PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Jaką wagę łazienkową wybrać?

Jaką wagę łazienkową wybrać?

W kontroli nad zrzuceniem kilku zbędnych kilogramów niezbędna będzie waga łazienkowa. Ale jaką wagę do łazienki wybrać? W poradniku zakupowym podpowiem, na które funkcje warto zwrócić uwagę podczas zakupu wagi elektronicznej. Zapraszam!

W materiale, jaką wagę łazienkową wybrać, znajdują się najistotniejsze parametry z ich specyfikacji. Waga łazienkowa nie musi być Twoim wrogiem, lecz sprzymierzeńcem w kontrolowaniu masy ciała i osiąganiu zamierzonych celów. Aby jednak tak było, trzeba wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru wagi elektronicznej.

Najważniejsze zagadnienia przy zakupie wagi łazienkowej

Inteligentna waga łazienkowa to nie tylko proste urządzenie do wskazania wagi ciała. Ich możliwości są o wiele większe.

Oto lista głównych cech, jakimi należy się kierować podczas wyboru wagi łazienkowej:

Jaki rodzaj wagi łazienkowej?

Wagi do łazienki dzielą się na dwa główne typy, a mianowicie:

 • Wagi mechaniczne - to najprostszy i najtańszy typ wag łazienkowych. Wykorzystują one mechanizm analogowy, który nie potrzebuje zasilania elektrycznego. Aby pomiar był dokładny, należy wyzerować wagę przed każdym ważeniem za pomocą specjalnego pokrętła. Niestety, wagi mechaniczne mogą być nieprecyzyjne, zwłaszcza po dłuższym okresie użytkowania. Ich dokładność oscyluje w granicach 500 g - 1 kg.
 • Wagi elektroniczne - popularniejsze i czasem niewiele droższe są obecnie elektroniczne wagi łazienkowe. Zasilane są poprzez baterie, które wytrzymują dosyć długo, jednak warto je wymieniać przed całkowitym wyczerpaniem. Dlaczego? Mocno zużyta bateria może zafałszować wynik pomiaru. Wagi elektroniczne mogą być wykonane z najróżniejszego materiału, a ich dokładność jest dużo większa niż mechanicznych. Mają przewagę również pod względem designu. Z tych powodów w naszym dziale ranking wag łazienkowych nie znajdziesz mechanicznych wag łazienkowych, lecz same elektroniczne modele.

Wyróżnię tutaj jeszcze jeden rodzaj, a dokładniej mówiąc, łazienkowe wagi smart. To oczywiście elektroniczne odpowiedniki, ale o bardzo imponujących możliwościach dla najbardziej wymagających użytkowników.

inteligentna waga łazienkowa od marki Beurer

Jaki ekran w wadze łazienkowej?

Wyświetlacz w elektronicznej wadze łazienkowej musi być wyraźny. Najlepiej, jak cyfry są sporych rozmiarów. Podświetlenie przyda się osobom z gorszym wzrokiem lub w przypadku słabo oświetlonych pomieszczeń. Ciekawe rozwiązanie znajdziesz w wadze OROMED Oro-Scale Bluetooth, gdyż ekran jest 6-kolorowy. W ten sposób informuje, czy dana waga mieści się w normie czy nie.

Wyświetlacze mogą być wykonane w technologii LCD lub LED, przy czym te drugie zużywają znacznie mniej energii.

wyświetlacz w elektronicznej wadze łazienkowej

Jaka jest dokładność elektronicznej wagi łazienkowej?

Precyzyjny pomiar to jeden z najbardziej pożądanych parametrów wag. I tu mam dobrą informację. Najdokładniejsze wagi łazienkowe oferują dokładność pomiaru najczęściej do 100 g, ale zdarzają się również perełki do 50 g. Przykładem takiej wagi jest Xiaomi Mi Body Composition Scale 2.

Jakie maksymalne obciążenie wagi łazienkowej?

Osoby, które borykają się z otyłością, szukają produktów o jak największej nośności. Wagi łazienkowe nie zawodzą, bowiem maksymalne obciążenie sięga przeważnie 150 kg, 180 kg i 200 kg.

Jaka jakość wykonania elektronicznej wagi łazienkowej?

