PODPOWIEDZI:

Pyroliza czy kataliza? Który system czyszczenia jest lepszy?

Pyroliza czy kataliza? Który system czyszczenia jest lepszy?

Nabywając funkcjonalny piekarnik, możliwe, że spotkasz się z określeniem czyszczenia katalitycznego bądź pyrolitycznego. Obydwa systemy są niezawodne, niemniej dzisiaj masz możliwość poznania ich głównych atutów. Pyroliza czy katalizą? Co spełni Twoje oczekiwania?

Za moment dowiesz się, jaka jest różnica między pyrolizą a katalizą, jakie są ich zalety i wady, dla kogo sprawdzi się dany system czyszczenia. Jak zapewne wiesz, mycie komory nie jest niczym przyjemnym, ale piekarnik wyposażony w innowacyjny tryb czyszczenia nie wymaga od Ciebie wielkiego nakładu pracy.

piekarnik elektryczny Bosch w zabudowie

Na czym polega kataliza?

Podczas czyszczenia katalitycznego wykorzystywane są wkłady (panele katalityczne) bądź specjalne powłoki umieszczone na ściankach komory (przykładem piekarnika z powłoką EcoClean Direct na tylnej ściance jest Bosch HBG633NB1).

Wkłady mają wyjątkową porowatą strukturę, aby skutecznie absorbować tłuszcz i uporczywe zabrudzenia w temperaturze 300°C - 350°C. Już na samym początku (jeszcze podczas pieczenia potrawy) zachodzi kataliza, a tak zwane dopalanie w wyższych temperaturach tuż po zakończeniu, co sprawia, że jest to oszczędny system.

Po wychłodzeniu wystarczy przecierać wnętrze mokrą szmatką bez użycia innych kosztownych akcesoriów.

Ważne, aby wybrać dobrej jakości wkłady (polecane przez danego producenta), których nie będziesz musiał często wymieniać. Trwałość zależy oczywiście również od częstotliwości użytkowania piekarnika.

Po czym poznać, że najwyższa pora kupić nowy wkład? Należy po pewnym czasie zaobserwować, czy radzi sobie równie dobrze ze spalaniem resztek jedzenia jak na samym początku.

elektryczny piekarnik Amica z katalitycznym czyszczeniem

Zalety i wady katalizy

+ Nie jest konieczne nagrzewanie piekarnika aż do 500°C, co wpływa na mniejsze zużycie energii.

+ Łagodny proces, który zaczyna się w momencie przyrządzania potrawy.

- Mniejsza dokładność czyszczenia niż w przypadku pyrolizy.

- Konieczna wymiana wkładów po ich zużyciu, a to wiąże się z dodatkowym wydatkiem (zazwyczaj po kilkunastu miesiącach).

- Demontaż wkładów w celu umycia w zmywarce lub ręcznie.

Na czym polega pyroliza?

Pyroliza (piroliza) pomoże w utrzymywaniu czystości komory piekarnika bez konieczności kupowania dodatkowych detergentów i męczącego szorowania.

W trakcie procesu czyszczenia pyrolitycznego piekarnik osiąga temperaturę 500°C. W takiej temperaturze tłuszcz i innego rodzaju zabrudzenia są w mig spalane i zamieniane w pył. Po zakończonym programie należy owy pył zlikwidować za pomocą wilgotnej ściereczki kub ręcznika papierowego. Proste, prawda?

Taki zabieg powtarza się regularnie co około kilka tygodni, ale wszystko zależy od tego, jak często korzystasz z piekarnika. Istotne, aby nie stawiać piekarnika z pyrolizą blisko lodówki, gdyż mogłoby dojść do jej uszkodzenia pod wpływem wysokich temperatur.

Przed procesem wnętrze musi być całkowicie puste. Należy wyciągnąć blachy czy ruszty, aby nie doszło do ich zniszczenia. Blachy mogłyby się odkształcić, a ruszty odbarwić. Zwróć uwagę, czy w środku nie znajdują się kwaśne resztki między innymi ketchupu, które mogłyby spowodować odbarwienie powierzchni na biało.

