PODPOWIEDZI:

Telefon bez aparatów, Sony z Game Passem i dobre wieści dla graczy PC - VideoNews 333

Telefon bez aparatów, Sony z Game Passem i dobre wieści dla graczy PC - VideoNews 333

Przy okazji bardzo perfekcyjnego numeru VideoNewsa zabierzemy was w świat bez perfekcji. Znajdziecie w nim telefony bez aparatów, rynek bez konsol oraz wiele innych, nie do końca udanych przedsięwzięć. Wszystko to w przystępnej, skrótowej fomie 333. odsłony VideoNewsa.

W tym tygodniu waszej uwadze polecamy między innymi:

Po więcej technologicznych tematów odsyłamy do grupy Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Minęło 7 lat, by Wear OS zyskał ważną dla leworęcznych funkcję. Od teraz zegarki otrzymają funkcję obrotu ekranu, przez co łatwiej będzie się z nich korzystało na prawym nadgarstku.
  • Ile warte są dane o Polaku? Miesięcznie dla Google jest to 10,16 zł, a dla Facebooka 8,52 zł. Jednak według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego firmy te zarobiły na nas w 2020 roku odpowiednio 4,025 mld zł oraz 2,196 mld zł.
  • Wiedzieliśmy, że w lipcu 2020 roku Microsoft zakończył produkcję Xboxa One X i Xboxa One All-Digital, ale jak się okazało w rozmowie z The Verge, już pod koniec 2020 roku nie powstawały nowe sztuki Xboxa One.

Krowy w rzeczywistości rozszerzonej dają więcej mleka?

  • Czy krowy mogą dawać więcej mleka z goglami VR? Według tureckiego rolinka, Izzeta Kocaka, nawet 5 litrów więcej (22 vs 27 litrów). Wystarczy wyświetlać im w porze karmienia i dojenia zielone pastwiska.
  • Canon sprzedaje podróbki kartridży? Nie, ale z powodu ograniczonej produkcji chipów najnowsze tonery są ich pozbawione. Producent dorzuca do nich instrukcje, jak obejść komunikaty blokujące drukowanie. 
  • Smartwatche mogą być przydatne w mierzeniu poziomów cukru, nawet bez pobierania próbki naszej krwi. Według badań Duke University, dane z opasek Fitbit o aktywności organizmu pozwalają stworzyć modele pokazujące podobne poziomy glukozy we krwi, co glukometry.

Komputery mają się bardzo dobrze

Według raportu Canalys pandemia znacząco przysłużyła się rynkowi PC, który także w 2021 roku zaliczył rekordowy wzrost popularności, dotychczas niespotykany w epoce smartfonów. W samym czwartym kwartale dostarczono ponad 92 miliony urządzeń - o milion więcej niż w przełomowym 2020 roku. W całym roku na rynek trafiło 341 milionów komputerów osobistych, z czego aż 275 milionów stanowią laptopy. O 7%, do 66 milionów sztuk, wzrosła sprzedaż komputerów stacjonarnych i stacji roboczych.

Globalna tendencja na rynku PC jest zwyżkowa

Laptop do 3000 zł z 16 GB RAM-u!

Pozycję lidera w ostatnim kwartale roku utrzymało Lenovo z 23,7% udziałów w rynku (o 1,8 p.p. mniej niż w czwartym kwartale 2020 roku). Drugie miejsce przypadło HP z 20,3% (mniej o 0,8 p.p.) udziałów, zaś trzeci Dell - 18,7% (wzrost o 1,3 p.p. rok do roku). Podium jest identyczne, gdy chodzi o cały rok. Co ciekawe, według analityków spora część ludzi nie pozbywała się poprzednich sprzętów, a rozszerzała swoje stanowiska pracy lub przekazywała komputery innym osobom.

Sony wyprodukuje więcej PS4 i być może uruchomi na nich konkurencję Game Passa

W obliczu problemu z dostawami Playstation 5 Sony postanawia... wyprodukować więcej konsol Playstation 4. Według Bloomberga produkcja konsol poprzedniej generacji miała dobiec końca jeszcze w ubiegłym roku. Tak się nie stało, a anonimowy informator mówi o dużym zapotrzebowaniu, zwracając na uwagę, że "jest to najlepiej sprzedająca się konsola w historii, a w dodatku ma tytuły międzygeneracyjne".

Playstation 4 może przeżyć swój renesans

Zamów Playstation 5 w zestawie z grami!

Sony może zatem kontynuować sprzedaż Playstation 4, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę nowy patent firmy na odtwarzanie gier z PS3, PS2 i PS One. Dzięki niemu możliwe będzie przywrócenie starych tytułów w ramach wstecznej kompatybilności. Ta może się przydać do promocji nowej usługi - bezpośredniej konkurencji Xbox Game Pass. Według Venture Beat pracownicy brytyjskich sklepów mieli otrzymać dyspozycję zaprzestania sprzedaży pakietów PS Now. Według przecieków nowa usługa zastąpi PS Now, a jej częścią będzie Playstation Plus.

