PODPOWIEDZI:

Pożegnanie smartfonów LG, Facebook traci nasze dane - VideoNews #295

Pożegnanie smartfonów LG, Facebook traci nasze dane - VideoNews #295

W tym tygodniu technologiczny świat udał się na pogrzeb smartfonów LG. Jedni powiedzą, że długo odwlekany, inni, że zorganizowany właśnie wtedy, gdy firma zaczynała odzyskiwać wigor. Niezależnie od waszego oglądu na sytuację, rynek smartfonów bez LG nieustannie prze do przodu. W międzyczasie zbliżają się kolejne rewolucje technologiczne - o nich w VideoNewsie #295.

W tym tygodniu waszej uwadze polecamy:

Nie zapomnijcie nas obserwować w grupie Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • iMessage na Androidzie? Raczej do tego nie dojdzie. Jak wynika z materiału dowodowego dostarczonego w sprawie Epic Games vs Apple, firma z Cupertino wie doskonale, że "wyrządzi to jej więcej krzywdy niż pożytku".
  • Sony najpewniej pracuje nad konkurencją dla abonamentu Xbox Game Pass. Tak wynika z wypowiedzi Davida Jaffe, twórcy God of War, który kontaktował się z licznymi pracownikami firmy. 
  • Robot Boston Dynamics, który według zapewnień producenta nie miał być stosowany w wojsku, właśnie przeszedł bojowy chrzest na ćwiczeniach we Francji. Firma wiedziała, że wojsko pożyczyło Spota Mini od Shark Robotics, jednak nie zareagowała.

Narzędzie do wykrywania wirusa jest na razie konceptem (źródło: General Electrics)

  • General Electrics pracuje nad sensorem będącym częścią smartfona, który będzie zdolny do wykrycia koronawirusa. Dzięki grantowi zespół może opracowywać rozwiązanie przez dwa lata.
  • Samsung zaprezentował stronę internetową, którą zobaczyć mogą wyłącznie użytkownicy iPhone'ów. Pozwala ona na skorzystanie z interfejsu One UI razem z jego aplikacjami.
  • Według południowokoreańskich serwisów informacyjnych Samsung może zmienić strategię produkcji telewizorów i zdecydować się na kupno paneli OLED od LG
  • Facebook ma skłonności do sugerowania stanowisk pracy w zależności od płci. Naukowcy z Południowej Kalifornii wykazali, że mężczyźni będący inżynierami oprogramowania prędzej znajdą ofertę od Nvidii, a kobiety - od Netflixa.

Pożegnanie ze smartfonami LG - już oficjalnie

Plotki na temat zrezygnowania przez LG z produkcji smartfonów pojawiały się w sieci już od miesięcy. 5 kwietnia firma w oficjalnym stanowisku przekazała, że rezygnuje z walce w mocno kompetetywnej branży, by skupić swoje siły na innych przemysłach. Jednocześnie firma nie rezygnuje z tworzenia rozwiązań telekomunikacyjnych, w tym pracy nad siecią 6G. Obiecuje też trzy lata aktualizacji dla stworzonych w 2019 i później modeli serii G, V oraz Velvet i Wing.

LG Wing był ostatnim przedstawicielem marki na rynku smartfonów

LG Wing z dwoma ekranami - sprawdź cenę!

Firma zaczęła sprzedawać telefony w 2002 roku - wtedy wypuszczono LG B1200. Pierwszym telefonem LG opartym o Android był GW620 z rozsuwaną klawiaturą. Wcześniej pojawił się pierwszy telefon z wyświetlaczem pojemnościowym - LG Prada. Na koncie producenta są także pierwsze urządzenia z aparatem 8 Mpix (LG Renoir) oraz pierwsze smartfony z dwu- i czterordzeniowymi procesorami (odpowiednio LG Optimus 2X i LG Optimus 4X).

Przez niemal 6 lat dział mobilny LG odnotowywał straty o łącznej wartości 4,5 miliarda dolarów. Firma nie potrafiła przekuć sukcesu LG G2 i LG G3 w coś trwalszego i choć utrzymywała około 10% posiadania rynku w Stanach Zjednoczonych, w innych rejonach spadło daleko poza podium, dostarczając w 2020 roku tylko 26 milionów urządzeń. 

Neuralink pozwala małpie zagrać w Ponga

Na najnowszej prezentacji pokazano 9-letniego makaka o imieniu Pager, który za pomocą umysłu był w stanie kontrolować grę. Wszystko dzięki podpięciu interfejsu Neuralink N1 oraz 1024 elektrod, które ulokowano na rdzeniu ruchowym mózgu. Na początku widzimy, jak małpa korzysta z joysticka, ale w późniejszej fazie naukowcy odłączyli go od prądu, a instrukcje kierowania punktem przekazano bezpośrednio z mózgu. 

