PODPOWIEDZI:

4 przydatne porady jak dbać o ekspres do kawy

4 przydatne porady jak dbać o ekspres do kawy

Ekspres do kawy to częsty element naszego domowego wyposażenia. Jednak jak wszystko inne, on także w końcu się psuje. Zapoznaj się zatem z 4 poradami, dzięki którym będziesz mógł wydłużyć czas jego sprawnego funkcjonowania.

Z ekspresu do kawy większość osób korzysta zazwyczaj raz lub nawet kilka razy dziennie. Ze względu na częstotliwość użytkowania może on zatem bardzo szybko się zużywać. Aby temu zapobiec, należy wiedzieć, jak dobrze o niego dbać. W końcu Twój ekspres do kawy wewnątrz swojej maszynerii czyni cuda. Codziennie ciężko pracuje, aby przygotować Ci pyszną i aromatyczną kawę.

Ponadto dobrze utrzymany ekspres do kawy gwarantuje wysoką jakość napoju. Oprócz tego, jeśli zadbasz o swój ekspres do kawy, pozostanie on w świetnym stanie nawet po miesiącach i zaoszczędzi Ci wydatków na zakup nowego.

Aby jednak Twój ekspres do kawy działał prawidłowo i stale dostarczał wspaniałej kawy, powinieneś znać kilka zasad oraz regularnie wykonywać pewne czynności. Ranking ekspresów do kawy pokazuje wiele wspaniałych modeli, ale nawet najlepsze z nich wymagają prawidłowej konserwacji.

W tym poradniku poznasz kilka rad jak dbać o swój ekspres do kawy.

Poznaj też nowoczesne ekspresy do kawy:

1. Jak dbać o ekspres do kawy – podstawy

Zanim przejdziemy do szczegółów, omówmy sobie podstawy dobrego korzystania z ekspresów, które pomogą Ci zaoszczędzić sobie przyszłych konserwacji.

Właściwie korzystaj ze swojego ekspresu

Ponieważ ekspresy do kawy potrafią szybko się zużywać i psuć, ważne jest, aby prawidłowo je używać. Przykładowo, za każdym razem używaj odpowiedniej ilości wody i kawy. Lepiej jest przepełnić zbiornik na wodę – jeśli nie będzie w nim wystarczającej ilości wody, pompa zacznie zasysać powietrze do środka. Podobnie w przypadku kawy, jeśli nie zastosujesz jej odpowiedniej ilości, ekspres poda Ci napój słabej jakości.

Zapoznaj się z instrukcją

Choć jedno z Uniwersalnych Praw Wszechświata głosi, że instrukcji się nie czyta, to jednak warto nieraz zajrzeć do manuala swojego urządzenia. Możesz w nim dowiedzieć się naprawdę przydatnych rzeczy, na przykład tego, gdzie instalować ekspres do kawy. Wiele ludzi stawia je w pobliżu kuchenki i okapu – niestety emitujące ciepło oraz para może uszkodzić niektóre z komponentów maszyny.

różne ekspresy do kawy

Wyłączaj ekspres, gdy akurat z niego nie korzystasz

Wiele ekspresów do kawy wyłącza się dziś automatycznie po kilku minutach bezczynności. Funkcja ta służy nie tylko do oszczędzania energii, ale wydłuża też żywotność urządzenia. Zmniejsza to ogólny czas funkcjonowania ekspresu i pozwala mu zawsze pracować tak, jakby właśnie wyszedł z fabryki.

Jeśli masz ekspres do kawy, który nie jest wyposażony w tę funkcję, ważne jest, abyś wyłączał go ręcznie, gdy akurat go nie używasz. W ten sposób urządzenie będzie zużywać także mniej energii elektrycznej, co przełoży się dodatkowo na większe oszczędności.

Przeczytaj też: Historia ekspresów do kawy

2. Jak konserwować ekspres do kawy?

Same konserwacje będą nieuniknione, dlatego warto do nich podchodzić w usystematyzowany sposób.

