PODPOWIEDZI:

VideoNews #300! Hologramy, chipy w szczepionkach, Elon Musk

VideoNews #300! Hologramy, chipy w szczepionkach, Elon Musk

To już 300 odsłon jedynego takiego programu podsumowującego najważniejsze wydarzenia tygodnia! Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami od początku i tym, którzy odnaleźli nas niedawno. Niezmiennie zapraszamy was do czytania i oglądania.

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Poza stroną internetową najmocniej działamy w grupie Testerzy Videotestów. Ponadto zachęcam was do wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania jest OPPO Wireless Speaker. Więcej szczegółów w video!

Krótkie informacje

  • Motorola dołącza do wyścigu w oferowaniu prawdziwie bezprzewodowego ładowania i obiecuje, że jako pierwsza zaprezentuje telefon z opcją ładowania nawet metr od przekaźnika energii we współpracy z firmą GuRu.
  • Apple zamierza pokolorować w większości monotonny świat lekkich laptopów i w najnowszej odsłonie Macbooków Air postawi na kolory obudowy podobne do tych z iMaców

Kolory nowego Macbooka będą odważne

  • W międzyczasie Apple będzie musiało poradzić sobie z włamywaniem się do Apple Airtagów. Poprzez nagłe i krótkie odcięcie od prądu udało uruchomić się procedurę debugującą i złamać zabezpieczenia.
  • Dronoid Hermes V8M firmy Spartaqs dostarczył kilka niewielkich paczek jako pierwszy taki latający pojazd w Polsce, a konkretnie spod lublińskich sklepów Decathlon.
  • Na Marsie wylądował pierwszy nieamerykański łazik. Chiński Zhurong ma pracować na Czerwonej Planecie przez 90 dni, a jego celem jest znalezienie dowodów na obecność warstwy lodu w regionie Utopia Planitia
  • Veritone zamierza rozwinąć projekt, w którym celebryci będą mogli nagrać swoje próbki głosu, a na ich bazie da się stworzyć każdą wypowiedź. Efekty usłyszycie w video

GTA w prawdziwym życiu wygląda... buro

Przynajmniej, gdy za przetworzenie rozgrywki na realistyczny obraz bierze się zespół Intel ISL, rozwijający nauczanie maszynowe. Dzięki nauczaniu maszynowemu z wykorzystaniem zdjęć z kamer samochodowych udało stworzyć się model, który następnie naniesiono zarówno na klatki z gry, jak i na informacje z gry o modelach oraz ich zachowaniach. 

► Sprawdź aktualną cenę GTA V!

Efektem jest obraz z mocno posępnym, zielonym filtrem. Uczonym udało się opracować efekt podbijający jakość zdjęć, przez co te nie tracą na rozdzielczości względem rozgrywki, choć prezentacja opublikowana przez ISL oferuje rozdzielczość 720p. W porównaniu z innymi metodami rozwiązanie ISL wygląda znacznie lepiej i stabilniej, a jak zapewniają twórcy, potrafi ono utrzymać "interaktywną płynność".

Szalony tydzień szalonego Miliardera

Elon Musk zgarnął przez tydzień całkiem sporo medialnego szumu, a zaczęło się od występu w Saturday Night Live. W jednej z wypowiedzi Elon Musk przyznał, że Dogecoin, kryptowaluta zainicjowana w ramach mema, jest "przekrętem". To przyczyniło się do spadku jej wartości o blisko 30% (z 0,65$ do 0,41$). Musk chciał zrekompensować ten spadek informacją o tym, że za pieniądze z Dogecoina wyśle w kosmos satelitę DOGE-1 na księżyc. 

Working with Doge devs to improve system transaction efficiency. Potentially promising.

— Elon Musk (@elonmusk) May 13, 2021

To nie koniec kryptowalutowych zawirowań. Jeszcze w lutym Tesla zaczęła akceptować Bitcoina jako metodę płatności za samochody. Tymczasem w tym tygodniu wycofała płatności kryptowalutą, tłumacząc to troską o środowisko. Jednocześnie Elon Musk zapewnia, że razem z twórcami Dogecoina pracuje nad bardziej ekologicznym wytwarzaniem kryptowaluty. Cena Bitcoina momentalnie spadła o blisko 26 tysięcy złotych.

