PODPOWIEDZI:

Koronawirus w technologii, sklepy internetowe z problemami - VideoNews #238

Koronawirus w technologii, sklepy internetowe z problemami - VideoNews #238

Pierwszy miesiąc 2020 roku dobiegł końca i powiedzieć, że był burzliwy, to jak nic nie powiedzieć. Nie zabrakło przecieków, ale i sytuacji, które odcisnęły piętno na całym świecie, w tym branży technologicznej. Najciekawszym zdarzeniom przyjrzę się w 238. odcinku VideoNewsa!

W tym tygodniu przetestowałem HTC Desire 19+. Na testy otrzymałem Oppo A5 2020, więc niebawem mu się przyjrzę. Ponadto pomagamy w dylematach śniadaniowych. Magdalena odpowiada na pytanie: Jaki dobry toster o wysokiej mocy? oraz jaki tani toster do 100 złotych wybrać?

Krótkie informacje

  • Android bezpieczniejszy od iOS? Tak sugeruje wywiad z detektywem Rexem Kiserem, który korzysta z Cellebrite - narzędzia do łamania zabezpieczeń. Do najnowszych modeli Androida trudniej się dostać aniżeli do najnowszych iPhone'ów.
  • Motorola może pracować nad konkurencją dla Samsunga Galaxy Note. Leaker Evan Blass wypuścił do sieci zdjęcia smartfona Motoroli z rysikiem. Ten przypomina raczej budżetowe rozwiązania z serii LG Stylo.
     

Motorola z rysikiem niczym S Pen? Może niebawem dojść do takiej premiery

  • Unia Europejska chce przełamać dominację amerykańskich firm technologicznych za pośrednictwem jednolitego rynku danych cyfrowych. Taką propozycję złożono w Parlamencie Europejskim.
  • Nintendo oficjalnie zaprzecza, jakoby nowy Switch miał się pojawić w 2020 roku.
  • Apple może zdecydować się na odważny design nowego iMaca. Opatentowany wygląd charakteryzuje się połączoną z ekranem klawiaturą, a to wszystko na jednej tafli szkła. 
     

Patent na iMaca

  • Uwaga klienci sklepu etuo.pl. Doszło do włamania, w którym ukradziono dane dotyczące zamówień w serwisie. Mogą tam być, poza imieniem i nazwiskiem, wasze adresy, numery telefonu oraz e-mail. Zaleca się zmianę danych.

Czy klienci Bestceny odzyskają pieniądze?

Bestcena.pl, sklep sprzedający przede wszystkim smartfony, wstrzymał sprzedaż. Powodem jest kontrola Urzędu Skarbowego, zakończona zablokowaniem kont bankowych. Z tego powodu klienci nie otrzymają zwrotu poniesionych kosztów - przynajmniej na razie. Sklep nieco ponad dwa tygodnie temu informował o wydłużonym czasie realizacji zamówień. Obecnie po kliknięciu na którąkolwiek z ofert pojawia się komunikat "zamawianie niemożliwe". 

Bestcena z 9 stycznia


Co ciekawe, na stronie doszło do zmiany cen produktów. W porównaniu między 9 stycznia (powyżej) a 23 stycznia (poniżej), część z nich podrożała o około 23%. To tyle, ile wynosi VAT, o którego niepłacenie podejrzewa się firmę. 

OleOle z kodem rabatowym "Bestcena" sprzedaje smartfony taniej!

Ceny z bestcena.pl z 23 stycznia

Dodatkowo osoby, które chciałyby zachować urządzenia, mogą mieć spory problem. Zakupione na bestcena.pl urządzenia nie należą do klientów. Są one wydawane im na zasadzie zawarcia "umowy najmu" w ramach "Oferty Genius". To oznacza, że przy zabezpieczeniu majątku firmy może być wymagany zwrot urządzeń, które zostały nabyte na bazie tej oferty. Genius obejmuje wszystkie zakupy przeprowadzane przez indywidualnych klientów. W sekcji "Częste pytania" taki opis: 

„Chcąc zapewnić Ci jeszcze dłuższy komfort korzystania z urządzenia, każdy zakup prywatny objęty jest specjalnym, bezpłatnym programem Genius. Jest to 30-miesięczne wsparcie gwarancyjne realizowane bezpośrednio przez nas na zasadzie door to door. Program obejmuje produkty nowe. Gwarancja przydzielana jest automatycznie w chwili zamówienia, nie musisz podejmować żadnych dodatkowych kroków. Jeśli dokonujesz zakupu na firmę, obowiązuje Cię jedynie gwarancja producenta, niemniej jednak masz możliwość wykupienia gwarancji sprzedawcy na 12 lub na 24 miesiące”.

