PODPOWIEDZI:

Jaki Laptop dla specjalistów? [Poradnik na 2021 rok]

Jaki Laptop dla specjalistów? [Poradnik na 2021 rok]

Rynek komputerów PC wygląda coraz gorzej i nie zanosi się na to, żeby cokolwiek uległo poprawie. Za to laptopy mają się bardzo dobrze, jest z czego wybierać i ja w tym wyborze wam dzisiaj pomogę.

Przygotowałem 7 laptopów z różnych segmentów i kategorii cenowych, natomiast zabrakło tu propozycji budżetowych. Sprzęt, jaki mam do zaprezentowania, startuje od średniej półki cenowej, a kończy się na półce premium dla najbardziej wymagających użytkowników. 

NazwaSegmentCena
HP Envy 15-ep0020nwlaptop uniwersalnyHP Envy 15-ep0020nw

Sprawdź cenę laptopa

cena 5999 zł

MSI Prestige 14 Evo A11M-013PLultrabookMSI Prestige 14 Evo A11M-013PL

Sprawdź cenę laptopa

cena 4899 zł

MSI Stealth 15M A11SDK-005PLultrabook gamingowyMSI Stealth 15M A11SDK-005PL

Sprawdź cenę laptopa

cena 6899 zł

MSI GS66 Stealthultrabook gamingowyMSI GS66 Stealth

Sprawdź cenę laptopa

cena 13 799zł

MSI Bravo 15 A4DDR-241PLlaptop gamingowyMSI Bravo 15 A4DDR-241PL

Sprawdź cenę laptopa

cena 4199 zł

MSI GF75 Thin 10SCSRlaptop gamingowyMSI GF75 Thin 10SCSR

Sprawdź cenę laptopa

cena 4699 zł

MSI GE66 Raider Dragonshieldlaptop gamingowyMSI GE66 Raider Dragonshield

Sprawdź cenę laptopa

cena 11 899 zł

Laptop na miarę własnych wymagań

Na dobry początek każdy z nas musi zastanowić się, do czego będzie używał sprzętu i jakim mniej więcej budżetem dysponuje. 

Laptop to tak naprawdę sprzęt mobilny, więc określcie, jak wygląda wasze zapotrzebowanie na jego mobilność. Czy jest to podróż z biurka do łóżka, a później na kuchenny stół - tu proponowałbym jakiś multimedialny sprzęt, coś pomiędzy ultrabookiem, a ciężkim laptopem gamingowym. 

Kiedy wasze podróże ograniczają się do sporadycznych wyjazdów (studia, praca za granicą, zmiana miejsca pobytu), to duży laptop gamingowy spełni idealnie zadanie mobilnej stacji roboczej. 

MSI GE66 Dragonshield

Jeżeli wykonujecie częste podróże służbowe i wozicie wszędzie swój sprzęt ze sobą, to potrzebujecie ultrabooka. Teoretycznie im mniejszy, tym lepszy, ale musicie też zadać sobie pytanie, czego jeszcze oczekujecie od swojego urządzenia? 

Są urządzenia tak doskonałe, że spełnią się w każdej roli ze względu na swoją mobilność, ale jednocześnie ogromną moc.

MSI GS66 Stealth

Polecane laptopy

  • HP Envy 15 - elegancki laptop multimedialny z gamingowym zacięciem. Jeżeli potrzebujecie sprzętu, który zapewni wam bardzo dobry obraz i dźwięk podczas oglądania filmów czy grania w gry, to postawcie właśnie na ten model. Dedykowane nagłośnienie od Bang&Olufsen; z piękną jasną matrycą IPS - to wszystko, czego potrzeba do komfortowego odbierania treści. Gamingowe podzespoły zapewnią wystarczającą moc do grania w najnowsze tytuły oraz pracy kreatywnej w pakiecie Adobe. Całość dopełnia elegancki aluminiowy kadłubek z wygodną klawiaturą i czytnikiem linii papilarnych. 
  • MSI Prestige 14 Evo - zdecydowanie najbardziej mobilna propozycja tego zestawienia. Prestiż jest typowo biznesową konstrukcją, to urządzenie, które chcesz mieć zawsze przy sobie. Ultralekki i bardzo elegancki. Czarne, matowe aluminium wykończono niebieskim diamentowym szlifem, a 14-calowy ekran posiada minimalistyczne, cieniutkie ramki. Całość dopełnia duży wygodny gładzik z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. Za wydajność odpowiada najnowszy procesor Intela 11. generacji z dedykowaną kartą graficzną tego samego producenta, dzięki czemu mamy pewność, że nie zabraknie nam mocy nie tylko w pracy, ale też w bardziej złożonych operacjach jak obrabianie zdjęć czy filmów. 
  • MSI Stealth 15M- urządzenie dla osób ceniących sobie bezkompromisowość, połączenie wydajności gamingowego sprzętu z mobilnością ultrabooka. Sprawia, że dostajemy urządzenie niemal idealne. To sprzęt dla kogoś, kto pomimo częstego przemieszczania się potrzebuje dużej mocy, a o nią zadba procesor Intela i7 1185G7, ta sama super wydajna jednostka co w poprzedniku, ale tu wspierana przez najwydajniejszą kartę graficzną z serii GTX 1660 TI Max-Q. W połączeniu ze 144 Hz matrycą daje nam super mobilny gamingowy sprzęt, który z powodzeniem posłuży również do każdego innego zadania, jakie mu wyznaczymy. 
  • MSI GS66 Stealth - laptop doskonały, nie ma tu żadnych kompromisów. Moc potężnego gamingowego PC (I9 10980HK i RTX 2080 Max-Q) zamknięto w eleganckiej obudowie ultrabooka. Kadłubek GS66 Stealth przywodzi na myśl elegancję, dostojeństwo i moc. Z powodzeniem pójdziecie z nim na spotkanie biznesowe, stworzycie super wymagający projekt (film, symulacja 3D itp.), a później zagracie w absolutnie każdy najnowszy tytuł na ustawieniach ultra. A wszystko to na pięknej matrycy IPS o zawrotnym odświeżaniu aż 300 Hz. Ten sprzęt nie wie, co to niedoskonałość; od wyglądu poprzez osiągi oferuje to, co technologia ma nam obecnie do zaoferowania.