Piekarnik z pirolizą koniecznie niech będzie wyposażony w blokadę bezpieczeństwa (aby nie doszło do otwarcia drzwi podczas czyszczenia), a także najlepiej w 4 szyby w drzwiach (tak jak wielofunkcyjny piekarnik Electrolux EOE7P31Z SenseCook).

piekarnik do zabudowy z pyrolizą

Zalety i wady pyrolizy

+ Bardzo efektywny sposób czyszczenia (zostaną usunięte odpadki nawet z trudno dostępnych miejsc).

+ Najwygodniejsze rozwiązanie.

+ Wystarczy przeprowadzać pyrolizę nawet raz na 2 miesiące.

- Proces trwa nawet do 2 godzin, przez co zużycie energii bywa większe niż w przypadku katalizy i nie możesz w tym czasie korzystać z urządzenia (ale mniej na uwadze fakt, że rzadziej uruchamiasz ten mechanizm).

- Przed włączeniem tego programu należy pozbyć się większych resztek jedzenia, aby nie pojawił się dym, nieprzyjemny zapach lub plamy. Dobrym wyborem będzie piekarnik z katalizatorem zapachu Amica ED57529X X-Type Pyro(usuwanie dymu podczas spalania).

Dla kogo lepsze jest czyszczenie katalityczne, a dla kogo pyrolityczne?

Baza piekarników obfituje zarówno w modele z czyszczeniem katalitycznym, jak i pyrolitycznym. Przed chwilą poznałeś ich plusy i minusy oraz skróconą charakterystykę. Nasuwa się z tego wniosek:

  1. Piekarniki z pyrolizą są skierowane głównie do osób, którym zależy na jak największej precyzyjności czyszczenia (czyści całe wnętrze).
  2. Piekarniki z katalizą ucieszą osoby, które liczą na jak najmniejsze zużycie energii i często korzystają z piekarnika elektrycznego, natomiast nie przeraża ich fakt wymiany wkładów (paneli) katalitycznych.

Obydwa systemy czyszczące znacznie skracają czas mycia urządzeń i są przeznaczone dla zabieganych osób czy rodzin.

Nie zapominaj o tym, że piekarnik nie ma wyglądać tylko pięknie z zewnątrz. Wnętrza wprawdzie nie widać na pierwszy rzut oka, ale dbanie o nie przyczynia się do prawidłowej pracy sprzętu. Ważne, żeby nie zostawiać za każdym razem przypalonych resztek tłuszczu, aby nie pozostawiały szkodliwych dla zdrowia substancji.

Zobacz również:Jak wyczyścić piekarnik? Skuteczne metody na mycie piekarnika!

wkładka katalityczna w piekarniku elektrycznym

Pyroliza czy kataliza - Podsumowanie

Dzisiejsze porównanie: pyroliza czy kataliza ułatwi Ci odpowiedni wybór samoczyszczącego piekarnika do Twojej kuchni i udowodni, że czyszczenie piekarnika przestanie być zmorą. Jak się przekonałeś, łączy je pewna wspólna cecha, a mianowicie w obydwóch przypadkach masz do czynienia z nagrzewaniem piekarnika do wysokich temperatur.

  • Pyroliza - temperatura wzrasta do 500°C, a sam proces trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut. Zużycie energii jest większe, ale bez wątpienia czyszczenie pyrolityczne jest najdokładniejsze, gdyż dociera do każdych zakamarków. Twój nakład pracy będzie najmniejszy, a system włącza się rzadziej niż czyszczenie katalityczne.
  • Kataliza - dopalanie katalityczne polega na spalaniu zabrudzeń w temperaturze 300°C - 350°C poprzez obecność specjalnych wkładów (bądź powłoki). Sam proces rozpoczyna się już podczas normalnego pieczenia, a po zakończeniu osiąga wyższą temperaturę. To ekonomiczne rozwiązanie, ale niesie ze sobą konieczność kupowania wkładów i ich mycia.

Jedno jest pewne: jeżeli nie masz czasu na mycie piekarnika po każdym użyciu, to zakup piekarnika z katalizą bądź pyrolizą spełni oczekiwania. Weź pod uwagę, że niektóre piekarniki przedstawione w dziale ranking piekarników oferują dodatkowo emalie łatwoczyszczące lub czyszczenie parowe (para rozmiękcza zanieczyszczenia i resztki jedzenia). Zastosowanie tylu opcji gwarantuje zapomnienie o żmudnym myciu wnętrza piekarnika.

blog comments powered by Disqus
Pyroliza czy kataliza? Który system czyszczenia jest lepszy?