PODPOWIEDZI:

Pralka vs pralko-suszarka vs suszarka - Co wybrać?

Pralka vs pralko-suszarka vs suszarka - Co wybrać?

Przydatnym sprzętem AGD, który ułatwia domowe czynności jest zarówno pralka, pralko-suszarka, jak i suszarka do ubrań. Zachodzi kilka wątpliwości, na przykład czy wybrać pralkę automatyczną i osobno kupić suszarkę, czy też od razu urządzenie 2 w 1, czyli pralko-suszarkę? A może kupić samą pralkę? Te wątpliwości spróbuję rozwiać w dzisiejszym poradniku.

Producenci oferują wiele modeli pralek automatycznych, elektrycznych suszarek do ubrań i funkcjonalnych pralko-suszarek. W dzisiejszym materiale powiem po trochu o każdym z tych sprzętów AGD, biorąc pod uwagę ich plusy i minusy. Czy warto kupić pralko-suszarkę? Czy opłaca się wybrać pralkę i suszarkę do ubrań? Pomogę Ci w odpowiednim wyborze, a przy okazji poznasz czołowe modele cenionych firm.

pralka, deska do prasowania i kosz na pranie

Pralki automatyczne

W dawnych latach produkowane były pralki o nazwie Frania. Wymagały one od ludzi sporo pracy. Ich mechanizm działania polegał na obracającym się wirniku. Na szczęście postęp technologiczny sprawił, że pojawiły się pralki bębnowe. Wśród pralek automatycznych można wyróżnić pralki wolnostojące, pralki do zabudowy, pralki ładowane od góry lub pralki ładowane od frontu.

Pralki ładowane od góry sprawdzą się w przypadku niewielkich powierzchni, ale ich maksymalny załadunek nie będzie duży. Wybierając pralkę otwieraną z przodu, musisz wziąć pod uwagę kąt otwierania drzwi. Wymiary pralek potrafią być bardzo kompaktowe, dzięki czemu znajdziesz dla niej miejsce także w małej łazience. Ceny pralek nie muszą być wygórowane. Budżetowe propozycje możecie znaleźć w naszym rankingu pralek.

Czym powinna cechować się dobra pralka?

Przede wszystkim niskim zużyciem energii (duże znaczenie ma klasa energetyczna) i wody, stosunkowo cichą pracą, szerokimi drzwiami (zmieścisz wtedy bez problemu większe rzeczy) i ładownością (duża pojemność sprawdzi się w przypadku licznej rodziny). Kolejną kwestią jest liczba programów. Ich nie musi być Bóg wie jaka ilość, ważne, aby były przydatne i odpowiadały Twoim potrzebom.

W przypadku, gdy w domu są małe dzieci, powinieneś wybrać jedną z najnowszych pralek z blokadą rodzicielską. Pracę pralki możesz także zaprogramować, co jest kolejnym atutem (funkcja opóźnionego startu). Obsługa pralek nie powinna stanowić problemu, panel jest zazwyczaj intuicyjny, a dodatkowy komfort zapewniają wyświetlacze.

Zobacz materiały o czołowych pralkach:

nowoczesna pralka firmy LG

Zawsze stawiaj na znanego producenta, czyli na przykładowo pralki Amica, pralki Beko, pralki Electrolux, pralki Samsung, pralki Indesit, pralki Electrolux czy też pralki Bosch. Dobrymi firmami są również Whirlpool, LG, Siemens. Cieszą się one sporym uznaniem. Pod względem wyglądu, pralki potrafią prezentować się bardzo atrakcyjnie.

W nowoczesnych modelach pralek automatycznych możesz liczyć na różnorodność imponujących rozwiązań, między innymi technologię Aqua Ball, dzięki której detergent jest w 100% wykorzystany. Spośród inteligentnych funkcja można jeszcze wymienić na przykład funkcję Add+++ (dodatkowe drzwi, które występują między innymi w pralce SAMSUNG WW10M86INOA/EO QuickDrive), pranie parowe (pozbywa się nieprzyjemnych zapachów, minimalizuje ryzyko zagnieceń), Smart Touch (pozwala na zdalne sterowanie).

