PODPOWIEDZI:

LG OLED48C12LA - Test telewizora OLED 48 cali

Już trochę czasu minęło od ostatnich testów OLED-ów w naszej redakcji. Czas sprawdzić, co zmieniło się w tej technologii oraz jak najnowszy model LG sprawdza się jako wielozadaniowy telewizor do filmów, sportu, jak i rozrywki gamingowej!

LG OLED48C12LA

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Głęboka czerń
  • Pełna zgodność z najnowszymi konsolami
  • Łatwość obsługi Smart TV
WADY
  • Spora cena jak za 48-calowy telewizor

Tym razem trafił do nas nieduży, bo 48-calowy LG OLED48C12LA.

Nie wiem, czy kojarzycie, ale kiedyś musieliśmy przywyknąć, że najmniejsze OLED-y zaczynały się od 55 i 65 cali. Z czasem przekątne rosły, pojawiły się OLED-y 77- i 83-calowe, czyli takie, które bardziej pasowały do dużych rezydencji lub miały za zadanie wypierać projektory.

Okazało się jednak, że ekrany oparte na diodach organicznych stały się tak popularne i wielofunkcyjne, że szkoda byłoby stracić część odbiorców, która po prostu nie potrzebuje albo nie ma miejsca na duże przekątne.

Stąd powstały również mniejsze, 48-calowe telewizory OLED. Właśnie taka przekątna idealnie nadaje się do niedużej sypialni, gabinetu lub młodzieżowego pokoju, w którym TV może być również wykorzystywany jako duży ekran gamingowy.

Sprawdź cenę LG OLED48C12LA

LG OLED48C11LB oferta w sklepie

LG OLED48C12LA - Cechy zewnętrzne

O wyglądzie zewnętrznym nie ma co się specjalnie rozpisywać. Ten telewizor to po prostu czarna matryca otoczona tak cienką ramką, że z odległości metra staje się ona praktycznie niewidoczna.

Mała dioda na dole informuje o trybie stand by, a szeroka aluminiowa podstawa stabilnie utrzymuje poziom całej konstrukcji. Minimalizm pełną gębą, nic dodać, nic ująć.

LG OLED48C12LA wygląd zewnętrzny

Nieco zmienił się pilot Magic Remote; stał się trochę mniejszy i lepiej leży w dłoni. Układ przycisków pozostał jednak bardzo podobny, więc stali użytkownicy LG od razu będą wiedzieli, gdzie czego szukać, a nowi nabywcy równie szybko znajdą wszelkie funkcje.

LG OLED48C12LA pilot do telewizora

LG OLED48C12LA - Unowocześniony Smart TV

Unowocześniono także system Smart TV, czyli webOS 6.0. Został on rozbudowany w porównaniu do poprzedników. Nie zajmuje już tylko dolnej belki ekranu, a wyświetla wszelkie informacje na jego całości.

Poza dostępnymi aplikacjami podaje godzinę, pogodę w naszej lokalizacji, informuje o powiadomieniach na naszym koncie, jak i daje możliwość szybkiego wyszukania interesujących nas treści.

LG OLED48C12LA wygląd Smart TV

Reszta przypomina nieco Android TV z bezpośrednimi przejściami do materiałów dostępnych np. na Youtube czy Netflix. Myślę, że na plus, chociaż bardziej uznaję to za kosmetyczną zmianę.

LG OLED48C12LA - Jakość obrazu i główne funkcje telewizora

Głównym atutem LG OLED48C12LA jest jakość wyświetlanego obrazu. Rozdzielczością 4K nie trzeba się specjalnie chwalić, ale połączenie matrycy o nieskończonym kontraście z odświeżaniem 120 Hz, niskim input lagiem oraz kompatybilnością z praktycznie wszystkimi nowoczesnymi systemami wyświetlania obrazu zapewnia niesamowite efekty wizualne i ogromną uniwersalność tego telewizora.

LG OLED48C12LA - Wielofunkcyjny telewizor o wysokiej jakości

Z pełną odpowiedzialnością mogę nazwać LG OLED48C12LA idealnym telewizorem do oglądania filmów, seriali, codziennej telewizji i sportu oraz do grania w gry.

Dlaczego? Już tłumaczę.

Co się liczy w dobrym seansie filmowym?

