PODPOWIEDZI:

Wikipedia będzie płatna?! Nowa karta AMD i VR od PS5 - VideoNews #292

Wikipedia będzie płatna?! Nowa karta AMD i VR od PS5 - VideoNews #292

Ciekawy to tydzień, w którym technologia ma przybliżyć nas do przyszłości w bardzo namacalny sposób. W 292. odsłonie VideoNewsa nie zabraknie rozwiązań, które mogą ukształtować to, co nosimy, jak gramy i jak komunikujemy się w przyszłości. Będzie też co nieco o Intelu, który chyba za mocno zaangażował się w reklamę swoich rozwiązań.

W tym tygodniu na stronie dostaniecie odpowiedzi na kilka ciekawych pytań, w tym między innymi:

Nie zapominajcie sprawdzać naszych poczynań na grupie Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Sony uruchamia po raz kolejny akcję zachęcającą do pozostania w domu. Firma udostępni graczom od 25 marca 9 tytułów, a po 19 kwietnia - Horizon: Zero Dawn Complete Edition.
  • To nie do końca news technologiczny, ale warty odnotowania. Lenovo stworzyło pięć krzeseł, które poza niecodziennym wyglądem oferują schowek na... katanę. Nawiązują one do serialu anime "Demon Slayer" i nie będą dostępne do kupienia, a jedynie do wygrania w konkursie.
  • W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zostaną przetestowane drony łapiące deszcz. Ich zadaniem będzie naelektryzowanie cząsteczek powietrza tak, by te sprawniej formowały chmury i w rezultacie wytwarzały więcej opadów z zawieszonej w powietrzu pary.

Drony mają wytwarzać jak najwięcej impulsów energetycznych, by łapać deszcz (Źródło: University of Reading)

  • Instagram ma stać się aplikacją przyjazną także dla użytkowników poniżej 13 roku życia. Firma już teraz wdraża mechanizmy mające dopasować treści do grup wiekowych. 
  • Wikipedia będzie płatna. Jednak nie dla zwykłych użytkowników, ale dla przedsiębiorców i korporacji, które w znacznym stopniu czepią z zawartej w niej wiedzy, np. Apple czy Google.
  • Elon Musk stworzył kolejny utwór, do którego chciał sprzedać token NFT. Ostatecznie zrezygnował z pomysłu. Tu sprawdzicie, o co chodzi z NFT.

VR na Playstation 5 otrzyma nowe kontrolery

Dotychczas Sony w kwestii kontrolerów ruchu do rozszerzonej rzeczywistości zdawało się na Playstation Move, pamiętające jeszcze czasy PS3. Ulepszenia doczekał się DualSense, nie mogło więc go zabraknąć dla kontrolerów rozszerzonej rzeczywistości. Kontroler będzie wyróżniał się względem rozwiązań VR-owych chociażby poprzez obecność adaptacyjnych triggerów, które będą wytwarzały opór i dawały odpowiedź przy naciśnięciu. 

Kontrolery do PS VR zyskają technologię z pada DualSense

Ekran PS VR - sprawdź aktualną cenę!

Nie zabraknie też nowego systemu wibracji rodem z DualSense oraz wykrywania dotyku palców, by dokładniej je zlokalizować w grze. Co ważne, gogle VR same będą śledzić położenie kontrolerów w przestrzeni dzięki sensorom. Układ przycisków prezentuje się podobnie co w padzie, przy czym pozbyto się krzyżaka, dodano za to dwa przyciski "łapiące" pod palcem środkowym, które są odpowiednikami L1 i R1. Zabrakło informacji o dacie premiery.

Facebook chce rozruszać nasze nadgarstki

Facebook Reality Labs to dział korporacji odpowiedzialny za tworzenie futurystycznych konceptów. W ubiegłym roku zapowiedziano, że poświęci się on interfejsom łączącym mózg z komputerem. Pierwszym projektem dążącym do tego jest dość spora opaska na nadgarstek, która ma monitorować nasze interakcje i przekładać je na komunikację z okularami rzeczywistości rozszerzonej. Wszystko z założeniem, że w centrum interakcji zawsze będzie człowiek. 

