PODPOWIEDZI:

Instagram i Facebook zostają, premiera Samsung Galaxy S22, laptop bez portów - VideoNews 337

Instagram i Facebook zostają, premiera Samsung Galaxy S22, laptop bez portów - VideoNews 337

W tym tygodniu największym wydarzeniem była oczywiście premiera urządzeń z serii Galaxy S22 oraz Tab S8. Samsung nie przysłonił jednak wszystkich nowości i ciekawostek, o których mogliśmy usłyszeć w tym tygodniu. Zapraszam na VideoNewsa 337, w którym poznacie między innymi solarny samochód.

W tym tygodniu na łamach Videotestów pojawiły się między innymi:

Po więcej technologicznych wiadomości zapraszamy do grupy Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótko i na temat

 • Apple szykuje piekło producentom terminali płatniczych. Firma z Cupertino zapowiedziała, że jeszcze w tym roku klienci w Stanach Zjednoczonych zapłacą zbliżeniowo, przykładając karty lub telefony do iPhone'ów.
 • Toshiba szykuje nowe, całkiem spore dyski HDD. W tym roku firma planuje wypuścić rozwiązanie o pojemności 26 TB, a w przyszłym - 30 TB.
 • Western Digital, jeden z największych producentów dysków SSD, przyznał się do utraty sprzętu o pojemności co najmniej 6,5 exabajtów (6,5 miliarda gigabajtów) w wyniku zanieczyszczenia materiałów produkcyjnych. To może oznaczać podwyżkę cen dysków.
 • Battlefield 2042 nie cieszy się sporą popularnością w niektórych rejonach świata. Serwery w Południowej Afryce obsługują teraz tylko tryby Portal ze względu na brak chętnych do grania, a ich admini otrzymują władzę nad graczami.

  Battlefield 2042 nie cieszy się zbyt wielką popularnością

  Sprawdź cenę Battlefield 2042 na PC!

  • Ministerstwo Obrony Narodowej powołało Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, których zadaniem będzie tworzenie systemów reagowania na cyberataki oraz komunikowania. 
  • Neuralink może być znacznie dalej od wdrożenia realnego produktu, niż pierwotnie zakładali jego twórcy. Physicians Committee for Responsible Medicine złożyło skargę, według której małpy testujące chipy w mózgu odczuwają "ekstremalne cierpienie z powodu warunków testów oraz bardzo inwazyjnych chipów".
  • Jeśli modyfikować, to raczej nie sprzęty Nintendo. Gary Bowser, szef organizacji Team Xecuter, został skazany na 40 miesięcy pozbawienia wolności i zapłatę 14,5 miliona dolarów.

  Samsung pokazuje nowe Galaxy S22 i Galaxy Tab S8

  8 stycznia producent zapowiedział premierę serii Samsung Galaxy S22 oraz Samsung Galaxy Tab S8. W obydwu przypadkach postawił na trzy modele smartfonów i tabletów, a w przypadku modeli Ultra - na wyśrubowaną specyfikację i ogromne ekrany (6,8 cala w S22 Ultra i 14,6 cala w Tab S8 Ultra). Do tego w sieci pojawiły się (jeszcze niepotwierdzone oficjalnie) informacje o 4 latach aktualizacji systemu i 5 latach poprawek bezpieczeńśtwa dla posiadaczy modeli z serii S22 oraz Tab S8.

  Samsung Galaxy S22Samsung Galaxy S22+Samsung Galaxy S22 Ultra
  Samsung Galaxy S22 oferta przedsprzedażowaSamsung Galaxy S22+ oferta przedsprzedażowaSamsung Galaxy S22 Ultra oferta przedsprzedażowa
  Samsung Galaxy S22 oferta w sklepieSamsung Galaxy S22+ oferta w sklepieSamsung Galaxy S22 Ultra oferta w sklepie

  Największą zmianą, a właściwie powrotem, jest pełna implementacja rysika S Pen w Samsungu Galaxy S22 Ultra. Ponadto Samsung kładzie akcenty na fotografię nocną oraz nowy procesor - Exynos 2200, który w benchmarkach nie wypada gorzej od Snapdragona 8 Gen 1. Producent zmniejszył nieco baterie w S22 i S22+, ale dzięki temu ekrany są mniejsze o 0,1 cala. 

