PODPOWIEDZI:

Najlepsze Ciśnieniomierze — Podpowiadamy Jak Wybrać Optymalny Sprzęt

Najlepsze Ciśnieniomierze — Podpowiadamy Jak Wybrać Optymalny Sprzęt

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, inaczej nazywane hipertensją, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest codzienne i regularne monitorowania ciśnienia skurczowego oraz rozkurczowego. Tylko w taki sposób mogą sprawdzić, czy w ich organizmie nie dzieje się nic niepokojącego, co należałoby jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. Chorzy są pod stałą opieką lekarza, ale sami również muszą na co dzień troszczyć się o siebie. W tym celu warto się zaopatrzyć w dobry ciśnieniomierz, pomagający kontrolować swoją kondycję. Jak kupić najlepszy aparat do mierzenia ciśnienia? Sprawdź, na jakie elementy koniecznie musisz zwrócić uwagę.

Ciśnieniomierze to przydatne urządzenia domowe, które pozwolą monitorować kilka bardzo ważnym parametrów. Są często dobrym pomysłem na prezent na Dzień Matki czy inne okazje. W tym materiale postaramy Wam się przybliżyć tę kategorię sprzętową - wskazać rodzaje urządzeń, ich najważniejsze parametry czy dodatkowe funkcje. Dzięki temu będziecie już wiedzieć, który ciśnieniomierz kupić.

Typ ciśnieniomierza

Ciśnieniomierze znane są lekarzom i pacjentom już od dawna. Początkowo stosowano aparaty rtęciowe, które obecnie już wyszyły z użycia. Choć były dokładne i nie wymagały kalibracji, czyli wzorcowego regulowania, to jednak ich gabaryty oraz trująca substancja, na której opierały swoje działanie sprawiły, że trzeba było poszukać innego wyjścia. Stąd po jakimś czasie ciśnieniomierze rtęciowe zostały zastąpione przez zegarowe, używane zresztą do dzisiaj, najczęściej w gabinetach pielęgniarek oraz lekarzy. Należy mieć wprawę i wiedzę na tematy ich funkcjonowania, by dobrze wykonać pomiar, ale za to są dokładne i może stosować je w każdej pozycji.

Na użytek domowy najczęściej kupuje się jednak aparaty elektroniczne z cyfrowym wyświetlaczem, w pełni zautomatyzowane, których użycie nie powinno sprawić problemu nawet osobom w podeszłym wieku. Użytkownik musi jedynie założyć mankiet w odpowiednim miejscu, a następnie wcisnąć guzik włączający pomiar. Są one najmniejszymi i najlżejszymi urządzeniami wśród tej kategorii sprzętów, jednak co jakiś czas wymagają kalibracji. Ze względu na to, że obecnie to właśnie elektroniczne i w pełni zautomatyzowane ciśnieniomierze dominują na rynku użytku domowego, poniżej zajmiemy się ich opisem, próbując doradzić, który aparat jest dla Ciebie najlepszy.

Podpowiadamy jak wybrać ciśnieniomierz

Ciśnieniomierze elektroniczne automatyczne

Jak już zostało wspomniane, to właśnie ten rodzaj ciśnieniomierzy jest obecnie najbardziej popularny. Wyróżnia się trzy jego rodzaje, w zależności od tego, gdzie się go nakłada: na palec, na nadgarstek czy na ramię. Trzeba w tym miejscu zauważyć, że rozpiętość dokładności w przypadku elektronicznych aparatów jest bardzo duża i zawsze trzeba szukać tego, który daje jak najbardziej trafne wyniki. Jeśli chodzi o palcowe oraz nadgarstkowe aparaty nie dają one dokładnych pomiarów, służą raczej do celów orientacyjnych, na przykład gdy jesteś gdzieś poza domem i to jedyny ciśnieniomierz, który masz pod ręką albo wówczas, gdy nie masz hipertensji, ale lubisz od czasu do sprawdzić swoje ciśnienie. Rekomenduje się zakup naramiennych ciśnieniomierzy — są one dużo dokładniejsze, choć i tak zaleca się wykonanie 2-3 pomiarów w odstępie kilku-kilkunastu minut, by być pewnym, co do podawanych przez aparaturę wartości.