Pralki, jak każdy inny sprzęt mogą ulec awarii, w związku z tym, postaw na model z wymiennymi częściami, typu łożysko. Wystarczy bowiem wymienić element i to tanim kosztem.

Pralki pozwolą znacznie oszczędzić Twój czas i wysiłek. Jednak, gdy zdecydujesz się tylko i wyłącznie na jej zakup, musisz mieć miejsce na rozkładaną suszarkę do ubrań. A ta z kolei wymaga od Ciebie wysiłku w postaci rozwieszania ubrań, czekania aż wyschną (przy okazji zwiększa się niestety wilgotność w mieszkaniu), a w dodatku należy je prasować i dopiero poskładać do szafy.

Pralko-suszarki

Pralko-suszarki zyskują coraz większą popularność i liczbę pozytywnych opinii. To urządzenia 2w1, zatem umożliwiają pranie i suszenie. To przede wszystkim duża wygoda w dobie ciągłego zabiegania, pracy, uczelni czy opieki nad dziećmi. Ceny pralko-suszarek mogą być dla niektórych osób zbyt wysokie, natomiast dokładając trochę pieniędzy, tak na prawdę zyskujesz dwa urządzenia zamknięte w jednej obudowie, co również przyczynia się do oszczędności miejsca.

Przypominam, że urządzenia w różnych kwotach zobaczysz w dziale ranking pralko-suszarek.

biała pralko-suszarka marki Bosch

Czym kierować się podczas wyboru pralko-suszarki?

Przy wyborze bierz pod uwagę pojemność suszarki i pralki, klasę energetyczną, oferowane programy (na przykład program dziecięcy, program antyalergiczny), zabezpieczenia, prędkość wirowania, zastosowane funkcje (na przykład automatyczny dobór wody w stosunku do załadunku) czy wyświetlacz elektroniczny.

Pożytecznym rozwiązaniem jest pralko-suszarka z technologią Eco Bubble, dzięki której zabrudzenia zostaną skutecznie usunięte oraz model z technologią Air Wash, która pozbywa się nieprzyjemnych zapachów. Istotne, aby silnik pracował cicho i był wytrzymały.

Oczywiście miej na względzie fakt, że zużycie wody będzie z pewnością większe niż w przypadku pralek, bowiem jeden cykl opiera się na praniu i suszeniu. Nowoczesne osoby ucieszy fakt, że bywają na rynku modele pralko-suszarek, które umożliwiają korzystanie z aplikacji mobilnej (taką opcję oferuje pralko-suszarka LG F4J7FH1W). W ten sposób dowiesz się o ewentualnych usterkach i możliwościach ich rozwiązania, bez konieczności wzywania fachowca, co wiąże się z kosztami.

Co ciekawe, istnieją pralko-suszarki z podwójnymi bębnami. W zależności od preferencji, możesz wybrać urządzenie wolnostojące, do którego masz łatwy dostęp lub do zabudowy. Z tą uwagą, że w przypadku pralko-suszarek do zabudowy problem może pojawić się podczas oddawania sprzętu do naprawy. W kwestii gabarytów nie musisz się obawiać, możesz znaleźć pralko-suszarkę slim, jeżeli dysponujesz małym pomieszczeniem.

Zestawienia topowych pralko-suszarek:

Suszarki do ubrań

Elektryczne suszarki do ubrań zapobiegają gromadzeniu się wilgoci w mieszkaniu, zaoszczędzają czas i wysiłek, ograniczając jedynie do ustawienia programu suszenia, a w późniejszym etapie wyciągnięcia ubrań pozbawionych zagnieceń. Chcąc ustawić suszarkę do ubrań obok pralki, musisz dysponować dużym pomieszczeniem. Dla innych dobrym rozwiązaniem jest postawienie jej na pralce, za pomocą specjalnego łącznika.