  Samsung Galaxy Tab S8Samsung Galaxy Tab S8+Samsung Galaxy Tab S8 Ultra
  Tab S8 przedsprzedażGalaxy Tab S8+ oferta przedsprzedażowaSamsung Galaxy Tab S8 Ultra przedsprzedaż
  Samsung Galaxy Tab S8 oferta w sklepieSamsung Galaxy Tab S8+ oferta w sklepieSamsung Galaxy Tab S8 Ultra oferta w sklepie

  Tak prezentują się ceny smartfonów:

  Samsung Galaxy S22:

  • S22 8/128 GB - 3999 zł
  • S22 8/256 GB - 4199 zł

  Samsung Galaxy S22+:

  • S22+ 8/128 GB - 4999 zł
  • S22+ 8/256 GB - 5199 zł

  Samsung Galaxy S22 Ultra:

  • S22 Ultra 8/128 GB - 5899 zł
  • S22 Ultra 12/256 GB - 6399 zł
  • S22 Ultra 12/512 GB - 6899 zł

  Przeczytaj więcej o serii Galaxy S22: Magii szukaj we wnętrzu! Premiera serii Samsung Galaxy S22!

  Tak wyglądają ceny tabletów:

  Samsung Galaxy Tab S8:

  • 8/128 GB Wi-Fi - 3499 zł
  • 8/128 GB 5G - 4199 zł

  Samsung Galaxy Tab S8+:

  • 8/128 GB Wi-Fi - 4399 zł
  • 8/256 GB Wi-Fi - 4599 zł
  • 8/128 GB 5G - 5099 zł
  • 8/256 GB 5G - 5299 zł

  Samsung Galaxy Tab S8 Ultra:

  • 8/128 GB Wi-Fi - 5299 zł
  • 12/256 GB Wi-Fi - 5799 zł
  • 16/512 GB Wi-Fi - 6699 zł
  • 8/128 GB 5G - 5999 zł
  • 12/256 GB 5G - 6499 zł
  • 16/512 GB 5G - 7399 zł

  Przeczytaj więcej o serii Galaxy Tab S8: Ogromne ekrany z ogromem funkcji - Premiera trzech tabletów Samsung Galaxy Tab S8

  Kto miał najszybszy internet w Polsce na komórce?

  Raport RFBenchmark podsumował rok 2021 w dostawach internetu mobilnego w Polsce. Na bilans wyników złożyły się 2 814 233 pomiary. Najczęściej jakość połączenia sprawdzali klienci Play (33,3% testów), a zaraz za nimi Orange (33,1%). Rzadziej robili to klienci Plusa (18,9%) i T-Mobile (14,8%). W badaniu nie uwzględniono sieci 5G, ale na LTE wykonano blisko 95% wszystkich testów. 

  Źródło: RF Benchmark

  Zwycięzcą pod względem średniej szybkości pobierania w sieci 4G danych jest T-Mobile. Operator w kolorze Magenty oferuje średnio 43 Mb/s. Tuż za nim jest Orange (40,5 Mb/s), a podium domyka Play (35 Mb/s). Plus osiągnął 29,5 Mb/s. Zielony operator kończy też na czwartym miejscu przy wysyłaniu danych z 16,5 Mb/s. Na trzecim stopniu podium znajduje się T-Mobile (16,7 Mb/s), na drugim Orange 17,8 Mb/s), a na pierwszym Play (18,4 Mb/s). Z kolei najniższy ping (31,2 ms) zobaczymy w T-Mobile.

  Meta nie zniknie z Europy, a przynajmniej nie teraz

  Na początku tygodnia media obiegła wiadomość, że Meta (dawniej Facebook), miałaby zrezygnować z dystrybucji swoich produktów w Unii Europejskiej. Powodem mają być problemy Mety przy transferowaniu danych użytkowników z Unii poza Europę, bowiem według RODO danymi należy zaopiekować się w ten sam sposób, co w Unii. Firma w raporcie zwraca uwagę, że 

  Jeśli nie będziemy w stanie transportować danych pomiędzy i wewnątrz krajów oraz regionów, w których działamy, lub jeśli zostanie nam ograniczone dzielenie się danymi w obrębie naszych produktów i usług, może to wpłynąć na naszą zdolność do dostarczania tych usług, sposób, w jaki je dostarczamy lub naszą zdolność do profilowania reklam.

