PODPOWIEDZI:

Pralka vs Pralko-Suszarka vs Suszarka - Co Wybrać?

Pralka vs Pralko-Suszarka vs Suszarka - Co Wybrać?

Przydatnym sprzętem AGD, który ułatwia domowe czynności jest zarówno pralka, pralko-suszarka, jak i suszarka do ubrań. Zachodzi kilka wątpliwości, na przykład czy wybrać pralkę automatyczną i osobno kupić suszarkę, czy też od razu urządzenie 2 w 1, czyli pralko-suszarkę? A może kupić samą pralkę? Te wątpliwości spróbujemy rozwiać w dzisiejszym poradniku.

Producenci oferują wiele modeli pralek automatycznych, elektrycznych suszarek do ubrań i funkcjonalnych pralko-suszarek. W dzisiejszym materiale powiemy po trochu o każdym z tych sprzętów AGD, biorąc pod uwagę ich plusy i minusy. Czy warto kupić pralko-suszarkę? Czy opłaca się wybrać pralkę i suszarkę do ubrań? Pomożemy Wam w odpowiednim wyborze i przedstawimy czołowe modele cenionych firm.

Pralka vs Pralko-Suszarka vs Suszarka - Co Wybrać?

Pralki automatyczne

W dawnych latach produkowane były pralki o nazwie Frania. Wymagały one od nas sporo pracy. Ich mechanizm działania polegał na obracającym się wirniku. Na szczęście postęp technologiczny sprawił, że pojawiły się pralki bębnowe. Wśród pralek automatycznych możemy wyróżnić pralki wolnostojące, pralki do zabudowy, pralki ładowane od góry lub pralki ładowane od frontu. Pralki ładowane od góry sprawdzą się w przypadku niewielkich powierzchni, ale ich maksymalny załadunek nie będzie duży. Wybierając pralkę otwieraną z przodu, musimy wziąć pod uwagę kąt otwierania drzwi. Wymiary pralek potrafią być bardzo kompaktowe, dzięki czemu znajdziemy dla niej miejsce także w małej łazience. Ceny pralek nie muszą być wygórowane. Budżetowe propozycje możecie znaleźć w naszym rankingu pralek.

Czym powinna cechować się dobra pralka?

Przede wszystkim niskim zużyciem energii (duże znaczenie ma klasa energetyczna) i wody, stosunkowo cichą pracą, szerokimi drzwiami (zmieścimy wtedy bez problemu większe rzeczy) i ładownością (duża pojemność sprawdzi się w przypadku licznej rodziny). Kolejną kwestią jest liczba programów. Ich nie musi być Bóg wie jaka ilość, ważne, aby były przydatne i odpowiadały naszym potrzebom. W przypadku, gdy w domu są małe dzieci, powinniśmy wybrać pralkę z blokadą rodzicielską. Pracę pralki możemy także zaprogramować, co jest kolejnym atutem (funkcja opóźnionego startu). Obsługa pralek nie powinna stanowić problemu, panel jest zazwyczaj intuicyjny, a dodatkowy komfort zapewniają wyświetlacze.

Zobacz materiały o czołowych pralkach:

Zawsze stawiajmy na znanego producenta, czyli na przykładowo pralki Amica, pralki Beko, pralki Electrolux, pralki Samsung, pralki Indesit, pralki Electrolux czy też pralki Bosch. Dobrymi firmami są również Whirlpool, LG, Siemens. Cieszą się one sporym uznaniem. Pod względem wyglądu, pralki potrafią prezentować się bardzo atrakcyjnie. W nowoczesnych modelach pralek automatycznych możemy liczyć na różnorodność imponujących rozwiązań, między innymi technologię Aqua Ball, dzięki której detergent jest w 100% wykorzystany. Pralki, jak każdy inny sprzęt mogą ulec awarii, w związku z tym, postawmy na model z wymiennymi częściami, typu łożysko. Wystarczy bowiem wymienić część i to tanim kosztem.

Pralki pozwolą znacznie oszczędzić nasz czas i wysiłek. Jednak, gdy zdecydujemy się tylko i wyłącznie na jej zakup, musimy mieć miejsce na rozkładaną suszarkę do ubrań. A ta z kolei wymaga od nas wysiłku w postaci rozwieszania ubrań, czekania aż wyschną, a w dodatku należy je prasować i dopiero poskładać do szafy.

pralka Miele

Polecane modele pralek automatycznych

Czołowe modele pralek:

>>> Beko WRE 5511 BWW

>>> Samsung AddWash Slim WW60K42138W

>>> Electrolux EWF1276GDW

pralka automatyczna

Pralko-suszarki

Pralko-suszarki zyskują coraz większą popularność i liczbę pozytywnych opinii. To urządzenia 2 w 1, zatem umożliwiają pranie i suszenie. To przede wszystkim duża wygoda w dobie ciągłego zabiegania, pracy, uczelni czy opieki nad dziećmi. Ceny pralko-suszarek mogą być na niektórych osób zbyt wysokie, natomiast dokładając trochę pieniędzy, tak na prawdę zyskujemy dwa urządzenia zamknięte w jednej obudowie, co również przyczynia się do oszczędności miejsca.

Czym kierować się podczas wyboru pralko-suszarki?

Przy wyborze bierzmy pod uwagę pojemność suszarki i pralki, klasę energetyczną, oferowane programy (na przykład program dziecięcy, program antyalergiczny), zabezpieczenia, prędkość wirowania, zastosowane funkcje (na przykład automatyczny dobór wody w stosunku do załadunku) czy wyświetlacz elektroniczny. Pożytecznym rozwiązaniem jest pralko-suszarka z technologią Eco Bubble, dzięki której zabrudzenia zostaną skutecznie usunięte oraz model z technologią Air Wash, która pozbywa się nieprzyjemnych zapachów. Istotne, aby silnik pracował cicho i był wytrzymały. Więcej ważnych porad odnośnie jak kupić dobrą pralko-suszarkę znajdziecie w naszym poradniku.

