PODPOWIEDZI:

Czyszczenie pralki octem

Czyszczenie pralki octem

Konserwacja pralki polega między innymi na regularnym myciu, dlatego w dzisiejszym poradniku wyjaśnię kwestię czyszczenia pralki octem. To przede wszystkim ekonomiczna, bezpieczna i skuteczna metoda. Zapraszam!

Żywotność, wydajna praca i dokładne pranie ubrań to zasługa nie tylko samego urządzenia, ale i Twojej dbałości o sprzęt. Sposobów na mycie jest wiele, a jednym z najchętniej wybieranych jest czyszczenie pralki octem.

Jak umyć pralkę octem?

Ludzie coraz chętniej sięgają po domowe metody na czyszczenie sprzętów AGD. Naturalnym i tanim środkiem, który być może i Ty posiadasz w swojej kuchni, jest ocet. I to on będzie dzisiaj na tapecie. Pamiętaj, że ubrania będą odpowiednio pachniały po każdym praniu nie tylko dzięki płynowi bądź proszkowi do prania lepszej jakości, ale przede wszystkim za sprawą czystej pralki.

Ocet

Ocet ma charakterystyczny zapach, za którym większość może i nie przepada, ale trzeba go docenić za właściwości czyszczące. Dodatkowo zapach szybko znika i nie przenosi się na ubrania.

Wystarczy, że do pojemnika na detergent wlejesz niepełną szklankę octu i nastawisz puste pranie w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Później pozostaw uchylone drzwiczki. Jeżeli mocna woń za bardzo Cię drażni, to po tym cyklu ustaw jeszcze raz pusty program, ale tym razem z dodatkiem proszku do prania.

Wnętrze będzie skutecznie oczyszczone i zdezynfekowane, a sam bęben zostanie zabezpieczony przed ryzykiem pojawienia się kamienia. Jeżeli mowa już o nieszczęsnym osadzaniu się kamienia, to pomocny będzie nasz inny poradnik: Jak odkamienić pralkę?

Octem można także przetrzeć zakamienioną szybę drzwiczek (jeżeli jesteś posiadaczem pralki ładowanej od frontu) lub uszczelkę (przy pomocy gąbki nasączonej octem).

drzwi od białej pralki

Ocet i soda oczyszczona

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymieszać ze sobą ocet i sodę (która również ma szerokie zastosowanie, np. antybakteryjne, odświeżające, pochłaniające brzydką woń).

Ich połączenie (w proporcji 1:1) sprawi dodatkowo, że oprócz kamienia i zabrudzeń w pralce pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu. Owy zapach może wynikać z pojawienia się grzyba (przez nadmierną wilgoć). Postępuj podobnie jak w poprzednim przypadku.

Taka mieszanka przyda się do czyszczenia zewnętrznych elementów pralki, takich jak gumowe uszczelki czy dozownik na płyn i proszek do prania. Wszystkie części pokryj warstwą sporządzonego preparatu i pozostaw na kilka godzin. Później zmyj wilgotną szmatką i wytrzyj do sucha. Papkę przyrządź z 10 łyżek octu i dodatku sody (aż zgęstnieje).

pojemniki w pralce Samsung na detergenty

Ocet i kwasek cytrynowy

Kolejną ekologiczną mieszanką jest ocet i kwasek cytrynowy. W tym przypadku wlewasz bezpośrednio do bębna od 2 do 3 litrów octu i dodajesz 2 opakowania kwasku cytrynowego. Ustawiasz cykl prania w jak najwyższej temperaturze.

Drugą opcją jest wlanie 2 szklanek octu do przegródki na proszek i dosypanie kwasku, a następnie uruchomienie pełnego cyklu.

Przypominam, że dział ranking pralek służy wszystkim pomocą. Zawiera w sobie pralki automatyczne w różnych przedziałach cenowych, modele otwierane od góry i od przodu, a także urządzenia Slim.

Czyszczenie pralki octem - Podsumowanie

Pralki automatyczne choćby nie wiem, jak funkcjonalne, mogą z czasem gorzej pracować. Najczęściej przyczyną jest niewłaściwa konserwacja, a raczej jej brak. To wielki błąd, bo jest to jeden z najważniejszych sprzętów w domu, który musi sprawnie działać.

Czyszczenie pralki octem (samym w sobie bądź z dodatkiem sody lub kwasku cytrynowego) pomoże zadbać zarówno o bęben, jak i dozowniki na detergenty. Zmniejszy ryzyko osadzania się kamienia, pojawienia się grzyba i bakterii, brudzenia ubrań, wydzielania nieprzyjemnego zapachu, jak również poważniejszych usterek.

Ocet to ogólnodostępny produkt spożywczy, którego każdy powinien docenić za doskonałe właściwości czyszczące i odkamieniające. Nie niesie ze sobą ryzyka alergii i negatywnego wpływu na środowisko, tak jak ma to miejsce w przypadku silnych środków chemicznych, za które zresztą trzeba więcej zapłacić. Czyszczenie pralki octem najlepiej przeprowadzać regularnie raz w miesiącu.

Z ciekawostek powiem, że ocet wykorzystuje się również w celu rozjaśnienia żółtych plam na odzieży, zmiękczania i zapobiegania elektryzowaniu się (dodajesz trochę do pojemnika na detergent).

blog comments powered by Disqus
Czyszczenie pralki octem