PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Helikoptery Zdalnie Sterowane – Wybieramy Tani Helikopter RC - Krok po Kroku

Helikoptery Zdalnie Sterowane – Wybieramy Tani Helikopter RC - Krok po Kroku

Jeszcze nie tak dawno marzyliśmy o zdalnie sterowanych autach, które bardzo często mogły poruszać się jedynie w przód i tył. Czasem do ich sterowania używało się pilota… na kablu! Dziś umysły młodszych i starszych fanów zdalnie sterowanych modeli sięgają nieco wyżej, w przestworza. Zdalnie sterowany helikopter do coś, czym nie pogardzi żaden mężczyzna. Bez względu na wiek.

Jaki helikopter zdalnie sterowanywybrać? Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, począwszy od tych zabawkowych za kilkadziesiąt złotych, przez nieco poważniejsze, przypominające swoimi możliwościami drony, po profesjonalne zdalnie sterowane helikoptery, przeznaczone do udziału w zawodach oraz wykonywania karkołomnych akrobacji. Jaki helikopter wybrać na początek?

Trzy, cztery, a może sześć kanałów?

Do czego wykorzystywane są kanały i dlaczego ich liczba jest tak ważna? Odpowiadają one bowiem za sterowanie maszyną, a konkretnie za manewry, jakie jest w stanie wykonać. Podstawowe sterowane helikoptery posiadają trzy kanały. Są one odpowiedzialne kolejno za: przechylanie (ruch przód-tył), wznoszenie (góra-dół) oraz obrót dookoła osi wirnika (lewo-prawo). Sterowanie helikopterem o trzech kanałach jest stosunkowo proste, gdyż nie wymaga koordynacji wielu czynników, dlatego często poleca się je dla początkujących.

Bardziej wymagający mogą zdecydować się na helikopter o czterech kanałach. Za co odpowiada dodatkowy kanał? Za przechył zdalnie sterowanego śmigłowca na boki. Umożliwia to bardziej naturalny ruch śmigłowca, przypominający ten prawdziwy, znany z dużych maszyn. Zwiększa to także manewrowość modelu, gdyż aby zakręcić helikopterem o trzech kanałach, musimy najpierw skierować dziób w odpowiednią stronę, a następnie przechylić go w dół (wymuszając ruch do przodu).

Polecany helikopter sterowany

Jeszcze bardziej skomplikowane są modele helikopterów o sześciu kanałach. W ich przypadku otrzymujemy możliwość sterowania wychyleniem wirnika oraz geometrią łopatek. Te opcje naśladują maksymalnie zasadę działania prawdziwego helikoptera, dlatego sześciokanałowe śmigłowce dedykowane są dla wprawnych użytkowników, którzy rozumieją fizykę lotu helikoptera oraz są w stanie zapanować nad tak wieloma czynnikami decydującymi o locie. Inną rzeczą jest to, że tego typu modele są po prostu znacznie droższe, dlatego stawianie na nich pierwszych kroków może być wysoce kosztowne.

Jeden lub dwa – ile wirników?

Więcej, znaczy lepiej? Niekoniecznie. Przynajmniej nie w tym przypadku. Owszem, dwuwirnikowe helikoptery będą bardziej stabilne i łatwiejsze w kontrolowaniu, jednak te jednowirnikowe mają jedną ważną zaletę – są szybsze i bardziej zwrotne. Z tego też powodu poleca się je dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Na czym jednak polega główna różnica? Wynika ona z rodzaju sterowania. Śmigłowce jednowirnikowe posiadają dodatkowy wirnik z tyłu, który odpowiada za stabilizację kadłuba oraz jego obrót względem osi wirnika głównego. W modelu dwuwirnikowym obrót ten następuje na skutek różnicy obrotów obu wirników. Ma to także przełożenie na samo sterowanie modelami, gdyż po rozpędzeniu modelu jednowirnikowego należy go zahamować, zaś jeśli rozpędzimy się modelem dwuwirnikowym, po odpuszczeniu „gazu”, czyli przechyłu w przód, maszyna sama wyhamuje i się ustabilizuje. Dla początkujących może to być nie lada zaletą.

Polecany helikopter sterowany

Podczerwień czy sterowanie radiowe?

Najtańsze modele helikopterów sterowane są za pomocą pilota na podczerwień. Oznacza to, że pilot powinien być skierowany cały czas w stronę helikoptera, a konkretnie jego dziobu, w którym znajduje się odbiornik. Takie rozwiązanie ma szereg wad. Po pierwsze, ma bardzo ograniczony zasięg, często rzędu kilku metrów. Po drugie, nadaje się niemal wyłącznie do zastosowania w budynku, gdyż dzięki temu światło podczerwieni może odbijać się od ścian, a przez to docierać do helikoptera. Sterowanie takim helikopterem na dworze będzie utrudnione, a często niemożliwe.

Jeśli chcemy zaś użytkować na większych obszarach, np. w dużej hali lub na dworze, musimy zdecydować się na zdalnie sterowany helikopter z łącznością radiową. Ta daje nam znacznie większe pole do popisu. Podstawowe, amatorskie helikoptery posiadają zasięg kilkudziesięciu metrów. Dodatkowo nie utracimy kontroli wlatując za przeszkodę, np. za drzewo, płot lub budynek. Czym droższy i bardziej profesjonalny helikopter sterowany tym większy zasięg jednak pamiętajmy, że parametry podane przez producenta są najczęściej maksymalnymi osiągami, dostępnymi w idealnych warunkach. Warto brać na nie poprawkę i nie odlatywać zbyt daleko, by nie stracić kontroli nad śmigłowcem.

Zasilanie

Jeśli marzą Ci się godziny spędzone na beztroskim lataniu zabawkowym helikopterem musisz… przygotować wiele akumulatorów. Średnia długość lotu, wynikająca z ograniczeń zasilania, to około 7-15 minut, w zależności od warunków pogodowych oraz wykonywanych akrobacji. Najlepiej, jeśli helikopter posiada wymienialne akumulatorki, dzięki czemu możemy na zmianę korzystać z kilku zestawów. W innym przypadku konieczne będzie podłączenie całego helikoptera do zasilania i przerwanie zabawy. Tanie zabawkowe helikoptery najczęściej ładuje się z baterii umieszczonej w pilocie.

Polecany helikopter sterowany

Zabawka jako… dron?

Niektóre ze zdalnie sterowanych helikopterów posiadają na wyposażeniu kamerkę. Choć najczęściej nie posiadają dużej rozdzielczości, to możliwość ujrzenia okolicznego terenu z lotu ptaka i tak będzie ciekawą opcją. I pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno tego typu nagranie mogło być zrealizowane jedynie przy użyciu prawdziwego śmigłowca…

blog comments powered by Disqus
Helikoptery Zdalnie Sterowane – Wybieramy Tani Helikopter RC - Krok po Kroku