Oczywiście miejmy na względzie fakt, że zużycie wody będzie z pewnością większe niż w przypadku pralek, bowiem jeden cykl opiera się na praniu i suszeniu. Nowoczesne osoby ucieszy fakt, że bywają na rynku modele pralko-suszarek, które umożliwiają korzystanie z aplikacji mobilnej. W ten sposób dowiemy się o ewentualnych usterkach i możliwościach ich rozwiązania, bez konieczności wzywania fachowca, co wiąże się z kosztami.

Co ciekawe, istnieją pralko-suszarki z podwójnymi bębnami (zdjęcie znajdziecie poniżej). W zależności od preferencji, możemy wybrać urządzenie wolnostojące, do którego mamy łatwy dostęp lub do zabudowy. Z tą uwagą, że w przypadku pralko-suszarek do zabudowy problem może pojawić się podczas oddawania sprzętu do naprawy. W kwestii gabarytów nie musimy się obawiać, możemy znaleźć pralko-suszarkę slim, jeżeli dysponujemy małym pomieszczeniem.

pralko-suszarka Miele

Polecane modele pralko-suszarek

Czołowe modele pralko-suszarek:

>>> Candy CSW4465D

>>> Samsung AddWash WD80K5410OW

>>> Beko HTV 8733 XS0

pralko-suszarka z dwoma bębnami

Suszarki do ubrań

Elektryczna suszarka do ubrań zapobiega gromadzeniu się wilgoci w mieszkaniu, zaoszczędza nasz czas i wysiłek, ograniczając jedynie do ustawienia programu suszenia, a w późniejszym etapie wyciągnięcia ubrań pozbawionych zagnieceń. Chcąc ustawić suszarkę do ubrań obok naszej pralki, musimy dysponować dużym pomieszczeniem. Dla innych dobrym rozwiązaniem jest postawienie jej na pralce, za pomocą specjalnego łącznika. 

Rodzaje suszarek do ubrań

Wyróżniamy suszarki do ubrań kondensacyjne i wywiewowe, wolnostojące i do zabudowy, jak również suszarki z pompą cieplną. 

Minusem tych urządzeń jest możliwość niedosuszania pewnych ubrań oraz dosyć mocne nagrzewanie pomieszczenia, w jakim się znajduje.

suszarka do ubrań

Polecane modele suszarek do ubrań

Czołowe modele suszarek:

>>> Beko DPY8506GXB1

>>> Electrolux EW8H458BP PerfectCare

>>> Bosch WTG86400PL

Polecani producenci suszarek do ubrań to firmy Bosch, Beko, Electrolux, Siemens, Samsung, LG, Ariston i Whirlpool.

pralka i suszarka

Pralka vs Pralko-Suszarka vs Suszarka - plusy i minusy

PralkaPralko-suszarkaSuszarka
Plusy

- liczne programy

- atrakcyjne ceny

- przydatne technologie

- wydajność

- sprawdzą się także w

małych pomieszczeniach

- podwójna funkcja

- oszczędność miejsca i

czasu

- wygoda

- szybkość suszenia

- atrakcyjny wygląd

- pojemność

- szybkość suszenia

- możliwość ustawienia na

pralce, w celu

zaoszczędzenie miejsca

Minusy

- decydując się na

wyłączny zakup

pralki, jesteśmy

zmuszeni wieszać mokre

ubrania i prasować je

- wyższe ceny

- większe zużycie prądu i wody

- w przypadku suszenia możemy

wysuszyć połowę z jej załadunku

- awaria skutkuje niedziałaniem

dwóch urządzeń

- ewentualne uszkodzenia

delikatnych tkanin

- może zdarzyć się, że

niedokładnie wysuszy

pewne rzeczy

- dodatkowy wydatek

- nagrzewanie pomieszczenia

Podsumowanie

Suszarki do ubrań zapewnią szybki proces suszenia i wygodę. W zależności od stopnia zaawansowania tego urządzenia, pewne ubrania mogą być wilgotne po wyciągnięciu, z kolei delikatne mogą ulec uszkodzeniu. Pamiętajmy, że suszarki z pompą cieplną zużywają najmniej energii. Niemniej jednak sprawdzą się w przypadku dużej rodziny, gdy często pierzemy i tym samym mamy sporo ubrań do wysuszenia. Pralko-suszarki to bardzo fajny kompromis. Swoje kosztują, ale zajmują tyle samo miejsca co automatyczne pralki, a pełnią podwójną funkcję. Natomiast mają one ograniczenia jeżeli chodzi o załadunek (możemy wysuszyć połowę ładunku), natomiast sama suszarka do ubrań wysuszy więcej ubrań naraz. W przypadku awarii pralko-suszarki nie skorzystamy z żadnej funkcji.

dobra pralko-suszarka

Dla osób, którym nie przeszkadza ręczne wieszanie ubrań, polecamy oczywiście pralki, które oferują mnóstwo możliwości. Kupując osobno suszarkę i pralkę, możemy rozpocząć już drugie pranie, a w tym samym czasie suszyć to pierwsze. Należy jednak liczyć się z podwójnym wydatkiem.

pralka LG

blog comments powered by Disqus
Pralka vs Pralko-Suszarka vs Suszarka - Co Wybrać?