Drukowane, elastyczne ekrany OLED przyszłością?

Uczeni z Uniwersytetu Twin Cities w Minnesocie przygotowali drukarkę 3D, która jest w stanie nanosić rząd diod organicznych. Nie ma on zbyt imponujących parametrów - silikonowej płytce o wymairach 1,5x1,5 cala naniesiono matrycę 8x8 pikseli, ale odbyło się to w warunkach domowych, co wyróżnia technologię na tle sterylnych fabryk wyświetlaczy. Ponadto trwałość wyświetlacza została zachowana po 2000 zgięć, a cały proces drukowania odbywał się z użyciem jednego urządzenia. 

Wydrukowanie dzieli się na dwa etapy. Elementy pasywne, jak katody czy interkonektory wprowadzono metodą wtłaczania kolejnych warstw, zaś do wdrożenia aktywnych przewodników wykorzystano spray. Elastyczność rozwiązania może zaowocować wykorzystaniem w inteligentnych, ubieralnych urządzeniach. Koszt drukarki uczeni przyrównują do ceny Tesli Model S (około pół miliona złotych). 

Ten telefon nie ma aparatów i GPS-a

Benco v80s to odpowiedź na potrzeby tych, którzy nie chcą być śledzeni, ale chcą korzystać ze smartfonów. Telefon, choć z przodu ma charakterystyczne wcięcie, nie oferuje aparatu do selfie, podobnie jak aparatów z tyłu. Ponadto pozbawiono go modułu lokalizacyjnego. Nie zrezygnowano przy tym z czytnika linii papilarnych, który znajdzie się z tyłu.

Benco v80s nie ma aparatów ani modułu lokalizacyjnego

Smartfon z optyczną stabilizacją obrazu 300 zł taniej!

Poza tymi ograniczeniami, telefon prezentuje się przeciętnie. Pozytywnym aspektem może okazać się bateria 5000 mAh, choć negatywnie na jej żywotność może przełożyć się procesor - Unisoc SC9863A wyprodukowany w 28 nm procesie litograficznym. Całość pracuje pod kontrolą 3 lub 4 GB RAM-u, którymi zarządza Android 11. Obrazu przeciętności dopełnia wyświetlacz 6,517 cala o rozdzielczości 1600x720 pikseli. Urządzenie wyprodukowane przez grupę INONE może zadebiutować na rynkach Azji Centralnej.

Nowe technologie skalowania na pomoc graczom

Nvidia zapowiedziała w tym tygodniu DLDSR - Deep Learning Dynamic Super Resolution, które wykorzysta nauczanie maszynowe do downscalingu obrazu. Efektem będzie mniej poszarpanych krawędzi. Według Nvidii wykorzystanie rdzeni Tensor do DLDSR pozwala zachować bardzo podobną płynność przy wyrenderowaniu obrazu w 1620p i obniżeniu jego parametrów do Full HD jak przy standardowym renderowaniu do 1080p. Efekt ma przypominać downsampling z rozdzielczości 4K i według producenta zadziała z większością gier. Należy go znaleźć w nowych sterownikach.

AMD szykuje swój sterownik - Radeon Software Adrenalin, którego częścią będzie Radeon Super Resolution. W tym przypadku niższą rozdzielczość za pomocą sterownika podbije się do wyższej. Technologia zadziała na kartach z architekturą RDNA i RDNA 2, ale za to będzie dostępna od początku w grach i nie wymaga implementacji ze strony deweloperów. Efekty według producenta pozwalają na osiągnięcie rozdzielczości 4K przy renderowaniu w 1440p.

W tym tygodniu wszyscy odwracają się od Mety

Firma-matka Facebooka może zostać zmuszona do sprzedaży Instagrama oraz Whatsappa. Według sędziego federalnego Jamesa Boasberga Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych może kontynuować postępowanie antymonopolowe, które miało zostać przerwane w grudniu z powodu braku wystarczających dowodów. Nowe dowody zgłoszone przez Federalną Komisję Handlu przekonały sędziego, zwłaszcza ten dotyczący zmniejszania skali własnej aplikacji przed przejęciem Instagrama.

Mało udane dziedzictwo Facebooka podąża za Metą

To niejedyny problem Mety, która jest masowo krytykowana za próby stworzenia metawersum. Według Marka Gurmana (Bloomberg) firma myśli o swoich przyszłych urządzeniach rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości nie jak o całodniowych technologiach, a asystentach dnia codziennego. Ponadto moderatorzy zleceniowi z Austin po tym, jak nie otrzymali wypłat, zdecydowali się zaprzestać pracy dla Accenture, podwykonawcy Facebooka.


Przeczytaj także:

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Telefon bez aparatów, Sony z Game Passem i dobre wieści dla graczy PC - VideoNews 333