PODPOWIEDZI:

Jaki Wpływ na Kartę Graficzną ma Kopanie Kryptowalut?

Jaki Wpływ na Kartę Graficzną ma Kopanie Kryptowalut?

Witam! Dziś przedstawię Wam stanowisko poszczególnych producentów kart graficznych wobec uwzględniania gwarancji, gdy ich karty są używane do wydobywania ostatnio bardzo popularnych kryptowalut. Poruszany przeze mnie temat jest mocno kontrowersyjny wśród osób nim zainteresowanych i dlatego postaram się możliwie jak najobiektywniej go przedstawić, by pokazać wszelkie za i przeciw tej kwestii. Pamiętajcie proszę, że każdy z Was ma prawo do swojego zdania i nie musi się ze mną zgadzać. Merytoryczna dyskusja zawsze jest mile widziana. Zapraszam Was zatem do lektury tekstu.

Wpływ pracy 24/7 na żywotność GPU

Karta działa tak długo jak jej najsłabsze ogniwo. Wczasie kopania mamy pełne obciążenie karty – 24 godziny na dobę – to stan podobny do działania wymagającej gry bez synchronizacji klatek. Jeśli tylko karta ma odpowiednie warunki pracy (głównie bezpieczna/niska temperatura, a więc 65-75 °C), to wszystko zależy od tego na ile i w których miejscach występują najsłabsze ogniwa– mogą znajdować się na przykład w sekcji zasilania, czy w jakości wykonania poszczególnych elementów karty.

Jeśli tylko wszelkie parametry i elementy karty będą w normie i będą pracować z daleka od granicznych wartości maksymalnych (a więc nieprzekraczających 80-85°C), to równie dobrze może się okazać, że karta taka mogłaby kopać non stop - nawet kilka lat czy dłużej. W zasadzie mogłaby przeżyć samą siebie - funkcjonowałaby długo i szczęśliwie, aż zostałaby odstawiona ze względu na postęp technologiczny i wydajność nowych układów za X lat, a nie przez uszkodzenie/problem z żywotnością.

Kolejnym argumentem przeciw używaniu konsumenckich GPU do kopania jest to, że te karty nie są projektowane pod typowo serwerową pracę (ciągłą), a do tego jeszcze pod pełnym obciążeniem. Można z tym jednak dyskutować, bo co w przypadku zapalonych graczy codziennie i bez przerw grających po 8-12 godzin i to na podkręconych na maxa zegarach karty? Wówczas przecież karta również jest mocno eksploatowana.

Sprawdź również nasz ranking najlepszych kart graficznych >>>

Karty Graficzne- wydobywanie kryptowalut​​​​​

Wpływ kopania na kartę 

Jeśli chodzi o mining (czyli kopanie/wydobywanie kryptowalut), to karty są obciążane pod innym kątem pomimo tego, że są w 100 % wykorzystywane. Pobór prądu podczas kopania jest zwykle w kartach jeszcze wyższy niż podczas gry. To wszystko dlatego, że w minerze karta oblicza algorytm, a w grze karta musi wygenerować obraz. Co do sekcji zasilania/cewki przykładem są moje dwie karty, które przy każdym generowaniu obrazu - nieważne czy mają do ogarnięcia 1 fps, czy 1000 fps - lekko piszczą, a przy liczeniu algorytmu nie. Ogólnie z mojego punktu widzenia to wygląda tak: karta licząca algorytm będzie dłużej sprawna od karty, która miałaby generować obraz, ale macie prawo się z tym nie zgadzać.

Wnioski można wyciągnąć samemu: trochę zależy od konkretnej sztuki, na jaką trafimy. Ogólnie - przynajmniej teoretycznie - im lepsza karta (chłodzenie, wykorzystane podzespoły, lepszy etap projektowy - w sensie porządniejszy, nieidący po kosztach), tym mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia karty podczas pracy 24/7. Oczywiście nawet egzemplarz z potencjalnie najlepszej serii może paść po miesiącu, a ten z potencjalnie najgorszej może sobie spokojnie chodzić kilka lat, ale to raczej wyjątki i kwestia ,,danej sztuki”.

