PODPOWIEDZI:

Jaki precyzyjny alkomat profesjonalny? | TOP 7 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1AlcoSense UltraAlcoSense Ultra979 zł
2Alkohit X100Alkohit X100849 zł
3AlcoSense ExcelAlcoSense Excel549 zł
4AlcoSense ProAlcoSense Pro759 zł
5Alkohit X60Alkohit X60659 zł
6Alkohit X50Alkohit X50478 zł
7Promiler AL-9000 LitePromiler AL-9000 Lite499 zł
Jaki precyzyjny alkomat profesjonalny? | TOP 7 |

Jaki by nie był, profesjonalny alkomat musi być precyzyjny. W końcu, gdy trzeba regularnie przeprowadzać kontrolę trzeźwości, nie można godzić się na półśrodki. Jeżeli jesteś właścicielem firmy albo często poruszasz się po drogach, warto mieć pewność, że kontrola nie zaowocuje mandatem (lub czymś dużo gorszym).

Precyzyjny alkomat profesjonalny może ci w tym pomóc. Urządzenia przedstawiane w tym zestawieniu dzięki swoim czujnikom elektrochemicznym należą do bardzo dokładnych sprzętów. Wiele z nich zdobyło szereg nagród - nie bez przyczyny. Ich jakość odzwierciedlają również pozytywne opinie wśród użytkowników.

AlcoSense Ultra

To jeden z najbardziej precyzyjnych alkomatów elektrochemicznych na rynku. Producent gwarantuje, że ten model oferuje dokładność na poziomie urządzeń policyjnych. To dlatego, że został wyposażony w czujnik porównywalny wielkością do tego, który znajduje się w narzędziach służb na terenie Wielkiej Brytanii i kilku krajów europejskich.

Jego rozmiar sięga 200 milimetrów kwadratowych. Dzięki temu jest w stanie osiągnąć dokładność do 0,07 promila stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. To precyzja, która zapewni ci spokój ducha przed długimi podróżami, a sprzęt uplasuje na czele rankingu alkomatów. Tym bardziej że funkcja asystenta pomiaru pomoże prawidłowo zbadać stan wydychanego powietrza, podpowiadając, co mogło pójść nie tak.

AlcoSense Ultra ułożony poziomo

Dodatkowo urządzenie określi, czy znajdujesz się w limitach na terenie wybranego kraju. Może oszacować czas pozostały do wytrzeźwienia do odpowiedniego poziomu. Na dodatek umożliwi również ustawienie powiadomienia po upływie tego czasu, aby sprawdzić, czy jest się już trzeźwym.

Co ciekawe, AlcoSense Ultra jest w stanie wykryć przeciążenie czujnika. Powodowane wysokim stężeniem alkoholu (na przykład tuż po wypiciu lampki wina), uniewiarygadnia wynik - zawyżając go bądź zaniżając. Ten model cię o tym poinformuje i przejdzie w tryb ochronny. To w praktyce uniemożliwi korzystanie z niego do momentu regeneracji czujnika.

AlcoSense Ultra plusy i minusy:

 • Ochrona przed przeciążeniem czujnika
 • Asystent pomiaru BlowCoach
 • Zapobiega niedoszacowaniu wyniku testu
 • Gniazdo jest podświetlane
 • Wysoka precyzja
 • Szacowanie czasu potrzebnego na pozbycie się alkoholu
 • Bardzo wysoka cena

AlcoSense Ultra oferta w Komputronik

Zastanawiasz się ile promili jest po jednym piwie albo jak długo wódka utrzymuje się w twoim organizmie?

Alkohit X100

Nowoczesny i elegancki alkomat od uznanej firmy Alkohit. Ten model jest bardzo szybki, a na dodatek dokładny. Producent twierdzi, że Alkohit X100 jest w stanie wykonać nawet do 350 pomiarów w ciągu godziny. W sam raz dla większych firm, w których trzeźwość pracowników jest wymogiem, na którym opiera się jej bezpieczeństwo.

Firma gwarantuje, że błąd pomiaru nie przekroczy 5% od faktycznego wyniku. Co ważne wynik ten może kreować się w zakresie od 0 do nawet 6,3 promila. To nawet za dużo. Dawka śmiertelna wynosi około 4-5 promili. Określanie stężenia w takim zakresie jest przydatne, ale raczej w ramach ciekawostki lub przy naprawdę skrajnych przypadkach.

