PODPOWIEDZI:

Jak wybrać suszarkę do ubrań?

Jak wybrać suszarkę do ubrań?

Wybór suszarki do ubrań niesie wiele wątpliwości na temat tego, na co zwrócić szczególną uwagę. W dzisiejszym poradniku znajdziesz najważniejsze parametry i funkcje, aby wiedzieć, jak wybrać suszarkę do ubrań. Zapraszam!

Kupując suszarkę do prania, należy wiedzieć, za jakie rozwiązania warto dopłacić i jakie elementy wpływają na efektywną, wydajną i energooszczędną pracę. Otrzymasz wskazówki, czym się kierować podczas wyboru niezawodnej suszarki do ubrań.

suszarka do ubrań marki Siemens

Najważniejsze parametry przy wyborze suszarki do ubrań

Zakup sprzętu AGD to nie błaha sprawa, zwłaszcza jeżeli chcesz nabyć naprawdę dobrą suszarkę, która zapewni skuteczne, ekonomiczne i komfortowe działanie. Poniżej najistotniejsze elementy.

Jaka energooszczędność suszarki do prania?

Najmniejsze zużycie prądu zapewniają energooszczędne suszarki do prania A+++, dzięki którym nie odczujesz wzrostu rachunków za energię elektryczną. Klasy A++ bądź A+ są także polecane. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku urządzeń o klasie B.

Co wpływa na wydajność suszarki do prania?

Parametrem, który ma związek z wydajnością, jest moc urządzenia. Lepsze modele cechują się mocą rzędu 1100 W. Inne z kolei oferują 700 W. Zarówno w przypadku wydajności, jak i energooszczędności najlepiej sprawdzają się suszarki kondensacyjne z pompą ciepła. Wydajną pracę zapewni także automatyczne czyszczenie wymiennika ciepła, jakie oferują niektóre modele.

Jaki wsad będzie wystarczający?

Elektryczne suszarki do ubrań to na ogół pojemne urządzenia. Ich ładowność sięga poziomu nawet 9 kg i takie są najbardziej polecane dla dużych rodzin. Im większy wsad, tym także komfort jeżeli chodzi o bezproblemowe zmieszczenie większych rzeczy (typu koce, zasłony).

Jakie wymiary suszarki do prania?

Nie są to małe produkty, natomiast istnieją pewne rozwiązania dla oszczędności miejsca. Pierwszym z nich jest zakup specjalnego łącznika, za pomocą którego postawisz suszarkę na pralce i nie odczujesz w żaden sposób nabycia nowego sprzętu. Drugą opcją jest wybór suszarki do prania Slim, których głębokość nie przekracza 50 cm.

Co wpływa na wygodę użytkowania suszarki bębnowej?

Takich elementów jest sporo. Pierwszym z nich z pewnością jest wyraźny wyświetlacz, na którym zobaczysz podstawowe informacje. Następnie intuicyjny panel sterowania. Większą widoczność gwarantuje oświetlenie wewnętrzne bębna. Niektóre suszarki do prania oferują wyżej umiejscowione drzwi, dzięki czemu nie trzeba się za bardzo schylać podczas wkładania rzeczy do bębna. Przykładem takiej suszarki jest Candy GrandoVita GVS4 H7A1TCEX-S.

Przydatną rzeczą są odwracalne drzwi (a nie tylko na przykład prawostronne, które ograniczają czasem możliwość postawienia w danym miejscu) i te, które mają sporą średnicę (na przykład 38 cm), aby zmieścić większe ubrania. Korzystnym rozwiązaniem jest możliwość odprowadzania wody z węża odpływowego. Nieraz taki zestaw znajduje się na wyposażeniu, a nieraz trzeba go opcjonalnie dokupić.

Biorąc pod uwagę komfort użytkowania, zwróć jeszcze uwagę na pojemność zbiornika na wodę. Im większa, tym rzadziej będziesz zmuszony opróżniać go (na przykład zbiornik o pojemności 5,28 l). Ostatnim elementem są regulowane nóżki.

beben suszarki ładowanej od frontu

Ile masz do wyboru programów suszenia?