Producenci wobec wykorzystywania ich kart do kopania kryptowalut

Wysłałem zapytanie do kilku najpopularniejszych firm produkujących karty graficzne o następującej treści:
“Witam, jakie jest Wasze stanowisko w sprawie wykorzystywania konsumenckiej wersji karty do kopania kryptowalut? Czy będzie problem z gwarancją wobec takiego wykorzystania karty, czy nie?
Proszę o odp.
Pozdrawiam”


A oto odpowiedzi firm:

ASUS

Karty Graficzne, Kopanie Kryptowalut, odpowiedź ASUS

MSI

Karty Graficzne, Kopanie Kryptowalut, odpowiedź MSI

Gigabyte Aorus

Karty Graficzne, Kopanie Kryptowalut, odpowiedź Gigabyte Aorus

EVGA

Karty Graficzne, Kopanie Kryptowalut, odpowiedź EVGA

Sapphire

Karty Graficzne, Kopanie Kryptowalut, odpowiedź Sapphire

Wybieranie karty do tzw. koparki kryptowalut

- Nie wybierajmy najtańszych modeli z serii, gdyż są one wykonane z gorszej jakości materiałów i mają gorsze chłodzenie.
- Wybierajmy karty z 2, a najlepiej z 3 wentylatorami, gdyż im jest więcej wentylatorów na chłodzeniu, tym wydajniejsze jest chłodzenie, i to jest fakt - polecam poczytać testy poszczególnych modeli GPU w internecie.
- Długość gwarancji - coraz częściej producenci kart oferują 4 lub 5 lat gwarancji, co niewątpliwie jest kolejnym atutem przemawiającym za ich zakupem.

Zobacz też: Polecane zestawy komputerowe

Dbanie o kartę graficzną podczas pracy w tzw. koparce kryptowalut

- Nie przekraczajmy podczas pełnego obciążenia temperatury 80-85°C, a jeszcze lepiej by było utrzymać 70-75°C lub mniej, gdyż wyższa temperatura negatywnie wpływa na żywotnośćposzczególnych elementów składających się na kartę.
- Nie flashujmy biosów kart - no chyba, że karta ma dwa biosy, gdyż w razie awarii karty może to być podstawa do odmowy naprawy gwarancyjnej.
- Ważne, by wentylatory na grafice nie pracowały na 90-100% mocy prędkości obrotowej, gdyż wtedy łożyska w wentylatorach mogą się szybciej zużyć i zepsuć, choć nie muszą - to zależy od danej sztuki i od jakości jej wykonania.

Czy można kupować karty graficzne z tzw. koparek kryptowalut?

W tej kwestii zdania będą na pewno mocno podzielone i moim zadaniem nie jest na siłę nikogo przekonywać, gdyż jak ktoś logicznie nie potrafi myśleć i wyciągać logicznych wniosków, to jego strata. Przeanalizujcie to co napisałem i wyciągnijcie sami wnioski.

Na początku tego artykułu napisałem o wpływie kopania 24/7 na żywotność kart i na tej podstawie uważam, że jeśli tylko sprzedawana karta graficzna jest na gwarancji producenta rok lub dłużej, to można kupować. Na forach internetowych znajdą się osoby twierdzące, że ich karty pracują w koparkach po 4-6 lat bez awarii-to pokazuje, że jest wiele prawdy w tym co napisałem.

Poza tym - sami producenci kart graficznych zapytani o stanowisko w tej sprawie odpowiedzieli, że cel używania karty nie ma dla nich znaczenia pod warunkiem, że fizycznie się w nią nie ingeruje i że pamięta się o bezpiecznych temperaturach pracy oraz o granicznej prędkości obrotowej wentylatorów. Tak więc każdy z Was niech sobie sam odpowie na pytanie, czy można kupować karty graficzne z koparek, czy może lepiej nie.

Zapraszam do dyskusji na ten temat!

blog comments powered by Disqus
Jaki Wpływ na Kartę Graficzną ma Kopanie Kryptowalut?