PODPOWIEDZI:

Konsole sprzedają się świetnie, wycieka Harmony OS 2.0 - VideoNews #298

Konsole sprzedają się świetnie, wycieka Harmony OS 2.0 - VideoNews #298

Choć w Polsce trwa właśnie przepiękny weekend majowy, to w świecie technologii nikt nie zamierza się zatrzymywać. Nie brakuje premier i nowości, choć najgorętszy okres mamy już za sobą. Teraz czas na zmiany i rewolucje, o które nikt nie pytał. Tak już jest w świecie technologii, do którego zgłębienia w ramach VideoNewsa #298 zapraszam.

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Po więcej Videotestowych treści zapraszamy do grupy Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Dobra wiadomość dla działu smartfonów Xperia. Pomimo spadku sprzedaży do 2,9 miliona egzemplarzy w 2020 i 1 miliona w świątecznym kwartale, firma odnotowała niewielki zysk na biznesie smartfonowym na poziomie 956 milionów złotych.
  • Wielka Brytania dopuści do użytku publicznego auta pracujące z systemem automatycznego utrzymywania się w pasie ruchu jeszcze w tym roku. Ograniczenie prędkości dla takich samochodów wyniesie do 60 km/h, a kierowca będzie zmuszony do reagowania w ciągu 10 sekund na zawołanie komputera pokładowego.
  • Najpewniej rozpoczęła się już produkcja chipsetów Apple M2, które mogą zagościć w Macbookach Pro. Za trwający około 3 miesiące proces odpowiada TSMC, a jednostka opierać się będzie o litografię 5nm+.

Jeden z fontów zastąpui Calibri jako domyślny w pakiecie Office

  • Microsoft pracuje nad nowym fontem, który w programach pakietu Office zastąpi domyślne Calibri. Będzie to jeden z pięciu kandydatów.
  • Ingenuity bije kolejne rekordy na Marsie. W trzecim locie udało mu się pokonać odległość blisko 50 metrów z prędkością 2 metrów na sekundę. Do czwartego nie doszło ze względu na usterkę, która jest identyfikowana przez NASA.
  • Kiedy zakończy się kryzys dostaw podzespołów komputerowych? Według Cisco może to trochę zająć, ale zakończy się w pół roku.
  • Tymczasem Nvidia wypuści karty z serii RTX 3000 na nowo, by ograniczyć wykorzystanie ich przy kopaniu. 

Nadeszła aktualizacja iOS, której boi się Facebook

Wraz z aktualizacją do iOS 14.5 Apple wprowadziło nowe ustawienia prywatności w aplikacjach zbierających dane. Od teraz przed uruchomieniem aplikacji smartfon zapyta, czy chcemy zezwolić na śledzenie. Dodatkowo w każdej chwili dostajemy opcję, by wyłączyć śledzenie za pomocą ustawień prywatności. Oznacza to, że gdy się nie zgodzimy, aplikacja nie może wynosić żadnych danych dotyczących zdrowia, lokalizacji, kontaktów czy historii przeglądania, które dałoby się powiązać z nami.

Wyeliminowanie śledzenia w iOS ma być skuteczne

Sprawdź PROMOCYJNĄ CENĘ iPhone'a 12 Mini!

Aktualizacja wzbudziła duże emocje wśród twórców mediów społecznościowych. Facebook, który w tweecie Tima Cooka (CEO Apple) był wykorzystany jako przykład ocenił tę decyzję jako zamach na jego biznes. Okazuje się, że choć funkcja zapowiada rewolucję w kwestii prywatności, to ostatecznie niewiele zmienia to w działaniu aplikacji. 

Niedługo zmanipulują nas zdjęcia satelitarne?

Słyszeliśmy już o deepfake'ach video, ale naukowcy z uniwersytetu waszyngtońskiego alarmują, że niebawem możemy paść ofiarami dezinformacji ze strony fałszywych zdjęć satelitarnych. Bo Zhao, adiunkt na tym uniwersytecie wygenerował fałszywe zdjęcia satelitarne za pośrednictwem sztucznej inteligencji tworzącej sieci generujących przeciwieństwa. Na bazie tych przeciwieństw powstawały dokładne, ale fałszywe fragmenty miejsc, które łatwo dało się umieścić na fałszywych zdjęciach satelitarnych.

Proces przetwarzania zdjęć satelitarnych nie wymaga drogiego sprzętu (Fot. Bo Zhao)

Od wieków manipuluje się mapami, jednak zdjęcia satelitarne są w opinii publicznej uznawane za wiarygodne. Główne powody ku takiemu myśleniu stanowi przekonanie o wysokim koszcie rejestrowania planety w ten sposób oraz częste wykorzystanie przez media. Tymczasem oszukiwanie w mapach to sztuka kultywowana praktycznie od początku map.