To już zależy od danego modelu. Ogólnie rzecz biorąc, cykli suszenia do wyboru jest na prawdę sporo. Przykładowo suszarka GRUNDIG GTN38267GC posiada aż 16 programów. Mowa na przykład o takich programach, jak: Delikatne, Jeans, Koszule, Wełna, Pościel, Odświeżanie, Cichy, Bawełna do szafy. W innych wolnostojących suszarkach spotkasz jeszcze program do szybkiego suszenia, program mix (bez konieczności sortowania ubrań) czy program antyalergiczny (pozbędzie się roztoczy).

Dodam, że dla lepszej ochrony delikatnych tkanin warto wybierać suszarkę z bębnem, który obraca się w dwóch kierunkach (przy okazji minimalizuje ryzyko zagnieceń), z kolei do suszenia butów lub bielizny zalecam dokupić specjalny koszyk (nie dojdzie do uszkodzenia suszonych rzeczy).

Czy suszarka do prania pracuje głośno?

Jak wybrać suszarkę do prania, aby jej praca nie drażniła domowników? Jak najbardziej cichą. Przyjrzyj się, jaki poziom głośności oferuje. Jest on wyrażany w decybelach (dB). Im mniej, tym lepiej. Dobrym wynikiem jest 64 dB, jaki osiąga suszarka Whirlpool STU92E EU. Drugim czynnikiem, który wpływa za zmniejszenie hałasu, jest specjalna konstrukcja suszarki (płyty bocznej), która tłumi wibracje.

Ile zapłacić za suszarkę do ubrań?

Wszystko zależy od Twoich oczekiwań. Luksusowe i niezawodne suszarki do prania potrafią kosztować nawet 8 tysięcy. Ale nie ukrywam, że jest to już sprzęt dla najbardziej wymagających użytkowników, którym zależy na mnogości nowoczesnych funkcji i jak najlepszych parametrach. Większość osób decyduje się na zakup taniej suszarki do prania do 2000 zł bądź suszarki do prania do 3000 zł.

Jaki producent suszarek do prania?

Wybór cenionej i renomowanej marki jest kluczowy. Tylko sprzęt znanego pochodzenia zagwarantuje żywotność i bezawaryjność. Jeżeli chodzi o suszarki bębnowe, to warto postawić na takie firmy, jak: BEKO, Candy, Amica, Whirlpool, Sharp, Bosch, Electrolux, Samsung, LG, Siemens, GRUNDIG, AEG i Miele.

panel sterowania suszarki do prania marki Samsung

Przydatne funkcje w suszarkach do prania

Nie dziwi fakt, że producenci stosują najnowsze rozwiązania, które zwiększają funkcjonalność urządzenia. Sęk w tym, żeby nie sugerować się ilością funkcji, ale tym, czy okaże się dla Ciebie potrzebna. Poniżej lista funkcji, które najczęściej można znaleźć w automatycznych suszarkach.

