PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Twitter Elona Muska, nowe laptopy z procesorami M2 - VideoNews 346

Twitter Elona Muska, nowe laptopy z procesorami M2 - VideoNews 346

Niejednokrotnie Elon Musk zaskakiwał, a nawet trollował internautów. Tym razem także zaskakuje, choć najbardziej powagą swoich planów. Próba przejęcia Twittera to niespotykane w świecie mediów oraz technologii wydarzenie, którego echa będą decydowały o przyszłości branży. O tym oraz o innych wydarzeniach tygodnia usłyszycie w VideoNewsie 346.

W tym tygodniu waszej uwadze polecamy między innymi:

Zajrzyjcie na naszego Tiktoka! Tam publikujemy krótkie i treściwe video o technologii i nie tylko.

Z okazji Święta Zmartwychwstania Pańskiego wszystkim obchodzącym życzymy zdrowia, spokoju i satysfakcji, nie tylko z czytania i oglądania naszych materiałów.

Krótko i na temat

  • Sprzedaż NFT nie należy do łatwych. Sina Estavi, posiadacz tokenu opisującego pierwszego Tweeta, kupił go za 2,9 miliona dolarów, na aukcji przy odsprzedaży spodziewał się 48 milionów, a najwyższa oferta wyniosła zaledwie... 3600$.
  • Jeśli wydajność Steam Decka uznajecie za niewystarczającą, to możecie wzorem kanału ETA Prime dodać do niego kartę Radeon RX 6900XT połączoną przez port M.2. Wydajność w grach znacznie wzrośnie, choć bottleneck będzie stanowił procesor.

  • Segway rozszerza portfolio produktów o... głośnik dodający odgłosy silnika do pojazdów. Rozwiązanie po podpięciu i zsynchronizowaniu z chociażby hulajnogą wytwarza dźwięki imitujące różne rodzaje silników. Ma przy tym akumulator 2200 mAh i starczy na 23 godziny jazdy. Koszt to 149,99$. 

  • Tymczasem Tim Cook ogłasza Marka Zuckerberga hipokrytą z powodu 47,5% prowizji, jaką Meta wprowadza na zakupach w metawersum. Wcześniej szef Mety krytykował Apple za 30% prowizji od zakupów w App Store.
  • Nietypowa sankcja na Rosję sprawiła, że w przeglądarkach na terenie Rosji nie wczytują się najpopularniejsze fonty świata: Times New Roman, Arial, Verdana i Tahoma. Wszystkie należą do Monotype, które nie skomentowało jeszcze sprawy.
  • CD Projekt RED może pochwalić się sprzedażą Cyberpunka 2077 na poziomie 18 milionów egzemplarzy. Firma zapowiedziała, że DLC trafi do gry w 2023 roku. Opóźniono też premierę Wiedźmina 3 w wersji na nową generację konsol.
  • Ponad rok po wprowadzeniu "prośby o nieśledzenie" w systemie iOS, liczba użytkowników zezwalających na śledzenie wzrosła do 25% według raportu Adjust.

Elon Musk rozszerzy imperium "wrogim przejęciem" Twittera?

W ubiegłym tygodniu Elon Musk po przejęciu 9,2% udziałów, miał zając miejsce w zarządzie Twittera. Z tej decyzji wycofał się na początku tygodnia, by kilka dni później zaproponować wykupienie 100% akcji Twittera w cenie 54,2 dolara za jedną, co kapitalizuje wartość Twittera na poziomie 43 miliardów dolarów - znacznie powyżej obecnej wyceny. W ten sposób chce przekonać do siebie inwestorów, którzy skuszeni szansą na szybką kapitalizację, zezwolą na przejęcie, a ponadto może zagrozić odsprzedaniem swoich akcji do nieznanego inwestora.

Musk chce po przejęciu wyprowadzić firmę z giełdy. Widzi w tym szansę na wprowadzenie zmian, które pomogą stworzyć z Twittera platformę zapewniającą wolność słowa, jak zapewniał podczas rozmowy na żywo na kanale TED. Zależy mu, by Twitter dopasowywał się do praw, jakie obowiązują na danych rynkach. Ponadto zamierzałby umieścić kod Twittera na GitHubie, by zwiększyć transparentność działania firmy.

Elon Musk na Twitterze jest najpopularniejszym mocno aktywnym twórcą

Właściciel Space X początkowo za cel obrałby sobie walkę z botami i spamem oraz dodanie przycisku edycji niedługo po publikacji Tweeta. Jednocześnie zaznacza, że nie obchodzi go opłacalność takiego przedsięwzięcia. Jeśli oferta Elona Muska nie zostanie zaakceptowana, ten rozważy sens posiadania udziałów w firmie, czyli najprawdopodobniej je odsprzeda.

Zarząd Twittera w piątek zatwierdził propozycję użycia "zatrutej tabletki". Gdy dojdzie do połączenia, przejęcia lub odkupienia ilości akcji w ilości powyżej 15% przez osobę bądź spółkę, wtedy pozostali akcjonariusze mogą nabyć dodatkowe akcje w niższej cenie z wyłączeniem podmiotu posiadającego ponad 15% akcji. Blokada potrwa do 14 kwietnia przyszłego roku.

