PODPOWIEDZI:

Czym jest DVB-T2? Nowy telewizor czy dekoder? Porady

Czym jest DVB-T2? Nowy telewizor czy dekoder? Porady

Nadchodzi DVB-T2! Jak się do niego przygotować? Co to w ogóle oznacza? Czy trzeba będzie wymienić telewizor na nowy? Ogólnokrajowe zmiany w dość codziennych kwestiach, takich jak oglądanie telewizji naziemnej, często poprzedza wiele pytań. Na większość z tych, które dotyczą nowego standardu DVB-T2, odpowiem ci w tym artykule.

Od początków poprzedniej dekady osoby, które oglądały telewizję, wykorzystując bezpłatne programy cyfrowej telewizji naziemnej, korzystały ze standardu DVB-T. Sęk w tym, że technologia ta była przestarzała już w momencie wprowadzania jej. Na przykład Brytyjczycy zaczęli nadawać kanały w DVB-T2 już w 2010 roku.

W dodatku pierwsze DVB-T ma ograniczenia, które sprawiają, że nie da się z niego sensownie korzystać do transmisji kanałów wysokiej rozdzielczości. Gwoździem do trumny okazała się decyzja na poziomie unijnym, związana z 5G. Nakazano refarming, czyli zwolnienie pasma okolic 700 MHz dla telefonii komórkowych chcących wprowadzać tę technologię.

Tu znajdziesz telewizory z DVB-T2/HEVC:

DVB-T2/HEVC na Media Markt

Czym jest DVB-T2/HEVC?

No dobra, ale czym jest to DVB-T2 i czemu w ogóle ta nowość powinna cię obchodzić? To druga generacja standardu cyfrowej telewizji naziemnej, która wykorzystuje bardziej zaawansowane technologie - w tym modulację 256QAM - do poprawienia wydajności zagospodarowania pasma radiowego przeznaczonego na rozgłaszanie treści audiowizualnych. Dzięki temu dostępna przepustowość zwiększy się o kilkadziesiąt procent i będzie więcej miejsca dla kanałów.

Istotne jest również planowane wykorzystanie bardziej efektywnego standardu kompresji HEVC/H.265. Upraszczając chodzi o to, że strumień wysyłanych danych po skompresowaniu będzie mniejszy, przy zachowaniu tej samej jakości obrazu. MPEG-H, o którym mowa, jest nawet o kilkadziesiąt procent wydajniejszy od poprzednika, czyli MPEG-4/H.264. To również przełoży się na liczbę lub jakość kanałów.

Główne zalety nowego sposobu nadawania telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC są zatem następujące:

  • Wyższa jakość obrazu i dźwięku - dzięki wyższej wydajności kompresji danych można przesyłać obraz o jakości sięgającej nawet 4K. Przy tym akurat najwyższa jakość ma dotyczyć tylko jednego z kanałów, już od czasu do czasu dostępnego ogólnokrajowo, chociaż tylko pod kątem rozgrywek piłkarskich. Mówi się o tym, że TVP 4K ma zostać udostępnione jesienią 2022 roku, wraz z pełną ofertą produkcji rozrywkowych. Dodatkowo ma też pojawić się wsparcie dla kodeka audio Dolby AC-4, poprawiającego i uprzestrzenniającego dźwięk.
  • Więcej kanałów telewizyjnych - wykorzystanie DVB-T2 oraz wydajniejszej kompresji HEVC przełoży się na lepszą możliwość zagospodarowania dostępnych pasm, a to w efekcie umożliwi rozszerzenie oferty telewizji naziemnej o nowe kanały. Na razie jednak nie wiadomo czy jakieś się pojawią i niewykluczone, że umożliwi to po prostu scalenie ze sobą paru multipleksów.
  • Usługi dodatkowe - pośród ważniejszych kwestii dodatkowych wynikających z przejścia na DVB-T2 podkreślane jest zmniejszenie zakłóceń i rozszerzenie możliwości HbbTV. To drugie to telewizja hybrydowa, czyli połączenie multimedialnych nakładek internetowych z programem telewizyjnym. Można z niej w różnych formach korzystać już od lat, ale wraz z wejściem w życie DVB-T2 pojawia się nowa i przydatna funkcja u krajowego dostawcy.
    W ramach TVP Go odbiorcy dostaną za darmo dostęp do nowych funkcjonalności. Korzystanie z serwisów HbbTV to już nie tylko oglądanie VOD, rodem z Netflixa, czy dostęp do prognozy pogody, programów nieobecnych w ramówce telewizji naziemnej lub dedykowanych reklam, ale i cofanie kanałów do tygodnia wstecz! Na przykład po to, aby zobaczyć przegapione wiadomości lub niedostępny w sieci film.

Mapa pokazująca daty wprowadzenia DVB-T2 w Polsce

Zmiany będą na razie dotyczyć czterech z pięciu ogólnokrajowych multipleksów - nadawanych w Polsce pakietów danych telewizyjnych - MUX 1, 2, 3 i 4. To oznacza, że podmiana standardu nie obejmie na razie MUX 8, na którym znajduje się między innymi TVP Kultura, Nowa TV i Zoom TV.

