PODPOWIEDZI:

TEST Solidigm P44 Pro 2 TB - Jeden z najmocniejszych na PCIe 4.0

Do redakcji na test trafił Solidigm P44 Pro w wersji 2 TB. Dysk SSD marki, która teoretycznie jest jedną z nowszych na rynku, ale w praktyce stoi za nią SK hynix, czyli uznany już koreański producent układów elektronicznych. Recenzowany nośnik jest flagowcem, a na dodatek jednym z lepszych SSD, jakie możesz kupić pod PCIe 4.0. Zaciekawiłem cię? To dobrze, bo jest o czym mówić.

Solidigm P44 Pro 2 TB

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Spory bufor pSLC
  • Wysokie prędkości
  • Spore IOPS
WADY
  • Brak radiatora

Test Solidigm P44 Pro dotyczy wyłącznie wersji o pojemności 2 TB. Producent wydał ten dysk w trzech wariantach. Oprócz najpojemniejszego, który trafił do nas na recenzję, jest też opcja o pojemności 1 terabajta i 512 gigabajtów. Nieznacznie się różnią między sobą parametrami. Nie ma w sprzedaży wersji z heatsinkiem.

Wersja

512 GB

1 TB

2 TB

Pamięć

SK hynix 176 TCL

SK hynix 176 TCL

SK hynix 176 TCL

Odczyt sekwencyjny

7000 MB/s

7000 MB/s

7000 MB/s

Zapis sekwencyjny

4700 MB/s

6500 MB/s

6500 MB/s

Odczyt losowy

0,96 mln IOPS

1,4 mln IOPS

1,4 mln IOPS

Zapis losowy

1 mln IOPS

1,3 mln IOPS

1,3 mln IOPS

Wytrzymałość

500 TBW

750 TB TBW

1200 TB TBW

Gdzie kupić

Solidigm P44 Pro 512 GB oferta w CeneoSolidigm P44 Pro 1 TB oferta w CeneoSolidigm P44 Pro 2 TB oferta w Ceneo

Gwarancja

5 lat

5 lat

5 lat

Linia dysków SSD Solidigm P44 Pro już na pierwszy rzut oka wydaje się jedną z najszybszych propozycji na rynku. Testowana jednostka wyciska z łącza PCIe 4.0 x4 siódme poty. Zdaniem producenta, wersja najpojemniejsza może osiągnąć nawet do 7000 megabitów na sekundę odczytu i 6500 zapisu. To spore wyniki, ale ciekawiej robi się przy częściej spotykanych operacjach losowych na małych plikach. Tu grubo ponad milion IOPS!

Solidigm P44 Pro na płycie głównej

Warto zaznaczyć, że Solidigm P44 Pro korzysta z autorskiego kontrolera SK hynix Aries. Tak wysokie wyniki w testach losowych są między innymi jego zasługą. Jest ośmiokanałowy i ma dwa razy więcej rdzeni niż poprzednia konstrukcja SK hynix. Jest tu też autorska 2-gigabajtowa pamięć DRAM LPDDR4, ułatwiająca lokalizację danych w pamięci.

Solidigm P44 Pro od tyłu

Dysk - jak z powodów ekonomicznych wiele dostępnych na rynku konsumenckim - wykorzystuje 176-warstwową technologię TLC. Składuje dane po trzy bity na komórkę. Dzięki temu fizycznie mieści więcej informacji, na mniejszej przestrzeni (w stosunku do SLC lub DLC), ale za to jest wolniejszy i mniej trwały.

To nie ma takiego znaczenia, bo w 2023 roku większość producentów stawia na buforowanie SLC. Kontroler najpierw zapisuje dane na dysku w formie jednobitowej, aby przyspieszyć proces, a potem - w wolnym czasie - rozkłada je pomiędzy komórkami w formie wielobitowej. 

Zbliżenie na Solidigm P44 Pro

Dlatego dyski TLC, takie jak Solidigm P44 Pro, mogą zachować wysokie prędkości, przy konsumenckich cenach. W przypadku tego modelu to bufor hybrydowy SLC o pojemności około 200 GB. Po zapełnieniu go dysk znacząco zwalnia, ale to może zdarzyć się co najwyżej przy kopiowaniu naprawdę dużych paczek plików. I tak jest to model godny wysokiego miejsca w rankingu dysków SSD.