Szukanie uszkodzeń oraz śladów zużycia

Podczas konserwacji ekspresu do kawy, nie zapomnij poświęcić czasu na szukanie pęknięć, które mogą pojawić się wewnątrz urządzenia. Zwracaj uwagę także na inne oznaki uszkodzenia czy też zużycia.

Oznaki, że coś może być nie tak:

 • uszkodzenie i zużycie przewodu elektrycznego
 • przebarwienia i uszkodzenia plastikowych elementów
 • plamy wodne lub smugi, które mogą wskazywać na nieszczelność

Niektóre z tych uszkodzeń mogą stwarzać zagrożenie pożarowe, więc jeśli je zauważysz, wyślij ekspres do naprawy lub rozważ zakup nowego.

Dodatkowa konserwacja

Pamiętaj, że nieraz mogą zdarzyć się nieprzyjemne niespodzianki. Gdy zajdzie taka potrzeba, bądź gotowy do przeprowadzenia dodatkowej konserwacji. W grę może wchodzić wymiana popękanego kosza filtra lub oczyszczenie przepalonej kawy, która rozlała się na płytę grzewczą. Niekiedy konieczne będą dość poważne naprawy jak wymiana elementu grzewczego lub naprawienie poważnego wycieku.

Mycie akcesoriów

W termosach, dripperach, czy też dzbankach może odkładać się osad kawowy. Warto także i te elementy codziennie myć pod bieżącą wodą wraz z dodatkiem małej ilości płynu do naczyń. Jeżeli chodzi zaś o trudno dostępne osady kawowe (jak na przykład dno chemeksa czy dripu), warto zaopatrzyć się w specjalne tabletki do czyszczenia.

nalewanie kawy z ekspresu kolbowego

Dbanie o nowoczesne ekspresy do kawy

Najnowsze modele ekspresów do kawy, między innymi tanie ekspresy automatyczne do 1500 zł, są często wyposażone w dyszę parową umożliwiającą przygotowanie cappuccino. Ów element w tym typie ekspresów wymaga specjalnego czyszczenia. Jest on wykorzystywany do produkcji mlecznej pianki, a samo mleko może łatwo zatkać dyszę – właśnie z tego powodu powinniśmy regularnie czyścić tę część.

Krótko mówiąc, niezależnie od rodzaju kupowanego ekspresu do kawy, sprawność jego działania w dużej mierze zależy od jego konserwacji. Jeśli o nią zadbasz, będziesz mógł cieszyć się dobrą kawą z ekspresu przez długi czas.

Zobacz: Porównywarka ekspresów do kawy

3. Jak czyścić ekspres do kawy?

Bardzo ważne jest, aby dokładnie myć wnętrze i pojemnik z filtrem co najmniej raz w tygodniu. Po każdym użyciu należy wykonać również rutynowe czyszczenie.

Jeśli z samego ekspresu będziesz korzystać stosunkowo nieregularnie, przydatne może być inne rozwiązanie. Po skorzystaniu z urządzenia wlej do środka gorącą wodę wraz z kilkoma kroplami płynu do naczyń. Niech woda osiądzie w środku aż do następnego razu, gdy będziesz korzystał z ekspresu. Wtedy go wypłucz, a ekspres będzie gotowy do pracy. Nie zastępuje to oczywiście cotygodniowego lub dwutygodniowego mycia, ale pomaga utrzymać sprzęt w czystości pomiędzy kolejnymi okresami użytkowania.

Jeśli masz wyjątkowo brudny sprzęt do parzenia kawy, któremu nie pomoże zwykłe, regularne mycie, przydatna może być inna opcja. Niektóre z elementów, jak na przykład filtry do kawy oraz sitka można czyścić w gorącym środku do prania.

