PODPOWIEDZI:

Jak odkamienić pralkę?

Jak odkamienić pralkę?

Pralka to jeden z podstawowych sprzętów w domu, stąd ważna jest właściwa konserwacja i wiedza, jak odkamienić pralkę. W dzisiejszym materiale poznasz różne sposoby na odkamienianie pralki, dzięki którym jej praca będzie wydajna, a zabrudzenia z ubrań będą skutecznie usuwane. Zapraszam!

Powstawanie kamienia w pralce to dość częste zjawisko i trzeba temu jak najprędzej zaradzić. Jeżeli będziesz wiedział, jak odkamienić pralkę, to zyskasz pewność, że przyczyni się to do dłuższej żywotności urządzenia i lepszej pracy.

biała pralka i mama z dzieckiem

Sposoby na odkamienianie pralki

Najczęstszą przyczyną powstawania kamienia jest zbyt twarda woda. Pralki automatyczne oferują różne pomocne funkcje i technologie, ale żadna z nich nie będzie odpowiednio działała, jeżeli nie będziesz jej właściwie konserwował. Za moment omówię najlepsze sposoby na odkamienianie pralki.

Przygotuj roztwór

Domowym sposobem na odkamienianie pralki jest sporządzenie roztworu z naturalnych substancji.

 1. Ocet i kwasek cytrynowy - to bardzo skuteczna metoda, wystarczy wlać do bębna około 2 l - 3 l octu, dodać 2 opakowania kwasku cytrynowego i włączyć puste pranie. Najlepiej ustawić najwyższą temperaturę. W efekcie wnętrze będzie pozbawione wszelakiego brudu i wapiennego osadu.
 2. Soda oczyszczona - wsyp do dozownika na detergent sodę oczyszczoną (3/4 szklanki) i ustaw długi cykl prania w wysokiej temperaturze. Soda dobrze rozmiękcza wodę i usuwa zanieczyszczenia.

Nie zapomnij o filtrze

Zanieczyszczony filtr powoduje brzydki zapach w bębnie, ryzyko pojawienia się pleśni i zatkania odpływu pralki. Przynajmniej raz w miesiącu poświęć chwilę czasu na wyczyszczenie filtra z wszelkich kłaczków. Najczęściej znajduje się on na dole pralki (z przodu, pod klapką). Wyjmij go i przepłucz pod bieżącą wodą.

Kup odkamieniacz do pralek

W sklepach bez problemu są dostępne różne środki chemiczne do odkamieniania pralek i innych urządzeń (proszki, granulaty, płyny, żele). Szybko usuwają one osady z kamienia, a przy okazji pozbywają się bakterii i dodatkowo pozostawiają przyjemny zapach w bębnie. Instrukcję znajdziesz na opakowaniu (zazwyczaj wsypujesz proszek do pustego bębna i ustawiasz najdłuższy program).

Istotne jednak, aby po takich środkach dokładnie wypłukać urządzenie, czyli ustawić pusty cykl prania. Warto powtarzać czynność raz na 3 miesiące, maksymalnie co pół roku.

Wyczyść poszczególne elementy pralki

Zarówno pralki wolnostojące, jak i do zabudowy mogą być wyposażone w programy czyszczące. Warto taki zastosować, aby bęben był w pełni czysty. Uruchamiasz tak zwane puste pranie. Pamiętaj, że ranking pralek ułatwi Ci wybór pralki z takim programem (znajdziesz modele w różnych cenach).

Ważne, aby dbać również o czyszczenie obudowy, uszczelki, drzwiczek i szufladek na detergenty. To musisz zrobić już samodzielnie. Za pomocą ekologicznego roztworu octu i sody oczyszczonej mocno doczyść wybrane partie, tak aby nie był widoczny żaden osad (pojemniki pozostaw najlepiej na pół godziny, inne części myj gąbką do naczyń nasączoną zrobioną mieszanką). W następnym etapie przetrzyj je do sucha i ciesz się lśniącą pralką.

W dokładnym czyszczeniu trudno dostępnych miejsc pomocna będzie szczoteczka do zębów.

Jeżeli na uszczelce widoczna jest pleśń, to zaleca się użycie wybielacza do tkanin. Namocz nim ściereczkę, a następnie rozłóż ją na uszczelkę. Potem przemyj wodą i wytrzyj do sucha.

bęben pralki otwieranej od frontu Bosch

Jak zmniejszyć ryzyko osadzania się kamienia?

Istnieje kilka zasad, które warto przestrzegać, jeżeli nie chcesz spotkać się z niemiłą niespodzianką w postaci pleśni, brzydkiego zapachu, kamienia i brudu. Oto najważniejsze z nich:

 • Sprawdź twardość wody (specjalny paskowy tester zanurz w wodzie i porównaj z próbnikiem, jeżeli woda jest zbyt twarda, to dodawaj zmiękczacza).
 • Wietrz bęben po każdym praniu (zostawiaj uchylone drzwiczki).
 • Przestrzegaj optymalnej ilości ubrań (odzieży nie może być ani za dużo, ani za mało, bo albo spowoduje nadmiar wilgoci, albo odkładanie się pozostałości detergentu).
 • Nie zwlekaj z wyjęciem mokrego prania.
 • Osusz bęben, gumową uszczelkę i szufladki.
 • Nie używaj zbyt dużej ilości płynu lub proszku do prania.
 • Właściwie wypoziomuj pralkę, tak aby woda i detergenty były odpowiednio spuszczane, bez zalegających pozostałości.
 • Sprawdź, czy w kieszeniach ubrań i w bębnie nie znajdują się jakieś przedmioty typu papierki, guziki, monety, które mogłoby zapchać filtr.
 • Korzystaj raczej z płynów bądź żeli, gdyż proszki bardziej zanieczyszczają pojemniki.

Zobacz również: Czyszczenie pralki octem

wnętrze pralki ładowanej od góry

Jak odkamienić pralkę? Podsumowanie

Wybór dobrej pralki pod własne preferencje to jedno, ale dalsze działania to drugie. Tylko regularne dbanie o sprzęt AGD (między innymi szybkie pozbycie się osadzającego się kamienia) zapewni efektywne usuwanie zabrudzeń z odzieży.

Skutkiem nieodkamieniania może być nieestetyczny wygląd, nieprzyjemny zapach, zostawianie śladów na ubraniach, większe zużycie prądu, usterki (na przykład przepalona grzałka, usterka pompy) czy mniejsza wydajność. Korzystaj z instrukcji obsługi od producenta, bowiem w niej znajdują się różne cenne wskazówki na temat konserwacji pralki.

Domowymi sposobami na radzenie sobie z odkamienianiem pralek są roztwory octu z kwaskiem cytrynowym, soda oczyszczona, ocet z sodą. Zalecane są również specjalne środki do usuwania kamienia (chociaż tańsze i najbezpieczniejsze dla zdrowia są naturalne metody), jak również uruchamianie programu samoczyszczącego (taki program posiada na przykład pralka GRUNDIG GWN 47430 CS). Pamiętaj o regularnym czyszczeniu filtra, gumowego kołnierza, szufladek i drzwi.

Pochwal się w sekcji komentarzy, jaki sposób na odkamienianie pralki Ty rekomendujesz? :)

blog comments powered by Disqus
Jak odkamienić pralkę?