PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Jak wyczyścić piekarnik? Skuteczne metody na mycie piekarnika!

Jak wyczyścić piekarnik? Skuteczne metody na mycie piekarnika!

Jeżeli chcesz, żeby Twój piekarnik lśnił czystością, prawidłowo działał i był żywotny, to dowiedz się, jak i czym wyczyścić piekarnik. Dzisiejszy materiał wzbogaci Cię o wiedzę na temat mycia piekarnika. Zapraszam!

Odpowiednia konserwacja przyczynia się do prawidłowej pracy urządzenia, stąd warto wiedzieć, jak wyczyścić piekarnik. Za moment poznasz skuteczne wskazówki dotyczące mycia zarówno wnętrza piekarnika, drzwi, szyby, jak i jego obudowy.

Porównywarka piekarników ukazuje również różne modele wyposażone w samooczyszczające się tryby, ale o tym w dalszej części poradnika.

komora otwartego piekarnika marki Whirlpool

Domowe sposoby na wyczyszczenie piekarnika

Lśniący, bezawaryjny i wydajny piekarnik to pragnienie wielu osób, ale żeby tak było, należy dowiedzieć się, czym wyczyścić piekarnik.

Na początku wspomnę, żeby zacząć od wyciągnięcia wszelakich półek ze środka i namoczeniu ich w zlewie w gorącej wodzie z płynem do mycia naczyń (lub mydła bądź proszku do prania). Jeżeli we wnętrzu znajdują się jakieś okruszki, to warto je zamieść szczotką.

Czyszczenie rusztu piekarnika

Ruszt jest wyjątkowo toporny w myciu, stąd warto zaopatrzyć się w specjalną piankę do mycia grilla. Ewentualnie wymieszaj po łyżce wody, octu i sody, nałóż roztwór na gąbkę (najlepiej na szorstką stronę) i dokładnie go przetrzyj. Cały ruszt można również zanurzyć w ciepłej wodzie z porcją proszku do prania (w większej misce) i pozostawić nawet na noc. Rano przekonasz się, jak prosto wyczyścić kratkę z piekarnika.

Mycie blachy

Blachę posmaruj zrobioną pastą z wody utlenionej i proszku do pieczenia (2:1). Pozostaw na 30 minut, zeskrob zabrudzenia i przemyj wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

Czyszczenie wentylatora

To bardzo często pomijany punkt. Przynajmniej raz w miesiącu pamiętaj o myciu wentylatora za pomocą roztworu wody z octem albo 2 łyżek sody na litr wody bądź pianki do grilla.

Mycie obudowy piekarnika

Bywają w sklepach mini piekarniki wolnostojące, takie jak na przykład MPM MPE-07T, które niosą ze sobą konieczność czyszczenia obudowy. W piekarnikach do zabudowy trzeba myć jedynie wnętrze i front. Zwróć uwagę, z czego została wykonana, żeby jej nie uszkodzić.

Jak wyczyścić piekarnik z obudową ze stali nierdzewnej? Należy nałożyć na szmatkę lub miękką gąbkę środek odtłuszczający i przetrzeć nim powierzchnię. Aluminiową obudowę umyj przy użyciu ściereczki nasączonej płynem do mycia okien, a następnie przetrzyj ręcznikiem papierowym. Nie sięgaj po skrobaki!

mini piekarnik wolnostojący MPM

Czyszczenie panelu sterowania

Najlepiej, jeżeli piekarnik posiada płaski panel sterowania (dotykowe przyciski, wyświetlacz, chowane pokrętła takie jak w piekarniku Whirlpool OAS KC8V1 BLG). Dzięki temu mycie przebiega sprawniej, iż nie ma niepotrzebnych zakamarków. Na gałki sposób jest następujący: nałóż na szczoteczkę do zębów płynu do naczyń i je wyczyść.

panel sterowania elektrycznego piekarnika

Mycie szyby piekarnika

Często zdarza się, że na froncie piekarnika elektrycznego widać mało estetyczne odbicia palców bądź tłuste ślady. Ponownie użyj do tego celu roztworu wody, sody i octu. Zacznij od wewnętrznej strony szyby i przejdź do zewnętrznej. Poczekaj około 20 minut. Jeżeli to nie pomoże, to sięgnij po pastę do zębów. Nałóż na szczotkę i delikatnie usuń stare zanieczyszczenia.

Najprostszą znaną metodą jest płyn do szyb i ręcznik papierowy. Drzwi piekarnika można potraktować mieszanką octu i wody (proporcja 1:1) bądź denaturatem, który rozpuści tłuste plamy. Uważaj jedynie na zawiasy. Za bardzo namoczone mogą zacząć rdzewieć. Przetrzyj je jedynie wilgotną szmatką. Jeżeli zabrudzenia znajdują się po wewnętrznej stronie szyby środkowej, to będziesz zmuszony zdemontować drzwi.

Zobacz również: Czyszczenie piekarnika sodą

owarty piekarnik Bosch

Mycie komory piekarnika

Samodzielne czyszczenie wnętrza piekarnika może być łatwiejsze w momencie, gdy masz do czynienia ze sprzętem, który posiada komorę z emalii ceramicznej bądź oferuje udział pary. Piekarnik parowy AEG BSK782320M szybko poradzi sobie z niewielkimi zanieczyszczeniami, bowiem rozmiękczy je, tak abyś mógł przetrzeć środek ściereczką.

