PODPOWIEDZI:

Jaki tani alkomat do 300 zł? | TOP 7 |

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1AlcoFind DA 8500EAlcoFind DA 8500E298 zł
2AlcoFind EliteAlcoFind Elite284 zł
3Aisko BACscan F-50Aisko BACscan F-50279 zł
4AlcoFind AF-35AlcoFind AF-35299 zł
5AlcoForce AF 350AlcoForce AF 350299 zł
6AlcoFind ExpertAlcoFind Expert260 zł
7AlcoFind PRO-X3AlcoFind PRO-X3269 zł
Jaki tani alkomat do 300 zł? | TOP 7 |

Zastanawiasz się, jaki tani alkomat spełni swoją rolę w cenie do 300 złotych? Przygotowaliśmy zestawienie przydatnych sprzętów. Prezentowane tu urządzenia wyposażono w sensory elektrochemiczne i są jednymi z najopłacalniejszych zakupów na tej półce cenowej.

Bo alkomat do 300 złotych niekoniecznie musi być “tani” w negatywnym tego słowa znaczeniu. Może być całkiem precyzyjny, a na dodatek raczej wytrzymały. Wiadomo, żaden sensor nie działa odpowiednio dobrze przez całą wieczność, ale już kilkaset użyć pomiędzy kalibracjami jest nie do wykorzystania w amatorskim używaniu (z tym że tak czy siak, wypada kalibrować przynajmniej co rok).

AlcoFind DA 8500E

AlcoFind jest jednym z dominujących producentów na rynku niedrogich alkomatów. Pośród wielu urządzeń tej firmy pojawiających się w zestawieniu nie mogło więc zabraknąć jednego z modeli bliższych pułapowi cenowemu. AlcoFind DA 8500E jest dokładny, szybki (pobiera próbkę w 4 sekundy) i… pamiętliwy. Potrafi zapamiętać nawet do 50 przeszłych wyników.

Kiedy to się może przydać? Na przykład w firmie, w której musisz codziennie sprawdzać stan trzeźwości pracowników. Warto móc wtedy sięgnąć do przeszłych odczytów. Zresztą, zawsze znajdzie się powód do korzystania z tak zasobnej pamięci. To, co kupującego zainteresuje bardziej, to precyzja tego modelu.

Alkomat AlcoFind DA 8500E na białym tle

Wyświetlając odczyty w zakresie nawet do 5 promili, może pomylić się o plus minus 0.05 promila. To naprawdę niewiele. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że można już wsiąść za kółko. Oczywiście, jeżeli chcesz mieć pewność, że wynik nie jest zaniżony, musisz odczekać, ale to kwestia wszystkich urządzeń w tym przedziale cenowym. I nawet wyższych, czego dowodzą niektóre sprzęty z rankingu alkomatów.

AlcoFind DA 8500E plusy i minusy:

 • Zapamiętuje aż 50 wyników
 • Krótki czas poboru próbki
 • Niezła dokładność
 • Możliwość zmiany jednostki pomiarowej
 • Trzeba go kalibrować co 500 pomiarów

AlcoFind DA 8500E oferta w ceneo

AlcoFind Elite

W jaki sposób brandowany jest AlcoFind Elite? Jako alkomat do 300 złotych z wysokiej klasy elektrochemicznym sensorem, który sprawdzi się zarówno w przypadku użytkownika indywidualnego, jak i w firmie. Czy tak naprawdę jest? Pośród wielu opinii, które krążą w internecie, większość jest przychylna. Jest to polecany alkomat dla osób, które nie chcą wiele wydać.

Jego zakres pomiarowy wynosi 5 promili, chociaż raczej nie ma co się spodziewać wielkiej precyzji w dużych stężeniach. W tych mniejszych producent gwarantuje błąd pomiarowy wynoszący plus minus 0,05 promila. Przed wyjazdem w trasę urządzenie będzie w stanie cię upewnić, czy wypite poprzedniej nocy lampki wina nie dyskwalifikują samochodowych wojaży.

Alkomat AlcoFind Elite na białym tle

Zrobi to też stosunkowo szybko. Czas przygotowania do pracy w tym modelu wynosi około 15 sekund, a wydechu 5. Dzięki temu przy badaniach pracowników w firmie nie będzie kulą u nogi. Dodatkowo o odpowiednią jakość badania zadba moduł kontroli temperatury, który uniemożliwi pomiar w przypadku zbyt ciepłego otoczenia.

