PODPOWIEDZI:

Wojna Apple vs Epic ujawnia sekrety branży - VideoNews #299

Wojna Apple vs Epic ujawnia sekrety branży - VideoNews #299

Coraz goręcej nie tylko za oknami, ale i w sądowych ławach. Dokumenty z rozprawy Epic Games i Apple pokazują nieco gorsze oblicze branży. Ta jednak skrywa w sobie wiele więcej niż tylko konflikty. O wszystkim dowiecie się z 299. odcinka VideoNewsa!

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Nie zapomnijcie powiedzieć sąsiadowi, że o technologicznych nowinkach raportujemy też w grupie Testerzy Videotestów!

Krótkie informacje

  • Potężny dział słuchawek Sennheiser, mającego doświadczenie w produkcji sprzętów audio dla konsumentów i profesjonalistów, zostaje sprzedany szwajcarskiej firmie Sonova, znanej z... aparatów dla niedosłyszących.
  • Idea internetu satelitarnego wystrzeliła w kosmos niczym popularność Starlink, a to wszystko dzięki 500 tysiącom zamówień usługi. 
  • Microsoft zakopał pomysł Windowsa 10X. Odpowiedź na Chrome OS i Androida na składanych urządzeniach najpewniej nie doczeka się rynkowego debiutu.

Windows 10X pożegnał się nim jeszcze zdążył się dobrze przywitać

  • Po głośnej aktualizacji iOS, która blokuje śledzenie, mamy pierwsze wyniki dotyczące popularności funkcji. Tylko 4% zdecydowało się na śledzenie przez Facebook na swoim iPhone'ie
  • Polska sztuczna inteligencja oceni zdolność kredytową na bazie naszych zachowań. Rozwiązanie epeer ma wysoką skuteczność, a do końca roku ma osiągnąć 99% dokładności.
  • Oculus Quest, całkiem udane gogle niepotrzebujące podłączenia do komputera PC, mogą dostać obsługę Androidowych aplikacji. Donosi o tym użytkownik Twittera @TheMysticle.

Sprawa Epic vs Apple ujawnia ciemną stronę korporacji

W Stanach Zjednoczonych trwa rozciągnięta na wiele dni rozprawa pomiędzy Epic Games oraz Apple. To drugie usunęło Fortnite z App Store po tym, jak twórcy gry zaimplementowali w niej własny system płatności, omijający 30% prowizję. Na jaw, oprócz wewnętrznych dokumentacji Apple i Epic Games wychodzą inne szczegóły. Są wśród nich mniej istotne, jak to, że Tim Cook, CEO Apple, nie znał Tima Sweeneya, gdy ten proponował w 2015 roku zelżenie restrykcji dotyczących oceniania aplikacji w sklepie. 

Fortnite jest w centrum problemu

Sprawdź cenę Xbox Series X z dodatkowym padem!

Dowiedzieliśmy się też sporo o rynku gier, na którym Fortnite w 2 lata zarobiło 9 miliardów dolarów. Sony, które długo opierało się idei Cross-Play pobiera od twórców dodatkowe opłaty za pozwolenie na granie między platformami, gdy przychody z takiego grania są odpowiednio niskie na platformie Sony. Dodatkowo Epic Games mocno nalegał na wprowadzenie tej funkcji - firma miała zająć się wszystkimi procedurami, jednocześnie całe zasługi oddając Sony. 

Sony jako jedyne zabezpiecza się od strat z tytułu grania na innych platformach

Tymczasem Microsoft miał wizerunkowo wesprzeć Epic w sprawie przeciwko Apple, udostępniając darmowy multiplayer bez abonamentu Xbox Live Gold w grach Free to Play w momencie ogłoszenia pozwu. Ostatecznie firma zrobiła to kilka miesięcy później. Firma chce też ugrać w sprawie własny interes i udostępnić chmurę xCloud w ramach aplikacji, nie zaś strony internetowej. Motywacją Microsoftu ma być lepsze działanie ich fundamentów usługi niż bazy kodeków, które są w przeglądarce Safari. 

Ze sporu dowiedzieliśmy się też, że 30% prowizję od zakupów w ekosystemie Apple podważano już dekadę temu i proponowano 20% prowizji. Firma z Cupertino zbiera też krytyczne opinie za ospały proces oceniania aplikacji. Dekadę temu pojawiło się też po raz pierwszy określenie zamknięcia klientów w ekosystemie Apple jako oficjalna taktyka. Co ciekawe, Steve Jobs nie pochwalał zarabiania na App Store. 

Nowe Playstation 5 z lepszymi podzespołami?

Rozwiązaniem na kryzys w dostawach podzespołów między innymi do Playstation 5, może być przeprojektowanie konsoli pod nowe, 6-nanometrowe układy od AMD. Do takich informacji dotarło DigiTimes. Poprzednie plotki mówiły o wypuszczeniu wersji Slim z 5-nanometrowym procesorem w 2023 roku, ale najpewniej przez obecny kryzys trzeba przyspieszyć proces. Dzięki zmianom nowy wariant konsoli mógłby dotrzeć na rynki w drugiej połowie przyszłego roku.