Harmony OS wygląda na gotowy i... podobny do EMUI

Do sieci wyciekło nagranie z najnowszej wersji deweloperskiej systemu Harmony OS 2.0 zapezentowanej na składanym Huawei Mate X2. W oczy rzuca się uderzające podobieństwo nakładki EMUI do reszty znanych z Androida rozwiązań, jak i do poprzednich odsłon. Nawigacja za pomocą przesunięć, panel kontrolny połączony z powiadomieniami czy najważniejsze ikony informujące na górze - do tego przyzwyczajano nas latami. 

Sprawdź cenę Huawei'a P40 Pro!

Huawei nie zamierza zrezygnować z aplikacji systemowych, ale doda im coś, czego brakowało na Androidzie. Po przesunięciu palcem do góry nad ikoną możemy uzyskać dostęp do skrótu najważniejszych informacji z programu, który przypomina widżet. Pierwszym nowym smartfonem z Harmony OS może być Huawei P50, który premierę powinien mieć jeszcze w pierwszej połowie roku.

Xiaomi mnoży produkty w Polsce w raczej wysokiej cenie

Firma podczas jednej prezentacji zapowiedziała 7 produktów, które pojawią się w przedsprzedaży już wkrótce. Oprócz szumnie zapowiadanego Xiaomi Mi 11 Ultra z dwoma ekranami i ładowaniem bezprzewodowym 67W, dostaliśmy jeszcze:

  • Xiaomi Mi 11i - tańsza wersja flagowa smartfona Xiaomi, bez optycznej stabilizacji w głównym aparacie, z płaskim ekranem 6,67 cala AMOLED Full HD+, szkłem Gorilla 6 zamiast Victus i brakiem bezprzewodowego ładowania + ładowarką 33W. To wszystko pozwoliło obniżyć cenę o kilkaset złotych.
  • Xiaomi Mi 11 Lite - lekki smartfon z procesorem Snapdragon 732G + 6 GB RAM-u, ekranem AMOLED 90 Hz, trzema aparatami z tyłu (64 + 8 + 5 Mpix) i baterią 4250 mAh. Xiaomi wypuści go nie tylko w czarnej, ale i zielonej oraz żółtej wersji. Smartfon ma zaledwie 6,8 milimetra grubości.
  • Xiaomi Mi 11 Lite 5G - niemal ten sam telefon co Mi 11 Lite, ale z drobną różnicą w postaci procesora Snapdragon 780 5G dającego obsługę sieci nowej generacji. Urządzenie waży 159 gramów, o 2 więcej od Mi 11 Lite.

Oprócz smartfonów nie zabrakło opaski Xiaomi Mi Band 6, która oferuje większy, czytelniejszy ekran AMOLED 1,56 cala oraz monitor natlenienia krwi, za to pozbawiono go sensora GPS. Urządzenie otrzymało też wyższą cenę - 219 złotych. Dużo droższy będzie projektor 1080p Mi Smart Projector 2 Pro z Android TV, HDR 10+ oraz jasnością rzędu 1300 ansilumenów. Jego cena to 4199 złotych.

Więcej szczegółów tutaj: Jest Ultra i Pro, nie jest tanio - Xiaomi pokazuje nowe smartfony, opaskę i projektor

Jak radzą sobie konsole nowej generacji? Znakomicie

Sony pochwaliło się sprzedażą Playstation 5 na poziomie 7,8 milionów egzemplarzy, w tym 3,3 miliona w 2021 roku. Wynik byłby lepszy, gdyby nie ograniczone możliwości produkcyjne, ale ludzie i tak decydują się na kupno konsol producenta, w tym PS4, które od stycznia sprzedało się w milionie egzemplarzy. Co więcej, firma rozpoczyna sprzedaż konsoli w Chinach, gdzie zbiera zamówienia przedpremierowe. 

Playstation 5 jest hitem sprzedażowym

Tymczasem Microsoft jest nieco bardziej tajemniczy w ujawnianiu swoich wyników. Informuje jedynie o tym, że w trzecim kwartale zarobił 232% więcej na sprzętach do grania, w tym akcesoriach. Firma przyznaje, że popyt na konsole Xbox Series S/X przerósł podaż. Z kolei w usługach cyfrowych gigant z Redmond zarobił o 34% więcej niż w analogicznym okresie w 2019 roku. Cały Microsoft zwiększył zyski o 44% rok do roku.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Konsole sprzedają się świetnie, wycieka Harmony OS 2.0 - VideoNews #298