AlcoFind Elite plusy i minusy:

 • Moduł kontroli temperatury
 • Niezła precyzja
 • Zapamiętuje 10 wyników
 • Szybkie działanie
 • Brak większych minusów

AlcoFind Elite oferta w ceneo

Aisko BACscan F-50

Jedyny model marki Aisko na tej liście wyróżnia się w zasadzie głównie krótkim czasem wydechu. Marginalnie krótkim w porównaniu do niejednego przedstawianego tu sprzętu, bo alkomat potrzebuje około 4 sekund, aby zbadać stan upojenia alkoholowego badanego. To jednak ważne, zwłaszcza przy sprawdzaniu wielu ludzi po kolei.

Jego elektrochemiczny platynowy sensor zapewnia mu dokładność wskazań na poziomie 0,05 promila przy 1 promilu. To naprawdę niezły wynik, zakładając, że nie piłeś poprzedniego dnia naprawdę dużo. Zwracam na to uwagę, dlatego że zakres Aisko BACscan F-50 zamyka się w 4 promilach.

Alkomat Aisko BACscan F-50 i jego zestaw

Oprócz tego jest już całkiem standardowo. Jest moduł kontroli temperatury, który uchroni przed pobieraniem próbek w nieodpowiednim otoczeniu, licznik ilości wykonanych pomiarów, który pozwoli określić, kiedy nadejdzie pora na kalibrację (po 500 badaniach), i pamięć 10 ostatnich wyników. Czyli to wszystko, czego należy oczekiwać od alkomatu do 300 złotych.

Aisko BACscan F-50 plusy i minusy:

 • Dosyć precyzyjny
 • Krótki czas wydechu
 • Zapamięta 10 badań
 • Możliwość zmiany jednostki pomiarowej
 • Moduł kontroli temperatury
 • Brak większych minusów

Aisko BACscan F-50 oferta w oleole

AlcoFind AF-35

Po AlcoFind AF-35 warto sięgnąć, szukając czegoś stosunkowo prostego, niewielkiego i dostatecznie precyzyjnego, aby zapewnić spokój ducha przed wyjazdem w trasę. Ten koreański produkt wskazuje stan nietrzeźwości w zakresie do 5 promili. Oczywiście nikt raczej nie potrzebuje aż tak rozległych danych.

Tym bardziej że wraz ze wzrostem stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu maleje zwykle dokładność alkomatu. Producent tego konkretnego gwarantuje błąd nieprzekraczający plus minus 0,05 promila. Zważywszy na to, że wynik w urządzeniach z tej półki może być niedoszacowany, warto zawsze odczekać przed podjęciem się działań wymagających pełnej trzeźwości.

Alkomat AlcoFind AF-35 na białym tle

Tym, co się może spodobać użytkownikowi, jest krótki czas poboru próbki (wynoszący około 3 sekundy) i możliwość zapamiętywania 10 ostatnich pomiarów. Na przykład po to, aby na urlopie drogą testów określić, jak wpływa na organizm wypicie przysłowiowego piwka poprzedniego wieczora. Albo żeby sprawdzić po prostu, czy wskazania są prawidłowe i nie ma zbyt dużych rozbieżności pomiędzy kolejnymi badaniami.

AlcoFind AF-35 plusy i minusy:

 • Pamięć 10 pomiarów
 • Dostatecznie precyzyjny
 • Przeprowadza badanie szybko
 • Brak większych minusów

AlcoFind AF-35 w mediaexpert

AlcoForce AF 350

Estetyczny, czarny i niewielki. Ten cechujący się minimalizmem alkomat zapewni ci wygodny sposób na zbadanie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu przed podjęciem się działań, w których regulacje prawne ściśle zabraniają przekraczać określoną granicę promili. W skrócie - AlcoForce AF 350 na pewno zrobi to, do czego został stworzony.

