PODPOWIEDZI:

Bezpieczne Temperatury Procesora i Karty Graficznej

Bezpieczne Temperatury Procesora i Karty Graficznej

Jesteście ciekawi Jakie są bezpieczne temperatury Waszego procesora i karty graficznej? Jeśli tak, to zapraszam do poradnika!

W tym poradniku powiem Ci, jakie temperatury są bezpieczne dla Twojego procesora i karty graficznej.

Temperatury na PROCESORACH

Procesory od AMD

Bezpieczne, tzn takie, które nie wpływają negatywnie na pracę danych podzespołów, czyli np. spadek wydajności objawiający się spadkiem taktowań oraz takie, które nie wpływają negatywnie na żywotność danego podzespołu.

procesor od AMD

Przy procesorach FX od AMD nie należy przekraczać pod obciążeniem temperatury 80C, a więc bezpiecznie maksymalnie jest osiągać 75C, gdyż wówczas w większości przypadków - bo zależy na jaką sztukę procesora traficie - będzie widoczny spadek wydajności procka poprzez włączenie się tzw. thermal throttling.


thermal throttling - jest to zabezpieczenie procesora czy grafiki polegające na obniżeniu nominalnego taktowania, mające zapobiec przegrzaniu się procesora lub karty graficznej w wyniku którego mogłyby one ulec uszkodzeniu.

Obecnie każdy procesor, czy karta graficzna - bo te właśnie dwa podzespoły najbardziej się nagrzewają podczas obciążenia - posiadają system termicznego zabezpieczenia przed przegrzaniem, czyli thermal throttling, który to czasem wyłączy nam komputer, gdy temperatura dojdzie do zbyt wysokiej, niebezpiecznej temperatury określonej przez producenta danego podzespołu.

Procesory od INTELa

W przypadku procesorów od Intela nie należy przekraczać pod obciążeniem 85-90C, dotyczy to generacji Ivy Bridge oraz Haswell oraz Skylake.

Natomiast gdy podkręciliśmy nasz procesor, to nie zaleca się pod obciążeniu przekraczać temp 75C i napięcia na procesorze 1,35V - dotyczy to wszystkich obecnych generacji procesorów!

I tak samo w procesorach Intel, gdy przekroczymy bezpieczną granicę temperatury, system thermal throttling. zbije nam taktowania, spadnie wydajność a w skrajnych wypadkach wyłączy/zrestartuje nasz komputer.

Warto wspomnieć, że wpływ zbyt wysokiej temperatury na procesor ma wpływ na jego żywotność długofalowo i nikt Wam nie powie dokładnie w jakim stopniu, bo np. u kogoś procesor Intel pracuje 24h/7dni cały czas w renderingu na 90-95C, to np. po 1-3 latach mogą pojawić się pierwsze problemy lub krócej - zależy też na jaką sztukę procesora traficie itp.

Temperatury na KARTACH GRAFICZNYCH

Karty graficzne NVIDII

W przypadku kart z procesorem Kepler i Maxwell przy 80C w większości przypadków zaczyna się spadek wydajności karty co się przejawia spadkiem taktowań a co za tym idzie spadkiem ilości FPS w grze.

Karty graficzne AMD

Tutaj jest nieco lepiej, gdyż w większości przypadków dopiero przy 85-90C zaczyna się spadek wydajności karty.

WNIOSKI

W przypadku procesora i karty graficznej naprawdę warto tak wyregulować chłodzenie za pomocą dedykowanych do tego programów, by nie przekraczać zalecanych przez producentów podzespołów temperatur, bo to negatywnie wpływa na ich żywotność i wydajność.

blog comments powered by Disqus
Bezpieczne Temperatury Procesora i Karty Graficznej