 • Blokada rodzicielska - bardzo ważna kwestia, jeżeli w domu są małe dzieci. Jej włączenie uniemożliwi zmianę ustawień.
 • Funkcja ADDLOAD - umożliwia dołożenie prania w dowolnym momencie, a to doskonała opcja dla zapominalskich. Znajdziesz taką w luksusowej suszarce Miele TWR860 WP.
 • Funkcja AutoCleaning - zadba o stan (czystość) filtrów, na których lubi gromadzić się kurz czy sierść pupila.
 • Automatyczne czyszczenie wymiennika ciepła - suszarka zajmie się wyczyszczeniem tej części nawet kilka razy w ciągu cyklu, a to przełoży się na prawidłową pracę i brak konieczności mycia filtra.
 • Bezprzewodowa łączność - pozwala na korzystanie z aplikacji mobilnej i tym samym zdalne sterowanie z dowolnego miejsca. Inną zaletą jest otrzymywanie wskazówek odnośnie ewentualnych usterek, jak również możliwość pobierania dodatkowych cykli suszenia pod własne potrzeby czy informacja o stanie filtra. Ranking suszarek do ubrań owocuje w wiele modeli, które taką opcję posiadają.
 • Czujniki - na przykład czujnik wilgoci, czujnik temperatury, czujnik wagi (kilogramów). Mają wpływ na proces suszenia. Ubrania będą suche w odpowiednim momencie (suszarka samodzielnie dobierze czas suszenia i zakończy go w momencie osiągnięcia właściwego stopnia wysuszenia). Poziom wilgotności przekłada się także na prostsze prasowanie.
 • Wskaźniki - im więcej, tym lepiej. Dzięki nim dowiesz się między innymi, kiedy wymienić filtr. Inny wskaźnik informuje o poziomie wody, który należy odprowadzić. Występuje także wskaźnik czyszczenia skraplacza. Innym rodzajem są wskaźniki stanu suszenia (między innymi suszenie do do prasowania).
 • Funkcja opóźnionego startu pracy - ta funkcja zapewnia dużą swobodę i wygodę, gdyż to Ty decydujesz, o której godzinie rozpocznie się i zakończy proces suszenia.
 • Funkcja Memory - jej zadaniem jest zapamiętanie Twoich ulubionych ustawień (programu).
 • Odświeżanie parowe - występuje w suszarce Bosch AutoClean WTX87EH0EU i pomaga w skutecznej walce z zagnieceniami. Ponadto pozbędzie się bakterii, alergenów, zanieczyszczeń i brzydkich zapachów.
 • Technologia pompy ciepła - suszarki bębnowe z pompą ciepła dbają o suszenie w niskich temperaturach dla lepszej ochrony delikatnych ubrań, jak również przyczyniają się do niższego zużycia energii.
 • Sygnał dźwiękowy - usłyszysz go w momencie zakończenia procesu suszenia. Opcjonalnie istnieje możliwość jego wyłączenia.
 • Funkcja Moje Statystyki - nie jest to bardzo konieczna opcja, ale dzięki niej zobaczysz, które programy najczęściej wybierałeś.
 • Suszenie czasowe ciepłym powietrzem - znajdzie zastosowanie podczas suszenia grubych rzeczy (typu koce).
 • Suszenie czasowe zimnym powietrzem - sprawdzi się w przypadku odświeżania ubrań (zwłaszcza tych delikatnych).
 • Funkcja FreshCare+ - jej rola polega na kontroli temperatury i pozbywaniu się nieprzyjemnych zapachów. Świeżość ubrań gwarantowana.
 • Technologia 6-ty Zmysł - jedna z najpopularniejszych technologii, która samodzielnie dobiera czas suszenia w stosunku do załadunku, jak również ma wpływ na ochronę tkanin i dobór właściwego poziomu wilgotności.
 • Technologia Wave Motion - występuje na przykład w suszarce otwieranej od przodu Whirlpool FTM229X2BEU. Wyróżnia się delikatnymi (asymetrycznymi) ruchami bębna, dzięki którym nie znajdziesz zagnieceń na ubraniach.
 • Filtr 2w1 - czyli z podwójną warstwą siatki dla jeszcze lepszego wyłapywania kurzu i kłaczków.
 • Funkcja Connectivity Pair - dzięki niej dowiesz się, kiedy przełożyć pranie do suszarki (informacja za pomocą aplikacji).

biała suszarka automatyczna firmy Samsung

Jak wybrać suszarkę do ubrań - Podsumowanie

W powyższym materiale uzyskałeś wskazówki, na jakie elementy zwrócić uwagę podczas wyboru suszarki bębnowej do ubrań. Dowiedziałeś się, jakie są ich praktyczne funkcje, które parametry są niezwykle istotne i ile należy zapłacić za tego typu sprzęt. Suszarki do ubrań to spore wyręczenie z obowiązku rozkładania i wieszania odzieży, jak również zminimalizowanie ryzyka gromadzenia się wilgoci w domu, dlatego zakup jest jak najbardziej udaną inwestycją.

blog comments powered by Disqus
Jak wybrać suszarkę do ubrań?