Przede wszystkim różni się jednak od reszty urządzeń przedstawianych w tym zestawieniu tym, że ma stosunkowo wąski zakres wskazań. Sięga zaledwie 3 promili. Tylko że to wcale nie jest zła wiadomość. W końcu jak często zdarza się komuś przekraczać takie wskazania? Jak przydatną informacją jest fakt, że należało przestać pić dobre kilka godzin wcześniej?

Alkomat AlcoForce AF 350 na białym tle

Warto dodać, że urządzenie jest stosunkowo dokładne. Do 0,5 promila gwarantuje, że nie odbiegnie od normy bardziej niż na 0,06 promila. To na tyle niewiele, aby użytkownik mógł się upewnić, że może wsiąść za kółko.

Co istotne elektrochemiczny sensor tego alkomatu należy kalibrować co 12 miesięcy lub 600 pomiarów. To nieznacznie więcej od niektórych przedstawianych tu sprzętów. Przełoży się to w długim czasie na większą oszczędność przy częstych badaniach. Na przykład w zakładzie pracy. Martwi tylko pamięć - sprzęt zachowa tylko ostatnie 3 wyniki. Jeżeli na tym parametrze ci zależy - lepiej będzie sięgnąć po AlcoFind DA 8500E. 

AlcoForce AF 350 plusy i minusy:

 • Dłużej działa bez kalibracji
 • Minimalistyczny design
 • Wąski zakres
 • Pamięć tylko 3 ostatnich pomiarów

AlcoForce AF 350 oferta w mediaexpert

AlcoFind Expert

To jedna z dwóch opcji najwyraźniej pozbawionych pamięci pomiarów. W przeciwieństwie do AlcoFind PRO-X3 ma jednak wyższy zakres, a producent w przypadku tego sprzętu pokusił się o dokładniejsze określenie jego precyzji. AlcoFind Expert to model, który na przecenie można już znaleźć nawet w kwocie oscylującej w pobliżu 250 złotych.

Co oferuje? Przede wszystkim, że błąd pomiarowy przy 0,5 promila nie przekroczy 0,055 promila odbiegu od normy. Jako że do takiej wartości popełnia się wykroczenie siadając za kółkiem, a nie przestępstwo, jest to stosunkowo bezpieczne i precyzyjne wskazanie, które może uratować cię przed bardzo poważnymi konsekwencjami.

Alkomat AlcoFind Expert

Sprzęt będzie przy tym niezłym wyborem dla osób niecierpliwych albo takich, które muszą szybko przeprowadzić badanie. Czas poboru próbki wynosi zaledwie od 2 do 3 sekund. To praktycznie błyskawiczny wynik. Co istotne producent dorzuca 10 lat gwarancji na urządzenie i 3 lata na sensor elektrochemiczny. To zapewnia spokój na długi czas (przerywany kalibracjami sugerowanymi co roku - przez pierwsze 12 miesięcy jednak darmowymi).

AlcoFind Expert plusy i minusy:

 • Szybki wynik
 • Niezła dokładność
 • Atrakcyjna cena w promocjach
 • Brak pamięci wyników

AlcoFind Expert oferta w mediaexpert

AlcoFind PRO-X3

Wbrew pozorom nie jest to sprzęt przeznaczony tylko dla zastosowań profesjonalnych. W każdym razie na pewno nie cenowo. AlcoFind PRO-X3  kosztuje w zależności od sklepu do 270 złotych. To nieco mniej niż topowe urządzenia z tego segmentu cenowego. Radzi sobie porównywalnie do nich, a zaoszczędzone pieniądze będzie można wydać na ustniki lub odłożyć na kalibrację.

Którą powinno się w przypadku tego modelu przeprowadzać co 12 miesięcy lub co 500 pomiarów. Czyli standard jak na sensor elektrochemiczny z tej półki cenowej. Jaką jednak zapewnia dokładność?

Alkomat AlcoFind PRO X3 na białym tle

Precyzja pomiaru kreuje się na poziomie mniej więcej do 0,06 promila przy niskich wskazaniach w optymalnej temperaturze. To oznacza, że istnieje spora szansa, aby można było, na drugi dzień po alkoholu, jeździć już przy wyniku wynoszącym 0,14 promila. Jak to jednak w takich wypadkach bywa, zawsze warto wtedy trochę odczekać, aby mieć stuprocentową pewność. Nawet niektóre precyzyjne alkomaty profesjonalne jej w końcu nie dają. 

