFA 2023 - Nadchodzi Wi-Fi 7 i Matter!

AVM na IFA 2023 pokazało sporo nowości. Pośród nich naprawdę ciekawe routery, które trafią do Polski. Wśród najważniejszych technologii prym wiodło Wi-Fi 7. Nowy standard łączności bezprzewodowej, chociaż jeszcze nie jest wykorzystywany w urządzeniach konsumenckich, będzie w najbliższej przyszłości wprowadzany na rynek. Warto się na to przygotować.

Dlatego nowości AVM na IFA 2023 powinny zainteresować każdego. Zresztą, wśród prezentowanych produktów, producent nie skupiał się wyłącznie na routerach. Pojawiły się też czujniki otwarcia drzwi i okien oraz urządzenia współpracujące z nową platformą Matter, oraz technologią Zigbee. Było ciekawie.

Przyszłościowe routery dosłownie dla każdego

Tym, co najbardziej przykuło mój wzrok na stoisku, był jeden, duży i nowoczesny router. Zresztą, to nim najbardziej chciał pochwalić się przedstawiciel firmy. Zdaniem Klausa von Kriesa, regionalnego kierownika sprzedaży:

[...] dużą nowością jest FRITZ!Box 5690 Pro, nasze pierwsze urządzenie z Wi-Fi 7. [...] To idealne urządzenie rozwojowe, przy przechodzeniu z DSL na sieć optyczną. Sprawdzi się też wtedy, gdy po prostu korzystasz z sieci światłowodowej, aby mieć odpowiednie prędkości do Wi-Fi 7.

FRITZ!Box 5690 Pro to rozwiązanie praktycznie dla każdego. Łączy nowoczesny standard Wi-Fi 7, z możliwością podłączenia do sieci światłowodowej lub DSL. To oznacza, że nawet jeżeli w twojej okolicy wciąż internet bazuje na miedzi, to urządzenie możesz kupić, z myślą o przyszłości.

FRITZ!Box5690 Pro widziany od frontu, zza niego wyłania się tablet, po prawej stronie jest osoba w czerwonej koszulce

Nowe urządzenie marki FRITZ! wyposażono też w port WAN/LAN 2,5 Gb/s. Jeżeli dostawcy Internetu rozbudują infrastrukturę jeszcze bardziej, z takim sprzętem będziesz na to gotowy. No i kwestia Wi-Fi 7 to szereg nowoczesnych technologii, pomagających między innymi w uzyskaniu jeszcze wyższej prędkości i niezawodności połączenia w trzech pasmach. Router teoretycznie obsłuży połączenie bezprzewodowe o prędkości prawie 18,5 Gb/s!

Przekrój portów FRITZ!Box5690 Pro, widać łącze SFR, telefoniczne, WAN/LAN 2,5 GB i cztery porty LAN

Wisienką na torcie jest wbudowany interfejs ZigBee, który pozwoli ci w pełni zintegrować swój inteligentny dom. Jeżeli interesuje cię inwestycja w urządzenia obsługujące standard łączności Matter, to dobrze się składa. FRITZ!Box 5690 Pro ma otrzymać dla niego wsparcie w przyszłości.

Zobacz też: Nowe audio, smartwatch OLED i nieżółknąca obudowa - Hama na IFA 2023

Mniejszy router dwupasmowy

Producent pokazał też FRITZ!Box 6670 Cable. To znacznie mniejszy router, który również obsługuje standard Wi-Fi 7. Ten model jest jednak dwupasmowy. Tym samym osiąga mniejsze prędkości. Moim zdaniem nadal wysycą potrzeby dzisiejszego użytkownika. Mowa w końcu o łącznej teoretycznej prędkości do 3,6 Gb/s.

FRITZ!Box 6670 Cable widziany z daleka na stoisku, w tle są ludzie

Poza tym jest tu też jeden port WAN/LAN 2,5 Gb/s, możliwość podłączenia do sieci poprzez kabel telefoniczny, DECT i wsparcie standardu DOCSIS 3.1, pozwalającego na łączność z Internetem o prędkości sięgającej teoretycznie do 10 Gb/s przy pobieraniu. To kolejny router obsługujący protokół ZigBee, z planowanym dodaniem obsługi Matter w przyszłości. Współpracuje też z siecią Mesh FRITZ! oraz DECT ULE.

Nowy powerline z Wi-Fi 6 i czujniki otwarcia drzwi/okien

Producent przyjechał na targi też z FRITZ!Powerline 1240 AX. To urządzenie pozwalające na wykorzystanie istniejącej w domu instalacji elektrycznej, do przesyłania danych pomiędzy pomieszczeniami. Nowy sprzęt marki FRITZ! wspiera standard Wi-Fi 6, o prędkości do 600 megabitów na sekundę, a także gigabitową sieć LAN.

Czujnik otwarcia drzwi w rmęskich rękach na tle stoiska

Oprócz tego firma rozwija swoje portfolio produktów typowo pod inteligentny dom. Na stoisku można było zobaczyć FRITZ!DECT 350. To czujnik otwarcia drzwi lub okien. Działa na bazie sensora magnetycznego i wykorzystuje akumulatorki AAA do pracy. Pozwoli ci na przykład zaprogramować wyłączanie ogrzewania przy otwartych oknach. Takie rozwiązania mogą pomóc inteligentnie zabezpieczyć dom.

Czy nowe urządzenia FRITZ! pojawią się w Polsce?

Na razie nie znamy cen ani dokładnej daty premiery w Polsce. Przy tym nie ma się co martwić. Co prawda AVM to nie jest polska firma, tak jak obecne na IFA MyScreen, ale zapytałem przedstawiciela firmy o to, czy możemy się spodziewać tych wszystkich nowości w naszym kraju. Klaus von Kries twierdzi, że: 

Na sto procent! Wszystkie nasze produkty tworzone są z myślą o wielu językach [...] Tym samym mamy w pełni polski interfejs i wszystkie zalety obecne w niemieckiej wersji, są obecne też w Polsce. Po prawdzie produkujemy wspomniane wcześniej urządzenie w Polsce, we Wrocławiu.

Materiał powstał przy płatnej współpracy z AVM.

blog comments powered by Disqus
AVM na IFA 2023 - Nadchodzi Wi-Fi 7 i Matter!