PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Netflix kroczy ku upadkowi, nowa karta graficzna za 1000 zł?! - VideoNews 347

Netflix kroczy ku upadkowi, nowa karta graficzna za 1000 zł?! - VideoNews 347

Netflix upadnie? Pewnie nie, ale po raz pierwszy od dawna świat zwrócił uwagę na platformę streamingową nie jako stały element krajobrazu medialnego, a giganta, którego nogi coraz bardziej przypominają te z gliny. O czym jeszcze świat myślał w tym tygodniu? Tego dowiecie się z VideoNewsa 327.

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Po więcej technologicznych porad zapraszamy na grupę Testerzy Videotestów

Krótko i na temat

  • Do sieci wyciekły informacje o planie Microsoftu, który zakłada wprowadzenie reklam w grach Free-To-Play na Xboxie
  • Tymczasem Sony zaktualizowało swoje plany dotyczące Playstation Plus. W Europie nowe warianty usługi mają wystartować 22 czerwca tego roku. Polska otrzyma dostęp do funkcji strumieniowania gier, obecnie znanych z abonamentu Playstation Now.
  • Żappsy właśnie stały się masową kryptowalutą z oparciem o rzeczywistą wartość. Nowa funkcja aplikacji Żappka pozwala na przelewanie punktów użytkownikom.

Przelewanie żappsów uczyniło je kryptowalutą

  • Członkowie Parlamentu Europejskiego zgodzili się na rezolucję, która ma zmniejszyć ilość odpadów w Unii Europejskiej. Jednym z postanowień jest ujednolicenie standardów ładowania, zarówno gdy chodzi o port ładowania, jak i informacje o prędkości.
  • Elon Musk znalazł finansowanie na przejęcie Twittera. 21 miliardów dolarów stanowią jego własne aktywa, 12,5 miliarda to zabezpieczenie w akcjach Tesli, a resztę stanowią pożyczki z 13 miliardami od banku Morgan Stanley na czele. 
  • Samsung poszedł po rozum do głowy i według przecieków zapewni niższą cenę Galaxy Z Fold 4 i Z Flip 4 na start. Wiemy też, że urządzenia mają dostać cieńsze ramki.
  • Plus oraz Apple doszli do porozumienia, dzięki czemu współpraca operatora z iPhone'ami będzie bezproblemowa. Dodatkowo urządzenia Apple wkrótce pojawią się w sprzedaży.

Netflix traci subskrybentów pierwszy raz od dekady

Netflix z początkiem marca zawiesił działanie na rynku rosyjskim. Firma podzieliła się raportem kwartalnym, wedle którego po raz pierwszy od października 2011 roku straciła subskrybentów w liczbie 200 tysięcy i zapowiedziała kolejny odpływ w przyszłym kwartale na poziomie 2 milionów kont. Według informacji Wall Street Journal najczęściej rezygnują posiadacze podstawowego planu i osoby w przedziale wieku między 34 a 50 latami.

Netflix może tracić subskrybentów w kolejnych miesiącach (fot. Venti Views)

To negatywnie wpłynęło na akcje, których wartość spadła o 35%, przez co kapitalizacja firmy zmniejszyła się o 54 miliardy dolarów. Firma zapowiedziała zajęcie się dzieleniem przez użytkowników kont, gdyż podejrzewa, że w ten sposób treści ogląda ponad 100 milionów osób. Ponadto zapowiada wprowadzenie tańszego planu z reklamami. To wszystko w obliczu 3 milionów nowych lub powracających subskrybentów do HBO Go i HBO Max.

Najtańsza karta graficzna od AMD już na rynku

AMD RX 6400 to najtańszy przedstawiciel kart graficznych w architekturze RDNA 2. Układ graficzny Navi XL wykonano w 6-nm procesie litograficznym i doposażono go w 4 GB pamięci VRAM. To tyle samo, co w RX 6500 XT, ale taktowanie pamięci skręcono do 16000 MHz, a to przełożyło się na przepustowość rzędu 128 GB/s. Mimo przeciętnych wyników karta korzysta z interfejsu PCI-Express 4.0 x4, więc tańsze płyty główne ograniczą jej wydajność. 