  • MSI GF75 Thin i MSI Bravo 17 - to bliźniacze typowo gamingowe konstrukcje. Co prawda nie odbiegają mocą od wyżej prezentowanych urządzeń, natomiast w ich przypadku nie musimy dopłacać do miniaturyzacji, za to otrzymujemy duży 17-calowy ekran o odświeżaniu 144 Hz i świetny układ chłodzenia, co zapewni nam dużo lepszą kulturę pracy i temperatury niż w sprzęcie, gdzie całość musi być zminiaturyzowana. Bravo 17 bazuje na komponentach AMD - jest to Ryzen 7 4800H i RX5500M, co w zupełności wystarczy do uruchomienia każdego najnowszego tytułu. Nie inaczej jest w przypadku GF75 Thin, tylko tu za wydajność odpowiada duet i5 10300H i GTX 1650. To propozycje dla osób, które nie potrzebują mobilności, a docenią większy ekran w laptopie. 
  • MSI GE66 Raider Dragonshield - to absolutnie kwintesencja gamingowego laptopa. Jeżeli prezentowany wyżej GS66 Stealth dysponował mocą potężnego gamingowego PC, to GE66 tę moc podkręca na wyższy poziom. Co prawda na papierze komponenty wyglądają identycznie, natomiast Dragonshield dzięki bardziej rozbudowanemu układowi chłodzenia i karcie graficznej w edycji SUPER będzie miał jeszcze lepsze osiągi. Na szczególną uwagę zasługuje design urządzenia, które wygląda jak żywcem wyjęte z mostku dowodzenia jakiegoś gwiezdnego krążownika. Nie jest to mobilna propozycja, ale też nie tak ogromna jak dwa poprzednie gamingowe laptopy. Dlatego idealnie nada się na ruchomą stację robocza, nasze prywatne centrum dowodzenia. 


 

Cechy laptopa a rozsądny wybór

  • Mobilność- tu oczywiście będą królowały ultrabooki. Nie tylko ze względu na kompaktowe rozmiary, ale też z powodu długiego czasu pracy na baterii, których przedstawicielami w tym teście są MSI Prestige 14 Evo, MSI GS66 Stealth i MSI Stealth 15M.

MSI Stealth 15M

  • Wydajność - zazwyczaj prym wiodą ogromne gamingowe konstrukcje, jednak zaprezentowane w tym poradniku MSI GS66 Stealth i MSI Stealth 15M zdecydowanie temu przeczą, ponieważ są sporo wydajniejsze od MSI GF75 Thin i MSI Bravo 17, ale też, co za tym idzie, sporo droższe. 
  • Kultura pracy- przy miniaturyzacji co prawda zyskujemy mobilność, ale często też wyższe temperatury i głośną pracę naszego urządzenia, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z bardzo wydajnym sprzętem. Dlatego jeżeli zależy nam na lepszej kulturze pracy, taką zawsze zapewnią laptopy z bardziej rozbudowanym układem chłodzenia - takie jak MSI GE66 Dragonshield, MSI GF75, MSI Bravo 17 czy HP Envy 15.

HP Envy 15

  • Uniwersalnośćjeżeli chcecie zachować równowagę pomiędzy tym co ładne, zapewniające podstawową mobilność a jednocześnie dużą moc, to zalecam wybór takiego sprzętu jak HP Envy 15. Można powiedzieć, że ten model jako jedyny jest tu "klasycznym" laptopem, który konstrukcyjnie nie skręca w żądną ze skrajnych konstrukcji (jest czymś pomiędzy ultrabookiem a dużym laptopem gamignowym).
blog comments powered by Disqus
Jaki Laptop dla specjalistów? [Poradnik na 2021 rok]