PODPOWIEDZI:

Rakiety do Squasha – Wybieramy Rakietę do Squasha Dla Początkującego

Rakiety do Squasha – Wybieramy Rakietę do Squasha Dla Początkującego

Squash to ostatnimi czasy sport gorący jak świeży pączek. Z roku na rok pojawia się więcej boksów, a sama dyscyplina zdobywa kolejnych zwolenników. Czym jest squash? Złośliwi mogą twierdzić, że jest to odbijanie piłeczki o ścianę, a głównymi zainteresowanymi są pracownicy korpo. To krzywdząca opinia. Squash to świetna alternatywa dla tenisa, której warto spróbować samemu. No dobrze, ale jaką rakietę wybrać?

Waga

Rakiety do squasha posiadają różne wagi, które dobiera się do siły gracza, jego umiejętności oraz celów, które chce osiągnąć. Najpopularniejsze rakiety do squasha spotkamy w przedziale wagowym 120-200 gram. Waga podawana jest „na sucho”, czyli dotyczy samej rakiety bez naciągu oraz owijki na rękojeści. Na wagę wpływa nie tylko wielkość rakiety, ale też materiał wykonania. Dla początkujących poleca się rakiety cięższe, które dają mocniejsze uderzenie, są stabilniejsze i nie wymagają doskonałej techniki. Gra się nimi łatwiej, jednak wymagają większej siły. Dużą zaletą cięższych rakiet jest także ich cena. Są tańsze. Lżejsze rakiety do squasha najczęściej kupują gracze, którzy zamierzają związać się z tą dyscypliną na dłużej.

Wielkość główki

Wielkość powierzchni główki rakiety określa się w centymetrach kwadratowych (cm2) i jest to najczęściej wartość pomiędzy 450 a 525 cm2. Większe rakiety sprawiają, że gra się łatwiej, gdyż łatwiej trafić nimi w piłkę i zwiększa się tzw. powierzchnia czystego odbicia. Rakiety z mniejszą główką używane są przez doświadczonych zawodników, którzy dysponują lepszą techniką. Pozwalają na lepsze kontrolowanie piłki, co skutkuje bardziej precyzyjnymi zagraniami.

Rakiety do squasha 1

Balans

Wyróżnia się trzy rodzaje balansu: na rękojeść, na środek oraz na główkę. Balans informuje nas o środku ciężkości rakiety, czyli o tym, jak będzie się ona zachowywać podczas ruchu. Dla początkujących polecana jest rakieta z balansem na główkę. Gwarantuje mocniejsze uderzenie piłki, co dla początkującego ma duże znacznie. Balans na rękojeść da nam zaś lepszą kontrolę nad rakietą, co przydaje się podczas szybkich, precyzyjnych wymian. Kompromisem jest balans na środek, który sprawia, że rakieta jest równomiernie wyważona. Balans rakiety wyraża się w skali od 1 do 10, gdzie wartości poniżej 5 oznaczają balans na rękojeść a powyżej – balans na główkę.

Materiał

Podstawowe rakiety do squasha wytwarza się z aluminium. To tani, ale stosunkowo ciężki materiał. Jego zaletą jest cena. Rakiety wykonane z aluminium są najtańsze. Nieco lżejsze są rakiety ze stopów aluminium. Jeśli zaś chcemy naprawdę lekkiej rakiety musimy sięgnąć po inny materiał. Dla średnio zaawansowanych graczy poleca się kompozyt grafitowy (włókno szklane + grafit). Rakiety wykonane w tej technologii są zauważalnie lżejsze, co okupione jest wyższą ceną. Najlżejsze rakiety do squasha wykonuje się z grafitu i jest to najbardziej zaawansowany technologicznie materiał. Rakiety tego typu są bardzo lekkie (od 110 do 150 gram) i kieruje się do zaawansowanych graczy. Ceny rakiet grafitowych zaczynają się od ok. 200 zł.

Rakiety do squasha 1

Sztywność ramy

Parametrem wpływającym na wygodę gry jest także elastyczność ramy. Czym bardziej elastyczna rama, tym mniej drgań przenoszonych na nadgarstek. To wybawienie dla początkujących, którzy nie mają jeszcze odpowiedniej siły w nadgarstku oraz techniki, która pozwoliłaby w pełni panować nad rakietą. Elastyczna rama wybacza także nieczyste zagrania. Sztywne ramy pozwalają zaś na lepsze kontrolowanie gry, co bywa pożądane przez bardziej doświadczonych zawodników.

Liczba strun

Na co wpływa liczba strun? Na wiele aspektów gry. Po pierwsze, na siłę uderzenia. Czym ich mniej, tym większy efekt trampoliny, przez co struny mocniej sprężynują, a samo uderzenie jest mocniejsze. Rzadki wzór umożliwi także łatwiejsze podkręcanie piłki. Dla kogo lepszy będzie więc gęsty wzór? Dla tych, którzy pragną lepszej kontroli nad piłką. Gęstszy wzór jest przy tym wytrzymalszy, co ma duże znaczenie, jeśli trenujemy kilka razy w tygodniu.

Rakiety do squasha 3

Jak można się domyślić, wiele z powyższych parametrów idzie ze sobą w parze. Są to uzupełniające się wartości, które składają się na całość. Jak wybrać idealną rakietę do squasha? Ideałem byłoby przetestować kilka rodzajów i wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. W większości boksów możemy wypożyczyć rakietę, więc warto to zrobić przed zakupem. Jeśli zaś kupujemy swoją pierwszą rakietę i dopiero zaczynamy przygodę ze squashem, wybierzmy podstawową, niedroga rakietę. Duży ciężar pozwoli nam na dynamiczną grę, zaś miękki naciąg wybaczy większość błędów. Jeśli połkniemy bakcyla, będziemy mogli się przerzucić na bardziej zaawansowane, lekkie rakiety.

blog comments powered by Disqus
Rakiety do Squasha – Wybieramy Rakietę do Squasha Dla Początkującego