Nowoczesne wagi łazienkowe to urządzenia o estetycznym designie, występujące w różnej kolorystyce. Najistotniejsza jest platforma. Powierzchnia powinna być sporych rozmiarów, wykonana z wytrzymałego, grubego szkła hartowanego. Szklane wagi łazienkowe dodatkowo szybko wyczyścisz. Innym materiałem jest metal bądź drewna. Osobiście nie polecam tych wykonanych z plastiku. Są lekkie, ale nie na tyle trwałe i bezpieczne (większa śliskość). Elektrody muszą być zrobione ze stali nierdzewnej.

Kolejnym elementem są krawędzie wagi, o których niejednokrotnie wiele osób zapomina. Aby nie skaleczyć stóp, wybierz model z zaokrąglonymi krawędziami. Zwróć uwagę na baterie, a raczej na ich żywotność. Dobre modele pracują nawet do 12 miesięcy, tak jak biała waga łazienkowaWithings Body Cardio. Polecam również wagi z antypoślizgowymi nóżkami zwiększającymi stabilność.

antypoślizgowy spód wagi łazienkowej

Ilu użytkowników zapamięta waga łazienkowa?

Wagi personalne pozwolą zapamiętać dane nawet dla 16 osób. To oznacza, że każdy członek rodziny bądź ktoś z Twoich przyjaciół może kontrolować i porównywać swoją wagę. Szybki dostęp do archiwalnych pomiarów z pewnością Ci się przyda.

Jakie dodatkowe pomiary umożliwia waga łazienkowa?

Analiza składu ciała przykłada się do umiejętnego odchudzania bądź przybierania na wadze. Trzeba kontrolować zawartość wody w organizmie, zmiany dotyczące masy kostnej bądź mięśniowej. W tym celu niewyczuwalny impuls przechodzi przez Twoje ciało. Na rynku znajdziesz wiele analitycznych wag łazienkowych z pomiarem tłuszczu, tak jak Beurer BF 105, ale i nie tylko.

Wśród najczęściej spotykanych dodatkowych pomiarów wag łazienkowych wymienia się:

 • Zawartość wody w organizmie - szybka utrata kilku kilogramów nie zawsze zwiastuje sukces. Często wiąże się jedynie z utratą nadmiaru wody. Analiza wody zawartej w organizmie pozwoli ocenić, czy zrzucenie lub nabranie kilku kilogramów nie wiąże się z poziomem wody. Pomoże także sprawdzić, czy odpowiednio nawadniasz organizm oraz czy Twoja dieta nie powoduje zatrzymania wody w organizmie.
 • Wskaźnik BMI - to jeden z głównych wskaźników mówiących o stanie fizycznym. Szybko obliczy wskaźnik masy ciała. Tutaj jest brany pod uwagę Twój wzrost i aktualna waga ciała. Oceni, czy borykasz się z nadwagą, otyłością lub niedowagą.
 • Masa kostna i masa mięśniowa - każdy początkujący adept kulturystyki wie, jak ważny jest okres budowania masy mięśniowej. Aby osiągnąć imponującą sylwetkę plażową z niskim poziomem tkanki tłuszczowej, najpierw trzeba zadbać o solidny gorset mięśniowy. Kontrola czystej masy mięśniowej jest niemożliwa w przypadku tradycyjnej wagi łazienkowej. Jeżeli chodzi o masę kostną, to zaobserwujesz ewentualne wzmacnianie i ogólny stan kośćca. Gęstość tkanki kostnej jest szczególnie ważna dla starszych osób.
 • Zapotrzebowanie kaloryczne - inaczej wskaźnik BMR. Aby ułożyć dietę odchudzającą lub skierowaną na przybranie masy, potrzebujesz określić zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Dopiero wtedy jesteś w stanie rozpisać trening oraz wybrać względem tego pułap kaloryczny (deficyt lub nadwyżkę). Często słyszy się o braku sukcesu w odchudzaniu, mimo dużych starań. Powodem jest najczęściej właśnie brak deficytu kalorycznego lub… zbyt duży deficyt. Wówczas organizm przestawia się w tryb oszczędzania energii i gromadzi kalorie w najłatwiejszy dla niego sposób – w tkance tłuszczowej.
 • Czynna przemiana materii - inaczej wskaźnik AMR. Podczas obliczania jest brana pod uwagę Twoja aktywność fizyczna.
 • Tłuszcz trzewny - to bardzo ważny aspekt. Oznacza ilość tłuszczu, który odkłada się na narządach wewnętrznych.
 • Wiek metaboliczny - oceni Twój wiek biologiczny, czyli na ile czuje się Twoje ciało. Biorąc pod uwagę złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej, często wynik ten jest dużo wyższy niż w rzeczywistości ma się lat.
 • Wiek naczyniowy - niektóre wagi posiadają specjalny algorytm określający wiek Twoich tętnic. Dzięki temu wiesz, jaki jest stan układu sercowo-naczyniowego. Jeżeli jest w nie najlepszym stanie, to masz motywację na przykład do rzucenia palenia, zdrowszego odżywiania, większej ilości ruchu, a mniejszej stresu.
 • Analiza tkanki tłuszczowej - jeżeli chcesz, aby Twoje odchudzanie było bezpieczne i efektywne, zainwestuj w wagę łazienkową z pomiarem składu ciała. Dzięki możliwości zmierzenia poziomu tkanki tłuszczowej sprawdzisz, czy zrzucone kilogramy to rzeczywiście niechciany tłuszczyk. Problemem osób chcących schudnąć jest bowiem to, że nieodpowiednie odchudzanie kończy się często utratą masy mięśniowej, a nie tłuszczowej. Jest to oczywiście zjawisko bardzo niepożądane. Doprowadza do stanu tzw. skinny fat, czyli pozornie szczupłej sylwetki, która w rzeczywistości nadal jest mocno otłuszczona. Z problemem tym mierzą się często osoby uprawiające długotrwały wysiłek fizyczny, np. biegacze, rowerzyści, itd.

