PODPOWIEDZI:

Czy da się wymienić kartę graficzną w laptopie? Sprawdziliśmy to!

Czy da się wymienić kartę graficzną w laptopie? Sprawdziliśmy to!

Modernizacja, rozbudowa, jak i serwisowanie laptopa - w tych aspektach pojawia się multum pytań i wątpliwości. Większość z nich dotyczy wymiany kart graficznej w notebooku - czy to jest w ogóle możliwe? W tym materiale zobaczycie od kuchni pracę serwisu A&D;, który się tym zajmuje!

Wymiana karty graficznej w laptopie jest możliwa, jednak rządzi się pewnymi prawami, które nijak nie mają się do świata komputerów stacjonarnych. Stąd też wokół całego tematu tworzy się wiele wątpliwości, bo to najczęściej ten element staje się pierwszym wąskim gardłem konfiguracji, uniemożliwiającym płynną rozgrywkę.

Pada więc tytularne pytanie: "Czy da się wymienić kartę graficzną w laptopie?", a odpowiedź na nie jest bardzo złożona, więc w tym materiale postaram się Wam te zagadnienie krok po kroku wyjaśnić.

Możliwość wymiany karty graficznej w laptopie

Teoretycznie w każdym laptopie da się wymienić kartę graficzną, jeżeli ta nie jest zintegrowana bezpośrednio w procesor, jednak w znakomitej większości przypadków jedynie na tą samą, która była wcześniej. Nie istnieje więc możliwość ulepszenia karty graficznej, chyba że nasza jednostka wyposażona jest w slot MXM, który jest rzadkością i występuje przeważnie w drogich, high-endowych laptopach. Wtedy musimy się zastanowić, czy opłaca nam się wymienić kartę graficzną na lepszą, jednak podejrzewam, że większość Waszych lapków nie posiada slotu MXM.

serwis zajmujący się wymianą kart graficznych w laptopachŹródło: https://www.reddit.com/r/hardware/comments/3e63xc/eli5_how_are_laptop_gpus_especially_the_highend/

Mając więc standardowego notebooka, wymiana karty graficznej ma sens tylko wtedy, gdy ta wbudowana ulegnie uszkodzeniu. Ten proces zobaczyć mogliście w naszym materiale video, od momentu zdiagnozowania usterki do zalutowania nowego układu na płytę główną.

Drugie życie starego laptopa

Pozostaje więc pytanie, co robić, żeby utrzymać kartą graficzną w laptopie w dobrym zdrowiu, bo jak się pewnie spodziewacie, jej wymiana jest kosztowna.

Zobacz też: Ranking notebooków

Regularne serwisowanie

Najlepszą drogą do zwiększenia żywotności sprzętu jest oddawanie go co roku na czyszczenie i konserwację do serwisu, bądź przeprowadzenie jej własnoręcznie, jeżeli macie smykałkę do majsterkowania.

Zmiana karty graficznej w laptopie - kurzŹródło: https://support.hp.com/ca-en/document/c01657439

Po wymianie pasty termoprzewodzącej, termpopadów i ogólnym odkurzeniu układu chłodzenia, poczujecie znaczną poprawę w temperaturach pracy, co pośrednio poprawi wydajność Waszych laptopów, jako że ich podzespoły ograniczają swoją moc, gdy osiągną jej graniczne wartości.

Dołożenie RAM-u i dysku SSD

Możecie też przy okazji dołożyć pamięć RAM lub zmienić dysk twardy na SSD, bo to często usprawnia działanie systemu. Nie raz spotykałem się z tym, że właściciele starszych laptopów byli wręcz zszokowani po przesiadce na SSD, bo spisywali już swoje kompy na stratę. Krąży więc takie umowne powiedzonko pośród serwisantów, że dołożenie szybkiego SSD odmładza notebooka o 3 lata, z czym ciężko się nie zgodzić.

Wymiana karty graficznej w laptopie - Podsumowanie

Dzięki wizycie w Europejskim Centrum Serwisowym A&D; dowiedzieliśmy się, że wymiana karty graficznej w laptopie jest możliwa, jednak jesteśmy ograniczeni do tego samego modelu, który był fabrycznie, więc z poprawy wydajności nici. Możecie być jednak jednym ze szczęśliwców, którzy w swej jednostce mają slot MXM, wtedy droga jest wolna, jednak musicie dokładnie dobrać odpowiedni model, który będzie kompatybilny, jak i odpowiedni zasilacz, który dostarczy laptopowi wystarczającą ilość mocy.

blog comments powered by Disqus
Czy da się wymienić kartę graficzną w laptopie? Sprawdziliśmy to!
Autor: Paweł Rudy