Pisanie bez użycia rąk interfejsem mózg-komputer możliwe

Instytut Medyczny Howarda Hughesa rozwija komunikację pomiędzy mózgiem a komputerem z pominięciem fizycznego wpisywania słów. Najnowszym efektem ich prac jest program, który pozwala na pisanie rzeczy z efektywnością 90 znaków na minutę. Dzięki skalibrowaniu algorytmu, który zgadywał i przewidywał wpisywane znaki, udało się uzyskać rozwiązanie o wysokiej skuteczności. 

Rozwiązanie opracowywano we współpracy z 65-letnim pacjentem, który od 2007 roku jest sparaliżowany przez uszkodzenie rdzenia kręgowego. Od tego czasu impulsy nerwowe funkcjonują jedynie do wysokości szyi. Do wszczepienia dwóch implantów, o wymiarach 4 x 4 milimetry, w korę ruchową, doszło w 2017 roku. Przez ten czas nieustannie ćwiczono, by wyobrażenia dotyczące pisania długopisem po kartce przełożyć na rzeczywisty interfejs. 

miniaturowe chipy zmieszczą się w igle od strzykawki

Wynalazek uczonych z Uniwersytetu Columbia to najmniejszy na świecie bezprzewodowy chip zdolny do monitorowania procesów organizmu. Nie ma baterii ani zewnętrznego źródła zasilania, a energię pozyskuje po ekspozycji na fale ultradźwiękowe. Dzięki temu udało się zmniejszyć go do 0,1 milimetra sześciennego objętości. 

Miniaturowy chip zmieści się w strzykawce

Komunikacja odbywa się bezprzewodowo, także za pośrednictwem fal ultradźwiękowych. Do jego aplikacji nie potrzeba dodatkowych opakowań czy zabezpieczeń - może on faktycznie wejść w krwioobieg za pomocą strzykawki. W obecnej formie rozwiązanie mierzy temperaturę i nie przeszło testów klinicznych celem uzyskania zgody do wejścia w medyczny obieg. Jego produkcją zajęło się TSMC. 

Google Pixel 6 może w końcu być wyjątkowym urządzeniem

Dzięki leakerowi Jonowi Prosserowi dowiedzieliśmy się więcej o nowych przedstawicielach serii Pixel 6. Nowe smartfony zyskają nazwy Pixel 6 oraz Pixel 6 Pro, co jest zmianą względem poprzednich generacji. Znacząco zmieni się wykonanie, w którym z tyłu zobaczymy dwie, najpewniej różnokolorowe, tafle szkła, a pomiędzy nimi sporą wyspę aparatów otoczoną błyszczącą ramką. Z przodu znajdzie się miejsce na ekran z minimalnymi ramkami i czytnikiem linii papilarnych pod nimi. 

Pixel 6 Pro otrzyma mocny redesign (Fot. Jon Prosser x Renders By Ian)

Zobacz iPhone'a SE w niższej cenie!

Skąd tak gwałtowna zmiana wyglądu? Według Prossera i wcześniejszych doniesień, Google pracuje nad własnym procesorem, który zagości nie tylko w smartfonach, ale i laptopach oraz tabletach z serii Pixel - identycznie jak w przypadku Apple. Istnieje też podejrzenie, że firma zamieni sensory IMX363 stosowane w serii od lat na lepsze moduły do robienia zdjęć.

Coraz bliżej hologramów w powietrzu

Pod warunkiem, że będzie się w nim unosić światłoczułą cząsteczkę. Naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga wykorzystują ją do naświetlania przez laserową wiązkę, dzięki której ta pozostaje w przestrzeni. Jedna cząsteczka potrafi poruszać się tak szybko, by tworzyć obrazy z rozłączonymi elementami światła, np. dwa miecze świetlne niestykające się ze sobą. 

Do implementacji wykorzystuje się wyświetlacze wolumetryczne, które w obecnej formie wyświetlają obrazy w skali 1:1. Nie trzeba patrzeć na ekran, by uzyskać przestrzenność, ale by stworzyć obraz wielkości łóżka, potrzeba systemów ekranów wielkości łóżka. Naukowcy widzą nadzieję na zmianę sytuacji dzięki efektowi paralaksy, który pozwoliłby rozszerzyć obiekty przy tej samej technologii.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
VideoNews #300! Hologramy, chipy w szczepionkach, Elon Musk