waga łazienkowa analityczna firmy Withings w czarnym kolorze

Czy waga łazienkowa ma dostęp do aplikacji mobilnej?

W sklepach znajdziesz wiele wag łazienkowych, które cechują się łącznością WiFi lub Bluetooth. To umożliwia sparowanie z telefonem. Aplikacja daje dostęp do wykresów danych, śledzenia postępów, porównywania wagi i innych pomiarów. Przykładem wagi z dostępem do aplikacji jest Garmin Index S2 010-02294-12.

Jakie dodatkowe udogodnienia ma waga łazienkowa?

Wagi elektroniczne potrafią być wyposażone w pomocne opcje. Z pewnością polecam wagi łazienkowe z funkcją automatycznego wyłączania dla wydłużenia żywotności baterii. Innym udogodnieniem jest wskaźnik niskiego poziomu baterii, wskaźnik przeciążenia, automatyczna kalibracja, tryb gościa (ważenie bez zapisu danych), widżet pogodowy z aktualną prognozą, możliwość przełączania różnych jednostek (kg, lb, st).

Dobrze, jak waga łazienkowa automatycznie rozpoznaje użytkownika (to przydatne, zwłaszcza jak z wagi korzysta kilka osób). Istnieją również dedykowane tryby. Dane programy dostosują się do Twoich aktualnych wymagań. Może to być tryb ciążowy, tryb sportowy, tryb dziecka.

Jakiej firmy waga łazienkowa?

Jak widać wagi łazienkowe to nie takie banalne urządzenia do pomiaru masy ciała, jak mogłoby się wydawać. Stąd ważny jest wybór cenionego, renomowanego producenta. Wśród polecanych marek wag łazienkowych zalicza się: Xiaomi, Garmin, Beurer, Withings, Truelife, Eufy, OROMED, Eta, Cecotec, Huawei, Blaupunkt, Götze & Jensen, Concept, Soehnle, Tech-Med, Raven, Sencor, Garmin, MPM, Terraillon, Caso Germany, Omron, Yunmai.

waga łazienkowa z aplikacją mobilną firmy Blaupunkt

Ile kosztuje waga łazienkowa?

Dokładne ceny znajdziesz zawsze w naszych aktualnych zestawieniach wag łazienkowych. Zakres cenowy zaczyna się od niskiego pułapu i jest na tyle obszerny, aby każdy wybrał coś dla siebie. Ceny są uzależnione od stopnia zaawansowania danego modelu, zaczynają się od około 100 zł, a kończą na mniej więcej 700 zł.

Jaką wagę łazienkową wybrać - Podsumowanie

W efektywnym monitorowaniu Twoich postępów niezbędna będzie dobra waga łazienkowa. W powyższej publikacji, jaką wagę łazienkową wybrać, zapoznałeś się z czołowymi zagadnieniami. Celuj w elektroniczne modele. Zwróć uwagę na dokładność pomiarów, maksymalne obciążenie, czytelność wyświetlacza, jakość wykonania, pamięć użytkowników, dodatkowe pomiary, dostęp do bezpłatnej aplikacji mobilnej, pomocne udogodnienia, cenę i firmę.

blog comments powered by Disqus
Jaką wagę łazienkową wybrać?