DVB-T2 będzie wprowadzane stopniowo:

  1. etap - do dnia 28.03.2022. Wśród regionów okolice województw: Lubuskiego, Dolnośląskiego i zachodniej części województwa Wielkopolskiego.
  2. etap - do dnia 25.04.2022. Wśród regionów okolice województw: Zachodnio-Pomorskiego, Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego i Wielkopolskiego.
  3. etap - do dnia 23.05.2022. Wśród regionów okolice województw: Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Mazowieckiego, Lubelskiego, południowo-wschodniej części Wielkopolskiego i miasta Zamość.
  4. etap - do dnia 27.06.2022. Wśród regionów okolice województw: Świętokrzyskiego, Opolskiego, Śląskiego, Małopolskiego i Podkarpackiego.

Jak sprawdzić czy telewizor obsługuje DVB-T2/HEVC?

Zdecydowana większość modeli telewizorów wyprodukowanych po 2017 roku powinna obsługiwać standard DVB-T2 i HEVC, czyli inaczej H.265. Jeżeli nie masz pewności, to sprawdź informacje o wbudowanym w twój telewizor tunerze w sieci lub instrukcji do niego dołączonej. 

Jest też możliwość sprawdzenia na stronie telewizjanaziemna.pl lub wyszukując kanały testowe w ustawieniach twojego telewizora pod zakładką automatyczne wyszukiwanie programów. Jeżeli znajdą się na liście nowe kanały, takie jak TVP Dokument, Kobieta, Kultura, Polonia lub Rozrywka, to urządzenie jak najbardziej nadaje się do odbierania treści w standardzie DVB-T2. W kilku miastach dostępny jest też testowy multipleks BCAST, w skład którego wchodzi m.in. Polsat HD i Nowa TV HD.

Ulotka rządowa DVB-T2

No dobra, ale co jeżeli jednak nie pojawią się nowe programy? Wtedy warto rozważyć zakup nowego telewizora. Jasne, są inne i mniej drogie rozwiązania, o których już za chwilę, ale za wymianą salonowego ekranu na nowy przemawiają dwie kwestie.

Po pierwsze nowsze telewizory mają zazwyczaj coraz lepszą jakość obrazu. Mowa nie tylko 4K, na które warto postawić pod kątem możliwych programów w tej rozdzielczości. Nowy odbiornik to też przydatne technologie od interpolacji (sztucznego zwiększania jakości obrazu) przez adaptację do warunków pomieszczenia, aż po zmniejszanie opóźnień w grach wideo, a także szybciej działające i aktualizowane funkcje smart. 

Ostatnia kwestia też ma znaczenie, bo co chwilę słyszy się o tym, że właściciele modeli starszych niż kilka lat nie będą mogli oglądać Netflixa lub HBO Go - ze względu na brak wsparcia dla starych telewizorów. To akurat można obejść, ale warto raz na te 6 - 7 lat wymienić telewizor z uwagi na postęp technologiczny.

Telewizory w super cenach w Media Markt

Po drugie sklepy zdają sobie sprawę z tego, że niedługo wielu Polaków będzie rozglądać się za nowym telewizorem i przygotowują promocje. Jedną z nich jest na przykład oferta Telewizory w super cenach w Media Markt. Ten sklep lubię w szczególności pod kątem rabatów, bo niejednokrotnie w ramach działań promocyjnych mieliśmy okazję przyglądać się różnym sprzedawcom i tam bardzo łatwo było nam trafić na faktyczne przeceny.

Niezłym przykładem jest LG 55A13LA. Jeden z najtańszych OLED-ów na rynku, który przede wszystkim w pełni wspiera DVB-T2/HEVC, zachowuje idealne czernie, dzięki technologii diod organicznych, i korzysta m.in. z Dolby Vision IQ do poprawiania dynamiki wyświetlanego obrazu dostosowanej do jasności otoczenia. To tylko jedna z wielu propozycji dostępnych na stronie Media Markt.

Telewizor z DVB-T2/HEVC czy dekoder?

Pewnym sposobem na obejście konieczności zakupu nowego telewizora przy wejściu w życie standardu DVB-T2 jest zakup zewnętrznego tunera, inaczej mówiąc dekodera. Taką skrzyneczkę lub “lizak” przypominający pendrive wpina się do portu w telewizorze i łączy z kablem anteny. Urządzenie przekonwertuje sygnał na obraz, pozwalając ci cieszyć się telewizją w niższej cenie. Dekodery DVB-T2 znajdziecie w naszym rankingu.

Natomiast warto pamiętać o tym, że to nie powinien być byle jaki tuner - musi wspierać zarówno DVB-T2, jak i standard kompresji HEVC. Dodatkowo wypadałoby, aby był w stanie przesyłać do telewizora obraz w 4K, żeby w przyszłości móc skorzystać z kanałów nadających w tej rozdzielczości. Jeżeli planujesz korzystać z HbbTV, musisz wybrać sprawdzony tuner, który faktycznie jest w stanie to obsłużyć, a tych nie ma zbyt wielu na rynku.

Tuner gotowy na DVB-T2/HEVC

W gruncie rzeczy dekoder to ostateczny sposób na przedłużenie życia raz zakupionego telewizora o następne lata. Ma swoje wady, w postaci konieczności korzystania z dodatkowego pilota do obsługi (chociaż w większości sprzedawane są uniwersalne, z opcją programowania), potencjalnie gorszej jakości obrazu lub problemów ze znalezieniem modelu, który faktycznie obsługuje wszystkie niezbędne technologie, ale to opcja dla oszczędnych. Jeżeli cię interesuje to przyjrzyj się ofertom na tunery.

Materiał powstał we współpracy z Media Markt.

blog comments powered by Disqus
Czym jest DVB-T2? Nowy telewizor czy dekoder? Porady