PODPOWIEDZI:

Czyszczenie piekarnika sodą

Czyszczenie piekarnika sodą

Poradnik na temat czyszczenia piekarnika sodą powstał z myślą o osobach, które są zwolennikami naturalnych metod mycia sprzętów domowych lub mają stary piekarnik bez specjalnych systemów czyszczących. Dowiedz się, jak umyć piekarnik za pomocą sody. Zapraszam!

Czyszczenie piekarnika sodą niesie ze sobą podstawową zaletę, jaką jest brak użycia środków chemicznych - i oczywiście niski koszt takiego procesu. Wyjaśnię Ci, jak umyć przypalony piekarnik za pomocą sody.

Jak wyczyścić piekarnik sodą?

Podczas mycia piekarnika należy pamiętać zarówno o komorze, jak i zewnętrznej stronie. Tylko czyste i zadbane urządzenie będzie odpowiednio działało przez długi czas, stąd tak ważne jest regularne dbanie.

Przed samym przystąpieniem do czyszczenia należy upewnić się, że piekarnik nie jest gorący (unikniesz poparzenia i nie wydłużysz czasu mycia poprzez domywanie skorupki z sody), a następnie opróżnić wnętrze z wszelkich półek i pozbyć się zaschniętych resztek jedzenia.

Soda

Najbardziej uporczywe zabrudzenia w piekarniku trzeba posypać bezpośrednio sodą i poczekać kilkanaście minut. W ten sposób łatwiej usuniesz brud, gdyż tłuszcz zostanie rozmiękczony. Takie rozwiązanie zastosuj nawet na szybę, jeżeli jest taka konieczność.

wnętrze piekarnika retro

Soda i woda

W 0,5 l gorącej wody rozpuść 1 łyżkę sody. Zamocz ściereczkę w tym preparacie i umyj zabrudzenia. Drugim rozwiązaniem jest wymieszanie łyżki stołowej sody ze szklanką wody, przelanie roztworu do butelki z rozpylaczem, spryskanie brudnych miejsc, pozostawienie na dłuższy czas i przetarcie wilgotną szmatką.

Sprawdź również: Ranking piekarników

Soda i ocet

Łącząc sodę z octem (w proporcji 1:1), powstanie piana, którą można nałożyć na zanieczyszczone miejsce i pozostawić na kilka minut. Później wilgotną gąbką lub szmatką przecierasz pozostałości. Soda i ocet są cenione od wieków ze względu na działanie oczyszczające i odkażające. To bezpieczna metoda. Specyficzny zapach octu szybko wyparuje, więc nawet jeżeli drażni Cię jego zapach, to nie musisz się dłużej martwić.

Soda i płyn do naczyń

Połączenie sody i płynu do naczyń spowoduje powstanie pasty, którą doskonale wyczyścisz ruszty lub blachy. Do sody wlewasz stopniowo płyn i patrzysz, kiedy odpowiednio zgęstnieje. Nakładasz ją na dane elementy, pozostawiasz na 5 minut, przecierasz gąbką i płuczesz pod wodą. Wszelkie przypalone resztki powinny się w mig rozpuścić.

Soda, woda i ocet

Kolejnym sprawdzonym roztworem jest wymieszanie 1 łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżki octu i 1 łyżki wody. Powstałą mieszankę nakładasz na plamy i pozostawiasz na kilka godzin. W przypadku trudno dostępnych miejsc również jest rozwiązanie. Miksturę nakładasz na pędzelek i z jego pomocą dostajesz się do wszelkich zabrudzonych zakamarków.

W późniejszym etapie nawilż ściereczkę ciepłą wodą i przetrzyj daną powierzchnię. Ową pastę można nałożyć na szorstką stronę gąbki i umyć nią na przykład ruszt lub szybę (uważając przy tym, aby jej nie porysować).

Soda, ocet i płyn do naczyń

W momencie gdy Twój piekarnik wołał o pomoc od dłuższego czasu i zabrudzenia są bardzo mocne, sporządź mieszankę sody, kropelki octu i kropelki płynu do naczyń. Nałóż papkę na dno komory i ścianki i pozostaw najlepiej na całą noc. Za pomocą szorstkiej strony gąbki rozprowadź mieszankę (wyszoruj powierzchnię). Po wszystkim przetrzyj wnętrze wilgotną szmatką i ciesz się lśniącym piekarnikiem.

Proporcje można także dobrać inaczej: 4 łyżki sody, 5 łyżek octu i 3 krople płynu do naczyń. Taka mikstura jest jeszcze mocniejsza, ale trzeba uważać i powoli dodawać składniki, aby nie zaczęła za bardzo musować.

drzwi piekarnika z szybą

Soda i woda utleniona

Kratki lub blachy dobrze czyści się za pomocą roztworu sody i wody utlenionej. Rozprowadź pastę na brudny osad, pozostaw na 30 minut i zeskrob przy użyciu folii aluminiowej. Na koniec warto przemyć blachę i kraty płynem do mycia naczyń.

Soda, sól kuchenna i woda

Wymieszaj szklankę sody oczyszczonej z 2 łyżeczkami soli, a następnie dolej na oko wodę, aby powstała pasta. Dokładnie wymieszaj. Natrzyj pastą zabrudzenia, pozostaw na 15 minut i zetrzyj.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym jeszcze można skutecznie umyć piekarnik, pokrętła czy panel sterowania, to zajrzyj do poradnika: Jak wyczyścić piekarnik?

Czyszczenie piekarnika sodą - Podsumowanie

Najnowsze piekarniki oferują mycie za pomocą pary bądź procesu katalizy lub pyrolizy, ale nie wszyscy są do tego przekonani. Niektórzy, mając starsze modele, decydują się na sprawdzone domowe metody czyszczenia i soda jest tutaj głównym bohaterem. Poradzi sobie z ciężkimi zabrudzeniami i tłustymi plamami zarówno we wnętrzu, jak i na wyjmowanych elementach typu ruszt. Przy okazji zdezynfekuje powierzchnię.

Nie musisz się martwić, że w piekarniku pozostały niezdrowe pozostałości chemikaliów, gdyż użycie sody to w pełni naturalny i bezpieczny sposób, a to ważne zwłaszcza dla alergików i małych dzieci. Są to też substancje biodegradowalne, więc nie wpłyną źle na środowisko. Soda jest z pewnością łagodniejsza dla Twoich dłoni w porównaniu do środków chemicznych. Istotną wiadomością jest fakt, że czyszczenia sodą jest dozwolone w przypadku piekarników gazowych i elektrycznych.

blog comments powered by Disqus
Czyszczenie piekarnika sodą