AlcoFind PRO-X3 plusy i minusy:

 • Niska cena
 • Sprawdzony i polecany model
 • Brak informacji o pamięci urządzenia

AlcoFind PRO-X3 oferta w ceneo

Zastanawiasz się ile promili jest po jednym piwie albo jak długo wódka utrzymuje się w twoim organizmie?

Jaki tani alkomat do 300 zł? Podsumowanie

Jeżeli wciąż nie umiesz się zdecydować na odpowiedni model dla swoich potrzeb - z pewnością przyda ci się klarowna tabela. Zawarte są w niej naszym zdaniem najistotniejsze dane techniczne dotyczące alkomatów. Zakres i precyzja pomiaru to podstawa dla dobrego zmierzenia stanu upojenia alkoholowego. Pamięć pomiaru to z kolei parametr, który szczególnie przyda się osobom często używającym takiego sprzętu.

Model

Zakres pomiaru

Precyzja pomiaru

Pamięć pomiaru

AlcoFind DA 8500E

0,0 - 5,0 ‰

+- 0,05 ‰ dla 1‰ w temp. 25 C

50 ostatnich pomiarów

AlcoFind Elite

0,0 - 5,0 ‰

+- 0,05 ‰ dla 1‰ w temp. 25 C

10 ostatnich pomiarów

Aisko BACscan F-50

0,0 - 4,0 ‰

+- 0,05 ‰ dla 1‰ w temp. 25 C

10 ostatnich pomiarów

AlcoFind AF-35

0,0 - 5,0 ‰

+- 0,05‰

10 ostatnich pomiarów

AlcoForce AF 350

0,0 - 3,0 ‰

+- 0,06 ‰ dla 0,5‰ w temp. 25 C

3 ostatnich pomiarów

AlcoFind Expert

0,0 - 5,0 ‰

+/- 0,075‰ w 1,0‰ przy 25°C oraz +/- 0,055‰ w 0,5‰ przy 25°C

b/d

AlcoFind PRO-X3

0,0 - 4,0 ‰

+- 0,06 ‰ dla 0,5‰ w temp. 25 C

b/d

Nie sposób pewnie nie zauważyć, że większość prezentowanych urządzeń szczególnie się od siebie nie różni. Prawdę mówiąc do 300 złotych nie ma zbyt wielu sprzętów, które wyposażone są w specjalne funkcje mogące przesądzić o wyborze. Cena dyktuje również jakość wykorzystywanych podzespołów, sensory więc najczęściej trzeba kalibrować co 500-600 pomiarów. Co i tak powinno wystarczyć zwyczajnym użytkownikom.

 • Nie oznacza to jednak, że nie da się wytypować najopłacalniejszego urządzenia ze wszystkich przedstawionych alkomatów. Jest nim AlcoFind DA8500E. To polecana opcja, która oprócz bycia po prostu dokładnym modelem w swojej klasie cenowej, jest sprzętem zdolnym zapamiętać aż 50 ostatnich wyników. A to przyda się szczególnie właścicielom firm.
 • Na drugim miejscu kolejny sprzęt marki należącej do koreańskiej firmy DA Tech. AlcoFind Elite można znaleźć nieco taniej niż poprzednika. Nie bez powodu. Zapamiętuje mniej wyników. Nadal jest jednak dostatecznie precyzyjny, aby stanowić solidny punkt wyjścia dla osób chcących się przekonać, czy nie łamią prawa. 
 • Podium zamyka model od Aisko. To dobra alternatywa dla poprzedników - jest niewielki, solidnie zbudowany i minimalistyczny. Ma niższy zakres pomiarowy, ale kto tak naprawdę potrzebuje wyższego niż promil?
 • Pozostałe urządzenia to też sprzęty warte rozważenia. Wszystkie świetnie posłużą użytkownikom indywidualnym. Nie są co prawda tak dokładne jak alkomaty policyjne (próżno szukać takich modeli w tej kwocie), ale na pewno przydadzą się zawodowym kierowcom czy operatorom maszyn

Koniecznie sprawdź: Jak działa alkomat?

blog comments powered by Disqus
Jaki tani alkomat do 300 zł? | TOP 7 |