PODPOWIEDZI:

Co wiemy o OPPO? Garść ciekawostek o firmie i serii Reno5

Co wiemy o OPPO? Garść ciekawostek o firmie i serii Reno5

Międzynarodowa firma, która coraz śmielej poczyna sobie na polskim rynku smartfonów. W Chinach potentat rynku o ogromnej rozpoznawalności. Nie tak dawno wypuściła smartfony serii OPPO Reno5, które wyróżniają się względem innych propozycji. Podobnie wyróżnia się firma, która je stworzyła.

W styczniu tego roku OPPO po raz pierwszy zostało liderem sprzedaży smartfonów w Chinach, przynajmniej według raportu Counterpoint Research. To marka o ogromnym zasięgu i możliwościach, co przekłada się na rozwiązania implementowane w jej smartfonach. Zabieram was dzisiaj w świat ciekawostek na temat OPPO oraz ich najnowszych (i przyszłych) urządzeń.

Nie pomyl OPPO!

Na początku musimy sobie jednak wyjaśnić. OPPO, które gości w rankingach smartfonów to tylko część firmy, która działa pod tym samym szyldem. Drugim, istotnym graczem było swego czasu... OPPO Digital. Nim poznaliśmy firmę od strony smartfonowej, zasłynęła ona tworzeniem referencyjnych urządzeń audio - odtwarzaczy, przetworników i słuchawek o jakości jak najbliższej studyjnej. Ten biznes firma zamknęła w 2018 roku. 

Pierwsze logo OPPO nie różniło się fundamentalnie od obecnego

Dekadę wcześniej zapowiedziała wejście na rynek mobilny. Na pierwszy smartfon przyszło czekać jeszcze 4 lata. W 2012 roku zadebiutował OPPO Ulike U701. Trudno powiedzieć, by był imponujący, nawet jak na swoje czasy. Ekran 4 cale 800x480, 512 MB RAM-u i Mediatek MT6575 nie dawały mu przewagi nad konkurencją. Mimo tego początku firma nie zaprzestała produkcji i konsekwentnie rozwijała swoją ofertę.

Zobacz aktualne ceny smartfonów OPPO

Ceny smartfonów OPPO w RTV Euro AGD

W OPPO bezpieczeństwo jest wpisane w system

W telefonach trzymamy nieprzyzwoite ilości danych, przynajmniej większość z nas. Hasła do aplikacji to jedno, ale dane dotyczące płatności są łakomym kąskiem dla potencjalnych hakerów. Dróg dojścia do nich może być wiele - od phishingu po przejęcie klawiatury. Warto wybrać urządzenie, które zabezpiecza przed niepożądanymi akcjami na wiele sposobów.

Systemowe zabezpieczenia płatności ograniczają niebezpieczeńśtwo

I tutaj wkracza nakładka Color OS 11 - nakładka od OPPO zaprojektowana z myślą o bezpieczeństwie. Przejawia się to w kilku aspektach, ale najważniejsze z nich dotyczą naszych haseł oraz zarządzania bankowością. 

Bezpieczeństwo środowiskowe w OPPO to gwarancja chronionych haseł i kont

Zabezpieczenia są zintegrowane z całością systemu. Gdy jesteśmy w miejscach krytycznych dla utraty danych, np. podczas zapisywania haseł, system weryfikuje całe środowisko systemu, sprawdza bezpieczeństwo kodu oraz bezpieczeństwo aplikacji. Blokuje też dostęp przez urządzenia za pomocą USB. 

OPPO dba też o bezpieczeństwo ładowania. Szybkiego ładowania

Producent konsekwentnie rozwija swoje technologie ładowania. Jest jedną z pierwszych firm, która zaimplementowała w smartfonie ładowanie 125W FlashCharge. Dzięki niemu baterię 4000 mAh napełnimy w zaledwie 20 minut. By takie rozwiązanie było bezpieczne i nie powodowało przegrzewania się, na ogniwo składa się kilka komór ładujących się niezależnie od siebie. Ta technologia gości się w ładowaniu SuperVOOC.

Ładowanie VOOC jest szybkie i bezpieczne

Połączenie bezpieczeństwa z szybkim odzyskiwaniem energii odbywa się bez straty w którejkolwiek z tych kwestii. W OPPO Reno5 5G dostajemy 65-watowe ładowanie, które pozwala odzyskać 100% baterii w 35 minut. Dzięki krótkiemu podładowaniu zyskamy energię na cały dzień pracy.

Oczywiście telefon nie zawsze ściga się z czasem, by dostarczyć energię. W oprogramowaniu OPPO znajduje się funkcja "Optymalizacja gotowości podczas snu" oraz "Zoptymalizowane ładowanie nocne". Pierwsza z nich zapobiega nadmiernemu zużyciu energii nocą przez ograniczenie powiadomień. Druga uczy się codziennego harmonogramu ładowania, dzięki czemu steruje prędkością dostarczania energii w nocy. W ten sposób bateria nie traci na wydajności przez ciągłe uzupełnianie małych pokładów prądu.