Jak testowaliśmy Solidigm P44 Pro 2TB?

Z uwagi na to, że chwilowo nie mamy stacji testowej z prawdziwego zdarzenia, pomiary postanowiłem wykonać na moim prywatnym komputerze. Korzystam z niego na co dzień do wszystkiego - od pisania tekstów, przez gry, po montaż wideo - nigdy mnie nie zawiódł. Do tego momentu. Okazało się, że Ryzen 7 3700X poległ w starciu z prędkością nowoczesnych nośników SSD NVMe.

Solidigm P44 Pro w opakowaniu

To nie był pozornie duży problem. Udało mi się szybko załatwić nowszy procesor. W końcu dzięki AM4 miałem spore pole do popisu. Problem w tym, że… Ryzen 7 5700X również nie jest w stanie wycisnąć wszystkiego z Solidigm P44 Pro 2TB. Wyniki dostępne w sieci, i w oficjalnym artykule testowym producenta, wskazują na sporo ponad milion IOPS przy zapisie i odczycie. Ja wyciągnąłem z takim CPU 1,4 mln odczytu i 1 mln zapisu. Za mało.

Ostatecznie, wielkie podziękowania dla polskiego oddziału AMD, udało mi się załatwić najlepszy procesor na socket AM4: Ryzen 9 5950X. To prawdziwa bestia. Dopiero z nią dałem radę uzyskać wyniki deklarowane przez producenta. To bardzo ważne, bo liczba IOPS może mieć największe znaczenie podczas codziennego korzystania z komputera. Chociaż, trzeba przyznać, niekoniecznie ta przy QD512.

5950X w komputerze

Testowany nośnik znajdował się w najbliższym procesora slocie M.2, aby zapewnić najniższe możliwe opóźnienia. No i oczywiście też dlatego, że płyty główne na chipsecie B550 mają co najwyżej jedno złącze PCIe 4.0 dla dysków SSD.

  • Procesor: Ryzen 9 5950X
  • Płyta główna: Gigabyte B550 Aorus Elite v2
  • RAM: 24 GB DDR4 2400 MT/s
  • Karta graficzna: MSI GeForce RTX 3080 GAMING X TRIO 10GB
  • System operacyjny: Windows 11 22H2

O oprogramowaniu Solidigm słów kilka

Jeszcze jedną ważną kwestią przy teście Solidigm P44 Pro jest oprogramowanie. Producent zapewnia dedykowane sterowniki, które faktycznie robią sporą różnicę. Nic dziwnego, w przypadku dysków SSD, jak i wszystkiego co wpinasz do komputera, warto poświęcić chwilę na doinstalowanie zapewnianego przez producenta oprogramowania.

Solidigm P44 Pro storage tool na pulpicie

Na stronie producenta dostępne są także dwie inne aplikacje: Solidigm Bootable Firmware Update Tool oraz Solidigm Storage Tool. Ten pierwszy po prostu aktualizuje oprogramowanie nośnika poprzez USB, a ten drugi instaluje się wprost na komputerze. Umożliwia aktualizację dysku, a także sprawdzenie jego szczegółowych specyfikacji, temperatury, żywotności oraz przeprowadzenie diagnozy.

Testy syntetyczne - Wydajność Solidigm P44 Pro 2 TB

Testy syntetyczne wykonujemy w kilku najpopularniejszych branżowych programach do pomiaru wydajności nośników pamięci. Pierwszym i być może najpopularniejszym jest CrystalDiskMark 8. Każdy test przeprowadzamy przy pustym dysku kilkukrotnie i wybieramy uśredniony wynik.

CrystalDiskMark 8 - Pomiar operacji sekwencyjnych

Pomiary sekwencyjne dysków SSD mają zastosowanie w określaniu maksymalnych prędkości odczytu i zapisu danych, jakie może osiągnąć dysk podczas przesyłania dużych, ciągłych plików. To właśnie te pomiary krzyczą na nas najczęściej z pudełek dysków SSD i stron sklepowych.

