PODPOWIEDZI:

5 faktów o serii ekspresów do kawy Krups Intuition

5 faktów o serii ekspresów do kawy Krups Intuition

Jeżeli lubisz kawę, to prawdopodobnie szukasz ekspresu. Od jakiegoś czasu miałem okazję korzystać z modelu Krups Intuition Performance+. Nie zdecydowałem się jednak na formę pełnej recenzji - po pierwsze nie jestem ekspertem od smaku kawy, więc nie byłoby to miarodajne, a po drugie właściwie nie da się określić w maszynach z tej półki, które lepiej spełniają swoje funkcje bez roku lub dwóch na testy. Można za to wskazać, czym się wyróżniają.

Od razu zaznaczam, miałem do czynienia z Krupsem Intuition Preference+. To znaczy modelem najbardziej “wypasionym”. Seria Intuition występuje w trzech wariantach, które różnią się od siebie możliwościami i ceną. Przygotowując to zestawienie faktów na jej temat, skupiałem się na wersji Preference+, ale starałem również zawrzeć różnice między półkami cenowymi.

Krups Intuition Preference+Krups Intuition PreferenceKrups Intuition
Krups Intuition Performance+ oferta w RTV Euro AGDKrups Intuition Performance oferta w RTV Euro AGDKrups Intuition oferta w Ceneo

Zobacz video prezentujące ekspres do kawy Krups Intuition Preference+

Intuicyjny nie tylko z nazwy

Krups Intuition Preference+ nie bez powodu ma w nazwie właśnie angielską formę słowa intuicja. Producent tworzy wizerunek urządzenia stworzonego dla osoby o każdej kompetencji, ekspresu, z którym poradzi sobie nawet dziecko lub starszy człowiek; maszyny, którą można zrozumieć. Po prostu intuicyjnego. Co się za tym kryje?

Karafka koło kawy Krups Intuition

Dwie główne rzeczy: ekran dotykowy i system podświetlenia.

Zaczynając od tej pierwszej kwestii, warto na wstępie zaznaczyć, że jeżeli posiadasz w kieszeni smartfona, to ze Smart Screenem sobie na pewno poradzisz. Wszystkie kwestie w menu rozgrywają się wokół kafelków i belek, między którymi można się przemieszczać za pomocą gestów. Wielu producentów wciąż stawia na tradycyjne fizyczne przyciski, ale to już powoli odchodzi do lamusa. Łatwo się zalepia, a mechanizm można zepsuć, naciskając zbyt mocno. Topowe modele z rankingu ekspresów to opcje z ekranami dotykowymi.

Zresztą liczba dostępnych opcji nie jest szczególnie skomplikowana, na dużym wyświetlaczu wybierzemy odpowiedni rodzaj naparu, swój własny profil i wejdziemy w ustawienia konfiguracyjne. Co najważniejsze, to wszystko w pełni po polsku. A jeżeli ktoś nie ogarnie bardziej skomplikowanych funkcji (na przykład rozbierania bloku spieniającego), to pomogą mu w tym wbudowane graficzne poradniki, prowadzące użytkownika krok po kroku.

Wybieranie herbaty w Krups Intuition

Listwa LED umiejscowiona na dolnej części ekspresu Krups Intuition, nie służy wyłącznie do efektownego podświetlania twojego kubka oraz tacki ociekowej. Może pracować w różnych kolorach, zależnych albo od tego, co maszyna chce ci przekazać, albo od wybranej barwy dla twojego własnego profilu. To sprawia, że już z daleka, bez wczytywania się w informacje na ekranie, będziesz wiedział, że coś poszło nie tak - na przykład brakuje wody, więc listwa świeci na czerwono.

Nie służy tylko do kawy (chociaż z tym nieźle sobie radzi)

Oczywiście ekspres do kawy kupuje się przede wszystkim z jednego powodu - żeby strzelić sobie od czasu do czasu czarny energetyzujący napój. Krups Intuition Preference+ radzi sobie z tym świetnie. Ma łącznie 11 wariantów kaw czarnych i mlecznych. Osobiście mogę powiedzieć, że espresso smakuje całkiem nieźle, ale latte macchiato ze swoją mleczną pianką najbardziej przypadło mi do gustu.

