PODPOWIEDZI:

Jaki Dyktafon Kupić - Cechy Najlepszych Urządzeń do Nagrywania

Jaki Dyktafon Kupić - Cechy Najlepszych Urządzeń do Nagrywania

Dyktafon niewątpliwie przydaje się w wielu przypadkach. Nieważne, czy chcemy jedynie nagrać wykład, czy też przeprowadzamy najważniejszy w życiu wywiad, dzięki dobremu rejestratorowi nagramy wszystko w dobrej jakości, a następnie bez problemu odsłuchamy.

Pojawienie się smartfonów z dosyć dobrą funkcją nagrywania dźwięku nieco tąpnęło rynkiem dyktafonów, lecz nie odsunęło ich w niepamięć. Wciąż mają liczną grupę zwolenników, są to m.in. studenci, dziennikarze bądź, z uwagi na częste konferencje i szkolenia, pracownicy dużych firm. Jaki dyktafon wybrać?

dyktafon

Jakość dźwięku

Nie oszukujmy się, szukając dobrego dyktafonu mamy na myśli głównie jakość dźwięku. Nie ma nic bardziej irytującego niż niewyraźne, ciche, pełne trzasków i szumów nagranie. Niskiej jakości sprzęt doprowadzi nas do szału, gdy będziemy musieli odsłuchać kilkugodzinne sympozjum. Aby dźwięk był dobrej jakości, konieczna jest wysoka częstotliwość próbkowania. Wysokiej klasy musi być też mikrofon, ponieważ to on zbiera wszystkie dźwięki. Tańsze modele wykonane są z niskiej jakości podzespołów, przez co same z siebie generują dużą ilość szumu. Jeśli nie zależy nam na idealnym dźwięku, możemy z nich korzystać. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Nagranie poprawimy chociażby poprzez dołączenie zewnętrznego mikrofonu. Ci, którzy pragną nieskazitelnie czystego i wyrazistego audio, muszą zdecydować się na droższe rejestratory. Te nadają się nawet do półprofesjonalnych zadań, np. do nagrywania dźwięku podczas kręcenia filmu. Przykładem niech będzie chociażby popularność rejestratora Zoom H1 wśród youtuberów i podcasterów.

Pojemność

Choć dźwięk zapisywany w popularnych formatach nie zajmuje wiele pamięci, to warto zwrócić uwagę, jaką pojemnością dysponuje interesujący nas dyktafon. Spory zapas będzie tutaj mile widziany. Długość nagrania zależy, rzecz jasna, także od jakości, jaką ustawimy, ale przyjmijmy, że zależy nam na jak najlepszej. Absolutnym minimum jest obecnie 1GB, który pozwoli nam na nagranie kilku godzin dźwięku. Nieco droższe warianty dysponują pamięcią 4GB, 8GB, a nawet 16GB. Jeśli nadal czujemy niedosyt, na szczęście niektóre modele wyposażone są w gniazdo kart microSD, co da nam dużą wygodę.

dobry dyktafon

Bateria

Dyktafony zasilane są na dwa sposoby: akumulatorkami bądź zwykłymi bateriami (AA lub AAA), jakie bez problemu dostaniemy w sklepie. W zasadzie każde z tych rozwiązań powinno gwarantować ciągłe nagrywanie przez minimum kilkanaście godzin. To przecież czas nagrywania jest jedną z głównych zalet dyktafonu względem smartfona. Najbardziej wydajne baterie oferują nawet kilkaset godzin działania, co dla niektórych może być największym atutem. Czy akumulator zawsze będzie lepszy od wymienialnych baterii? To zależy. Ładowanie akumulatora trwa parę godzin, wymaga podpięcia dyktafonu do prądu, co ogranicza jego użyteczność. Baterię zaś można po prostu wyjąć i zastąpić nową.

Rodzaj mikrofonu

Jak wspominaliśmy wcześniej, duże znaczenie ma rodzaj mikrofonu. Powinien być dobrany do tego, w jaki sposób będziemy korzystać z rejestratora. Najprostsze modele wyposażone są w zwykły, monofoniczny mikrofon. W roli „notatnika” sprawdzi się bardzo dobrze. Czasem jednak potrzebujemy innej charakterystyki mikrofonu. By dźwięk był bardziej przestrzenny i naturalny, poszukaj urządzenia z dwoma mikrofonami stereo. Najlepsze modele posiadają nawet 4 mikrofony. Potrzebujesz zebrać dźwięk z określonego źródła? Tutaj przyda ci się mikrofon o charakterystyce superkardioidalnej. Jego obszar czułości będzie węższy, przez co uda ci się precyzyjniej nagrać dźwięk. Jeżeli wbudowany mikrofon okaże się niewystarczający, zawsze można podpiąć mikrofon zewnętrzny. Trzeba tylko pamiętać o tym, by rejestrator posiadał odpowiednie złącze.

dyktafon

Budowa i wymiary

Różne zastosowania wymagają różnego rodzaju sprzętu. Nie warto inwestować w drogi, rozbudowany dyktafon o wielu funkcjach, jeśli zależy nam na poręcznym urządzeniu noszonym na co dzień w kieszeni. Różnice w budowie potrafią być bardzo duże – od miniaturowych dyktafonów szpiegowskich, po duży sprzęt studyjny. Zanim wybierzesz coś dla siebie, sprawdź wymiary. Zdjęcia dostępne w Internecie potrafią sporo przekłamać. Zwróć przy okazji uwagę na jakość materiałów. Wypadające przyciski i pękające plastiki potrafią wkurzyć.

Ranking dyktafonów

Funkcje

Czym byłby dobry sprzęt bez odpowiednich bajerów? Całe szczęście to nie tylko gadżeciarstwo, ale też realna poprawa wygody użytkowania. Ciekawą funkcją jest aktywacja nagrania głosem i automatyczne wyłączanie. To oszczędność zarówno pamięci, jak i baterii. Nieoceniona okaże się także regulacja czułości mikrofonu. Gdy będziemy musieli nagrywać coś w ciemnym pomieszczeniu, na pewno docenimy podświetlany, czytelny ekran, na którym ujrzymy wszystkie interesujące nas informacje. Aby móc odsłuchać nagranie, dobrze jest mieć wbudowany głośnik i wejście słuchawkowe. Przydatnych funkcji jest znacznie więcej – dobierz takie, które będą ci potrzebne.

Mamy nadzieję, że ten tekst pomógł ci i wiesz już, jaki dyktafon wybrać. Zachęcamy do dyskusji w komentarzach. Jeśli masz jakieś pytania albo spostrzeżenia na temat zakupu dyktafonów – podziel się nimi.

blog comments powered by Disqus
Jaki Dyktafon Kupić - Cechy Najlepszych Urządzeń do Nagrywania