W połączeniu z informacjami o najmie wynika z tego, że kupujący wynajmował sprzęt, a by obowiązywał go serwis gwarancyjny, przy zawarciu umowy zgadzał się on także na "ofertę genius". Firmy mogły skorzystać wyłącznie z gwarancji producenta: 

1.2 Stosunek prawny powstały na podstawie niniejszych Ogólnych Warunków i związany z czynnościami prawnymi stanowi stosunek najmu, na podstawie którego Najemca wynajmuje od Wynajmującego towary dokładnie określone w danym zamówieniu (zwanym dalej wyłącznie „Umową”), przy czym bardziej szczegółowe warunki Umowy określają niniejsze Ogólne Warunki i inne powiązane czynności prawne mające na celu zawarcie Umowy, dokonywane przez Umawiające się Strony przed zawarciem Umowy i/lub podczas zawierania Umowy. Towary oferowane do wynajęcia można wybrać, przeglądając katalog oferowanych towarów na naszej stronie internetowej https://bestcena.pl. 

Jeśli dokonaliście zamówienia poprzez podanie danych do płatności kartą, możecie skorzystać z procedury Chargeback. Aby przyspieszyć odzyskiwanie pieniędzy, należy zrezygnować w banku ze składania reklamacji.

Więcej problemów mogą mieć właściciele firm, którzy kupowali od bestceny urządzenia na fakturę. W tym przypadku zawierali oni umowę z brytyjskim Bestcena LTD. Transakcje wewnątrz wspólnoty Unii Europejskiej są opodatkowane dopiero na terytorium Polski i to na kupującej firmie spoczywa obowiązek odliczenia VAT-u.
Teoretycznie wszystko powinno się zgadzać, jeśli faktycznie urządzenie zostało sprzedane, a nie wynajęte. Jeśli jednak była to usługa wynajęcia, taki przedsiębiorca może mieć źle rozliczony VAT.
 

Informacja o relacji allegro-bestcena (Źródło: @psciechowski na Twitterze)

W najlepszej sytuacji mogą być kupujący od bestceny na allegro i wewnątrz internetowego sklepu empik.com. Portal aukcyjny w wiadomościach do swoich użytkowników ustosunkował się do sytuacji. Wskazuje on na obowiązek sprzedażowy dla sprzedawców obecnych na serwisie. W dużym skrócie - wystawiając przedmiot, wystawiasz go na sprzedaż, a nie na wynajem. Po rozmowach z infolinią empik wiemy, że tam sytuacja ma się podobnie, choć nadal nie otrzymuje się faktury VAT, tylko fakturę VAT marża. 

Sztuczna inteligencja przewidziała "koronawirus"

Algorytm BlueDot zbiera wiedzę na temat chorób roślin i zwierząt oraz "czyta" teksty z zagranicznych serwisów. Na bazie tych informacji potrafi ostrzec przed zagrożeniami biologicznymi. Platforma oparta o algorytm ostrzegła swoich klientów 31 grudnia, na 9 dni przed informacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na ten temat. Co więcej, program przewidział także, kiedy wirus przeniesie się do innych miejsc jak Tokio, Seul czy Bangkok.

Virus 2019-nCov wpływa także na świat technologii

Wirus 2019-nCov z Wuhan może mieć wpływ na świat technologii. Przede wszystkim na Apple, w przypadku którego znaczna część fabryk znajduje się w Chinach. Firma jest także mocno zależna od chińskich konsumentów, którzy odpowiadają za 15% jej przychodów. Tim Cook zapewniał, że są gotowi na zmiany. Przenosiny produkcji iPhone'ów mogą jednak być problematyczne, bowiem w tej chwili jedyną fabryką poza Chinami jest oddział Foxconnu w Chennai.

