PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Perseverance wylądował na Marsie, a cena RTX 3060 wzbija się ku górze - VideoNews #288

Perseverance wylądował na Marsie, a cena RTX 3060 wzbija się ku górze - VideoNews #288

W świecie, gdzie karty graficzne nie służą wyłącznie do grania, a media społecznościowe mają większą niż kiedykolwiek odpowiedzialność za nasze umysły, zapraszam na 288. odsłonę VideoNewsa! Nie zabraknie historii ciekawych, inspirujących, choć i dla demotywujących jest tu miejsce.

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Pamiętajcie, by obserwować nas na bieżąco, między innymi w grupie Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Android 12, o którym opowiadałem w poprzednim Videonewsie, jest już dostępny dla posiadaczy smartfonów Google Pixel. Jest to wersja deweloperska, co może doprowadzić do licznych problemów podczas korzystania ze smartfona.
  • Aparaty smartfonów z serii Google Pixel psują się na potęgę, przynajmniej w starszych modelach. Nawet pomimo przeinstalowania sterowników i usunięcia aplikacji aparatu moduły w modelach od Pixela 2 do 4 potrafią przestać działać podczas robienia zdjęć. 
  • Microsoft nie przestaje zaskakiwać fanów odgrzewania starszych gier. Nowa funkcja wstecznej kompatybilności "FPS Boost" pozwoli podwoić liczbę klatek na sekundę w wybranych grach, m.in Sniper Elite 4, UFC 4 czy Watch Dogs 2. Nie potrzeba do tego nowych linijek kodu, a jedynie konsole odsyłają dane do Direct X dwukrotnie szybciej. 
  • Apple szykuje się do rozwoju... sieci 6G. Według ogłoszenia, na które natrafił Mark Gurman z Bloomberga, firma zatrudni inżynierów do działu badawczego sieci 6G.
  • Uczeni z Lozanny opracowali urządzenie, które na bazie poziomu kortyzolu w naszym pocie może ocenić poziom stresu. Jest ono bezinwazyjne i oparte przede wszystkim o tranzystor i płytkę z grafenu.
  • TVN i Emitel rozpoczęły testowanie telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2, która zastąpi DVB-T między marcem a czerwcem 2022 roku. Na razie nowe rozwiązanie dostępne jest w Gdańsku.

Oficjalny poster reklamujący Huawei Mate X2

  • 22 lutego poznamy Huawei Mate X2. Druga generacja wyginanego urządzenia od Huawei może otrzymać zmieniony, bardziej zbliżony do Galaxy Z Fold, kształt z dwoma ekranami.
  • Pierwszy krok do unoszących się deskorolek poczynili uczeni z Pennsylvanii, którzy dzięki wykorzystaniu fal świetlnych unieśli nad powierzchnię ziemi niewielki kawałek tworzywa owinięty folią Mylar.

Researchers at the University of Pennsylvania have managed to cause tiny plastic trays to hover using only light. Next up: Back To The Future-style hoverboards 💡 pic.twitter.com/tPGdVLwA88

— Tony Ho Tran (@TonyHoWasHere) February 14, 2021

Łazik Perserverance wylądował na Marsie

NASA po 203-dniowej podróży, która rozpoczęła się w lipcu, umieściła łazik Perserverance na Marsie, a konkretnie w kraterze Jezero. O wszystkim dowiedzieliśmy się z opóźnieniem 11 minut i 22 sekund. Przy spuszczeniu zdecydowano się nie na dotychczas stosowane spadochrony i poduszki powietrzne, ale stabilizujące silniki odrzutowe i spadochron soniczny. Dzięki temu prędkość spadła z ponad 19000 kilometrów na godzinę do trzech. 

Pokolorowane zdjęcie z łazika Perseverance na Marsie. Źródło: NASA/JPL Caltech

Konstrukcja waży 1026 kilogramów, ale będzie szybsza od łazika Curiosity, który pojawił się na czerwonej planecie 8 lat temu. Dziennie obejmie swoim zasięgiem około 198 metrów. Misją Perserverance to poszukiwanie śladów przeszłego życia na Marsie dzięki siedmiu modułom z sensorami. Po zebrane próbki przyleci misja, którą wspólnie przygotują Europejska Agencja Kosmiczna oraz NASA.

Łazik Ingenuity napędza stary procesor Qualcomma. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Ciekawostka: łazik zabrał ze sobą drona Ingenuity, który działa w oparciu o Snapdragona 801, pojawiającego się w smartfonach sprzed 7 lat, jak chociażby LG G3. Posłuży on jedynie do prezentowania przyszłych technologii i poleci kilkukrotnie na planecie, ale nie dłużej niż przez 30 sekund.

