PODPOWIEDZI:

RTX Killer, Amazon.pl w Polsce, premiera Redmi Note 10 - VideoNews #290

RTX Killer, Amazon.pl w Polsce, premiera Redmi Note 10 - VideoNews #290

Po wielu latach czekania do polski trafił sklep amazon.pl. O tym, w jaki sposób przebiegła jego premiera, usłyszycie w 290. odcinku VideoNewsa! Oprócz tego będzie co nieco o kolejnym projekcie, w którym to my staniemy się baterią oraz co nieco najnowszych premierach, które w swoich kategoriach niewątpliwie namieszają.

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Zapraszamy do obserwowania naszych poczynań na Instagramie oraz w grupie Testerzy Videotestów!

Krótkie informacje

  • Sony patentuje pomysł na kontroler, który może być... bananem albo kubkiem. Patent ma działać z każdym pasywnym, nie luminescencyjnym obiektem, na którym da się mapować przyciski kontrolera, a to wszystko w oparciu o śledzenie z wykorzystaniem kamer i sensorów.
  • Baterie z hulajnóg Lime mogą dostać drugie życie, a to wszystko dzięki projektowi firmy Gomi na Kickstarterze. Z 1000 ogniw stworzono głośniki dostępne za 100 funtów w kilku kolorach, które niemal w całości przygotowano z materiałów odnawialnych lub recyklowanych.
  • Chiny mogą położyć kres kopalniom kryptowalut. Autonomiczny rejon Wewnętrznej Mongolii pojawił się projekt uchwały, która ma przyczynić się do zmniejszenia zużycia prądu w 2021 roku o 1,9%.

Nubia Red Magic 6

  • Ile RAM-u w telefonie to przesada? Nubia RedMagic 6 Pro ma aż 18 GB, a ponadto ekran AMOLED o odświeżaniu aż 165 Hz. Modele debiutują w Chinach, ale 16 marca Nubia planuje globalne wydarzenie. 
  • Razer kuje żelazo póki gorące i do czasu, aż nikt nie przypomni sobie, że to firma od akcesoriów gamingowych, będzie wypuszczać takie konstrukcje jak okulary ze słuchawkami - Razer Anzu

Razer produkuje okulary - Razer Anzu

  • Rośnie średnia prędkość internetu w Polsce. Według raportu speedtest.pl jest to 75 Mbit/s pobierania w przypadku internetu stacjonarnego i 34,6 Mbit/s w przypadku internetu mobilnego. 

Amazon.pl debiutuje - bez pompy i z błędami

Po cichu, bez większych zapowiedzi, 2 marca uaktywniono witrynę amazon.pl, gdzie działa internetowy sklep giganta e-commerce. Wejście nie było pełne - zabrakło wielu produktów z globalnej oferty Amazona jak czytniki Kindle czy głośniki Echo (poza dostępnym w promocji Echo 4. generacji), a jak na razie Alexa nie pojawiła się w języku polskim, nie ma też dostępu do usługi Prime, podczas gdy Allegro ma Smart. Mourad Taoufiki w rozmowie z Business Insiderem przyznaje, że obecnie nie ma planów na udostępnienie tych usług. 

Amazon.pl w obecnej formie nie przyciąga

Wejście Amazona było mało spektakularne także ze względu na stosunkowo niewielką różnicę cen. Według raportu Dealavo porównującego 1000 produktów z Allegro i Amazona. Na polskim sklepie tańsza była elektronika czy produkty z kategorii zdrowie i uroda. Na stronie pojawiły się też błędy w tłumaczeniach. 

AMD Radeon RX 6700 XT na pomoc graczom

W obliczu fatalnej dostępności kart z serii RTX 3000 i ich zawyżonych cen, AMD zapowiada premierę RX 6700 XT zarówno w wersji referencyjnej jak i wariantach od innych producentów. Początkowa cena to 479 dolarów, a urządzenie ma pojawić się w sklepach 18 marca. Główną różnicą względem droższych wariantów będzie 192-bitowa magistrala pamięci zamiast 256-bitowej i 12 GB pamięci DDR6 zamiast 16 GB.

Cena AMD RX 6700 XT wydaje się być atrakcyjna (źródło: AMD)

Sprawdź cenę RX 6900 XT!

Karta obsłuży HDMI 2.1 oraz Display Port 1.4, a podepniemy ją do prądu przez złącze 6-pinowe i 8-pinowe. Wyższe niż w droższych modelach będzie taktowanie rdzenia - nawet 2424 MHz. AMD poinformowało także, że Smart Access Memory pojawi się też na procesorach opartych o architekturę Zen 2 i płytach głównych B550 i X570. Rozwiązanie usprawnia współpracę procesora z kartą i opiera się na Resizable BAR z PCI Express, a dotychczas było zarezerwowane dla Ryzenów z serii 5000.

