PODPOWIEDZI:

Test Epson EH-TW5700 - Projektor z Android TV

Właśnie pojawił się u mnie nowy projektor 3LCD od Epsona. Model EH-TW5700, czyli naturalny następca świetnie znanego przez ostatnie dwa lata modelu EH-TW5600. Gdy oglądamy ten projektor z zewnątrz albo patrzymy na specyfikację techniczną, to trudno doszukać się większych modyfikacji w stosunku do starszych modeli. Jest tu jednak coś, na co długo czekałem i co znacznie usprawnia korzystanie z tego projektora.

Epson EH-TW5700

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
4 GŁOSÓW
ZALETY
  • Android TV
  • Wysoka jasność
  • Łatwość ustawienia
WADY
  • Głośność pracy w trybie standardowym
  • Cena

Sprawdź cenę Epson EH-TW5700:

Epson EH-TW5700 oferta w sklepie

Epson EH-TW5700, czyli w pełni wyposażony projektor z Android TV

Nie zamierzam Was trzymać w niepewności ani robić zbędnego napięcia na temat tego, cóż tak wyjątkowego jest w tym projektorze. Epson postanowił wreszcie doprowadzić oglądanie na projektorze do podobnego schematu, co korzystanie z nowoczesnych telewizorów Smart.

Wziął więc jeden z popularniejszych modeli i wyposażył go w oprogramowanie Android TV oraz bezprzewodowe połączenie z internetem. To sprawiło, że Epson EH-TW5700 jest jednostką zupełnie samowystarczalną. Nie wymaga już podłączania do jakiegokolwiek źródła obrazu, aby cieszyć się filmami czy serialami z sieci.

Możecie powiedzieć, że co to za nowość, przecież projektory z Android TV już istniały dawno - to fakt. Jednak zazwyczaj oprogramowanie smart dostępne było albo w małych, LED-owych urządzeniach, które nie radziły sobie w dzień lub dawały słabej jakości obraz, albo w modelach, które były nieopłacalnie drogie. Zdarzały się też projektory z Androidem, ale bez dostępu do Sklepu Play, Chromecasta czy Asystenta Google.

W tym przypadku mówimy o klasycznym, stosunkowo niedrogim i uniwersalnym modelu projektora z pełnym Androidem, ze wsparciem wszystkich usług, podobnie jak w najlepiej wyposażonych telewizorach.

Epson EH-TW5700 - główne cechy projektora

Wróćmy jednak do początku, nie każdy musi przecież znać poprzednie modele Epsona. Wypadałoby więc napisać kilka ogólnych słów o budowie tego sprzętu i o jego specyfikacji.

EH-TW5700 to nieduża i lekka konstrukcja zamknięta w białej obudowie wykończonej na wysoki połysk. Wymiary w przybliżeniu to 30 x 31 x 12 cm, a waga to trochę ponad 3,5 kg.

Epson EH-TW5700 wygląd zewnętrzny

Patrząc na wprost, obiektyw powędrował nieco na prawą stronę przedniej ścianki, na której znajduje się także kratka wylotu powietrza, a wlot razem z filtrem usytuowany został na jednej z bocznych ścianek.

Epson EH-TW5700 przód z bliska

Na górze oprócz przycisków do sterowania funkcjami urządzenia znalazły się pokrętła do ostrości i wielkości obrazu oraz intuicyjny suwak służący do poziomej korekcji trapezowej.

Epson EH-TW5700 widok od góry

Jako że urządzenie to może być traktowane jako sprzęt przenośny, to obiektyw zabezpieczono za pomocą manualnej przesłony, która w razie transportu zapobiegnie uszkodzeniom.

Do zestawu dołączono też pilota, tym razem jest on inny niż wszelkie standardowe piloty do Epsona. Znajdziemy w nim funkcjonalność obsługującą Android TV oraz komendy głosowe, które możemy wydawać Asystentowi Google.

Epson EH-TW5700 pilot z zestawu

Szkoda tylko, że w komplecie z białym projektorem otrzymałem czarnego pilota. Mam nadzieje, że w przyszłości ten szczegół, który zrujnowałby światopogląd każdego estety, zostanie naprawiony.

Przechodząc do tyłu projektora, dopracowano tu estetykę. Sprzęt nie straszy już mało elegancką paletą wielu różnych złączy. Całość została przykryta elegancką magnetyczną i materiałową zaślepką.

Epson EH-TW5700 materiałowa zaślepka z tyłu

Na wierzchu pozostał tylko port do kabla zasilającego, który jak wiadomo jest niezbędny. Nie trzeba podłączać nic więcej, bo całe centrum multimedialne jest tu wbudowane. Stawiając taki projektor na stoliku, widzimy zatem estetyczne urządzenie. Gdyby ktoś jednak potrzebował, to pod klapką znalazło się złącze HDMI oraz wyjście audio.