Mało śmieszna sytuacja z RTX 3060

Postępujący kryzys na rynku kart graficznych Nvidia chce zażegnać algorytmem, który powstrzyma wykupowanie konsumenckich kart do wykopywania kryptowalut. "GeForce jest do grania, CMP jest do kopania" pisze firma w swoim komunikacie i zapowiada, że w sklepowych RTX 3060 ograniczy wydajność kopania (hash rate) o połowę. Tak czy inaczej polskie sklepy zawyżają ceny przed premierą karty, która ma odbyć się 25 lutego. Bazowa cena dla niereferencyjnej karty to 1599 zł, zaś sklepy oferują RTX 3060 za 2700 zł i więcej. 

RTX 3060 TI jest droższy niż RTX 3060 miał być na start

Sprawdź aktualną cenę RTX 3060 Ti przed premierą!

Nvidia potwierdziła oficjalną specyfikację kart graficznych RTX 3060. Co ciekawe, otrzymają one więcej pamięci GDDR6 niż RTX 3080 - 12 GB. Bazowy zegar otrzymał taktowanie 1,32 GHz, które w trybie Boost podkręcimy do 1,78 GHz. Rdzeni CUDA znajdzie się tu 3584, a przepustowość pamięci to 360 GB/s. Deklarowany pobór mocy to 170W, o 30W mniej niż w wersji Ti.

VAIO Z laptopem z włókna węglowego

To pierwszy tego typu laptop na świecie, którego obudowę w całości wykonano z włókna węglowego. Nie postawiono jednak na wiele elementów, a na kilka warstw włókna węglowego, które uformowano z większych płatów tak, by pasowały do konstrukcji 14-calowego laptopa. Producent chwali się odpornością na upadki z wysokości 120 centymetrów. Jednocześnie nie jest to najlżejszy laptop - jego waga to 1,04 kilograma. 

VAIO Z posiada obudowę z ledwie kilku kawałków włókna węglowego. Źródło: VAIO

► Lekki i mobilny Ultrabook 500 zł taniej!

W środku urządzenie prezentuje się mocno, ale bez rewelacji. Ekran o rozdzielczości 4K pokrywa 99,8% przestrzeni barwowej DCI-P3. Napędza go układ graficzny Intel Iris Xe, będący częścią procesora Intel Core i7-11375H. Pamięć na pliki może wynieść maksymalnie 1 TB, a na operacje 16 lub 32 GB. Wśród portów goszczą tylko dwa USB-C oraz HDMI i gniazdo słuchawkowe. Dziwi zatem wyjściowa cena, zaczynająca się od 3579 dolarów, a kończąca się na 4179 dolarów.

Przeczytaj więcej: Nowy VAIO Z to pierwszy laptop z obudową z włókna węglowego

Co dzieje się w Australii?

Wydawało się, że konflikt pod tytułem: giganci Internetu kontra dostarczyciele newsów został zażegnany. Jednak Australia przyjęła agresywny kurs, w którym chciała zmusić m.in. Google czy Facebooka do płacenia za korzystanie z treści serwisów informacyjnych. Google po groźbie zrezygnowania z obecności (włącznie z wyszukiwarką) na australijskim rynku zdecydował się na umowy z dostawcami wiadomości, a kwoty w nich zawarte są objęte tajemnicą handlową.

Google chciał pożegnać się z Australią, a mimo tego zapłaci. Źródło: Solen Feyissa, Unsplash

Inną drogę obrał Facebook, który zablokował na swoim portalu treści pochodzące z australijskich serwisów informacyjnych, które według jego danych stanowią 4% postów tworzonych w Australii. Firma Marka Zuckerberga "stale negocjuje" zarówno z australijskim rządem, jak i poszczególnymi korporacjami medialnymi. Do tego czasu na niebieskiej stronie nie zobaczymy nie tylko wiadomości, ale i pogody czy komunikatów ze stron rządowych, choć zniknięcie dwóch ostatnich miało być przypadkowe.

Japonia pozostaje japonią - Panasonic pokazał robota-skarpetkę

Nicobo kontynuuje trend osobliwych, elektronicznych towarzyszy, które poniekąd udają zwierzęta, ale nawiązują też do kultowych stworów z anime. W przypadku robota od Panasonica zdecydowano się na ruchomy ogon i okrągły korpus, na które nałożono materiał. Rozwiązanie powstało przy udziale Politechniki Toyohashi. To dzięki ich wiedzy nie tylko się rusza, ale i puszcza bąki oraz komunikuje się z odbiorcą.

Poza oczami, które są ekranami i adaptują się do sytuacji, urządzenie na swój sposób potrafi rozmawiać. Dziecięcym głosem powtarza słowa przed chwilą wypowiedziane lub wypowiada krótkie kwestie. Nicobo odwraca się do rozmówcy, może też w chwilach ciszy spoglądać w kierunku człowieka dzięki obracanej o 360 stopni podstawie. Robot był dostępny w sprzedaży w cenie 360 dolarów na platformie Panasonica plus 10$ miesięcznie za serwis i aktualizacje, jednak firma błyskawicznie znalazła nabywców dla kilkuset egzemplarzy.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Perseverance wylądował na Marsie, a cena RTX 3060 wzbija się ku górze - VideoNews #288