PODPOWIEDZI:

Jak odkamienić pralkę?

Jak odkamienić pralkę?

Pralka to jeden z podstawowych sprzętów w domu, stąd ważna jest właściwa konserwacja i wiedza, jak odkamienić pralkę. W dzisiejszym materiale poznasz różne sposoby na odkamienianie pralki, dzięki którym jej praca będzie wydajna, a zabrudzenia z ubrań będą skutecznie usuwane. Zapraszam!

Powstawanie kamienia w pralce to dość częste zjawisko i trzeba temu jak najprędzej zaradzić. Jeżeli będziesz wiedział, jak odkamienić pralkę, to zyskasz pewność, że przyczyni się to do dłuższej żywotności urządzenia i lepszej pracy.

biała pralka i mama z dzieckiem

Sposoby na odkamienianie pralki

Najczęstszą przyczyną powstawania kamienia jest zbyt twarda woda. Pralki automatyczne oferują różne pomocne funkcje i technologie, ale żadna z nich nie będzie odpowiednio działała, jeżeli nie będziesz jej właściwie konserwował. Za moment omówię najlepsze sposoby na odkamienianie pralki.

Przygotuj roztwór

Domowym sposobem na odkamienianie pralki jest sporządzenie roztworu z naturalnych substancji.

 1. Ocet i kwasek cytrynowy - to bardzo skuteczna metoda, wystarczy wlać do bębna około 2 l - 3 l octu, dodać 2 opakowania kwasku cytrynowego i włączyć puste pranie. Najlepiej ustawić najwyższą temperaturę. W efekcie wnętrze będzie pozbawione wszelakiego brudu i wapiennego osadu.
 2. Soda oczyszczona - wsyp do dozownika na detergent sodę oczyszczoną (3/4 szklanki) i ustaw długi cykl prania w wysokiej temperaturze. Soda dobrze rozmiękcza wodę i usuwa zanieczyszczenia.

Nie zapomnij o filtrze

Zanieczyszczony filtr powoduje brzydki zapach w bębnie, ryzyko pojawienia się pleśni i zatkania odpływu pralki. Przynajmniej raz w miesiącu poświęć chwilę czasu na wyczyszczenie filtra z wszelkich kłaczków. Najczęściej znajduje się on na dole pralki (z przodu, pod klapką). Wyjmij go i przepłucz pod bieżącą wodą.

Kup odkamieniacz do pralek

W sklepach bez problemu są dostępne różne środki chemiczne do odkamieniania pralek i innych urządzeń (proszki, granulaty, płyny, żele). Szybko usuwają one osady z kamienia, a przy okazji pozbywają się bakterii i dodatkowo pozostawiają przyjemny zapach w bębnie. Instrukcję znajdziesz na opakowaniu (zazwyczaj wsypujesz proszek do pustego bębna i ustawiasz najdłuższy program).

Istotne jednak, aby po takich środkach dokładnie wypłukać urządzenie, czyli ustawić pusty cykl prania. Warto powtarzać czynność raz na 3 miesiące, maksymalnie co pół roku.

Wyczyść poszczególne elementy pralki

Zarówno pralki wolnostojące, jak i do zabudowy mogą być wyposażone w programy czyszczące. Warto taki zastosować, aby bęben był w pełni czysty. Uruchamiasz tak zwane puste pranie. Pamiętaj, że ranking pralek ułatwi Ci wybór pralki z takim programem (znajdziesz modele w różnych cenach).

Ważne, aby dbać również o czyszczenie obudowy, uszczelki, drzwiczek i szufladek na detergenty. To musisz zrobić już samodzielnie. Za pomocą ekologicznego roztworu octu i sody oczyszczonej mocno doczyść wybrane partie, tak aby nie był widoczny żaden osad (pojemniki pozostaw najlepiej na pół godziny, inne części myj gąbką do naczyń nasączoną zrobioną mieszanką). W następnym etapie przetrzyj je do sucha i ciesz się lśniącą pralką.

W dokładnym czyszczeniu trudno dostępnych miejsc pomocna będzie szczoteczka do zębów.

Jeżeli na uszczelce widoczna jest pleśń, to zaleca się użycie wybielacza do tkanin. Namocz nim ściereczkę, a następnie rozłóż ją na uszczelkę. Potem przemyj wodą i wytrzyj do sucha.

bęben pralki otwieranej od frontu Bosch

Jak zmniejszyć ryzyko osadzania się kamienia?

Istnieje kilka zasad, które warto przestrzegać, jeżeli nie chcesz spotkać się z niemiłą niespodzianką w postaci pleśni, brzydkiego zapachu, kamienia i brudu. Oto najważniejsze z nich:

 • Sprawdź twardość wody (specjalny paskowy tester zanurz w wodzie i porównaj z próbnikiem, jeżeli woda jest zbyt twarda, to dodawaj zmiękczacza).
 • Wietrz bęben po każdym praniu (zostawiaj uchylone drzwiczki).
 • Przestrzegaj optymalnej ilości ubrań (odzieży nie może być ani za dużo, ani za mało, bo albo spowoduje nadmiar wilgoci, albo odkładanie się pozostałości detergentu).
 • Nie zwlekaj z wyjęciem mokrego prania.
 • Osusz bęben, gumową uszczelkę i szufladki.
 • Nie używaj zbyt dużej ilości płynu lub proszku do prania.
 • Właściwie wypoziomuj pralkę, tak aby woda i detergenty były odpowiednio spuszczane, bez zalegających pozostałości.
 • Sprawdź, czy w kieszeniach ubrań i w bębnie nie znajdują się jakieś przedmioty typu papierki, guziki, monety, które mogłoby zapchać filtr.
 • Korzystaj raczej z płynów bądź żeli, gdyż proszki bardziej zanieczyszczają pojemniki.

wnętrze pralki ładowanej od góry

Jak odkamienić pralkę? Podsumowanie

Wybór dobrej pralki pod własne preferencje to jedno, ale dalsze działania to drugie. Tylko regularne dbanie o sprzęt AGD (między innymi szybkie pozbycie się osadzającego się kamienia) zapewni efektywne usuwanie zabrudzeń z odzieży.

Skutkiem nieodkamieniania może być nieestetyczny wygląd, nieprzyjemny zapach, zostawianie śladów na ubraniach, większe zużycie prądu, usterki (na przykład przepalona grzałka, usterka pompy) czy mniejsza wydajność. Korzystaj z instrukcji obsługi od producenta, bowiem w niej znajdują się różne cenne wskazówki na temat konserwacji pralki.

Domowymi sposobami na radzenie sobie z odkamienianiem pralek są roztwory octu z kwaskiem cytrynowym, soda oczyszczona, ocet z sodą. Zalecane są również specjalne środki do usuwania kamienia (chociaż tańsze i najbezpieczniejsze dla zdrowia są naturalne metody), jak również uruchamianie programu samoczyszczącego (taki program posiada na przykład pralka GRUNDIG GWN 47430 CS). Pamiętaj o regularnym czyszczeniu filtra, gumowego kołnierza, szufladek i drzwi.

Pochwal się w sekcji komentarzy, jaki sposób na odkamienianie pralki Ty rekomendujesz? :)

blog comments powered by Disqus
Jak odkamienić pralkę?