PODPOWIEDZI:

Smartfony do filmowania z serii OPPO Reno5 - Warto mieć na nie oko

Smartfony do filmowania z serii OPPO Reno5 - Warto mieć na nie oko

Z łezką w oku możemy wspominać czasy aparatów VGA, którymi nakręcenie video graniczyło z cudem. Obecne smartfony potrafią nie tylko nagrywać video, ale i dostrajać jego parametry tak, by to prezentowało się dobrze zarówno w mediach społecznościowych, jak i na dużym ekranie. Sporo w tej materii ma do powiedzenia OPPO.

Pandemia jeszcze bardziej przyzwyczaiła nas do korzystania ze smartfonów i konsumpcji video. OPPO widzi trendy i wiodące aplikacje mobilne, rozumie też potrzeby młodych, ale nie tylko, odbiorców. Nagrywanie video od zawsze było dobrą zabawą, a dzięki dedykowanym temu funkcjom i usprawnieniom może stać się czymś więcej. 

Testowanie funkcji video w serii OPPO Reno5 przypadło mi na bardzo niefortunny moment - kwarantannę. Mimo tego myślę, że niektóre cechy rejestrowania video przez OPPO są godne uwagi niezależnie od sytuacji, w jakich z nich skorzystacie.

Materiał powstał we współpracy z OPPO

Zabawy z kolorem to moje ulubione funkcje video w OPPO REno5 Lite

Do niedawna wyścig na rynku mobilnym rozgrywał się o lepszą rozdzielczość czy więcej aparatów. Gdzieś z boku tego wszystkiego stało OPPO, które nie kwapi się do pakowania matryc 108 Mpix czy nagrywania w 8K. Na to przyjdzie jeszcze czas, a kreatywne wykorzystanie możliwości nagrywania to coś, co zawsze będzie miało wartość.

Sprawdź aktualną cenę Oppo Reno5

Cena Oppo Reno5

Przy okazji testu OPPO Reno5 Lite w moje ręce wpadły funkcje korzystające ze sztucznej inteligencji i jej zdolności do rozpoznawania określonych parametrów. Pierwsza to AI Color Portrait, w polskiej wersji przetłumaczona jako Portret Inteligentny. Dzięki niej postać na pierwszym planie zachowuje swoje kolory, a tło za nią staje się czarno-białe. To świetny patent na prezentowania odważnych stylistycznie i kolorystycznie kreacji oraz makijażu. 

Filtry Monochrome Video wykrywają tylko część kolorów

Gdy chcemy skupić się na jednym kolorze, w funkcjach video znajdziemy też filtry Monochrome Video. Tutaj zabawa w kontrast nabiera jeszcze większego znaczenia, bowiem telefon rozpoznaje tylko jeden, określony zakres barw. OPPO zaimplementowało trzy zakresy: karmazynowy, leśna zieleń i błękit nieba. Z doświadczenia wiem jednak, że nie potrzebujecie idealnej czerwieni czy zieleni trawników, by móc pobawić się kolorem. 

Gdy będziecie operować w tym trybie, zadbajcie o dobre oświetlenie. Bynajmniej nie dlatego, że bez tego rozwiązanie spisuje się słabo - wręcz przeciwnie. Po prostu dzięki dobremu oświetleniu kolory nabiorą odpowiedniej głębi. O czym warto wspomnieć, podczas takiego nagrywania da się też zrobić zdjęcie, co otwiera możliwości także dla fanów portretów. 

Film z dwóch kadrów przyda się nie tylko na relacje, ale i do dziennikarskich debiutów

Gdy w OPPO Reno5 Lite zobaczyłem funkcję "Film z dwóch kadrów", pomyślałem o wywiadach. To poniekąd namiastka dwóch aparatów, co wprowadza unikalną wartość do materiałów.

Rozmowy video to obok podcastów prężnie rozwijająca się dziedzina i na pewno rozwiązanie w OPPO nada się do stawiania pierwszych kroków. To też dobre rozwiązanie do opisywania swojego dnia w mediach społecznościowych za pośrednictwem relacji - nie trzeba dzięki temu przełączać się między aparatami.

