PODPOWIEDZI:

Jakie Najlepsze Głośniki Komputerowe Kupić – Na co Zwracać Uwagę!

Jakie Najlepsze Głośniki Komputerowe Kupić – Na co Zwracać Uwagę!

Jeszcze do niedawna, głośniki do komputera były postrzegane jedynie jako dodatek, to się jednak zmieniło. Dzięki nowoczesnym technologiom wcale nie wydamy majątku, aby poczuć się w domu jak w kinie czy sali koncertowej. A mamy w czym wybierać – większe kolumny wybijające okna basem, mniejsze, ale tanie zestawy, które nie zabierają miejsca na biurku i wieloczęściowe zestawy, które oferują krystalicznie czysty dźwięk. Niezależnie od tego co wybierzemy, każdy zestaw głośników komputerowych powinien wyróżniać się kilkoma rzeczami. Na co szczególnie należy zwracać uwagę?

Ilość głośników

Jak już wspomnieliśmy, ilość głośników ma znaczenie. Na rynku mamy mnóstwo zestawów głośników komputerowych od 2.0 do nawet 7.1. Podstawową różnicą pomiędzy nimi nie jest jednak jakość dźwięku. Mit, który głosi, że czym większy zestaw, tym lepszy dźwięk, należy obalić raz na zawsze. Jedyna różnica w ilości głośników to możliwości przestrzenne.

Jakie Najlepsze Głośniki Komputerowe Kupić – Na co Zwracać Uwagę!

A w tym miejscu trzeba jeszcze wspomnieć, że często zestawy 2.1 kosztują tyle samo, albo nawet więcej niż co zestaw 5.1. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko zależy od użytych materiałów. Jeżeli nie interesuje nas dźwięk przestrzenny, zdecydowanie lepiej kupić w cenie zestawu 7.1, solidnie wykonany zestaw 2.1, na pewno będzie grał lepiej niż ten pierwszy, a szczególnie odczujemy to słuchając muzyki.

Zobacz też: Ranking głośników komputerowych

subwoofer

Niezależnie od tego czy chcemy mieć zestaw składający się z 2 czy 7 kolumn, głośniki powinny mieć w zestawie dodatkowy głośnik niskotonowy – subwoofer. Takie zestawy oznaczane są symbolami 2.1, 5.1 lub 7.1. Ta jedynka na końcu może wprowadzić nasze zmysły muzyczne na zupełnie nowy poziom.

Możemy nie być wielkimi melomanami, ale na pewno odczujemy różnice pomiędzy głośnikami z subwooferem a tymi bez niego. Konfiguracje z głośnikiem nikotynowym lepiej radzą sobie z obróbką dźwięku. Dzięki czemu jakość dźwięku w grach i filmach będzie o wiele lepsza. Lepiej będą też słyszalne niskie tony podczas słuchania muzyki.

Tutaj nie odczujemy większego przeskoku cenowego. Ze spokojem uda nam się znaleźć porządny zestaw 2.1 i zamknąć się w cenie 250 zł. Nie odczujemy więc sporej skazy na budżecie, a to co otrzymamy w zamian – nieporównywalnie lepszą jakość dźwięku, jest warte kilku złotych więcej.

Jest jeszcze jeden problem, subwoofer aktywny czy pasywny? Zdecydowanie dużo lepszą jakością cieszą się subwoofery aktywne, które posiadają własne, wbudowane wzmacniacze.

Dobra obudowa, najlepiej drewniana

Nie będziemy mogli cieszyć się czystemu brzmieniem i dobrej jakości dźwiękiem jeśli głośniki nie będą dobrze skonstruowane i z dobrej jakości materiałów. Tutaj najlepiej sprawdzi się drewniana obudowa. Drewno doskonale i równomiernie rozprowadza dźwięk i nadaje mu charakteru. Trzeba też dodać, że głośniki w drewnianych obudowach są głośniejsze, niż te w plastikowych konstrukcjach. Dzieje się tak, dlatego, że drewno jest najlepszym materiałem przenoszącym dźwięk.

