PODPOWIEDZI:

Czym się Najszybciej Upić? Piwo vs Wódka (18+)

Czym się Najszybciej Upić? Piwo vs Wódka (18+)

Dziś kolejna ciekawostka z tematu tych alkoholowo-alkomatowych. Ostatnie nasze filmy na ten temat całkiem Wam się spodobały, dlatego dzisiaj po raz kolejny zajmiemy się właśnie tą dziedziną. W tym odcinku sprawdzimy czy Kacper szybciej będzie pijany pijąc wódkę czy też piwo. Jeżeli chcecie znać rezultat tej konfrontacji, to zapraszamy do lektury.

Wstęp: Trochę teorii

Jak pewnie pamiętacie z lekcji chemii, czy może bardziej matematyki – 500 ml piwa o stężeniu alkoholu 5% w porównaniu do 50 ml kieliszka 40% wódki, ma więcej czystego alkoholu etylowego. W naszym przypadku użyliśmy dokładnie 5,5% piwa, co na 500 ml daje 22 gramy etanolu oraz wódki 40%, której w 50 ml zanotujemy 16 gramów etanolu. Do testu wykorzystamy alkomat osobisty marki Promiler, model GR 8500, który jak dowiedzieliśmy się u producenta zupełnie przypadkowo przypomina tzw. VAP-a, choć trudno nam w to uwierzyć. Jest to alkomat wysokiej klasy cechujący się sensorem elektrochemicznym, stosowanym także w alkomatach policyjnych. Jego zakres badania to od 0 do 4‰, a dokładność wynosi 0,01‰. Kalibracja tego urządzenia powinna odbywać się co 1000 pomiarów lub 12 miesięcy. Warto wspomnieć, iż zakupując alkomat w sklepie Alkotester lub Expert Market otrzymujemy 12 miesięcy serwisowania za darmo, a dopłacając kilkadziesiąt złotych możemy ten okres przedłużyć o kolejny rok. Sprzęt zasilany jest poprzez dwie baterie alkaiczne, które można łatwo wymienić. Całość waży zaledwie 83 gramy. Warto jeszcze wspomnieć o dodatkowych funkcjach, które nie każdy alkomat ma, mowa o: bezustnikowym trybie pomiaru, licznik pomiarów od ostatniej kalibracji oraz licznika wyników powyżej 0,2‰, a także systemie kontroli przepływu powietrza. Wracając jednak do meritum. Uściślijmy kilka rzeczy – test rozłożony był na dwa dni, które nie stępowały po sobie. Pomiary odbywały się w obu przypadkach wieczorem, a Kacper w trakcie dnia przed spożyciem alkoholu zjadał 3 posiłki – śniadanie, obiad oraz wczesną kolację w postaci karkówki z grilla. Tak, była pyszna. W teście użyliśmy 5,5% piwa oraz 40% czystej, białej wódki.

promiler

Ranking alkomatów!

Pierwsza porcja alkoholu

Zatem do rzeczy. Zestawienie pomiarów, które odbywały się po pierwszej porcji piwa i wódki potwierdza nasze teoretyczne rozważania, co do większej ilości czystego etanolu w piwie. Co więcej, jak widać na wykresie spożycie pół litra piwa miało znaczy wpływ na dłuższe przyswajanie oraz co za tym idzie powolniejsze wydalanie alkoholu z krwioobiegu. W efekcie uzyskaliśmy wynik 0,11‰ po 5 minutach i maksymalny wynik 0,12‰ już po 12 minutach, który utrzymywał się jeszcze przez kolejne 10 minut. Z kolei 50 ml shot wódki nie zrobił na Kacprze żadnego wrażenia, pierwszy pomiar po 5 minutach od spożycia wskazał 0,1‰, a praktycznie po 12 minutach po etanolu nie było żadnego śladu i Kacper spokojnie mógłby wsiadać za kółko. Z resztą po jednym piwie też – jak widać nie doszliśmy do granicy 0,2‰.

wykres

Co było dalej?