OPPO daje kilka opcji widoku podzielonego

Możliwości nie kończą się tutaj, gdyż w ustawieniach wybierzemy, jak ma wyglądać video z przedniego aparatu. Oprócz podziału kadru na pół, ujęcie z przedniego "oczka" ma także kształt okrągłego lub prostokątnego okna. Skojarzenia z transmisjami na żywo albo videoporadnikami są jak najbardziej na miejscu. 

Video wyraźne niezależnie od warunków

Czy pamiętacie jeszcze o takim urządzeniu jak gimbal do smartfona? Zapewne wielu z was posiada takie konstrukcje albo zna kogoś, kto jakiś czas temu kupił takie urządzenie. O ile zawodowo nie nagrywacie ze smartfona, to takie rozwiązanie nie jest wam do zbyt wielu rzeczy potrzebne. Zwłaszcza, gdy do gry wchodzi Ultrastabilizacja 3.0. OPPO od kilku edycji poprawia to rozwiązanie, a w dodatku implementuje je nie tylko przy nagrywaniu z tyłu, ale i przy rejestrowaniu z przodu.

Jak prezentuje się taka stabilizacja w porównaniu do akcesoriów? W przypadku chodzenia i prostego przemieszczania się, nie ma problemu z uzyskaniem lepszego, bardziej ustabilizowanego obrazu. W przypadku szybkich ruchów Ultrastabilizacja daje szybszy czas, w którym odzyskujemy ostrość kadru. Oczywiście, przy bardzo dynamicznym ruchu nie uzyskamy idealnego obrazu, natomiast przy lifestylowych nagraniach ze spacerów w zupełności to wystarczy.

Video za dnia lub nocą? O jakość się nie martw

Nowością dla serii OPPO Reno5 jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do tego, by dokonywała popraw postprodukcyjnych na etapie rejestrowania materiału. AI Highlight Video to funkcja dostępna w OPPO Reno5 5G, która naprawia największe bolączki video nagrywanego w trudnych warunkach - małą liczbę kolorów i detali. 

W tym przypadku nie potrzeba wiedzy eksperckiej i konstruowania kadru. Wystarczy nacisnąć przycisk AI znajdujący się na górnej belce. Resztą zajmie się telefon, który analizuje klatkę i wyszukuje w niej wyróżniających się elementów.

Jeszcze więcej dla fanów video

W smartfonach OPPO Reno5 goszczą też funkcje od lat znane tym, którzy nagrywają mobilne video i nie tylko. Jedną z nich jest video poklatkowe - szczególnie atrakcyjne, gdy w kadrze chcemy uchwycić zachodzące słońce czy podjąć refleksję na temat pędzącego życia. Nagrany materiał smartfon przyspiesza 10-krotnie bez utraty jakości, dzięki czemu z 10 minut otrzymujemy jedną minutę przyspieszonego ujęcia.

Nie zabrakło też funkcji dla tych, którzy lubią wolno. Slow motion pozwoli uchwycić to, co umyka ludzkiemu oku i zaprezentować to nawet w 240 klatkach na sekundę. 

Lepsze parametry w trybie portretowym video smartfony OPPO Reno5 osiągają dzięki Full Dimension System. To zespół cech algorytmów, które przekładają się na lepsze rozpoznawanie scenerii. Dzięki temu telefony łatwiej zachowują szczegóły postaci, skupiając się na analizie jej położenia względem tła i części kadru. Pewniejsze odcięcie osoby od kadru ma miejsce nie tylko gdy ta stoi, ale także gdy jest w ruchu.

Seria OPPO Reno5 oferuje wiele funkcji video - części z nich nie spotkamy nigdzie indziej. Dlatego przy wyborze smartfona, zwłaszcza wykorzystywanego do twórczej produkcji, warto pamiętać o funkcjach video.

blog comments powered by Disqus
Smartfony do filmowania z serii OPPO Reno5 - Warto mieć na nie oko