Na rynku znajdziesz suszarki do ubrań kondensacyjne i wywiewowe, wolnostojące i do zabudowy, jak również suszarki z pompą cieplną. Poszukując idealnego modelu, wspomóż się rankingiem suszarek do ubrań.

Zobacz również:Jak wybrać suszarkę do ubrań?

suszarka do prania z pompą ciepła AEG

Automatyczne suszarki bębnowe do prania wyróżniają się energooszczędnością, zdalnym sterowaniem (tak jak suszarka Candy GrandoVita GVS4 H7A1TCEX-S), dużym wsadem, sporą ilością programów suszenia (między innymi program do ubranek dziecięcych, do jeansów, antyalergiczny), stosunkowo cichą pracą, praktycznymi wskaźnikami (wymiany filtra), oświetleniem wewnętrznym bębna.

Minusem tych urządzeń jest możliwość niedosuszania pewnych ubrań oraz dosyć mocne nagrzewanie pomieszczenia, w jakim się znajduje.

Klasyfikacje czołowych suszarek do ubrań:

Pralka vs Pralko-Suszarka vs Suszarka - plusy i minusy

PralkaPralko-suszarkaSuszarka
Plusy

- liczne programy

- atrakcyjne ceny

- przydatne technologie

- wydajność

- sprawdzą się także w

małych pomieszczeniach

- podwójna funkcja

- oszczędność miejsca i

czasu

- wygoda

- szybkość suszenia

- atrakcyjny wygląd

- pojemność

- szybkość suszenia

- możliwość ustawienia na

pralce, w celu

zaoszczędzenie miejsca

- brak ryzyka gromadzenia się wilgoci

- oszczędność czasu i wysiłku

- stosunkowo cicha praca

- łatwiejsze prasowanie

Minusy

- decydując się na

wyłączny zakup

pralki, jesteś

zmuszony wieszać mokre

ubrania i prasować je

- wyższe ceny

- większe zużycie prądu i wody

- w przypadku suszenia możesz wysuszyć połowę z jej załadunku

- awaria skutkuje niedziałaniem

dwóch urządzeń

- ewentualne uszkodzenia

delikatnych tkanin

- może zdarzyć się, że

niedokładnie wysuszy

pewne rzeczy

- dodatkowy wydatek

- nagrzewanie pomieszczenia

Podsumowanie

Suszarki do ubrań zapewnią szybki proces suszenia, wygodę, a niekiedy brak konieczności późniejszego prasowania. W zależności od stopnia zaawansowania tego urządzenia, pewne ubrania mogą być wilgotne po wyciągnięciu. Suszarki z pompą cieplną zużywają z kolei najmniej energii. Sprawdzą się w przypadku dużej rodziny, gdy często się pierze i tym samym jest sporo ubrań do wysuszenia.

Pralko-suszarki to bardzo fajny kompromis. Swoje kosztują, ale zajmują tyle samo miejsca co automatyczne pralki, a pełnią podwójną funkcję. Mają one ograniczenia jeżeli chodzi o załadunek (możesz wysuszyć połowę ładunku), natomiast sama suszarka do ubrań wysuszy więcej ubrań naraz. W przypadku awarii pralko-suszarki nie skorzystasz z żadnej funkcji.

Dla osób, którym nie przeszkadza ręczne wieszanie ubrań, polecam oczywiście pralki, które oferują mnóstwo możliwości. Kupując osobno suszarkę i pralkę, możesz rozpocząć już drugie pranie, a w tym samym czasie suszyć to pierwsze. Należy jednak liczyć się z podwójnym wydatkiem.

blog comments powered by Disqus
Pralka vs pralko-suszarka vs suszarka - Co wybrać?