PODPOWIEDZI:

Laminator – Wybieramy Laminator Nie Tylko do Biura

Laminator – Wybieramy Laminator Nie Tylko do Biura

Laminator to obok niszczarki oraz bindownicy jedno z najpopularniejszych urządzeń biurowych do zarządzania dokumentami. Pozwala nam je zabezpieczyć przed zniszczeniem, zżółknięciem, zalaniem lub sfałszowaniem. Dobry laminator przyda nam się nie tylko w biurze, ale i w domu. Jakie są jego praktyczne zastosowania i jaki laminator wybrać?

Do czego przyda nam się laminator?

Podstawowym zadaniem laminatorów jest ochrona ważnych dokumentów. Wodoodporna, sztywna powłoka plastikowa chroni jest przed większością typowych uszkodzeń. Dodatkowo pozwala nam wywiesić je np. na zewnątrz budynku, gdzie mogłyby zostać uszkodzone przez wilgoć lub deszcz. Laminator doskonale sprawdzi się więc do laminowania regulaminów, informacji, ostrzeżeń i innych ważnych dokumentów.

To jednak nie koniec praktycznych zastosowań laminatora. Docenią go także miłośnicy gier planszowych, którzy wiedza jak ważne jest utrzymanie w perfekcyjnym stanie kart do gier, często bardzo drogich, kolekcjonerskich. Młodzi rodzice będą mogli zalaminować dla swoich pociech karty edukacyjne, tworząc je samodzielnie. To zdecydowanie tańsze niż kupowanie gotowych zestawów. Uczniowie i studenci wykorzystają zaś laminator do przygotowania pomocy naukowych, np. map, planszy edukacyjnych (np. tablicy Mendelejewa, tabliczki mnożenia, tabel z angielskimi słówkami itd.). Przygotują też fiszki, które są świetną metodą do szybkiego zapamiętywania. Gospodynie domowe mogą laminować przepisy potraw, dzięki czemu nie zniszczą się one podczas kuchennego rozgardiaszu. Laminator wykorzystamy także do zabezpieczenia szczególnie cennych zdjęć, których utrata mogłaby być bolesna. Zastosowań laminatora jest naprawdę wiele.

Wybór laminatora

Wielkość dokumentów

Skoro już wiemy, że warto mieć laminator pod ręką, zastanówmy się jaki warto wybrać. Jednym z ważniejszych parametrów będzie wielkość dokumentów, jakie będziemy mogli dzięki niemu zalaminować. Podstawowy format, obsługiwany przez większość laminatorów to A4. Jeśli jednak potrzebujemy bardziej uniwersalnego urządzenia, warto wybrać laminator A3. Zabezpieczenia większych dokumentów czasem może się przydać, a warto pamiętać, że większym laminatorem możemy laminować także mniejsze formaty. Najlepsze laminatory umożliwiają laminowanie także dokumentów formatu A2, co pozwala zabezpieczać także mapy, projekty czy duże tablice informacyjne.

Szybkość nagrzewania

Ciągle brak Ci czasu? Nie trać go na oczekiwanie, aż nagrzeje się laminator. Szybkość nagrzewania zależy nie tylko od mocy urządzenia oraz ilości rolek. Przyjmuje się, że dobry czas nagrzewania to ok. 60 sekund. Tańsze urządzenia będą potrzebowały jednak kilku minut.

jak wybrać najlepszy laminator

Grubość folii

Laminowanie grubą folią plastikową ma swoje plusy. Uzyskujemy w ten sposób sztywny i odporny na uszkodzenia dokument. Czym większy rozmiar, tym grubsza powinna być folia. Możliwość laminowania grubą folią przyda nam się także do tworzenia plansz lub kart do gry. Maksymalną grubość folii obsługiwaną przez urządzenia określa się w mikronach, a standardowe grubości folii to 80, 100, 125. W przypadku intensywnego używania dokumentów zaleca się stosowanie grubszych. Mogą one dochodzić nawet do 1 mm.

Szybkość laminowania

Jak szybko zalaminowany zostanie dokument? Szybkość laminowania określa się w mm/min. i według niej możemy ocenić jak szybko zabezpieczona będzie dany format, np. A4, A3 lub A2. Warto pamiętać, że czym grubsza folia, tym dłuższy czas laminowania. Najlepiej, jeśli urządzenie samo dobierze optymalne parametry zgrzewania. Szybkość laminowania dokumentu zależy także od liczby rolek zgrzewających. Czym więcej, tym większa wydajność laminatora. Większa liczba rolek pozwala także na dokładniejsze zgrzanie dokumentów.

Laminowanie na ciepło lub na zimno

Większość laminatorów posiada dwie opcje, laminowania na ciepło lub zimno. W większości przypadków używa się laminowania na gorąco, gdyż jest dokładniejsze i trwalsze. W przypadku, gdy dokument pokryty jest farbą nieodporną na działanie temperatury, używa się laminowania na zimno. Wówczas specjalna folia jest jedynie dociskana przez zimne wałki laminatora. Zimne laminowanie stosuje się także wtedy, gdy laminowany jest arkusz papieru o nieregularnych kształtach, posiadający duże marginesy folii. Przy laminowaniu na ciepło mogłoby się pofałdować, postrzępić lub przykleić do wałków.

poradnik zakupowy - laminatory

Automatyczne wyłączanie

W gwarnym biurze nie trudno o utratę głowy. Ale chwilowe zamotanie mogłoby być kosztowne oraz niebezpieczne, jeśli pozostawilibyśmy laminator włączony przez wiele godzin. Jest to urządzenie nagrzewające się do wysokich temperatur (ponad 100 stopni C). Rozwiązanie problemu jest niezwykle proste. Wystarczy wybrać model, który posiada funkcję automatycznego wyłączania po określonym czasie nieużytkowania, np. po 30 minutach.

Biurowy laminator to bardzo proste urządzenie i w gruncie rzeczy bardzo przydatne. A o tej przydatności najczęściej przekonujemy się wtedy, gdy… zalejemy kawą ważny dokument.

blog comments powered by Disqus
Laminator – Wybieramy Laminator Nie Tylko do Biura