Dzięki temu małpie udało się nie tylko nawigować jednym punktem, ale i grać w ponga. Transmisja impulsów neuronowych odbywa się poprzez Bluetooth raz na każde 25 milisekund. Wszystko ma odbywać się za pomocą aplikacji mobilnej, w której mielibyśmy synchronizować produkt. Neuralink ma duże ambicje, a jeden ze współzałożycieli Max Hodak powiedział, że firma "mogłaby stworzyć Park Jurajski". 

Intel zaprezentuje własną kartę graficzną. Wyciekły detale

Już w ubiegłym roku firma zapowiadała układy graficzne Intel Xe-HPG, a do sieci wyciekła karta DG2 dzięki użytkownikowi Moore's Law is Dead. Może to być konkurencja dla RTX 3070, dzięki 512 jednostkom wykonawczym (EU) o taktowaniu 2,2 GHz. Wewnątrz znajdziemy 16 GB RAM-u GDDR6 na 256-bitowej magistrali. Karta zaoferuje łącze 4096 procesorów strumieniowych. 

Sprawdź cenę karty graficznej RX 6700 XT!

Intel może mieć nie tylko zapas mocy, ale konkurencję dla DLSS od Nvidii o roboczej nazwie XeSS. Wszystko, by polepszyć wydajność tworzonej w najpewniej 6-nanometrowym procesie litograficznym jednostki. Deklarowany pobór mocy miał wynosić między 225 a 250W, ale przedpremierowy egzemplarz ma współczynnik 275W. Nie zabraknie wsparcia dla śledzenia promieni.

Osiedle przyszłości... na Marsie

ABIBOO studio zaprezentowało koncept miasta NÜWA, które miałoby pojawić się na czerwonej planecie, a konkretniej - w kraterze Tempe Mensa. Zamieszkałoby tam 250 tysięcy osób, głównie w domach zakopanych w głębi wzgórza. Dzięki systemowi wind mieliby oni ze sobą kontakt, a części wspólne mają posiadać sporo zieleni. Dzięki śnieżnym kopułom łatwiej byłoby zachować pożądaną temperaturę.

Projekt ma być samowystarczalny - po jego zbudowaniu nie będą potrzebne dostawy z Ziemii. Designerzy założyli, że w obiektach będą mieszkać głównie wegetarianie, a miejsce zasili energia z paneli słonecznych. Ostatecznie koncept miałby stać się częścią około milionowego miasta. Według pomysłu ABIBOO prace nad pierwszą częścią zaczną się w 2054 roku i potrwają 50 lat.

Facebook zalicza duży wyciek

Powodem wycieku był błąd, który według firmy był już załatany w 2019 roku po podobnej sytuacji. Tym razem doszło do kradzieży danych 533 milionów osób. Wśród nich prawie 2,7 miliona Polaków, których dzięki zdarzeniu da się zidentyfikować z imienia i nazwiska, numeru telefonu, płci, miasta, zawodu, a czasem też adresu e-mail. Nie ma wśród nich haseł ani ich hashy, nie ma też dotkliwych wiadomości.

Facebook teoretycznie naprawił błąd - w praktyce negatywne efekty pozostały

Według Facebooka do wycieku doszło przez błąd w funkcji umożliwiającej znajdowanie znajomych na bazie kontaktów w smartfonie. Narzędzie do pobierania kontaktów zostało najpewniej zmodyfikowane tak, by dostarczyć dane do hakerów. Aby sprawdzić, czy nasze dane nie krążą teraz po sieci, wystarczy wejść na stronę haveibeenpwned.com i wpisać swój numer telefonu z polskim rozszerzeniem kierunkowym +48.

Futurystyczna maska od WILL.I.AM

Xupermask to połączenie maseczki ze słuchawkami z aktywną redukcją szumów doprawione podświetleniem LED. Nie zabrakło też filtrów HEPA oraz regulowanego nawiewu z trzema stopniami mocy. Według producenta filtry należy wymieniać co 30 dni. W przypadku słuchawek mamy do czynienia z podstawowym rozwiązaniem opartym o Bluetooth 5.0, które posiada tryb przepuszczalności do rozmów bez zdejmowania maski. 

Xupermask ma zapewnić bezpieczeństwo... i styl

Całość ma pracować do 7 godzin na jednym ładowaniu dzięki baterii o pojemności 730 mAh. Światła LED nie posłużą do iluminacji jak w przypadku maski Razera, a do informowania o stanie filtrów oraz baterii. Rozwiązanie dostępne jest w dwóch kolorach - białym oraz czarnym, a jego cena to 299 dolarów. Producent wysyła sprzęt do Polski.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Pożegnanie smartfonów LG, Facebook traci nasze dane - VideoNews #295