Alkomat z przodu Alkohit X100

Producent zadbał o możliwość przesyłania danych poprzez Bluetooth (w odpowiedniej wersji urządzenia, dodatkowo płatnej). Dzięki temu można od razu po pomiarze wydrukować go na drukarce termicznej.

Swoją drogą alkomat wyposażono w akumulator, a nie baterie. To plus na przykład pod względem ekologicznym - możliwość korzystania tylko z jednego źródła zasilania wyeliminuje konieczność wyrzucania szeregu śmieci elektronicznych co jakiś czas. Z drugiej strony może być problem, gdy sprzęt rozładuje się z dala od gniazdek.

Alkohit X100 plusy i minusy:

 • Szybkie dostarczanie wyniku
 • Wysoka dokładność
 • Spory zakres
 • Opcjonalny moduł Bluetooth
 • Zasilanie akumulatorowe
 • Adiustacja bez Limitu PLUS
 • Wysoka cena

Alkohit X100 oferta w Ceneo

Koniecznie sprawdź: Jak działa alkomat?

AlcoSense Excel

Znacznie tańszy alkomat od AlcoSense. Pomimo jego stosunkowo niewielkiej ceny wyróżnia się sporą dokładnością w pomiarach. Jest niemal dwa razy bardziej precyzyjny co nagradzany model Elite. Na dodatek ma szereg przydatnych funkcji, które kojarzymy z urządzeniami z wyższej półki cenowej. 

AlcoSense Excel wyposażono w czujnik o rozmiarze 64 milimetrów kwadratowych oferujący precyzję na poziomie 0,15 promila. To mniejszy rodzaj sensora, z którego korzysta polska policja. Warto dodać, że ten produkt zdobył nagrodę German Design 2018 w kategorii produktów medycznych oraz związanych z transportem drogowym. Jury motywowało decyzję “wyjątkową precyzją i doskonałym designem”. 

Biały alkomat AlcoSense Excel z pudełkiem

To widać nawet po opiniach użytkowników. Sprzęt uznawany jest za intuicyjny, wygodny i dostatecznie dokładny w codziennym użytkowaniu. Firma zadbała o ochronę przed przeciążeniem. Podobnie jak w droższych modelach i tutaj urządzenie blokuje się przy zbyt mocnym wydechu alkoholowym, aby zapobiec rozstrojeniu sensora.

Poza tym ustalisz limit obowiązujący w kraju, w którym aktualnie się znajdujesz. Nie jest to tak wygodne, jak zawarte w pamięci dane w modelach Pro i Ultra, ale wciąż przydatne. Alkometr poinformuje cię o tym, że odbiegasz od normy.

AlcoSense Excel plusy i minusy:

 • Atrakcyjna cena
 • Podświetlane gniazdo ustnika
 • Wygodne ustawianie limitu
 • Zapobiega niedoszacowaniu wyniku testu
 • Ochrona czujnika przed przeciążeniem
 • Brak większych minusów

AlcoSense Excel oferta w Media Expert

Zobacz też: Jaki alkomat do 300 zł?

AlcoSense Pro

AlcoSense Pro pod względem ceny, a co za tym idzie również możliwości, plasuje się pomiędzy wersją Ultra a Excel. Kosztując około 750 złotych, jest już urządzeniem, na które zdecydują się raczej osoby pewne co do jego pół- a może nawet profesjonalnego przeznaczenia.

Czujnik rozmiaru 121 milimetrów kwadratowych zapewnia precyzję na poziomie nawet 0,1 promila. Co istotne ta liczona jest jak w przypadku wszystkich urządzeń AlcoSense w tym zestawieniu, czyli wzwyż. Wynika z tego, że nie ma ryzyka oskarżających odczytów w przypadku kontroli policyjnej. Ten model może wynik co najwyżej przeszacować.

Ustnik i alkomat AlcoSense Pro

Ważne jest też to, że tester bazuje na powietrzu wydychanym z głębi płuc, mierząc sensorami jego ciśnienie, natężenie przepływu i objętość. Nie opiera się więc na wewnętrznym zegarze przy sprawdzaniu, jak długo badany powinien dmuchać. Poprawność wyniku gwarantuje także Asystent BlowCoach.