Karta MSI AERO to jeden z pierwszych modeli z układem RX 6400

Sprawdź cenę MSI AERO RX 6400 4GB!

Karta będzie niewielkim obciążeniem dla zasilacza z deklarowanym poborem mocy na poziomie 53W. Przy takiej prądożerności jej wydajność zbliża się do GTX 1650, a w pierwszych testach nie radzi sobie ona z obsługą najnowszych gier w 1080p nawet przy niskich ustawieniach jakości. Karty są już dostępne w polskich sklepach w okolicy 1000 złotych, podczas gdy rekomendowana cena sprzedaży przez AMD to 159$.

Tydzień przecieków: Pixel Watch, Sony WH-1000XM5

Google podczas I/O może pokazać zegarek Pixel Watch. Jego nazwa kodowa to "Rohan", a nowy wyciek potwierdza grudniową wizję zaprezentowaną przez Front Page Tech. Google postawi na zegarek z okrągłym wyświetlaczem i systemem Wear OS 3.1 (to starsza wersja - aktualną jest 3.2) oraz interfejsem przypominającym Material You. 

Pixel Watch wygląda jak duża pastylka

► Galaxy Watch4 Classic z Wear OS taniej i z cashbackiem!

Sony może szykować rychłą premierę słuchawek nausznych Sony WH-1000XM5. Ich wygląd znacząco zmienił się w porównaniu z poprzednią generacją - producent stawia na większe zaokrąglenie oraz większe nauszniki. Zmieni się czas pracy na jednym ładowaniu, który z włączoną aktywną redukcją szumów ma wynieść 40 godzin. Unowocześniony zostanie standard Bluetooth do 5.2, a ponadto nie zabraknie złącza 3,5 mm.

Nowe słuchawki od Sony (fot. TechnikNews.net)

Sprawdź promocję na Sony WH-1000XM3!

Sztuczna inteligencja może być niebezpieczna

Lucas Rizzotto to internetowy twórca, który stworzył model sztucznej inteligencji oparty na... wspomnieniach wymyślonego przyjaciela z dzieciństwa. Co więcej, ten przyjaciel był mikrofalówką, więc by zaimplementować model językowy, niezbędna była inteligentna mikrofalówka. Padło na model od Amazona, do którego Lucas wgrał model języka Generative Pre-trained Transformer 3 połączone ze 100 stronami opowieści o wymyślonym przyjacielu z dzieciństwa.

Po podpięciu mikrofonu komunikacja z mikrofalówką przebiegała płynnie i bez większych problemów. Jednak po dłuższej chwili okazało się, że model AI jest stosunkowo agresywny. Próbował on podjąć próbę ataku na Lucasa poprzez włączenie mikrofalówki po wcześniejszym zaproszeniu do wejścia do środka. 

Dwunanometrowy proces litograficzny już za trzy lata?

TSMC zapowiada, że w 2025 roku produkowane układy osiągną proces litograficzny 2 nm. Oznacza to, że konsumenckie rozwiązania oparte o tę technologię mogłyby się pojawić za maksymalnie 4 lata. Szybszy w tym wyścigu może okazać się IBM, który w ubiegłym roku zaprezentował prototypowy chip. 2 nm mogą pozwolić na uzyskanie 4-krotnie dłuższej pracy smartfonu niż w przypadku 7nm procesorów.

Beneficjentem nowych układów ma zostać Apple, które jako pierwsze może otrzymać dostęp do nowej technologii. Szansę na priorytet ma także Intel, po tym jak stał się kluczowym klientem TSMC. Według Digi Times układy 2nm znalazłyby zastosowanie przede wszystkim w kartach graficznych Intela, by te mogły zaatakować AMD oraz Nvidię. Apple może za to jako pierwsze przetestować 3nm układy w iPhone'ach 14.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Netflix kroczy ku upadkowi, nowa karta graficzna za 1000 zł?! - VideoNews 347