  Komunikat nie spotkał się z zatroskaniem polityków. Minister ekonomii Niemiec Robert Habeck przyznał, że po włamaniu się zrezygnował z Facebooka i "żyje mu się z tym świetnie". W podobnym tonie wypowiedział się francuski minister finansów Bruno Le Maire. Meta wystosowała oficjalny wpis, w którym zaprzecza doniesieniom, jakoby rezygnowała z rynku Unii Europejskiej, a jedynie zaznacza, że podnosiła ten temat wielokrotnie w swoich raportach i że razem z innymi firmami prosi o przejrzystość regulacji. 

  TikTok i Youtube chcą zaskakująco dużo naszych danych

  I to jeszcze przed zalogowaniem do aplikacji. Badanie przeprowadzone przez firmę marketingową URL Genius polegało na sprawdzeniu, z jakich narzędzi śledzących korzystają popularne aplikacje. W tym celu wykorzystano funkcję śledzenia aktywności aplikacji z iOS. Najwięcej przekierowań do zewnętrznych narzędzi oferowały TikTok i Youtube - po ich uruchomieniu 14 witryn śledziło naszą aktywność

  Youtube korzysta głównie z własnych usług, TikTok - z zewnętrznych

  O ile w przypadku Google doczepione do Youtube witryny śledziły głównie nasze wyszukiwania oraz lokalizację do celów reklamowych, tak w przypadku TikToka nie sposób ustalić, dokąd kierował się ruch. TikTok potrafi na bazie tych danych stworzyć twój profil z wiedzą o płci, wieku, zainteresowaniach. Przeciętna ilość narzędzi śledzących w aplikacjach mediów społecznościowych wynosi 6.

  Samochód zasilany energią solarną

  The Lightyear One to holenderski projekt samochodu elektrycznego, który ma wymiernie zyskać na zasięgu przejazdu względem konkurencji. Wszystko przez zastosowanie paneli solarnych, które pozwolą samochodowi przejechać o 50% dłuższy odcinek przy ogniwie tej samej wielkości co w podobnym pojeździe elektrycznym. 

  Samochód przetestowano w dwóch scenariuszach - przy większym nasłonecznieniu i wyższej temperaturze oraz niższej prędkości, oraz podczas jazdy 130 km/h w chłodniejszej pogodzie. Przy akumulatorach o pojemności 60 Wh w dobrych warunkach udało się przejechać 708 kilometrów, zaś w gorszych 457 kilometrów. Za rezerwację pojazdu trzeba zapłacić 150 tysięcy dolarów lub stać się udziałowcem spółki. 

  Ultrabook bez portów - czy to ma sens?

  Craob X to firma, która chce przebić kolejne granice lekkości ultrabooków. Jej koncept - Craob X - waży zaledwie 861 gramów pomimo posiadania ekranu 13,3 cala. Tak niską wagę udało się uzyskać dzięki pozbyciu się wszystkich przewodowych portów. Jeśli będziemy ich potrzebowali, skorzystamy z łączącego się bezprzewodowo z laptopem huba ze złączami oraz... magnetyczną ładowarką. Podobnie jak w smartfonach Apple, urządzenie ładuje się bezprzewodowo i z użyciem magnesów.

  Craob X to koncept laptopa, który może nie ujrzeć światła dziennego

  Tani laptop z procesorem AMD Ryzen 7!

  Specyfikacja laptopa na stronie producenta wydaje się być dość umowna, jak i cały projekt. Dowiadujemy się jedynie o obecności 12. generacji procesorów Intela, ekranie o rozdzielczości do 4K oraz nawet 32 GB RAM-u i 2 TB dysku SSD. Zbudowanie takiej konstrukcji jest możliwe, choć grubość 7 milimetrów nie zapowiada ponadprzeciętnej baterii i szybkiego ładowania.


  Przeczytaj także:


  Źródła:

  blog comments powered by Disqus
  Instagram i Facebook zostają, premiera Samsung Galaxy S22, laptop bez portów - VideoNews 337