Ten wykorzystuje zaawansowaną technologię opatentowaną przez firmę, aby ułatwić wykonanie testu. Pokazuje na ekranie, czy czynność wykonywana jest prawidłowo (dzięki wspomnianym sensorom). Jeżeli nie, sprawdzi czemu badanie zostało źle przeprowadzone i udostępni użytkownikowi wskazówki. Te pozwolą na sukces przy kolejnym podejściu.

AlcoSense Pro plusy i minusy:

 • Ochrania czujnik przed przeciążeniem
 • Podświetlane gniazdo
 • Szacuje czas potrzebny do wytrzeźwienia
 • Niezła precyzja
 • Zapobiega niedoszacowaniu wyniku testu
 • Asystent pomiaru BlowCoach
 • Kosztuje sporo

AlcoSense Pro

Alkohit X60

Jeden z dwóch modeli zasilanych akumulatorowo na liście. W dodatku ten tańszy. Alkohit X60 jest optymalnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy szukają stosunkowo precyzyjnego sprzętu, który ich nie uwiąże do konieczności korzystania z baterii. Dodatkowo nie pozbawi ich też wszystkich oszczędności.

Ten model, podobnie jak reszta Alkohitów, zdaniem producenta oferuje precyzję na poziomie nawet 5% odchylenia od wyniku. Wynika z tego, że im wynik większy, tym mniejsza precyzja. A Alkohit X60 obsługuje zakres sięgający nawet do 6,3 promila. W sam raz na standardy niesmacznych kawałów o mieszkańcach Bloku Wschodniego.

Zestaw alkomat Alkohit X60

Co istotne opcjonalnie zebrane pomiary można wydrukować na drukarce termicznej. To wymaga modelu z dodatkowo płatnym modułem Bluetooth. Wspomniane urządzenie drukujące to konkretnie model producenta - Alkohit D100.

Inną zaletą tego modelu jest to, że obejmuje go program Adiustacja bez Limitu PLUS. W okresie do 12 miesięcy od zakupu można wykonać nielimitowaną liczbę bezpłatnego przywracania urządzenia do stanu fabrycznej precyzji. Przez kolejny rok przysługuje jedna darmowa adiustacja. Przeprowadzana jest w laboratorium z użyciem symulatorów Guth 12V500. To zapewnia precyzyjne dostosowanie parametrów do wzorca.

Alkohit X60 plusy i minusy:

 • Wbudowany akumulator
 • Szeroki zakres
 • Opcjonalny moduł Bluetooth
 • Adiustacja bez Limitu PLUS
 • Brak większych minusów

Alkohit X60 oferta w Ceneo

Alkohit X50

Najtańszy sprzęt na liście. W cenie nieco poniżej 500 złotych nabywca otrzymuje precyzyjny alkomat profesjonalny z sensorem elektrochemicznym. Co istotne, pomimo bycia modelem firmy ze średniej półki, Alkohit X50 jest objęty programem Adiustacja bez Limitu PLUS. To oznacza, że producent zobowiązuje się do zapewnienia użytkownikowi darmowych usług z zakresu doprowadzania sprzętu do idealnego stanu technicznego.

Alkometr Alkohit X50

Poza tym to stosunkowo prosty, ale dokładny alkomat. Pokazuje informacje o stanie trzeźwości badanego w zakresie od 0 do 6,3 promila z odchyleniem do 5% od wyniku. W obie strony. Więc jeżeli twój wynik będzie na styk poniżej dopuszczalnego - raczej powinieneś się wstrzymać z jazdą samochodem na parę godzin.

Warto dodać, że producent gwarantuje możliwość wymiany alkomatu na nowy model za opłatą ustalaną indywidualnie. To dobra opcja dla małych firm, które chcą przez jakiś czas przetestować tańsze wersje, aby z czasem przejść na wyższe i szybsze modele. Na przykład po okresie gwarancyjnym.

 • Alkohit X50 plusy i minusy:
 • Niezła cena
 • Spory zakres
 • Program Adiustacja bez Limitu PLUS
 • Brak większych minusów

Alkohit X50 oferta w Ceneo

Promiler AL-9000 Lite

Najniższa pozycja na liście. Pomimo tego, że nadal w miarę opłacalny - w porównaniu z resztą tutaj przedstawionych sprzętów nazbyt się nie wyróżnia. Ma poza tym jedną wadę, która sprawia, że warto sięgnąć po alkomat Promiler AL-9000 Lite, ale raczej na przecenach. Chodzi o czujnik.

