PODPOWIEDZI:

Kryptowaluta podniesie ceny dysków twardych i SSD, nowe produkty Apple - VideoNews #297

Kryptowaluta podniesie ceny dysków twardych i SSD, nowe produkty Apple - VideoNews #297

Żyjemy w świecie niepewnym, gdzie wszystko zmienia się z dnia na dzień. Jeszcze nie tak dawno ze spokojem moglibyśmy wybrać się do sklepu po kupno komputera, a dziś kolejne podzespoły padają łupem kopaczy kryptowalut. Być może trzeba porzucić marzenia o potężnym sprzęcie i skierować się ku... Apple?

W tym tygodniu warto spojrzeć między innymi:

Aby nic nie pominąć, zaobserwujcie Videotesty.pl na Facebooku!

Krótkie informacje

  • To jedna z bardziej dotkliwych finansowych kar. Twórca fili.cc zapłaci 48 milionów złotych odszkodowania właścicielom praw autorskich. Strona gromadziła od 2015 do 2019 roku blisko 63 tysięcy filmów, większość bezprawnie.
  • CD Projekt nie stracił tak wiele na zwrotach Cyberpunka 2077 jak można było się spodziewać. Gra sprzedała się w 13,7 milionach egzemplarzy w 2020 roku, a firma zwróciła pieniądze z około 215000 transakcji
  • Latem tego roku zadebiutuje The Witcher: Monster Slayer, czyli gra rzeczywistości rozszerzonej, w której z pomocą smartfona odnajdziemy i wyeliminujemy potwory. Nie zabraknie w niej misji fabularnych i wpływu pogody na rozgrywkę.

The Witcher: Monster Slayer zbiera zapisy na zamkniętą betę

  • Google Chrome niebawem otrzyma narzędzie do porównywania cen w obrębie otwartych kart na Androidzie. Funkcję zauważyli redaktorzy 9to5google. Nie zabraknie w niej alertów cenowych. 
  • Amazon ma ambicje, by swój sklep bez obsługi, Amazon Go, uruchomić na terenie wielkości supermarketu. Projekt tego pokroju pojawiłby się w stanie Connecticut, jednak nie wiemy, kiedy miałoby to nastąpić.
  • Netflix zamierza zająć się tematem dzielonych kont, ale według słów CEO nie będzie próbował dramatycznie ograniczać dostęp użytkownikom. 

Spring Loaded: jakie nowe produkty pokazało Apple?

W Apple trwa rewolucja ARM, a procesor M1 trafia do kolejnych urządzeń. Wśród nich nowy iMac, który zadebiutuje w 7 wariantach kolorystycznych. Ekran zwiększył się do 23,5 cala (Apple zaznacza to pomimo 24 cali w nazwie) o rozdzielczości 4480x2520 pikseli, zgodnym z paletą DCI-P3. Urządzenie jest znacznie cieńsze - oferuje 11,5 milimetra. Zachowano gniazdo słuchawkowe, ale w konstrukcji znajdziemy wyłącznie 2 złącza Thunderbolt/ USB 4, a w droższym wariancie jeszcze dwa USB 3.1.

Kolorowe wersje iMaca wyróżniają go na tle konkurencji

Ceny prezentują się następująco:

  • iMac 24" z 7-rdzeniowym GPU i 256 GB - 6799 zł
  • iMac 24" z 8-rdzeniowym GPU i 256 GB SSD - 7899 zł
  • iMac 24" z 8-rdzeniowym GPU i 512 GB SSD - 8899 zł

W przyszłości mają pojawić się inne konfiguracje zwiększające przestrzeń dyskową.

Najnowszy chipset Apple znajdzie też zastosowanie w iPadzie Pro. Ten niezmiennie pojawi się w dwóch wariantach - z 11-calowym i 12,9-calowym ekranem. W większym modelu pojawi się matryca z podświetleniem Mini LED o jasności szczytowej 1600 nitów, True Tone oraz odświeżaniu do 120 Hz. iPady Pro zyskają też łączność z siecią 5G i Wi-Fi 6. Z przodu zdecydowano się na ultraszeroki, 122-stopniowy aparat 12 Mpix, który podczas wideorozmów oferuje śledzenie osoby w obszarze widzenia.

iPad Pro zaoferuje nowy ekran MiniLED

Za najtańszego iPada Pro z ekranem 11 cali, 128 GB na pliki oraz Wi-Fi zapłacimy 3899 zł, a przy podobnej konfiguracji, ale z dostępem do 5G - 4699 zł. Najdroższy, 2 TB wariant z siecią 5G kosztuje 10199 złotych. W przypadku iPada Pro z ekranem 12,9 cala ceny zaczynają się od 5499 złotych z Wi-Fi i 6299 złotych z 5G, a kończą na 2 TB wariancie za 10999 lub 11799 złotych. 