Facebook wykorzysta opaski także w grach

Podstawą nawigacji ma być inteligentny dotyk - zetknięcie dwóch palców. Ponadto opaska może odczytywać ruchy mięśni pod skórą, w tym ich zwiększone napięcie, co w połączeniu z lokalizacją w przestrzeni pozwalałoby na chociażby strzelanie z łuku. Wstępne koncepcje zakładają też tworzenie spersonalizowanej klawiatury w dowolnym miejscu. Choć pierwsze materiały próbne już istnieją, to zespół badawczy zapowiada, że przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Przełomowa tkanina będąca ekranem

Naukowcy z uniwersytetu Fudan w Szanghaju stworzyli materiał o długości 6 metrów i szerokości 24 centymetrów, który jest elastyczny jak większość tkanin, jednak potrafi przy tym zachowywać się jak ekran. Materiał przetrwał 1000 prób rozciągania, ugniatania i zginania oraz 100 prań oraz suszenia. Naukowcom udało się stworzyć fragment ubrania z 16 przyciskami, który do zasilania potrzebuje mniej niż 36 woltów. 

Nowoczesna tkanina pozwala umieszczać napisy na ubraniach (Fot: Grupa Huisheng Peng)

W przyszłości ekran na tkaninie nie tylko posłużyłby do odbierania powiadomień i wyróżniania się. Naukowcy podpięli go do kasków, które analizowały odczyty fal mózgowych. Dzięki temu na ekranie pojawiały się informacje o stanie umysłu - gdy grano w grę wyścigową, ekran komunikował niepokój, a gdy odpoczywano, badani wychodzili na zrelaksowanych. W przyszłości widzą oni szansę na zastosowanie urządzenia dla osób z zaburzeniami mówienia i słuchu.

Intel atakuje laptopy Mac

Przy okazji prezentacji Macbooków opartych o procesory M1 stworzone bez ingerencji Intela, Apple przywołał postać Johna Hodgmana, będącego ucieleśnieniem komputera osobistego w reklamach z serii "Get a Mac" z 2006 roku. Intel wziął sobie mocno do serca ożywienie tego schematu i zatrudnił będącego wcześniej ucieleśnieniem Maca Justina Longa, by ten przedstawiał zalety laptopów z procesorami Intela.

Promocja na Macbooka Pro z procesorem M1!

Efektem seria reklam, która dość obrazowo naśmiewa się z obecności gier na Mac OSX, możliwość podpięcia tylko jednego monitora do Macbooka, czy małym paskiem dotykowym kontra całe ekrany dotykowe. Sęk w tym, że zalety promowane przez Intela nie są kwestią ich procesorów i kart graficznych, ale całego rynku PC. Ponadto firma upubliczniała stronę z porównaniem między dwoma systemami, w którym nieścisłością jest na przykład "obowiązek posiadania gadżetów".

Amazon robi z pracy... grę

Co prawda dzieje się to od 2019 roku, ale firma rozszerza swoje prototypowe działanie o kolejne 20 stanów, w których funkcjonują magazyny Amazona. Większość tytułów to przedstawienie za pomocą gry codziennej wydajności. Przykładem jest wyścig, który polega na omijaniu przeszkód, a dostarczanie kolejnych paczek z jednego miejsca w drugie zwiększa jego prędkość. Gier jest 6 i w każdej chwili pracownicy mogą zmienić "ogrywany" tytuł.

Według Amazona doceniają oni to rozwiązanie, ponieważ zmniejsza monotonię, która wkrada się podczas 10-godzinnego dnia pracy. Według firmy każdy z pracowników może w każdej chwili zrezygnować z grania w magazynowe gry. Jednocześnie dają one nagrody, takie jak wirtualne zwierzęta, którymi pracownicy mogą się chwalić, jednak nie mają one przełożenia na fizyczne ekwiwalenty.

AMD najpewniej planuje konkurenta "Tanich" RTX

Oczywiście tanich w modelowej sytuacji, bez podbijania ceny przez wysokie zapotrzebowanie. Do informacji o najnowszym przedstawicielu serii RX dotarł znany z dobrych ogłoszeń KittyYYuko. Będzie to rozwiązanie z Navi 23 i oparte o najmniejszą płytkę krzemową w serii RX 6000 - 236mm kwadratowych. Wewnątrz mamy znaleźć 32 jednostki obliczeniowe, a więc 2048 przetworników strumieniowych i 32 jednostki do Ray Tracingu.

Seria AMD Radeon RX 6000 najpewniej się powiększy

Karta raczej będzie adresowana dla graczy korzystających z monitorów 1080p i 1440p, jeśli w tym drugim przypadku poświęcimy nieco detali. Wewnątrz znajdziemy do 8 GB pamięci GDDR6 operującej na 128-bitowym interfejsie. Maksymalna przepustowość powinna wynieść 256 GB/s. Cena miałaby oscylować w granicy 350 dolarów, jednak nie wiadomo, czy przy obecnej sytuacji uda się utrzymać ten koszt.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Wikipedia będzie płatna?! Nowa karta AMD i VR od PS5 - VideoNews #292