Nietypowe zatrzymanie pojazdu w San Francisco

W San Francisco flotę pojazdów autonomicznych posiada między innymi firma Cruise. Jeden z nich nie był zbyt chętny do przejścia rutynowej, policyjnej kontroli. Jej powodem był brak włączonych świateł mijania. Pojazd początkowo zatrzymał się, a następnie odjechał w miejsce, które komputer uznał za bezpieczniejsze do przeprowadzenia kontroli. Policjanci początkowo nie wiedzieli, jak się zachować.

Cruise zapewnia, że dzięki wbudowanym mikrofonom pojazd słyszy sygnał policyjny zobowiązujący do zatrzymywania się. W ramach procedury policjanci mieli zadzwonić na infolinię Cruise. Pojazd nie otrzymał mandatu. 

Procesory Apple M2 już wkrótce w laptopach i komputerach

Mark Gurman z Bloomberga dotarł do informacji od deweloperów, według których nowe chipsety M2 są testowane w różnych komputerach. Wieści o procesorach M2 kryją się w plikach dostarczonych przez Apple. Wiemy o tym, że nowe procesory M2 otrzymają odświeżone Macbooki Air oraz Pro oraz Mac Mini. Co ciekawe, wstępnie zakłada się, że nowy Mac Mini otrzyma też wersję z procesorem M1 Pro. Apple najpewniej zachowa nazewnictwo procesorów, więc w Macbookach Pro pojawi się procesor M2 Pro oraz M2 Max.

Nowy Macbook Air może być potężniejszy od bazowego modelu Pro (Fot. Dmytro Chernyshov)
Macbook Air z kodem w koszyku taniej!

Macbook Air z M2 miałby otrzymać 10 rdzeni graficznych (w przeciwieństwie do obecnych 7 lub 8). Z kolei w procesorach M2 Pro i M2 Max dostalibyśmy 12 rdzeni procesora i 38 jednostek graficznych. Jako, że informacje o nowych komputerach Apple znaleziono w plikach związanych z monitorem Studio Display, możemy spodziewać się premiery nowych laptopów Apple w niedalekim czasie. 

iOS 16 nadchodzi i może przynieść fundamentalne zmiany

Między 6 a 10 czerwca Apple zaplanowało WWDC - szereg konferencji dla deweloperów tworzących w ekosystemie Apple. Wysoce prawdopodobna jest zapowiedź nowego systemu dla urządzeń mobilnych - iOS 16. Jedną z nowości ma być odmienione podejście do trybu Skupienie, w którym rozszerzy się zakres czynności, w których mamy osiągnąć skupienie. Apple może porzucić w nim starsze urządzenia, gdyż nowe funkcje Skupienia wymagają aktualizacji do iOS 16. Tej mogą nie otrzymać iPhone'y 6S oraz SE pierwszej generacji.

Skupienie może przejść największe zmiany

Zobacz ofertę na iPhone'a 13!

Nowy system od Apple to także nowe funkcje związane ze zdrowiem, w tym prowadzenie rejestru pobieranych leków razem z systemem przypominania. Funkcje zostaną powiązane z aktualizacją Watch OS do wersji 9. W przypadku iPad OS ma dojść do znaczącej zmiany interfejsu wielozadaniowości i przełączania się między licznymi aplikacjami. 

Przełomowe ogniwo termofotowoltaiczne

Przed wdrażaniem ogniw termofotowoltaicznych do produkcji elektryczności powstrzymywała nas ich wydajność rzędu maksymalnie 32%. Uczeni z MIT oraz amerykańskiego Państwowego Laboratorium Energii Odnawialnej osiągnęli skuteczność rzędu 40%. Musieli w tym celu wykorzystać wytrzymałe stopy metali, które poradzą sobie z temperaturami między 1900 a 2400 stopni Celsjusza.

Przełomowe ogniwo termofotowoltaiczne z MIT

W teorii taką energię pobierzemy ze słońca, gdzie ciepło będzie zatrzymywana na izolowanym gorącym graficie, a następnie uwalniane do ogniwa termofotowoltaicznego, by to przetworzyło je na prąd. W efekcie dostaniemy narzędzie o sprawności elektrycznej porównywanej do turbiny parowej. W przeciwieństwie do niej nie trzeba by było projektować ruchomych elementów, co zmniejsza awaryjność. 

Robot usunie zakrzep dzięki precyzyjnemu magnesowi

Przyszłością operacji naczyniowych może być robotyczne ramię przygotowane przez uczonych z MIT. Stworzyli oni robota kontrolującego magnes przyczepiony na końcu ramienia. Dzięki zmianie orientacji magnesu uczeni są w stanie doprowadzić przewód do zatorów i je oczyścić. Ponadto w razie potrzeby bez problemu zostanie wycofany, korzystając z przeciwnego bieguna. 

Co ważne, taką operacją można sterować z dowolnego miejsca na świecie, więc pacjenci z udarem mózgu mogą krócej czekać na operację, a lekarze nie byliby narażeni na promieniowanie rentgenowskie używane do naświetlania w czasie rzeczywistym mózgu. Technologia może skrócić czas operacji oraz zmniejszyć koszty inwazyjności.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Twitter Elona Muska, nowe laptopy z procesorami M2 - VideoNews 346