Obwody mleka oraz ich końcówki

Niektóre ekspresy mają funkcję automatycznego mycia owych komponentów. Jeżeli nie – przepłucz je pod bieżącą wodą. Zapobiegniesz w ten sposób skwaśnieniu resztek mleka, a końcówki nie zostaną zatkane. Mała ilość spienionego mleka często ma swoje źródło w nagromadzonych brudach. Sam pojemnik na mleko warto myć po każdym użyciu.

Warto też pamiętać, że brudny spieniasz mleka to jedno z głównych źródeł usterek ekspresu.

filiżanka kawy na biurku

4. Jak odkamienić ekspres do kawy?

Odkładający się kamień to jedna z bolączek korzystania z ekspresów, jednak jest wiele sposobów na jakie możemy sobie poradzić z tym problemem.

Jak ustalić, że pora odkamienić ekspres?

Jeśli Twoje urządzenie posiada takie rozwiązanie, w odpowiednim momencie włączy się kontrolka informująca Cię, że urządzenie wymaga odkamienienia. Ekspresy automatyczne do 2500 zł są wyjątkowo proste w konserwacji. W starszych typach urządzeń wystarczy, że zauważysz biały osad. Nieraz wystarczającym sygnałem będzie moment, w którym kawa zacznie dziwnie smakować.

Czego potrzebujesz?

 • Woda
 • Ocet spirytusowy

Instrukcje

 1. Opróżnij ekspres do kawy – upewnij się, że karafka jest pusta i czysta, a fusy zostały usunięte z komory.
 2. Przygotuj roztwór czyszczący – wymieszaj wodę i ocet w stosunku 50:50.
 3. Wlej roztwór do komory – napełnij komorę.
 4. Do połowy uruchom proces parzenia – rozpocznij cykl parzenia kawy. W połowie cyklu wyłącz ekspres i pozostaw go na godzinę. Jest to szczególnie przydatne w przypadku bardzo trudnych osadów (czyli jeśli od długiego czasu nie myłeś swojego ekspresu). Jeśli robisz to regularnie, prawdopodobnie możesz obejść się bez pozostawiania roztworu na ową godzinę.
 5. Zakończ proces parzenia – po godzinie włącz ekspres do kawy i dokończ cykl zaparzania.
 6. Wypłucz ekspres – wylej roztwór wody z octem i dokładnie wypłucz karafkę.
 7. Uruchom obieg wody – napełnij ekspres samą wodą i pozwól, aby maszyna pracowała. Powtórz cykl jeszcze dwa razy i zadbaj o przerwy pomiędzy kolejnymi cyklami. Dzięki temu usuniesz wszelkie pozostałości po smaku i zapachu octu.

Innym sposobem na zmniejszenie gromadzenia się kamienia i osadów wodnych jest przejście na wodę przefiltrowaną lub destylowaną albo zakup ekspresu do kawy z filtrem wody na linii. Jeśli zdecydujesz się na filtr wody, pamiętaj, że będziesz musiał regularnie go wymieniać. Oczywiście będzie to wymagało nieco pracy, ale na pewno się opłaci.

Podsumowanie

O ekspres do kawy warto dbać regularnie, a zwłaszcza, jeżeli często z niego korzystasz. Oczywiście rzadziej używane ekspresy też są narażone na inne zagrożenia. Woda zbyt długo znajdująca się w bojlerze, nieczyszczone resztki kawy, zapełniony pojemnik na fusy to miejsca, w których łatwo może rozwinąć się choćby pleśń.

Małe i drobne zabiegi jak płukanie i czyszczenie akcesoriów czy poszczególnych elementów to podstawy, dzięki którym sam ekspres zachowa swoją jakość na dłużej. Możesz dzięki temu uniknąć poważniejszych napraw, które mogą z kolei dużo Cię kosztować.

Sprawdź również:

blog comments powered by Disqus
4 przydatne porady jak dbać o ekspres do kawy