Epson EH-TW5700 tył bez klapki

Decydując się lub rozważając zakup takiego projektora, musicie pamiętać, że EH-TW5700 jest modelem z jednej z bardziej podstawowych linii produktowych Epsona. Nie znajdziemy tu rozdzielczości 4K, tylko popularne Full HD.

Do tego wysoką jasność 2700 lumenów oraz kontrast na poziomie dynamicznym 35000:1. Jest tu również korekcja trapezu w pionie i poziomie oraz zoom o współczynniku 1.2. Epsona należy pochwalić za długą żywotność lampy - w trybie Eco 7,5 tysiąca godzin, oraz za niskie koszty jej wymiany, znacznie korzystniejsze niż w przypadku projektorów DLP.

Epson EH-TW5700 - jakość obrazu i działanie

Technologia 3LCD i jasność na poziomie 2700 lumenów ukazują mocne nasycenie wszystkich kolorów, a nie tylko koloru białego.

Przekłada się to na dobrze widoczne, intensywne barwy, które są świetnie widoczne nawet w dzień lub przy zapalonym świetle. Oczywiście naturalnymi warunkami dla każdego projektora jest noc lub zaciemniony pokój, kiedy to jesteśmy w stanie dojrzeć wszelkie szczegóły oraz maksymalne kontrasty. Pomimo tego spokojnie obejrzymy w dzień jakiś mecz, serial czy puścimy dzieciom bajki. Pochwalę sprzęt za naturalne barwy, dużo widocznych szczegółów oraz wyjątkowo mocne nasycenie kolorów.

Epson to projektor bardzo łatwy w ustawieniu. Pod spodem znajdziemy oczywiście otwory instalacyjne do przykręcenia go do sufitu, jednak łatwym sposobem jest po prostu postawienie go na jakimś stoliku lub półce.

Epson EH-TW5700 na stoliku

Regulowana przednia nóżka znacznie pomaga w dostosowaniu wysokości, a korekcja trapezu jest w stanie wyregulować geometrię nie tylko w pionie, ale i w poziomie. Dlatego też projekt nie musi stać idealnie pośrodku ekranu. Bez obaw ustawimy go gdzieś z boku na stoliku, ciesząc się dużym obrazem.

EH-TW5700 wyposażono w duży głośnik 10 W, który może nie brzmi fantastycznie, ale nie wymaga podłączenia zewnętrznych urządzeń, gdy np. chcemy puścić bajki naszym pociechom.

Ale dla chcącego nic trudnego, z tyłu znajdziemy wyjście mini jack, którego użyjemy do podłączenia soundbara, miniwieży czy zestawu kina domowego. Jeżeli tego byłoby mało, to mamy także Bluetooth, za pomocą którego prześlemy dźwięk bezprzewodowo.

Epson EH-TW5700 - jak działa Smart TV?

System Android TV, w który wyposażono testowanego Epsona, działa bardzo sprawnie i szybko, a wygoda korzystania jest dokładnie taka sama jak w popularnych telewizorach smart.

Wygodna i czytelna strona domowa z wszystkimi aplikacjami - wybrane aplikacje pokazują najpopularniejsze materiały wideo, a po wejściu do Sklepu Play mamy dostęp do mnóstwa pozycji z polskimi i zagranicznymi materiałami wideo.

Projektor ma wbudowanego Chromecasta, co pozwala na łatwe bezprzewodowe przesyłanie treści wideo np. ze smartfona czy tabletu na duży ekran. Asystent Google znacznie ułatwia wyszukiwanie treści, dzięki niemu rzeczywiście szybko znajdziemy film na Netflixie lub interesujący nas materiał na Youtube.

Rzecz, która bardzo mi się spodobała, to menu projektora. To zostało po staremu, a więc menu oddzielone jest od systemu Android, posiada wszelkie cechy kierowane właśnie do potrzeb projektorów. W każdym momencie szybko zmienimy ustawienia kolorów czy zdefiniowane tryby obrazu. Prosty zabieg, a bardzo funkcjonalny.

Podsumowanie

Epson EH-TW5700 to projektor, na który czekałem. Prosta, bardzo funkcjonalna konstrukcja z systemem smart stanowi odpowiedź na wiele potrzeb użytkowników.

To urządzenie, które powinno spodobać się każdemu, kto szuka wygody oraz dużego obrazu w każdych warunkach.

OPTOMA HD28E ocena 5/5OPTOMA HD28E odznaczenie jakość

Sprawdź też inne testy projektorów:

blog comments powered by Disqus
Test Epson EH-TW5700 - Projektor z Android TV