Playstation 5 w nowej wersji nie zadebiutuje prędko (fot. Totte Annerbrink)

Najpewniej nowy wariant nie wypełni w całości rynku, a zajmie około 70% półek sklepowych. Dlaczego firma nie zdecyduje się na 5-nanometrowy proces litograficzny? Według informacji DigiTimes zbyt mocno podbiłoby to koszt nowej konsoli, ponadto nie ma zbyt wielu dostawców, którzy mieliby poradzić sobie z procesem. 6-nanometrowy proces mógłby nieznacznie podbić osiągi konsoli.

IBM prezentuje 2-nanometrowy chip

W niecałe 4 lata od zaprezentowania przez IBM 5-nanometrowego procesora, firma stworzyła płytkę w 2-nanometrowym procesie litograficznym. Dzięki takiej miniaturyzacji na obszarze wielkości paznokcia zmieściło się 50 miliardów tranzystorów, a pojedyncze łączenie jest mniejsze niż nić DNA. Na ten moment rozwiązanie nie ma daty konsumenckiej premiery, ale jest obietnicą wielu zmian. 

2nm wafel krzemowy to przełom i obietnica wielkich zmian

Przede wszystkim nowe konstrukcje to jeszcze lepsza wydajność. Według zapewnień IBM, wykorzystanie 2-nanometrowych jednostek wydłuży czterokrotnie czas pracy telefonu niż w porównaniu do 7-nanometrowych rozwiązań. To wszystko przy zwiększeniu wydajności nawet o 45% i przy zmniejszeniu śladu węglowego na etapie produkcji oraz implementacji.

Powraca temat opłaty reprograficznej

Pomimo mocnego sprzeciwu, w Rządowym Centrum Legislacji powraca temat opłaty reprograficznej na sprzęty elektroniczne. Miałaby ona rozszerzyć rekompensatę dla artystów z tytułu strat, jakie ponoszą oni przez powielanie ich utworów na nośnikach. Podrożeją sprzęty, które mają funkcję nagrywania lub odtwarzania z nośników zewnętrznych, a opłata wyniesie 4% ceny z wyjątkiem aparatów z niewymiennymi obiektywami oraz czytnikami e-booków - w ich przypadku będą to 2%.

Według badań Związku Cyfrowa Polska 3/4 Polaków nie chce ponosić dodatkowej opłaty naniesionej na smartfony i w najnowszej rewizji prawa smartfony mają być wyłączone z tego obowiązku. 4% opłaty naniesione zostanie za to na tablety, telewizory, laptopy oraz sprzęt audio. Technicznie opłatę mają ponieść producenci i importerzy, w praktyce może ona przełożyć się na wyższe ceny rynkowe.

Xiaomi rządzi w Polsce i atakuje Samsunga w Europie

Tak przynajmniej wynika z raportu Canalys, który skupia się na ilości egzemplarzy wysłanych do sklepów w pierwszym kwartale roku, nie zaś kupionych przez konsumentów. Tak czy inaczej, Xiaomi zalicza zauważalne wzrosty - w Polsce jest to 42% rok do roku, a w Europie - 85%. Na starym kontynencie rządzi Samsung z 35% rynku, drugie jest Xiaomi z 23%, a trzecie Apple z 19% udziałów. W Polsce Xiaomi wygrywa z 32%, zaraz za nim jest 30% Samsunga. Podium domyka Apple, ale tylko z 8%. 

Xiaomi w Polsce poczyna sobie coraz lepiej

Redmi Note 8 Pro w niższej cenie! Sprawdź!

Xiaomi nadal rośnie - jest już trzecim dostawcą smartfonów na świecie. W tej sytuacji traci Huawei, który w Europie został przegoniony przez OPPO i spadł na piąte miejsce z 3% udziałów, zaś w Polsce jest na czwartej lokacie z 7%. Top 5 w Polsce domyka Lenovo odpowiedzialne za markę Motorola, które dostarczyło 6% urządzeń i zaliczyło największy rokroczny wzrost - 178%.

Militarne gogle przyszłości z widokiem na lata 80.

Amerykańska brygada Lancer zaprezentowała przyszłość widzenia nocą. Dotychczas gogle noktowizyjne skupiały się na rozjaśnianiu nocnego obrazu, co skutkuje sporym poziomem ziarna na obrazie. Nowa metoda nie przetwarza fotonów na elektrony z użyciem zielonych tubek fosforowych. Zamiast tego postawiono na białe.

New Equipment!

Enhanced Night Vision Goggle-Binoculars continue the @USArmy’s effort to #modernize our fighting force!

You have never seen night vision like this! #readynow#QuietProfessionalspic.twitter.com/3TCPtnno1r

— Lancer Brigade (@lancer_brigade) April 22, 2021

To nie jedyna zmiana. Efekt widoczności konturów uzyskano dzięki połączeniu z kamerą termowizyjną oraz ulepszeniami z gogli rozszerzonej rzeczywistości. Komputer analizuje obiekty i dodaje ich krawędzie, które następnie są podświetlane. Technologia pod nazwą Enhanced Night Vision Goggle-Binocular, lub ENVG-B oferuje też widzenie podwójne, czego czasem brakuje w urządzeniach noktowizyjnych. Z innowacją w parze idzie też duża waga w okolicy kilograma.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Wojna Apple vs Epic ujawnia sekrety branży - VideoNews #299