OPPO inwestuje ogromne pieniądze w rozwój ładowania powietrznego

Firma od 2019 roku zainwestowała 1,4 miliarda dolarów w dział rozwoju. Nie dziwią więc innowacje, jakie są pokazywane konsumentom. Podczas tegorocznych targów Mobile World Congress w Szanghaju firma zaprezentowała OPPO Air Charging. To nowy standard ładowania, przy którym nie potrzeba kontaktu z urządzeniem ładującym. Wystarczy być w pobliżu ładowarki, a otrzymamy moc rzędu 7,5 wata.

Pomimo trzymania urządzenia nad ładowarką, było ono w stanie otrzymywać energię

Co ważne w przypadku takich innowacji, rozwiązanie rzeczywiście działało razem z OPPO X 2021, a magia rozsuwanego ekranu niczemu tu nie przeszkadzała. Smartfono-tablet odsunięto od stacji ładującej na kilkadziesiąt centymetrów. To dopiero początek drogi, ale wydaje się być obiecujący i namacalny. 

OPPO ma całkiem sporo wspólnego z... krykietem

W interfejsach urządzeń OPPO kryją się pewne smaczki, które pozornie mogą nie mieć zbyt wiele sensu. Gdy spojrzałem w oprogramowanie opaski OPPO Band, moim oczom ukazały się dostępne dyscypliny sportu. Wśród popularnych aktywności pokroju biegania, jazdy na rowerze czy też pływania znajdował się... krykiet. Zdziwienie spotkało mnie po raz kolejny, gdy przemierzając oprogramowanie OPPO Reno5 Lite znalazłem filtry do zdjęć, a wśród nich nakładki AR w postaci czapki do krykieta.

OPPO F7 Diamond Black Cricket Edition

Te niewielkie, ale jednak istotne elementy skłoniły mnie do poszukiwań informacji na temat powiązań OPPO z krykietem. Pierwszy ślad znalazłem w 2016 roku - wtedy to OPPO nawiązało strategiczną współpracę z ICC - International Cricket Council. Nie kończy się to tylko na umieszczeniu swojego logo na stadionach. W przeszłości firma wypuszczała na rynku indyjskim limitowane edycje smartfonów dla fanów tego sportu, w tym OPPO F7 Diamond Black Cricket Edition. 

OPPO będzie mieć własny... uniwersytet

O ile współprace ośrodków badawczych z producentami technologii są częste, tak nie słyszałem o tym, by jakaś firma technologiczna zakładała własny uniwersytet. Aż do lutego tego roku, kiedy OPPO ogłosiło, że firma stworzy własny uniwersytet. Miejsce dla siebie znajdą w nim pracownicy oraz inne osoby partnerujące firmie. Założyciel firmy, Tony Chen, zostanie przewodniczącym instytucji, a Alen Wu - wiceprzewodniczącym. Firma chce w ten sposób gromadzić młode talenty. Osobiście, jestem ciekaw juwenaliów.

W smartfonach OPPO cyfrowa równowaga to nie tylko opcja w ustawieniach

Tak jak wszystkie smartfony z Androidem, OPPO jest wyposażone w narzędzie kontrolowania czasu spędzonego przed telefonem z podziałem na aktywności. Producent nie poprzestał na tym, co oferuje Android, a jego odmienne podejście do osiągania spokoju ze smartfonem wyraża aplikacja OPPO Relax

OPPO Relax zawiera bazę relaksującej muzyki

W ubiegłym roku opowiadałem jak zrelaksować się ze smartfonem. Zwracałem tam uwagę, że aplikacja OPPO Relax jest unikalna w świecie smartfonów. Zmieniły się czasy, zmienił się także jej interfejs, który jest mocniej wizualny niż wcześniej. Tym razem zdecydowano się na trójpodział: słuchanie relaksujących dźwięków, odprężające gry w sekcji "rozwijanie" czy wirtualne spacery.

miksowanie dźwięków sprawia, że samodzielnie stworzymy uspokajające kompozycje

Pierwsze dwie funkcje zostały znacząco rozbudowane. Tym razem bazę dźwięków i towarzyszących im animacji rozszerzono o dodatkowe, tematyczne odgłosy oraz o opracowane z Jo Malone dźwięki wpasowujące się w panoramy miasta. Co więcej, dla większości kompozycji dobierzemy nie tylko czas odtwarzania, ale i dodatkowe dźwięki, podzielone na kilka sekcji, w tym "ASMR" czy "natura".