Nigdy nie używaj ostrych gąbek (bądź druciaków) ani nie usuwaj samodzielnie resztek jedzenie ostrym nożem. Można w ten sposób zarysować powierzchnię, a tego nie chcesz. Używaj albo ściereczek z mikrofibry, albo dedykowanych od producenta (nadają się do szkła, stali nierdzewnej, ceramicznych powierzchni). Dostępne są specjalne środki do czyszczenia (spraye, mleczka), ale jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy, to postaw na domowe sposoby.

  1. Pierwsza sprawdzona metoda to wymieszanie po jednej łyżce wody, octu i sody, a następnie nałożenie tego na mocno zanieczyszczone miejsce i odczekanie kilku godzin. Następnie wystarczy przetrzeć mokrą szmatką. Dodatkowo przy zmywaniu można sięgnąć po płyn do mycia naczyń.
  2. Drugi sposób na poradzenie sobie z zaschniętymi zabrudzeniami (przypaleniami) to roztwór wody z octem (pól na pół). Najlepiej wlać trochę do spryskiwacza i najpierw spryskać miejsce, a później zastosować roztwór i przetrzeć ściereczką.
  3. Trzecia mikstura to połączenie wody, sody oczyszczonej i płynu do naczyń. Pozostaw na brudnej powierzchni przez około 30 minut. Później wystarczy zmyć wodą z dodatkiem płynu do naczyń.
  4. Czwarty (rzadziej stosowany) sposób to roztwór 1 łyżki parafiny i 2 łyżek soli. Czyść nim komorę, a potem przemyj jeszcze wodą z odrobiną soli.
  5. Wlej do garnka 0,5 l wody i sok z połówki cytryny, wstaw do piekarnika w celu przygrzania i umyj wnętrze. Piekarnik będzie przyjemnie pachniał, a brud zostanie zmiękczony.

Ostatnim zagadnieniem jest czyszczenie piekarnika wyposażonego w termoobieg (jak na przykład Bosch HBG655BS1). W tym przypadku użyj naczynia żaroodpornego. Wlej do niego wody (ma zająć ponad połowę), dodaj odrobinę octu i nastaw piekarnik na 180°C na 30 minut. Taki zabieg ma na celu znaczne zmiękczenie brudu i ograniczenie Twojego zadania do wytarcia ściereczką.

Podobnie wygląda czyszczenie parą wodną. Wlewasz wodę do specjalnego pojemnika, uruchamiasz program (piekarnik musi być w takowy wyposażony), czekasz na zakończenie procesu, wyjmujesz pojemnik i gdy komora wystygnie, to dopiero przecierasz wnętrze piekarnika.

Jeżeli żaden sposób nie pomaga, to wyłóż na dno komory folię aluminiową. Po kilku użyciach piekarnika zabrudzenia zamienią się w pył.

Systemy ułatwiające czyszczenie piekarnika

Tutaj skupię się na automatycznym myciu wnętrza piekarnika. Na rynku można znaleźć nowoczesne piekarniki do zabudowy z pyrolizą lub piekarniki z katalizą, które znacznie przyspieszają czyszczenie (zwłaszcza usuwanie tłuszczu) i zapewniają tym samym komfort użytkowania.

O tym, dla kogo sprawdzi się dany system, pisałam w poradniku: Pyroliza czy kataliza? Który system czyszczenia jest lepszy?

wnętrze piekarnika do zabudowy Amica

Mycie komory piekarnika bywa dosyć uciążliwe, więc dlaczego nie ułatwić sobie sprawy i nie kupić na przykład elektrycznego piekarnika Amica ED87689BA+ X-Type OpenUp, który ogranicza Twój wysiłek. W trakcie procesu pieczenia zachodzi kataliza, a po zakończeniu dopalanie katalityczne nawet w 350°C. Twoja rola polega na przetarciu wnętrza ściereczką.

Interesująco wygląda kwestia czyszczenia pyrolitycznego, jaką oferuje piekarnik z dwoma niezależnymi komorami Samsung Dual Cook Flex NV75N5671RB. W tej sytuacja dochodzi do bardzo wysokich temperatur (500°C), a sam tryb trwa około 2 godzin. Ty w tym czasie możesz poczytać książkę lub obejrzeć dobry film, a po zakończonym procesie usuń ściereczką pozostały popiół.

Jak i czym wyczyścić piekarnik - Podsumowanie

Jak widać, dzisiejsze modele piekarników potrafią się czyścić niemal samodzielnie. Bardzo pomocne są systemy czyszczenia katalitycznego i pyrolitycznego, jak również możliwość użycia pary, która zmiękcza zabrudzenia. Nawet jeżeli nie posiadasz piekarnika z takim trybem, to poznałeś dzisiaj wiele szybkich i prostych domowych metod.

Pamiętaj, że regularne mycie piekarnika jest niezwykle istotne, jeżeli oczekujesz od niego właściwego służenia przez wiele lat i dużej efektywności. Nigdy nie pozostawiaj zaschniętych resztek jedzenia w komorze. Ubrudzony piekarnik niesie ze sobą niestety nieprzyjemne zapachy podczas pieczenia. Czyść tylko chłodny piekarnik, aby uniknąć poparzenia. Po każdym pieczeniu koniecznie przecieraj sprzęt  ściereczką z dodatkiem octu.

Elektryczne piekarniki w różnych cenach, kolorach, wielkościach i funkcjach znajdziesz w dziale ranking piekarników.

blog comments powered by Disqus
Jak wyczyścić piekarnik? Skuteczne metody na mycie piekarnika!