Apple AirTag nie otrzyma breloków - te musimy osobno dokupić

Apple wypuściło też długo oczekiwane lokalizatory Apple AirTag. Zasila je bateria CR 2032, a same w sobie nie posiadają zapięcia ani otworu. By móc je zawiesić, należy dokupić akcesoria, których cena w sklepie Apple zaczyna się od 59 złotych. Sam AirTag kosztuje 159 zł lub 549 zł w czteropaku, posiada Bluetooth Low Energy oraz Ultra Wide Band. Potrafi też wydawać dźwięki, korzystając w tym celu z wibrującej obudowy jako membrany głośnika.

Pokazano także iPhone'a 12 Mini i 12 w nowym wariancie kolorystycznym - fioletowym. Cena urządzeń nie uległa zmianie.

Nowa kryptowaluta podniesie ceny dysków?

Jakby na rynku PC mało było zaporowych cen, niedługo może znacznie wzrosnąć popyt (a tym samym i ceny) dysków twardych. W Chinach rekordy popularności bije Chia - kryptowaluta stworzona przez Brama Cohena, twórcy protokołu BitTorrent. W tym przypadku blockchain jest zapisywany na dysku - rozwiązanie wykorzystuje Proof of Space and Time. To przekłada się na mniejsze zużycie energii niż w przypadku korzystających z kart graficznych Proof of Work.

Dyski twarde niedługo mogą podrożeć i to znacznie

► Sprawdź aktualną cenę dysku SSD 1 TB od Samsunga!

Może to spowolnić gwałtowny wzrost zużycia energii. Szacuje się, że obecne zużycie energii koparek jest równa zużyciu energii przez Argentynę. Chia jest bezpieczna dzięki dwuskładnikowej ochronie korzystającej z funkcji deterministycznych. Jednak jej największą wadą okazuje się wysokie zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową. W rezultacie ceny dysków twardych w Chinach wzrosły niemal o połowę. 

Amazon otwiera... Salon fryzjerski

Nie w Polsce, lecz w Londynie. Na powierzchni 140 metrów kwadratowych rozłożonej na dwóch piętrach utworzono przestrzenie naszpikowaną narzędziami rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki tabletom Fire klienci sprawdzą, jak wyglądałby na ich głowie inny kolor włosów. Ekrany posłużą też do rozrywki podczas zabiegów. 

Salon fryzjerski Amazonu wykorzysta nowoczesne technologie

Poza rozszerzoną rzeczywistością Amazon testuje też rozwiązania point-and-learn. Wystarczy wskazać palcem na określony produkt, a urządzenia analizujące otoczenie przekierują do odpowiedniej strony z informacjami. Zakupy w salonie odbywają się za pośrednictwem skanowania kodów QR. Początkowo z salonu skorzystają wyłącznie pracownicy Amazona, ale w najbliższych kilku tygodniach ma on otworzyć się na konsumentów.

Project Kiwi ożywi postacie Disneya jako roboty

Disney posiada zaawansowany dział robotów, których zadaniem jest nie tylko zastępować kaskaderów, ale i wyglądać dobrze. Za pośrednictwem TechCrunch poznaliśmy Project Kiwi, który zmaterializowano w kostiumie Groota ze Strażników Galaktyki. Nie tylko potrafi on się poruszać na dwóch nogach, ale i posiada mimikę twarzy podobną do postaci. 

Jak zaznacza TechCrunch, robota wyposażono w baterię dającą 45 minut pracy, jednak nie jest on bezprzewodowy. Komendy otrzymuje za pośrednictwem pojedynczego kabla. Robot nie jest w fazie gotowości do występów publicznych, ale wbudowane głośniki zapewne mu w tym pomogą. Projekt rozwijany był przez 3 lata. W domyślnej formie roboty otrzymają zachowania nadające cechy osobowości postaci z produkcji, w których występują.

Udany lot drona na Marsie

Wraz z łazikiem Perserverance kilka tygodni temu na czerwonej planecie wylądował dron Ingenuity. Naukowcom udało się go uruchomić i wykonać przelot. Choć w powietrzu unosił się przez około 40 sekund, to w dalszym ciągu jest to imponujący rezultat, zważywszy zapotrzebowanie na energię oraz niewielkie rozmiary. Konstrukcja ma zaledwie 1,2 metra szerokości i nieco ponad 48 cm wysokości. Podczas pierwszego lotu Ingenuity wzbił się na wysokość 3 metrów.

Ingenuity wzbił się na wysokość blisko 3 metrów (fot. NASA JPL)

► Kup sobie drona DJI Mavic Mini!

Wynik jest imponujący o tyle, że urządzenie samo musiało obliczać swoją trasę, jednocześnie dostarczając energię do śmigieł kręcących się z prędkością 2500 obrotów na minutę. To wszystko przy mocy 350 watów. NASA nie zamierza poprzestać na jednym locie. Podczas trwania misji sukcesywnie będzie sprawdzać, jak wysoko i przez jaki czas Ingenuity może utrzymywać się w powietrzu. 


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Kryptowaluta podniesie ceny dysków twardych i SSD, nowe produkty Apple - VideoNews #297