PODPOWIEDZI:

Jaki Rodzaj Grilla Wybrać - Porównujemy Wszystkie Typy

Jaki Rodzaj Grilla Wybrać - Porównujemy Wszystkie Typy

Chyba każdy z nas lubi urządzić grilla ze znajomymi w piękny, letni dzień. Przy wyborze pojawia się jednak pytanie, jaki typ będzie spełniał nasze oczekiwania. Znaczenie ma również, gdzie chcemy to urządzenie postawić, należy zatem wziąć pod uwagę czy mamy taras, balkon czy może ogród. W dzisiejszym materiale porównujemy wszystkie rodzaje grilli, co z pewnością będzie przydatną wskazówką w trakcie zakupu.

Grill to urządzenie, które służy do przygotowywania rożnego rodzaju potraw, głównie mięsa, ryb czy warzyw. Żywność smażona na ruszcie ma niepowtarzalny smak, będzie idealnym dopieszczeniem w trakcie spotkania z przyjaciółmi czy rodziną. Już teraz sprawdź, który grill będzie dla Ciebie odpowiedni.

RODZAJE GRILLI

Podstawowy podział grilli wygląda następująco:

  • Grille gazowe (wykorzystanie propanu lub gazu ziemnego)

  • Grille węglowe (źródłem energii jest węgiel drzewny)

  • Grille elektryczne (zasilane poprzez sieć elektryczną)

GRILL GAZOWY

Grille gazowe to masywne, ale zarazem stabilne urządzenia. Idealnie sprawdzą się w ogrodzie przy większych spotkaniach. Są ciężkie i zajmują nieco więcej miejsca, lecz w transporcie pomogą kółka. Pozwolą przyrządzić dania dla 10 czy 12 osób. Są wysokie, więc nie musimy schylać się, to dla nas spora wygoda. Zapewniają duży komfort użytkowania. Bardzo ważną cechą jest możliwość regulacji płomieni, dzięki czemu mamy pod kontrolą stopień wysmażenia mięsa. Taką opcję posiada model LANDMANN 12736, który także wyposażono w 3 palniki, osłony na nie oraz misę tłuszczową.

Chętnie kupowanym modelem 4-palnikowym wraz dodatkowym palnikiem bocznym jest LANDMANN 12754. Oczywiście największym plusem jest kwestia odpalania, wystarczy przekręcić kurek, bez zbędnego dmuchania, pilnowania ognia czy stosowania rozpałki. Produkty są gotowe w szybkim czasie. Tego typu grille cechują się półkami, które umożliwiają przechowywanie różnych akcesoriów oraz zamykanymi szafkami dolnymi, w których możemy trzymać swoje przyprawy czy wsadzić butlę z gazem. Kolejnymi atutami są: ekonomiczność paliwa, trwałość, estetyczny wygląd, prosta obsługa, łatwe czyszczenie i równomierne pieczenie. Na uwagę zasługuje także model LANDMANN Triton 12960, który oferuje żeliwny ruszt do grillowania. Grille gazowe mają niestety wysoką cenę, natomiast jest ona tego warta. Należy pamiętać o napełnianiu butli.

Grill gazowy

GRILL WĘGLOWY

W porównaniu do grilli gazowych, ten rodzaj smaży potrawy z tą samą temperaturą, która z czasem zaczyna maleć. Nie mamy zatem opcji regulacji temperatury. Zaletą jest ich cena, stanowczo niższa niż innych typów. Urządzenie nie zajmuje wiele miejsca i łatwo je transportować, wystarczy mieć kawałek działki. Na potrawy musimy niestety nieco dłużej poczekać i troszkę wysilić się przy rozpalaniu. Potrzebny nam będzie węgiel drzewny lub brykiet oraz podpałka. Istnieje również ryzyko poparzenia. Pozostały węgiel należy wyrzucić, ponieważ zawiera szkodliwe toksyny. Kwestia czyszczenia nie należy do najprostszych.

Grille węglowe są bardzo popularnymi grillami i niektórzy z nas pozostają wierni tylko im. Mają one swój urok, pojawia się żar i ten specyficzny zapach. Te urządzenia dzielą się również na grille jednorazowe, składane czy nawet kamienne. Na rynku nie ma problemu z ich dostępnością. Przykładem jest Floraland MG409, który charakteryzuje się okrągłym kształtem, pokrywą ze stali (skraca czas pieczenia), kółkami oraz dolną półką.

Zobacz też: Ranking grilli

Grill węglowy

GRILL ELEKTRYCZNY

Ten typ przeważnie nie posiada nóżek. Zazwyczaj wyposażone w pokrywę. To niewielkie, bezpieczne i poręczne urządzenia, więc nie musimy mieć dużego ogrodu czy tarasu. Równie dobrze możemy użyć go we wnętrzu pomieszczenia czy na niewielkim balkonie, byle mieć dostęp do sieci elektrycznej. Obsługa i czyszczenie nie sprawiają trudności. Potrawy są zdrowsze w porównaniu do pozostałych grilli. Wadą są niestety koszta eksploatacji (większe zużycie energii). Dostępne są modele o bardzo przystępnych cenach. Zdarzają się również z nóżkami, takim przykładem jest Severin PG 2792, który ponadto szybko nagrzewa się (oszczędność czasu) i charakteryzuje się lampką kontrolną temperatury. Dobrą opinią cieszy się Ariete 760 La Grigliata, oferujący uchwyt nienagrzewający się, powłokę nieprzywierającą oraz tacę ociekową.

Grill elektryczny

PODSUMOWANIE

Jeżeli nie lubisz długo rozpalać grilla, chcesz sam ustawić temperaturę pieczenia i masz kawałek miejsca w ogrodzie, to wybierz grill gazowy. To gwarancja komfortu użytkowania, stabilnej konstrukcji i rewelacyjnego smaku przyrządzanych potraw, dla nawet kilkunastu osób. Grill węglowy sprawdzi się na niewielkich powierzchniach, jest prosty w obsłudze i nie kosztuje wiele. Nie jest to natomiast typ dla osób niecierpliwych. Grill elektryczny to dobra alternatywa dla osób nie posiadających ogrodu, a chcących zasmakować grillowanych potraw. Jeżeli wolisz zdrowsze jedzenie, brak dymu i znakomitą szybkość działania, będzie to świetny wybór dla Ciebie.

blog comments powered by Disqus
Jaki Rodzaj Grilla Wybrać - Porównujemy Wszystkie Typy