PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Lodówki Turystyczne – Jaka Lodówka Turystyczna na Wakacyjny Wyjazd?

Lodówki Turystyczne – Jaka Lodówka Turystyczna na Wakacyjny Wyjazd?

Nie ma nic przyjemniejszego niż łyk zimnej wody lub napoju podczas długiej samochodowej podróży. Choć nowoczesne auta posiadają klimatyzowane schowki, to w większości przypadków będziemy musieli posiłkować się lodówką turystyczną. A warto ją kupić, bo przyda nam się ona w wielu innych sytuacjach. Jaką lodówkę turystyczną kupić?

Pojemność

Mogłoby się wydawać, że czym większa lodówka, tym lepiej, wszak przechowamy w niej więcej napojów oraz pożywienia. Praktyka pokazuje jednak, że nie należy przesadzać. Po pierwsze, duże lodówki turystyczne będą bardzo ciężkie, co utrudni ich przenoszenie, zwłaszcza z zawartością. Mniejsze, bardziej poręczne, z przyjemnością zabierzemy np. na piknik lub na plażę. Po drugie, zawsze trzeba mieć na uwadze ograniczoną pojemność bagażnika. Może się wszak okazać, że po załadowaniu leżaków, walizek, pontonów i innych wakacyjnych akcesoriów braknie na lodówkę miejsca.

Zobacz też: Ranking chłodziarek turystycznych

Najmniejsze lodówki turystyczne mają kilka litrów pojemności i nadają się do przechowania kilku puszek napojów. Ich zaletą może być zaś szybkie chłodzenie zawartości. Większe lodówki sprężarkowe lub absorpcyjne (na gaz) osiągają nawet 45 litrów i świetnie sprawdzą się chociażby w samochodach ciężarowych, domkach letniskowych lub na jachtach. Standardowa wielkość lodówki turystycznej, która pozwoli nam na przechowanie podstawowych produktów to ok. 20-30 litrów. To dobry kompromis pomiędzy pojemnością a wygodą użytkowania. Należy pamiętać, że w przypadku lodówek bez zasilania, część przestrzeni ładunkowej będziemy musieli poświecić na wkłady termiczne, które odpowiadają za utrzymanie niskiej temperatury.

skuteczna lodówka turystyczna

Rodzaje lodówek turystycznych

Najprostsze i najtańsze są lodówki termiczne na wkłady. Nie posiadają dodatkowego zasilania, toteż nadają się jedynie do utrzymywania względnie niskiej temperatury. Służą do tego wielorazowe wkłady, które wpierw należy zamrozić w tradycyjnej zamrażalce. Popularnym błędem jest umieszczanie ich na dole, co obniża skuteczność lodówki. Należy pamiętać, że ciepłe powietrze wędruje do góry, dlatego wkłady należy umieszczać nad przechowywanymi w lodówce produktami. Lodówki bez zasilania sprawdzą się najlepiej w przypadku schłodzonych już wcześniej produktów. Wówczas są w stanie utrzymać temperaturę5-10 stopni nawet przez kilka godzin. Będą doskonałym wyborem np. na niedługą podróż, wyjazd na piknik lub wyprawę na plażę.

Innym typem, umożliwiającym już schładzanie produktów, są lodówki elektryczne. Wymagają podłączenia do sieci elektrycznej lub gniazdka zapalniczki samochodowej 12/24V. Ich skuteczność nie jest duża. Mogą obniżyć temperaturę produktów o 20 stopni względem temperatury zewnętrznej i trwa to stosunkowo długo. Praktyka pokazuje, że uzyskanie temperatury 5 stopni C, czyli takiej jak w tradycyjnej lodówce, często jest niemożliwe, zaś sukcesem jest osiągnięcie kilkunastu stopni.

Dużo większą skutecznością mogą wykazać się lodówki sprężarkowe (kompresorowe) lub absorpcyjne (na gaz). Te pierwsze działają na identycznej zasadzie jak zwykłe lodówki. Za pomocą sprężarki dochodzi do schłodzenia czynnika zawartego w lodówce, doprowadzając do szybkiego obniżenia temperatury. Absorpcyjne zaś zawierają amoniak, który schładzany jest poprzez gaz (propan, butan lub mieszankę tych gazów).

kompaktowa chłodziarka turystyczna

Zasilanie lodówek turystycznych

Podstawowym źródłem zasilania lodówki turystycznej jest gniazdo zapalniczki samochodowej. W przypadku samochodów osobowych jest to 12V, a samochodów ciężarowych – 24V. Dzięki temu skorzystamy z funkcji chłodzenia (lub podgrzewania) nawet podczas długich podróży. Niektóre modele aut posiadają gniazda zapalniczki w bagażniku, co zdecydowane ułatwia podpięcie lodówki w trasie.

Dobrze jest jednak, gdy oprócz wtyczki samochodowej lodówka posiada tradycyjną wtyczkę do zwykłego gniazdka sieciowego 230V. Wówczas możemy korzystać z niej także np. podczas pobytu w domku letniskowym. Dodatkową zaletą jest to, iż możemy podłączyć lodówkę w domu na kilka godzin przed wyjazdem i zawczasu schłodzić zawartość. Nie wszystkie modele posiadają tradycyjne zasilanie, dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu.

Z jakim zasilaniem możemy się jeszcze spotkać? Bardzo ciekawe jest zasilanie gazowe, które uniezależnia nas od źródła prądu. Dwukilogramowa butla gazu może wystarczyć nawet na 240 godzin pracy lodówki. Tego rodzaju zasilanie jest idealne w przypadku samochodów ciężarowych, kempingowych lub jachtów, gdyż umożliwia korzystanie z lodówki na postoju. Trzeba wszak pamiętać, że kilkunastogodzinna praca lodówki przy wyłączonym silniku mogłaby doprowadzić do całkowitego rozładowania akumulatora.

Pobór mocy

Pobór energii chłodziarek turystycznych nie jest duży. W zależności od pojemności i rodzaju lodówki, może się wahać pomiędzy 30-80 W. Zużycie prądu zależy także od temperatury jaką ustawimy na sterowniku. Warto pamiętać, że niektóre chłodziarki umożliwiają zamrażania kostek lodu i obniżają temperaturę do -20 stopni C, więc wysoki pobór jest jak najbardziej uzasadniony.

lodówkim turystyczne nie zajmują dużo miejsca

Funkcja grzania

Lodówka, która grzeje? To nie błąd! Podgrzewanie to dodatkowa funkcja lodówek turystycznych. Za ich pomocą jesteśmy w stanie podgrzać potrawy nawet do 65 stopni C, co idealnie sprawdzi się np. podczas wyprawy pod namioty. Funkcja ta przyda się także zimą, aby utrzymać temperaturę ciepłej kawy lub herbaty.

Gotowy na zakup lodówki turystycznej? Pamiętaj, że to inwestycja na lata, dlatego wybierz sprawdzony model. Gwarancja spożywania pysznych, schłodzonych napojów w trasie jest warta każdych pieniędzy. Wysoka jakość będzie nieoceniona także podczas transportu np. mięs na grilla, bowiem nikt z nas nie zaryzykuje popsucia się potraw podczas upałów.

blog comments powered by Disqus
Lodówki Turystyczne – Jaka Lodówka Turystyczna na Wakacyjny Wyjazd?