Są one istotne w przypadku zadań wymagających wysokiej przepustowości, takich jak przesyłanie dużych plików multimedialnych, renderowanie wideo lub gier, czy pracy z dużymi bazami danych. Tutaj Solidigm P44 Pro 2 TB nie zawodzi, a nawet przebija deklarowane przez producenta prędkości.

Solidigm P44 Pro 2 TB prędkości sekwencyjne

CrystalDiskMark 8 - Pomiar operacji losowych

Test zapisów oraz odczytów losowych, to jeden z najbardziej wymagających testów wydajności dysku, ponieważ odwzorowuje realistyczne scenariusze użytkowania, w których aplikacje wykonują operacje z niewielkimi plikami o różnych rozmiarach. Test jest ważny dla zwykłego użytkownika komputera, który często wykorzystuje małe pliki, takie jak pliki konfiguracyjne lub pliki tymczasowe.

Solidigm P44 Pro w tym teście syntetycznym wypada po prostu świetnie. Z losowym zapisywaniem oraz odczytywaniem danych radzi sobie doskonale, osiągając niskie opóźnienia, a także wysokie IOPS. To wymaga jednak odpowiedniego sprzętu, topowego procesora konsumenckiego z kilkunastoma rdzeniami, który wyciśnie siódme poty z tego dysku.

Pomiar prędkości operacji losowych na małych plikach

Solidigm P44 Pro 2 TB prędkości losowe

Pomiar IOPS operacji losowych na małych plikach

IOPS w teście Solidigm P44 Pro 2 TB

Pomiar opóźnień operacji losowych na małych plikach

Opóźnienia przy Solidigm P44 Pro 2 TB

PCMark 10 - Test Solidigm P44 Pro 2 TB

Ten kompleksowy benchmark mierzy sprawność dysków w wielu codziennych scenariuszach użytkowania. Od programów pakietu Adobe, po rozruch systemu operacyjnego - PCMark 10 ma na celu sprawdzić, jak testowana pamięć trwała radzi sobie na co dzień w twoim komputerze. Solidigm P44 Pro świetnie.

Testy Solidigm P44 Pro 2 TB w PCMark 10

Benchmark 3DMark Storage

3DMark Storage to narzędzie stworzone przez firmę Futuremark. Służy do testów wbudowanej w komputer pamięci trwałej. To co prawda syntetyczna procedura testowa, ale bazuje na prawdziwych scenariuszach używania, testując takie rzeczy jak ładowanie gier lub nagrywanie Overwatch przy pomocy OBS w Full HD przy 60 klatkach na sekundę.

Wyniki z 3D Mark

Final Fantasy XIV: Endwalker

Na zakończenie pozostał jeszcze dość popularny benchmark Final Fantasy XIV: Endwalker. Solidigm P44 Pro 2 TB poradził sobie w nim świetnie, ale tu wiele zależy od reszty podzespołów komputerowych. Najlepszy wynik całkowitego czasu ładowania wynosił zaledwie 7,8 sekundy. Myślę, że nikt nie mógłby narzekać, nawet gdyby ten czas dotyczył tylko jednej ze scen.

Co po zapełnieniu? Test Solidigm P44 Pro 2 TB

Aby przedłużyć żywotność dysku SSD i zapobiec awariom, kontrolery SSD korzystają z mechanizmów takich jak "wear leveling" i "garbage collection", które zapewniają równomierne zużycie bloków i czyszczenie bloków, które nie są już używane.

Solidigm P44 Pro 2 TB oparty o doniczkę

Jednak gdy dysk SSD jest zapełniony, a jego kontroler nie ma wystarczającej ilości wolnego miejsca do pracy, może to prowadzić do spowolnienia wydajności dysku. Powodem jest to, że kontroler musi wykonywać więcej operacji zapisu i odczytu, aby wykonać zadania, co wydłuża czas dostępu do danych.

Dlatego istotna jest też ta część recenzji. Wypełniłem Solidigm P44 Pro do okolic 80%, aby zasymulować wykorzystanie pełni jego pojemności. Z reguły i tak nie powinno się przekraczać takiego zapełnienia dysku, ale pomiary mogą ci wskazać, jak to wpłynie na jego wydajność. Sęk w tym, że w tym przypadku prawie… nie wpłynęła.