Apple w kryzysie? Nie ma takiej możliwości

Najnowszy raport kwartalny Apple mówi o przychodzie w wysokości 91,8 miliardów dolarów. To najwyższy wynik w historii, lepszy od ubiegłorocznego o 7,5 miliarda. Zysk netto także wzrósł - z 20 miliardów do 22,8 miliarda. Na rekordowy wynik firmy złożyła się sprzedaż iPhone'a w różnych odsłonach - dział smartfonowy wygenerował 7,7 punkta procentowego lepszy wynik w porównaniu z poprzednim rokiem, co dało łączny zysk 56 miliardów. 

Kwartalne zyski Apple pod koniec 2019 roku pobiły rekordy

Firma zyskuje globalnie. Także w Chinach, które były dla Apple trudnym rynkiem. Tam zysk wzrósł z 13,17 miliona dolarów do 13,58, a więc zwiększył się o 3,1%. Gigant z Cupertino zarabia coraz więcej na sprzedaży usług - z ubiegłorocznych 10,88 miliarda przeskoczył na 12,72 miliarda dolarów. Oczywiście sprzedaż produktów Apple pod koniec roku zawsze jest wyższa, z powodu premiery nowych iPhone'ów. Możliwe, że do 2025 roku Apple będzie mieć 2 miliardy aktywnych urządzeń.

Avast sprzedawał twoje dane bez szyfrowania

Motherboard i PCMag dotarły do informacji na temat sprzedawania danych użytkowników przez Avast. Konkretnie chodzi o spółkę Jumpshot. Dane pochodzą z ponad 100 milionów urządzeń. Kupowały je największe firmy, jak Google, Pepsi czy Microsoft. Choć użytkownicy muszą zaznaczyć, że zgadzają się na zbieranie danych, część z nich nie wiedziała o handlu informacjami. 

Avast pobierał informację od 100 milionów użytkowników

Kup bezpiecznego antywirusa!

Pośród sprzedawanych danych była lokalizacja, wyniki wyszukiwania w Google, video na Youtube, jakie oglądaliśmy, a nawet informacje o stronach z treściami pornograficznymi. W niektórych przypadkach da się określić, jakie hasła były wpisywane i o jakiej porze. Dobra wiadomość jest taka, że Jumpshot nie posiada imion i nazwisk. Zła, że poprzez odwróconą dedukcję da się do nich dojść. Avast poinformował, że Jumpshot przestaje działać ze skutkiem natychmiastowym. 

Robot, który się poci

Pot służy tutaj, podobnie jak u człowieka, do zapobiegania przegrzewaniu. Może to być woda, ale także i inny płyn, który lepiej chłodziłby konstrukcję. Za jej stworzenie odpowiadają robotycy z Uniwersytetu Cornella oraz Włoskiego Instytutu Technologicznego. Ta składa się z trzech elastycznych macek. Pocenie się pozwala na wielogodzinną pracę bez przegrzewania.

Robot z mackami jest wypełniony wodą, która go chłodzi

Ponadto jest potrzebne, bowiem konstrukcje z gumy nie odprowadzają ciepła tak dobrze jak metal. Otwory potowe mają jeszcze jedną zaletę - pozwalają na pobieranie płynów z zewnątrz. Wadą jest obniżenie zdolności chwytania. Trudno też na ten moment wyobrazić sobie robota pijącego wodę. Projekt powstaje jednak z myślą o przyszłości, w której roboty operowałby niezależnie od kabli. 

Czesi pozbawili polską firmę milionów

Asseco Poland otrzymało kontrakt na przygotowanie systemu elektronicznych winiet autostradowych w Czechach. Ten opiewał na 15 milionów euro i został zawarty w trybie niejawnym, bez przetargu. Taką decyzję przyjęto jako marnotrawienie pieniędzy podatników. Wśród nich swojego niezadowolenia nie ukrywał Tomáš Vondráček z agencji informatycznej Actum. Postanowił on zmobilizować informatyków do stworzenia darmowej alternatywy. 

Fairznamka to projekt obywatelski, stworzony oddolnie

Na zorganizowanym przez niego hackathonie powstał system ferznamka.cz. Serwis ma w domyśle pozwalać na wykupienie abonamentu na przejazd autostradami, także za pośrednictwem smartfonów. System został przetestowany przez obecnego ministra transportu, Karela Havlíčka. Ten uznał go za udany, ale nie powiedział, czy zostanie wdrożony. Sama historia ma też dobre zakończenie, bowiem Asseco chce polubownie odstąpić od umowy.


Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: Źródła:

blog comments powered by Disqus
Koronawirus w technologii, sklepy internetowe z problemami - VideoNews #238