A konkretniej o żywotność sensora. Jest zwyczajnie krótka. Producent sugeruje, że po zaledwie 2000 pomiarów trzeba będzie go już wymienić. Dla porównania przedstawiany na liście Alkohit X50 musi być adiustowany co 3500 badań. To oznacza, że model firmy Promiler nie sprawdzi się za dobrze w miejscu pracy, w którym codziennie trzeba sprawdzić kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście osób.

Promiler AL-9000 Lite z ustnikiem

Jeżeli o precyzję chodzi - ta jest według zapewnień producenta stosunkowo niewielka. Odchył błędu pomiarowego wynosi 0,1 promila w wydychanym powietrzu przy 1 promilu. To sugeruje, że wraz ze zwiększonym znietrzeźwieniem badanego (ten model ma zakres od 0 do 4 promili) błąd się będzie zwiększał.

Promiler AL-9000 Lite plusy i minusy:

 • Bardzo tani
 • Dobra dokładność
 • Krótka żywotność czujnika

Promiler AL-9000 Lite oferta w Media Expert

Jaki precyzyjny alkomat profesjonalny? Podsumowanie

Tabela prosto i wygodnie zobrazuje ci przedstawiane sprzęty. Dzięki temu łatwiej je porównasz. Zestawione są według trzech podstawowych parametrów - zakresu pomiaru, precyzji pomiaru i pamięci ostatnich pomiarów. Najważniejsza jest w zasadzie precyzja - różni producenci różnie ją przedstawiają. Dla przypomnienia BAC oznacza promile w wydychanym powietrzu.

Model

Zakres pomiaru

Precyzja pomiaru

Pamięć pomiaru

AlcoSense Ultra

0 - 4,0 ‰

+0,07‰ BAC, -0,00‰ BAC

128 ostatnich wyników

Alkohit X100

0 - 6,3 ‰

± 5% od wyniku

b/d

AlcoSense Excel

0 - 4,0 ‰

+0,15‰ BAC, -0,00‰ BAC

24 ostatnie wyniki

AlcoSense Pro

0 - 4,0 ‰

+0,10‰ BAC, -0,00‰ BAC

128 ostatnich wyników

Alkohit X60

0 - 6,3 ‰

± 5% od wyniku

b/d

Alkohit X50

0 - 6,3 ‰

± 5% od wyniku

Ostatni test

Promiler AL-9000 Lite

0 - 4,0 ‰

±  0,10‰ BAC,  przy 1‰

b/d

 • Na czele zestawienia uplasował się AlcoSense Ultra. To nowoczesny i bardzo precyzyjny alkomat. Ma sensor o rozmiarach porównywalnych z tymi używanymi w urządzeniach policyjnych. Swoje kosztuje, ale zapewni ci niemal idealne wyniki.
 • Całkiem dokładny jest i drugi model na liście. Alkohit X100 to sprzęt zasilany akumulatorowo, z bardzo szerokim zakresem wyświetlanych danych. Wykonuje nawet do 350 pomiarów w ciągu godziny i został objęty programem Adiustacja bez Limitu PLUS. Dzięki temu masz pewność, że będzie precyzyjnie określał stan upojenia alkoholowego (o ile skorzystasz z możliwości adiustacji).
 • Trzecie miejsce zajął niedrogi AlcoSense Excel. Oferuje szereg udogodnień, które czynią z niego bardzo intuicyjny alkometr. Nagradzany w Niemczech za design i precyzję będzie świetnym wyborem dla osób, które szukają czegoś przystępnego do codziennego użytku.
 • Poza pierwszą trójką pojawił się jeszcze jeden sprzęt AlcoSense - tym razem wersja Pro - dwa Alkohity niewiele się różniące od siebie i Promiler AL-9000 Lite.
  AlcoSense Pro będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które są w stanie wydać parę stówek więcej na lepszą precyzję i intuicyjne oprogramowanie. Alkohit X60 ma opcjonalny moduł Bluetooth i wbudowany akumulator, a X50 jest niedrogą i prostą opcją. Ostatnie miejsce jest równie standardowe, ale ma krótszą żywotność sensora, przez co lepiej szukać tego alkomatu na przecenach.

blog comments powered by Disqus
Jaki precyzyjny alkomat profesjonalny? | TOP 7 |