Coraz więcej plotek o Nintendo Switch Pro

Pomimo pandemii teoretycznie przenośna konsola Nintendo święciła tryumfy, a pod koniec roku sprzedało ponad 80 milionów urządzeń. Nie dziwi więc, że w erze smartfonów z ekranami OLED 2K przewiduje się, że i w nowej wersji konsoli pojawi się ekran AMOLED - a więc produkcji Samsunga. Ekran miałby urosnąć do 7 cali, choć według Bloomberga nie doczekamy się większej rozdzielczości. 

Nintendo Switch Pro może zaoferować ekran Samsunga

Sprawdź cenę Nintendo Switch!

Znacznego ulepszenia mamy doczekać się po wpięciu konsoli do doka - wtedy osiągniemy maksymalnie 4K. Nie ma informacji na temat tego, jak Nintendo wyegzekwowałoby wyższą rozdzielczość. Wiemy jedynie, że konsola miałaby trafić na rynek przed świętami i byłaby kompatybilna względem podstawowego wariantu Switcha.

Xiaomi prezentuje serię Redmi Note 10 - inną w Europie niż w Indiach

O ile Hindusi w każdym z wariantów otrzymają wyświetlacz AMOLED, tak globalnie pojawi się Redmi Note 10 5G, który dostanie ekran LCD z odświeżaniem 90 Hz, procesor Dimensity 700 oraz trzy zamiast czterech aparatów z tyłu (bez ultraszerokokątnego obiektywu). Jeśli zrezygnujemy z sieci 5G, pozostaną nam Redmi Note 10, 10S i 10 Pro. Wszystkie posiadają AMOLED, a 120 Hz odświeżanie otrzyma model z dopiskiem Pro. 

Wygląd serii Redmi Note 10 Pro nawiązuje do poprzedników

Redmi Note 10 otrzyma Snapdragona 678, a 10S - MediaTeka Helio G95. Obydwa urządzenia otrzymają baterię 5000 mAh i 33W ładowanie, a także cztery aparaty, w tym główną matrycę 48 lub 64 Mpix w 10S.

Redmi Note 10 Pro otrzyma 108 Mpix matrycę główną, Snapdragona 732G oraz nawet 8 GB RAM-u. Nieco większa będzie bateria - 5020 mAh, ale tak samo szybkie będzie ładowanie - 5020 mAh. Pro będzie największy w serii z ekranem 6,67 cala, w porównaniu do 6,43" w 10 i 10S oraz 6,5" w 10 5G.

Polskie 5G może w końcu nabrać rozpędu

Podczas debaty #Cyfryzujemy Polskę – Czy Polska jest gotowa na 5G? zorganizowanej przez Związek Cyfrowa Polska odpowiedzialny za cyfryzację w kancelarii premiera Marek Zagórski zapowiedział, że w marcu na rządowe biurko trafi nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. W poprzedniej wersji, którą Urząd Komunikacji Elektronicznej przedłożył w 2019 roku, brakowało procedur bezpieczeństwa przy wdrażaniu sieci piątej generacji. 

.@ZagorskiMarek na roundtable o #5G: Mam nadzieję, że ustawa o #KSC w przyszłym tygodniu będzie rozpatrywana przez Komitet Stały Rady Ministrów. @CyfryzacjaKPRMpic.twitter.com/ruGCLsisii

— Związek Cyfrowa Polska (@ZIPSEE_Cyfrowa) March 4, 2021

To, w połączeniu z pandemią, spowolniło prace nad siecią 5G w Polsce i zatrzymało aukcję na częstotliwości z przedziału 3400-3800 MHz. Rząd rozważa też wprowadzenie operatora narodowego, który mógłby postawić architekturę niezbędną do obsługi sieci na paśmie 700 MHz i dystrybuować ją komercyjnym dostawcom usług. Choć nie padło oficjalne potwierdzenie, tak projekt może powstawać także dlatego, by poradzić sobie w obliczu braku jednego z dostawców usług, np. budzącego podejrzenia co do bezpieczeństwa Huawei'a.

Energia wytwarzana... z ludzi?

Generatory termoelektryczne to w dalszym ciągu niezagospodarowana nisza, szczególnie, gdy w grę wchodzi zasilanie codziennych akcesoriów. Uczeni z uniwersytetu Colorado Boulder stworzyli rozciągliwe urządzenie, które może osiągnąć rozmiar zegarka lub pełnego rękawa w ubraniu. Dzięki wysokiej rozciągliwości i odporności na wodę rozwiązanie może z powodzeniem stać się częścią ubrań.

Generator termoelektryczny z Colorado Boulder (fot. Jianliang Xiao)

Co więcej, materiał mógłby zbierać energię nie tylko z naszego ciała, ale i poprzez nagrzewanie się podczas nasłonecznienia. W obecnej formie urządzenie wielkości pierścienia posiada niewielki akumulator, by zarządzać energią, ale domyślnie naukowcy chcą z baterii zrezygnować. Wydajność to jeden wolt na centrymetr kwadratowy skóry, co jest mniejszą wartością niż obecnie widziana w bateriach. Naukowcy przewidują, że do sklepowych urządzeń rozwiązanie trafi od 5 do 10 lat. 


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
RTX Killer, Amazon.pl w Polsce, premiera Redmi Note 10 - VideoNews #290