Przenieśmy się nieco w czasie i skupmy się na końcowych rezultatach. Jak wiemy, 1-szy shot został z organizmu naszego testera wydalony co do joty, stąd w przypadku wódki startujemy z poziomu 0‰. Jednakże drugie piwo miało już niewielkie, choć w świetle naszego prawa znaczące podwaliny, aby przekroczyć próg trzeźwości. I tak też się stało. Na wykresie można zauważyć gwałtowny wzrost przy drugim pomiarze, jeśli chodzi o piwo. Podobnie jest z wódką, choć ta ponownie nie zrobiła spustoszenia w organizmie Kacpra, dlatego też, jak można zauważyć w okolicach 40 minuty od wypicia drugiego kieliszka, do gry weszła trzecia porcja 40-procentowego alkoholu. W efekcie w przypadku piwa uzyskaliśmy wyniki 0,37‰ po 11 minutach i 0,39‰ po pół godzinie, a spadek zaczął się już po godzinie, wtedy alkomat GR 8500 pokazał rezultat 0,34‰. Z kolei jeśli chodzi o wódkę, to po 6 minutach od drugiego kieliszka Promiler wskazał wynik 0,21‰, kolejny pomiar dał rezultat 0,19‰. Pierwszy pomiar po trzecim kieliszku, to stężenie równe 0,22‰, natomiast drugi miał miejsce 20 minut po trzecim shocie i dał już 0,34‰, ale już 10 minut później alkomat zanotował jedynie 0,31‰.

W tym momencie Kacper miał za sobą litr piwa i 150 ml wódki. Naszym zdaniem te 2/3 piwa, to jest ta granica od której przeciętna osoba będzie miała już problem z szybkim tempem picia złotego napoju, dlatego w tym momencie przewagę w większości przypadków będzie miała wódka. My naszych alkoholowych wojaży dalej nie kontynuowaliśmy, bowiem chodziło o odpowiedź na pytanie, który alkohol, licząc porcjami, takimi jakie sprzedawane są w pubach, pozwoli szybciej uzyskać wynik powyżej 0,2‰ i odpowiedź brzmi PIWO. Dlatego teraz wiecie już czy bardziej opłaca kupić się jedno piwo, czy jednego shota.

wykres

Cena użytego na filmie alkomatu!

Halo? Próba na jednej osobie?

Czy ten test był miarodajny? Oczywiście, że nie. Nie sądziliście chyba, że wykonamy tutaj po 1000 pomiarów na 100 przypadkowych osobach. Po pierwsze, to nie mamy na to budżetu, ale jakby ktoś chciał taką konfrontację przeprowadzić i ma na to pieniądze, to firma Promiler alkomaty chętnie dostarczy. Po drugie, to śmiem sądzić, iż nawet 100 osobowa grupa badawcza i tak nie dawałby w żaden sposób miarodajnego wyniku. Musimy jednak zdradzić Wam, jak nasze wyniki rozkładały się w funkcji czasu. Łatwo się domyślić, że Kacper o wiele szybciej był w stanie spożyć wódkę, niż piwo. Tutaj przychodzi druga strona medalu i wyciąganie wniosków z naszego testu. Wypicie dwóch piw zajęło Kacprowi około godziny (na wykresie widzie czas z uwzględnieniem naszych interwałów pomiarów, w których alkohol nie był spożywany), z kolei wypicie trzech shotów trwa o wiele krócej. Stąd osobom, które nie potrafią przyjmować zbyt dużej ilości płynu na raz, o wiele łatwiej będzie się upić wódką, o ile wypiją nie jeden, a przynajmniej 2-3 kieliszki w krótkim odstępie czasu. Jeżeli więc Kacper miałby ścigać się ze samym sobą bez limitu ilości wódki, to na pewno szybciej przekroczyłby próg 0,2‰ za pomocą alkoholu o stężeniu 40%. Jeszcze raz podkreślam, że my badaliśmy wyniki, kiedy ilość porcji obu alkoholów w sztukach była taka sama.

Podsumowanie: Wnioski?

Nie oznacza, to jednak, że ta zasada będzie dotyczyć każdej osoby. Na pewno wielu z was zna ludzi, którzy mogą pić piwo dosłownie litrami, co potem kończy się mięśniem piwnym… W każdym razie, jak wiecie z początku filmu, porcja piwa pomimo mniejszego stężenia alkoholu ma więcej czystego etanolu od porcji wódki, w naszym przypadku dokładnie 22 gramy i 16 gramów. Oznacza to, że jeżeli ktoś ma szybkie tempo spożywania zimnego browara i będzie w stanie iść łeb w łeb z delikwentem raczącym się kieliszkami ognistej wody, to będzie prawdopodobnie bardziej nietrzeźwy. Jakby nie było po raz kolejny obaliliśmy mit, że po jednym piwie lub kieliszku wódki nie można wsiąść za kółko i prowadzić pojazdu na polskich drogach. Kolejna osoba na naszym filmie udowodniła, że po takiej porcji alkoholu nie przekroczy progu 0,2‰. Jeżeli tego typu materiał się Tobie spodobał, to zostaw łapkę w górę i napisz w komentarzu, co mamy sprawdzić kolejnym razem, na pewno wykorzystamy Wasze pomysły.

blog comments powered by Disqus
Czym się Najszybciej Upić? Piwo vs Wódka (18+)