Solidigm P44 Pro 2 TB wyniki testów po zapełnieniu

Co z codziennym korzystaniem? Testy praktyczne Solidigm P44 Pro 2 TB

Można bezpiecznie założyć, że testy syntetyczne - zwłaszcza te spreparowane tak, aby symulować faktyczne korzystanie z komputera - pozwolą ci porównać między sobą dyski i wybrać najbardziej opłacalny pod kątem stosunku ceny do wydajności. Zawsze jednak warto też sprawdzić, jak potencjalny nowy zakup radzi sobie w praktyce. Solidigm P44 Pro w wersji 2-terabajtowej, jak można się było spodziewać po poprzedniej części, świetnie.

Kopiowanie plików

Wyniki z kopiowania w obrębie testowanego dysku, przeprowadzane przy użyciu programu DiskBench, prezentują się świetnie. Prawdopodobnie najczęstsze zastosowanie, czyli kopiowanie niewielkiej paczki wielu małych plików, jest błyskawiczne. Solidigm P44 Pro radzi sobie z nim poniżej sekundy. Również profesjonaliści, na przykład pracujący przy edycji wideo, powinni być zadowoleni wydajnością tego dysku.

Kopiowanie plików na Solidigm P44 Pro 2 TB

Rozpakowywanie archiwum

Ten test polega na rozpakowywaniu dwóch paczek plików przy pomocy programu 7zip. Zostały wcześniej poddane normalnej kompresji. Solidigm P44 Pro błyskawicznie rozpakowuje oba archiwa. Przy tym trzeba podkreślić, że w tym teście pierwsze skrzypce gra jednak procesor.

Testy rozpakowania archiwum w Solidigm P44 Pro 2 TB

Instalowanie gry i wielozadaniowość

Instalowanie gier to typowa wymagająca dla dysku czynność, którą robi gracz na komputerze. W teście wykorzystuję gotową paczkę plików instalacyjnych z GOG, zawierającą tytuł Metro Last Light Redux. Co prawda gra ma już swoje lata i nie należy do zajmujących najwięcej miejsca na dysku tytułów, ale instalator nie pauzuje w trakcie, pytając o doinstalowywanie bibliotek, więc łatwiej mi wyliczyć wyniki.

Czas instalacji Metro na Solidigm P44 Pro 2 TB

Temperatury Solidigm P44 Pro

Co z temperaturą Solidigm P44 Pro? Wyniki nie są niebezpieczne dla dysku. Producent twierdzi, że jego model nie ma dodatkowego radiatora ze względu na wyższą wydajność energetyczną, co pozwala uzyskiwać wysokie wyniki, przy niższym generowaniu ciepła. Z tego względu też w trakcie testów nie występował throttling. Pomiary wykonywałem podczas zapełniania dysku, wybierając najwyższą temperaturę podaną przez sensory.

Wyniki pomiaru temperatur przy Solidigm P44 Pro 2 TB

Solidigm P44 Pro 2 TB - Szybki koreański diabeł

Podsumowując, to bardzo szybka jednostka. Bez problemu może stawać w szranki z najwydajniejszymi propozycjami, korzystającymi z interfejsu PCIe 4.0, na rynku konsumenckim.

Tym bardziej, że tak naprawdę Solidigm P44 Pro jest skierowany do bardziej sprofesjonalizowanego konsumenta. Wykorzystując pełnię potencjału PCIe 4.0, gwarantuje świetne wyniki zarówno przy pracy z dużymi plikami, jak i małymi. Czy przyspieszy ładowanie się gier? Tak, o parę sekund. 

To propozycja dla użytkowników profesjonalnych. Jeżeli na co dzień pracujesz z wieloma ogromnymi plikami, na przykład dlatego, że zarabiasz na chleb montując filmy w Davinci Resolve, każda sekunda może być dla ciebie na wagę złota. W takim wypadku Solidigm P44 Pro 2 TB pokaże pazur. Szkoda tylko, że nie ma wersji 4-terabajtowej, która takich prosumentów na pewno nie odstraszyłaby ceną.

5 dla Solidigm P44 Pro 2 TBWydajność Solidigm P44 Pro 2 TB

Materiał powstał w ramach płatnej współpracy z Solidigm.

blog comments powered by Disqus
TEST Solidigm P44 Pro 2 TB - Jeden z najmocniejszych na PCIe 4.0