Tym samym niestety nie może pochwalić się plastik, który jest tak chętnie wykorzystywany w tańszych konstrukcjach. Całe szczęście, coraz więcej firm oferuje budżetowe głośniki w drewnianych obudowach.

Moc

Moc to bardzo ważny parametr jeśli chodzi o głośniki, nie tylko te komputerowe. Pamiętajmy jednak przy wyborze, aby zwracać uwagę na moc wyrażoną w RMS (moc skuteczna dźwięku), wtedy parametry są najbardziej miarodajne. Moc wyrażona w PMPO (chwilowa moc szczytowa) daje nieadekwatne dane o możliwościach głośników, ponieważ jest to wyłącznie moc chwilowa. Czym większa moc naszych głośników, tym głośniejszy dźwięk będziemy mogli z nich wydobyć.

Jakie Najlepsze Głośniki Komputerowe Kupić – Na co Zwracać Uwagę!

Porządne kable

Dziś mamy szerokie spektrum wyboru. Możemy zdecydować się na głośniki bezprzewodowe (bluetooth) oraz głośniki przewodowe o bardzo różnej jakości kabli. Trudno w tym miejscu dyskutować, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej. Nie mniej jednak, decydując się na głośniki przewodowe, starajmy się wybierać te z przewodami dobrej jakości. Ma tu kluczowy wpływ na jakość dźwięku.

Kablami łączymy głośniki z kartą dźwiękowa lub amplitunerem. Zakup najzwyklejszych przewodów pozbawi nas wielu wrażeń, jakie mogą zaoferować kable wyższej klasy. Poprzez zastosowanie przewodów wyższej klasy, możemy osiągnąć wyraźniejsze brzmienie sopranów, głębszy bas i o wiele bardziej rzeczywistą barwę.
Znaczenie ma również długość kabli połączeniowych. Od niej zależy, jak daleko od komputera może znajdować się subwoofer, oraz jak będą rozmieszczone pozostałe głośniki. Dobrze jest również wziąć pod uwagę regulację głośności oraz tonów. W tym może pomóc dołączony do zestawu bezprzewodowy pilot. Niestety nie wszystkie zestawu go posiadają.

Nowoczesny design

Dobrej jakości przewody, subwoofer, adekwatna moc i solidna jakość wykonania, tym powinny cechować się dobre, nowoczesne głośniki. Do obrazu całości brakuje nam jeszcze nowoczesnego wyglądu. Oczywiście nie wpływa to na jakość dźwięku, ale czy coś się stanie, jeżeli nasze głośniki komputerowe poza tym, że doskonale brzmią to jeszcze świetnie się prezentują? Wiele głośników, pomimo tego, że dobrze grają, potrafią porządnie oszpecić nam wystrój wnętrza. Szukajmy więc niestandardowych konstrukcji, ale pamiętajmy też, aby pasowały do wystroju. Dziś producenci prześcigają się w wymyślnych formach i kształtach. Możemy spotkać głośniki o kształcie kuli lub rąbu, zdobione aluminium czy całkiem przezroczyste. Standardowe „pudła” już dawno wyszły z mody.

Jakie Najlepsze Głośniki Komputerowe Kupić – Na co Zwracać Uwagę!

Podsumowanie

Nie trzeba wydać fortuny, aby cieszyć się ostrym jak brzytwa dźwiękiem. Kupno nowoczesnych głośników nie jest takie trudne jak to się może wydawać. Ważne, aby zwracać uwagę na opisane powyżej szczegóły. Przed kupnem warto je jednak sprawdzić i przetestować, a to nie tylko dlatego, że czasami nawet nowy sprzęt może okazać się niesprawny. Każde głośniki grają inaczej, więc jeżeli jesteśmy szczególnie wyczuleni, warto je przed zakupem osłuchać.

blog comments powered by Disqus
Jakie Najlepsze Głośniki Komputerowe Kupić – Na co Zwracać Uwagę!