Wysoka rozdzielczość, mocny kontrast i kompatybilność z materiałami o wysokiej rozpiętości tonalnej. LG zapewnia obraz 4K, kontrast w telewizorze OLED jest nieskończony, a czerń ciągle niedościgniona przez jakąkolwiek inną technologię.

LG współpracuje z obrazami HDR, Dolby Vision i HLG. Dlatego właśnie jest idealnym narzędziem do oglądania filmów z płyt Blu-ray i z serwisów VOD, w których np. Netflix bardziej wspiera Dolby Vision.

Na co stawiamy, oglądając codzienną telewizje?

Istotna jest poprawa jakości obrazu z HD do 4K, dobra jasność i szybkość wyszukiwania interesujących nas materiałów.

LG OLED48C12LA test jakości obrazu

LG wyposażyło swój telewizor w procesor Alpha 9 gen 4AI. Ten nie dość, że potrafi skalować obraz do rozdzielczości 4K, znacznie zbliżając go do ideału, to w inteligentny sposób rozpoznaje rodzaj danego materiału, optymalizując wszystkie jego parametry. Wyszukuje pierwszy plan i tło, zapewniając bardzo dobre wyświetlanie nawet gorszej jakości materiału.

Jasność matrycy, pomimo że nie jest tak wysoka jak w matrycach LCD, zapewnia dobry odbiór nawet w dzień - bez potrzeby specjalnego zaciemniania pomieszczenia. Około 700 nitów szczytowej jasności to bardzo dobry wynik, dlatego nie musimy się obawiać, że zapalona lampa czy słońce wpadające przez okna negatywnie wpłynie na odbiór obrazu.

Należy też pamiętać, że OLED-y od LG zapewniają także bardzo szeroki kąt widzenia, zatem jeśli tylko rzucasz okiem na telewizor, np. z aneksu kuchennego, który nie jest na wprost, wszystkie kolory będą tak samo dobrze widoczne jak sprzed telewizora.

LG OLED48C12LA jako idealny telewizor do sportu

Pod tym względem koreański OLED nie ma sobie równych. Wysoka rozdzielczość, naturalne kolory oraz 120-hercowe odświeżanie sprawiają, że nie widać na nim jakiegokolwiek smużenia czy klatkowania.

Naturalne barwy świetnie odwzorowują kolory murawy boiska czy spocone twarze rywalizujących gwiazd sportu. Zero przebarwień czy niekontrolowanego ruchu. Najlepszy telewizor do sportu.

LG OLED48C12LA to również świetny telewizor do gier

To normalne, że do gamingu kupujemy coraz większe monitory, czemu zatem nie taki o przekątnej 48 cali, który zarazem może spełniać wiele innych funkcji.

LG OLED48C12LA wyposażono w złącze HDMI 2.1, daje ono pełną kompatybilność z najnowszymi konsolami do gier. Zapewnia też wsparcie takich technologii jak Variable Refresh Rate czy Auto Low Latency mode.

LG OLED48C12LA podczas grania w grę wyścigową

Są to bardzo ważne zagadnienia, szczególnie dla tych, którym zależy na płynności i szybkości odwzorowania obrazu. LG współpracuje też z układami synchronizacji obrazu G-Sync oraz Freesync, co pozwala na pełną kompatybilność z większością komputerów PC. Posiada także specjalne menu dla graczy, które skupia w jednym miejscu wszelkie ważne ustawienia.

Na koniec warto też podkreślić, że nieważne, w jaki sposób będziesz korzystał z takiego telewizora. LG OLED mają certyfikaty na to, że emitują znacznie mniej niebieskiego światła niż inne technologie.

Sprawia to, że możesz czuć się bezpieczniej i nie męczyć wzroku nawet przy długim korzystaniu z telewizora. W końcu mając taki telewizor, niejeden wieczór filmowy lub gamingowy przed Tobą.

Podsumowanie testu LG OLED48C12LA

Osobiście cieszę się, że LG wypuściło takiego niedużego OLED-a, zapewniając mu pełną doskonałość wprost z innych, najwyższej jakości telewizorów. Dzięki temu nawet Ci, którzy nie potrzebują dużego telewizora, mają możliwość obcowania z najwyższej jakości obrazem oraz ogromną funkcjonalnością.

LG OLED48C12LA ocena z testu 5/5LG OLED48C12LA odznaczenie jakość

Zobacz inne testy telewizorów:

blog comments powered by Disqus
LG OLED48C12LA - Test telewizora OLED 48 cali