PODPOWIEDZI:

Alkomat na Bluetooth?! Test AlcoForce XS

Jakiś czas temu na naszym kanale testowaliśmy kilka alkomatów osobistych. Jako, że temat przypadł Wam do gustu, już dziś wracamy z kolejnym filmem dotyczącym tego sprzętu. Dzisiaj sprawdzimy alkomat wyjątkowy, bowiem taki, który łączy się z naszym smartfonem.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
 • Bardzo precyzyjny sensor elektrochemiczny
 • Kompaktowe gabaryty
 • Niewielka waga
 • Protokół bezprzewodowy Bluetooth 4.0
 • Historia pomiarów na smartfonie
 • Profile użytkowników
 • Zdjęcia podczas pomiaru
 • Integracja z social media
 • Geotagging pomiarów
 • Prosty i przejrzysty interfejs
 • Darmowa kalibracja przez 12 miesięcy
 • Precyzja pomiaru +/- 0,05‰
 • Działa również bez telefonu
 • 3 ustniki, pokrowiec i walizka w gratisie
WADY
 • - Mimo wszystko - cena

Wstęp

Jakiś czas temu na naszym kanale testowaliśmy kilka alkomatów osobistych. Jako, że temat przypadł Wam do gustu, już dziś wracamy z kolejnym filmem dotyczącym tego sprzętu. Dzisiaj sprawdzimy alkomat wyjątkowy, bowiem taki, który łączy się z naszym smartfonem. Jak już wiecie z jednego z naszych filmów aplikacje na Androida, która rzekomo mają pokazywać stężenie alkoholu w krwi delikwenta prezentują nie do końca wiarygodne wyniki. Wiecie także, że alkomaty osobiste kosztujące kilkaset złotych mają dokładność porównywalną z policyjnymi odpowiednikami, które niekiedy kosztują kilka tysięcy złotych.

Alkomat na smartfona? Co to daje?

W dobie Internetu rzeczy konsumenci oczekują jednak czegoś więcej – chcą urządzenia, które będzie interaktywne, a jego funkcjonalność nie będzie ograniczać się jedynie do pokazywania prawidłowego wyniku, choć to w końcu jest najistotniejsze. AlcoForce XS to alkomat wyposażony w elektrochemiczny sensor, zapewniający bardzo wysoką dokładność pomiaru, rzędu 0,01‰. Pozbawiono go ekranu, co pozwoliło na znaczne zmniejszenie gabarytów. Gdzie więcej ukazują się wyniki? Na wyświetlaczu smartfona, z którym XS łączy się za pomocą bluetootha 4.0. Co daje takie rozwiązanie? Otóż cała historia pomiarów od tej pory będzie zapisywana w pamięci smartfona, co daje możliwość sprawdzenia, czy przypadkiem nie pobiliśmy jakiś rekordów zeszłej nocy lub mówiąc bardziej poważnie przeanalizować trendy na przestrzeni różnych okresów. Fani technologii mają możliwość włączenia opcji geotagowania każdego pomiaru, a nawet wykonania zdjęcia, w celu lepszego zapamiętania okoliczności „dmuchania”. Co więcej XSa nie muszą bać się także osoby, które dopiero raczkują w świecie Internetu rzeczy – urządzenie marki Alcoforce przeprowadzi użytkownika przez pomiar, jak za rączkę.

alcoforce

Nowa funkcjonalność

Często na imprezach alkomat traktowany jest, jako niezła ciekawostka, dlatego program Alcofind przed pomiarem zapyta, czy alkomatu używa właściciel, czy też ktoś inny. Dzięki temu utworzą się różne profile, a użytkownik nie pomyli swoich wyników z tymi uzyskanymi przez znajomych. Aplikacja ułatwia także zagadnienia konserwacyjne – na ekranie zaobserwujemy stan naładowania pojedynczej baterii AAA, a także ilość pomiarów lub czas pozostały do zalecanego przez producenta serwisu alkomatu, po to aby utrzymał on dokładność swoich pomiarów.

Z poziomu ustawień możemy edytować dopuszczalny limit stężenia alkoholu, co przyda się osobom będącym w podróży. Zmianie podlegają także jednostki, w których wyświetlana jest ilość alkoholu. Ponadto istnieje opcja uruchomienia ostrzeżenia zdrowotnego, jeżeli na licznikuAlcoforce XSa wybije zbyt duża wartość. Dodatkowe funkcje, to możliwość skasowania zapisanych wyników, włączenia lub wyłączenia powiadomień dźwiękowych oraz opcji wykonywania zdjęć.

Alkomat za 400 zł vs alkomat za 14$

Zanim jednak przejdziemy do krótkiej części praktycznej… na pewno zaraz po publikacji ujrzę falę komentarzy pytających dlaczego mam wydawać kilkaset złotych na alkomat bluetooth, skoro za $14 mogę kupić IPEGA Breathalyzer Alcohol Tester for Micro USB Phones… no tak, gdybyście oglądali nasze poprzednie produkcje, wiedzielibyście, że alkomaty dzielą się na dwa rodzaje – półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Te pierwsze są dużo mniej dokładne, gdyż opierają się o wyniki uzyskane poprzez analizę oporu elektrycznego, natomiast te drugie faktycznie fizycznie badają próbkę wydychanego przez użytkownika powietrza i oceniają, ile alkoholu się w nim znajduje. Z resztą mam przekonanie graniczące z dociekliwością, iż jakość czujnika nawet półprzewodnikowego za 14 dolarów może być tak niska, iż zadowalającym wynikiem będzie dokładność rzędu pół lub może nawet jednego promila. A nam w Polsce zależy przecież na tych najniższych wartościach, do jednego promila.

Swoją drogą tymi wszystkimi wynalazkami podpinanymi do smartfonów przez microUSB, a nawet na bluetooth tutaj przykładem jest BACtrack Mobile Pro nie wykonacie pomiaru bez włączonego telefonu, natomiast Alcoforcem XS już tak! Sytuacja jest wtedy uproszczona – po dmuchaniu alkomat podświetli się na zielono, jeżeli nasz wynik będzie niższy 0,2‰ lub czerwono, kiedy tę granicę przekroczymy.

alcoforce

Podsumowanie

Na koniec warto wspomnieć o tym, że jeżeli zakupicie Alcoforce XS w sklepie alkotester.pl otrzymujące 12 miesięcy kalibracji bez limitu zupełnie za darmo, a rozszerzenie bezpłatnego okresu ponownej konfiguracji sensora alkomatu do 24 miesięcy kosztuje zaledwie 30 zł. Tego typu sprzęt może z powodzeniem załapać się do rankingów najlepszych alkomatów.

Przypominamy, że zakupiony alkomat jest naturalnie poprawnie skalibrowany przed wysyłką i jego sensor będzie pokazywał wiarygodne wyniki przez 12 miesięcy lub do 500 pomiarów. Urządzenie przybędzie do nas w eleganckiej walizce, w której znajdziemy dodatkowo zestaw 3 ustników wielokrotnego użytku, etui, instrukcję oraz baterię alkaiczną.

blog comments powered by Disqus
Alkomat na Bluetooth?! Test AlcoForce XS