Latte Macchiato w Krups Intuition

Są tu jednak też opcje niekawowe. Można po prostu zagrzać ciepłe mleko lub wodę na herbatę i napary ziołowe. Wszystkie te opcje z kolei da się w jakiś sposób personalizować - podając preferowany rozmiar napoju i, w przypadku kaw, zawartość kawy w kawie. Warto dodać też, że ekspres bez plusa w nazwie może zrobić 9 rodzajów kawy (również mlecznej), a wersja najbardziej podstawowa dwie czarne.

Idealny dla par - I nie tylko

Ze względu na jedną konkretną kwestię, przychylałbym się do stwierdzenia, że to idealny ekspres dla par. W wersji, z której miałem okazję korzystać, można utworzyć do dwóch profili. Każdy służy zapisaniu preferowanych ustawień do 7 napojów. Z uwagi na to ile tych wariantów jest, można sobie wyobrazić, że więcej osób mogłoby korzystać z jednego profilu na raz. I w przypadku niższej wersji - musiałoby. Krups Intuition Preference bez plusa ma tylko jeden profil, za to z 8 wariantami napojów.

Krups Intuition wybieranie nazwy profilu

Co istotne, najważniejsze rzeczy można tu w pełni dopasować. Profil nazwiesz zgodnie ze swoimi potrzebami, możesz zmienić kolor podświetlenia, ustalić automatyczne włączanie na konkretną godzinę (chociaż trzeba manualnie rozpocząć działanie) i otagować poszczególne napoje. Na przykład zapisać sobie, że taki wariant kawy jest na weekend, a ciepłe mleko na wieczór. Ogólnie system profili to nic nowego, ale za to jest bardzo wygodny.

Poradzi sobie ze wszystkimi ziarnami

Jeżeli chodzi o kwestie bardziej ziarniste - Krups Intuition Preference+ powinien cię usatysfakcjonować. Przede wszystkim jest tu pełna kontrola nad procesem mielenia. Przy pomocy pokrętła umiejscowionego w pojemniku można regulować stopień rozdrobnienia ziaren w pięciu poziomach. Docelowo najniższy mieli najgrubiej, sprawdzi się więc przy mocno palonych kawach, a najwyższy najdrobniej, dla jasnych ziaren.

Regulacja ziaren przy pomocy młynka Krups Intuition

Sam pojemnik mieści 250 gramów kawy. To w sumie standardowa pojemność. Wystarczy dla dwóch osób na parę tygodni - biorąc pod uwagę fakt, że kawa szybko wietrzeje i traci swoją świeżość. Tym samym po prostu pogarsza się jej aromat. Warto ją więc kupować w mniejszych ilościach i zużywać w miarę szybko.

Wygodne rozwiązania w Krups Intuition

Pośród technologii i funkcji ekspresu Krups Intuition Preference+ moim zdaniem najwygodniejsze są dwie. Pierwszą z nich jest odłączalna karafka na mleko. Podłącza się ją do maszyny przy pomocy wężyka - całość jest prosta w montażu i bardzo bezpieczna. Na pewno się nie oparzysz. W dodatku fakt, że w każdej chwili można ją odłączyć, oznacza, że łatwo utrzymać świeżość mleka, chowając go do lodówki, i wyczyścić pojemnik.

Podwójne lanie w Krups Intuition

Drugą wygodną funkcją jest możliwość lania dwóch napojów jednocześnie. To nie wymaga większego kombinowania. Przy wybieraniu preferowanego napoju wystarczy przestawić jedną funkcję. Z oczywistych względów nie da się jednak robić na przykład dwóch różnych kaw. Gdy chcesz wypić małą czarną z drugą połówką, możesz zrobić to wspólnie - i nikt nie będzie pił chłodnego napoju.

Co mówi wasza intuicja?

Pośród ekspresów z tej półki cenowej Krups Intuition wyróżnia się też bardziej kompaktowymi rozmiarami i dodatkowym oświetleniem. Nie mogę powiedzieć, że nie smakowały mi przygotowywane w nim kawy i inne napoje - ale też nie mogę twierdzić, że jestem w tym względzie wyrocznią. Moim hobby jest raczej herbata. Niemniej myślę, że to solidny sprzęt, a Krups kombinuje jak się wyróżnić pośród konkurencji. Z interesującymi rezultatami.

Co sądzicie o tym ekspresie? Zainteresował was?

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
5 faktów o serii ekspresów do kawy Krups Intuition