Obwód mankietu

Ważną sprawą przy zakupie ciśnieniomierza jest wielkość mankietu. Większość sprzedawanych urządzeń w zestawie posiada tylko jeden mankiet. Czy to w przypadku nadgarstkowych, czy naramiennych ciśnieniomierzy, ważne jest byś zmierzył obwód miejsca, w którym umieścisz mankiet i po prostu na tej podstawie dobrał odpowiedni rękaw. Oczywiście, większość z nich ma dużą rozpiętość i dzięki temu są uniwersalne, może korzystać z nich kilka osób. W niektórych przypadkach może się okazać, że potrzebujesz wyjątkowo małego lub dużego rozmiaru — wówczas należy przeczytać na stronie producenta informacje o obwodzie, by potem nie musieć zwracać sprzętu.

Podpowiadamy jak wybrać ciśnieniomierz

Sposób zasilania

Małe ciśnieniomierze zakładane na palec lub na nadgarstek zasilane są dzięki bateriom. To o tyle wygodne, że możesz skorzystać z takiego ciśnieniomierza wszędzie, nawet w samochodzie czy gdzieś na zewnątrz. Podobnie jest z aparatami naramiennymi — one również mogą mieć zasilanie bateryjne, ale nie muszą. Duża część ciśnieniomierzy zakładanych na ramię ma zasilanie sieciowe, czyli po prostu podłącza się je do prądu. Tak naprawdę wybór zasilania zależy od Twoich potrzeb i miejsca korzystania z urządzenia.

Funkcja zapamiętywania wyników

Dla osób z nadciśnieniem bardzo ważne jest monitorowanie wartości ciśnienia nie tylko w ciągu dnia, ale także analizowanie wyników w różnych okresach, np. miesięcznych czy tygodniowych. Warto więc prowadzić dzienniczek z takimi zapiskami, ale nie wszyscy pamiętają, by to robić. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest ciśnieniomierz z funkcją zapamiętywania wyników. W zależności od aparatury, zapamiętanych może być kilkadziesiąt, a nawet kilkaset wyników i to dla różnych osób. Możesz również sprawdzić, czy urządzenie ma opcje obliczania średniej na podstawie trzech ostatnio zapamiętanych wyników.

Funkcja ukrywania wyników

Często dla niektórych osób sytuacja mierzenia ciśnienia jest na tyle stresująca, że wystarczy patrzeć na podnoszące się wartości na wyświetlaczu, by ciśnienie też się podniosło. W takim przypadku można poszukać aparatu z funkcją ukrywania wyników. Dzięki temu nie będziesz się niepotrzebnie denerwował.

Podpowiadamy jak wybrać ciśnieniomierz

Inne przydatne funkcje

Oprócz wyżej wymienionych funkcji, ciśnieniomierze automatyczne mają ich jeszcze kilka. Zastanów się nad następującymi przydatnymi opcjami: dźwiękowy alarm przypominający o porze pomiaru, głosowe komunikaty dotyczące wartości pomiaru, sygnalizację błędu, zbliżający się koniec zużycia baterii oraz automatyczne wyłączanie urządzenia po kilku minutach bezczynności.

Osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze koniecznie powinny zdecydować się na zakup ciśnieniomierza. To urządzenie, które pomoże dbać o zdrowie na co dzień i kontrolować wszelkie nieprawidłowości. Oczywiście, nie należy jednocześnie zapominać o konsultacjach z lekarzem, to one są najważniejsze w procesie leczenia.

blog comments powered by Disqus
Najlepsze Ciśnieniomierze — Podpowiadamy Jak Wybrać Optymalny Sprzęt