rozwijanie odkrywa przed nami gry relaksujące

W przypadku gier wcześniej mieliśmy do czynienia wyłącznie z malowaniem światłem. Tym razem, oprócz tej gry dostajemy jeszcze kilka relaksujących treści imitujących zdrapywanie oraz rozbijanie baniek. W zakładce "rozwijanie" musiał pojawić się też trening oddechowy do maksymalnie 5 minut - w sam raz na relaks podczas przerwy od pracy.

spacerowanie daje namiastkę poznawania miast świata

Nowością jest funkcja spacerów, która pozwoli przenieść nam się (wirtualnie) do pięciu miast rozrzuconych po całym świecie. Poznamy kilka miejsc wartych obejrzenia, ale przede wszystkim usłyszymy dźwięki otoczenia. Dodatkowo z poziomu ustawień zdecydujemy, jak wiele odgłosów otoczenia jest uwzględnione w tej opowieści. 

OPPO stabilizuje video... nawet w zewnętrznych aplikacjach

O funkcjach video w serii OPPO Reno5 przewidzieliśmy osobny materiał, natomiast warto zaznaczyć, że rozwiązania OPPO nie pozostają wyłącznie w aplikacji aparatu. Producent wie, że gdy nagrywamy video na Instagrama albo TikToka, to nie chcemy się w tym ograniczać. Dynamiczne przejścia albo nagrywanie siebie podczas spaceru są niezbędne dla utrzymania uwagi odbiorców, a zachowanie przy tym jakości to klucz dla przyjemnego odbioru. 

na video w serii OPPO Reno5 położono duży nacisk

Dlatego smartfony OPPO nie tylko korzystają z Ultrastabilizacji w aplikacji aparatu, ale i podczas nagrywania w TikToku. Niezależnie, czy rejestrujemy obraz tylnym, czy przednim obiektywem, video zachowa lepszą jakość i w mniejszym stopniu będzie poruszone. 

OPPO widzi przyszłość w uniwersalnym dopasowaniu urządzeń

Co prawda w obecnych czasach nie jest najgorzej, gdy chodzi o ładowanie urządzeń, bo zazwyczaj ładowarka i kabel USB-C wystarczą. Jednocześnie producenci potrafią wypuszczać zupełnie niezwiązane ze sobą produkty, które zlepione w jednej aplikacji mają nagle stworzyć inteligentny dom. OPPO razem z nendo - japońską firmą projektową założoną przez Sato Oki, pokazali przyszłość, gdzie urządzenia łączy nie tylko Wi-Fi, ale i filozofia uzupełniającego się designu. 

Wspólny wysiłek dwóch stron zaowocował designem "music link". Na filmie widzimy słuchawki bezprzewodowe w kształcie makaronu typu kolanka, które łączą się ze sobą. To połączenie pozwala nie tylko na wygodne przenoszenie, ale i na umieszczenie ich dookoła ekranu smartwatcha. Wtedy nie potrzebowalibyśmy etui, jednak i to mogłoby się przydać, zwłaszcza, gdy chcielibyśmy naładować je bezprzewodowo na głośniku lub podstawie powerbanka.

Drugi koncept bezpośrednio dotyczy smartfonów i elastycznych wyświetlaczy. W przypadku "slide-phone" urządzenie miałoby dopasowywać długość ekranu do funkcji. Mogłoby jednocześnie być zegarkiem nocnym podczas ładowania, narzędziem do sporządzania notatek lub aparatem z dedykowanym uchwytem i przyciskiem migawki. Choć nijak ma się to do rzeczywistości, w której trzeba włożyć do tego wszystkiego podzespoły, to wygląda to obiecująco. 

OPPO konsekwentnie wdraża sieć 5G - nie tylko w smartfonach

OPPO współpracuje nie tylko z operatorami w dostarczaniu do nich smartfonów, ale i przy wdrażaniu technologii 5G. Firma jako pierwsza zaoferowała smartfon w pierwszej sieci korzystającej z 5G w Europie, czyli szwajcarskim Swisscomie. W kwietniu 2019 roku oferowała OPPO Reno 5G. Dwa lata później, jako pierwsza w Europie uruchomiła sieć 5G w standardzie standalone, zarówno w Szwajcarii (w ramach testu) i w Wielkiej Brytanii (komercyjne rozwiązanie Vodafone).

Nowy standard to obietnica nie tylko stabilniejszego łącza podczas rozgrywki, ale i tworzenia przyszłościowych rozwiązań inteligentnych miast pełnych powiązanych ze sobą urządzeń. W centrum zarządzania tymi danymi mogłyby być smartfony pokroju OPPO Reno5 5G i OPPO Reno5 Z - obydwa wyposażone w zgodność z rozwiązaniami najnowszej generacji. W tej materii, podobnie jak i w wielu innych dziedzinach, OPPO ma jeszcze sporo do powiedzenia.

blog comments powered by Disqus
Co wiemy o OPPO? Garść ciekawostek o firmie i serii Reno5