PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Jak Kupić Najlepszy Młynek do Kawy - Pomagamy w Optymalnym Wyborze!

Jak Kupić Najlepszy Młynek do Kawy - Pomagamy w Optymalnym Wyborze!

Czy do zaparzenia dobrej kawy potrzebny jest drogi ekspres? Nie. Wystarczy najprostsza kawiarka. Ale najpierw musimy mieć co zaparzyć, a więc potrzebujemy młynka. Tylko świeżo zmielona kawa będzie miała głęboki, mocny aromat, który wypełni nam nie tylko kuchnię, lecz również całe mieszkanie. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego młynka?

Żarnowy czy z ostrzami?

Na rynku dominują dwa rodzaje młynków – młynek żarnowy i nożowy. Różnią się sposobem działania oraz przede wszystkim ceną. Te pierwsze zazwyczaj są droższe, mają jednak zalety, których nie da się osiągnąć w przypadku prostego młynka z ostrzami, a mianowicie regulację stopnia mielenia. To ważne, bowiem w różnych sposobach parzenia kawy koniecznie jest dobieranie odpowiedniej drobności ziaren. Jeśli będą zmielone za grubo lub za drobno, kawa nie wyjdzie nam tak, jak byśmy tego chcieli. W najgorszym przypadku nie zaparzy się wcale, gdyż sitko ekspresu zapcha się pyłem powstałym ze zbyt drobno zmielonych ziaren. Młynki nożowe mają także inną wadę – dość szybko się nagrzewają. Wpływa to rzecz jasna na jakość naparu. Podgrzana w młynku kawa traci swój cenny aromat, a w niektórych przypadkach dojdzie wręcz do jej spalenia. Smak takiego napoju będzie cierpki i gorzki, a tego z pewnością byśmy nie chcieli. To duży problem, zwłaszcza gdy planujemy zmielić większe ilości ziaren (np. dla wielu gości).

młynek

Wygoda

Nawet najlepszy młynek w krótkim czasie wyląduje w kącie, jeśli korzystanie z niego będzie skomplikowane i niewygodne. Pamiętajmy, że jest to urządzenie, którego należy używać tuż przed każdorazowym zaparzeniem kawy, a więc dość często. Napełnianie i mielenie ziaren powinno być szybkie i bezproblemowe. Jeśli młynek będzie się często zapychał albo po każdym użyciu konieczne będzie czasochłonne mycie, szybko przerzucimy się na zwykłą mieloną kawę. Przed zakupem sprawdźmy, w jaki sposób obsługuje się urządzenie. Cennym elementem jest spory zasobnik, dzięki któremu nie będziemy musieli za każdym razem wsypywać ziaren kawy. Dla osób, które uwielbiają precyzję, niezwykle przydatna będzie funkcja odmierzania odpowiednich porcji na jedną lub kilka filiżanek. Niektóre modele wyposażone są w specjalny uchwyt, do którego wystarczy podłożyć kolbę od ekspresu, aby ją napełnić. To dużo wygodniejsze niż mielenie w pojemniku, a następnie przesypywanie do kolby łyżeczką. Zwróćmy na to uwagę przy zakupie.

Rodzaj parzenia

Zanim zakupimy odpowiedni młynek do kawy, zastanówmy się do czego tak naprawdę go potrzebujemy. Jeśli zamierzamy jedynie wykorzystać kilogram kawy w ziarnach, który dostaliśmy na urodziny, a parzyć będziemy zalewając ją wrzątkiem, kupno drogiego młynka żarnowego nie ma większego sensu. Zupełnie inaczej będzie w przypadku, gdy chcemy sprawdzić się w roli baristy. Do zaparzenia różnego rodzaju kaw będzie nam potrzebne zróżnicowane zmielenie. Tylko dobre młynki żarnowe oferują płynną regulację stopnia mielenia. Przykładowo, do zaparzenia idealnego esspresso potrzebujemy dość drobno zmielonej kawy. Tylko wtedy napar zyska mocnego, pełnego aromatu. Jeśli jednak użyjemy do mielenia młynka z ostrzami, powstanie duża ilość pyłu – a tego nie chcemy. Pył uniemożliwi przepływ wody w ekspresie ciśnieniowym, co doprowadzi do jego zapchania lub przeparzenia kawy. Kluczem do zaparzenia dobrego naparu jest równomierne zmielenie ziaren. Uzyskamy to jedynie w młynku żarnowym.

dobry młynek

Materiał i wykonanie

Jeśli chcemy, by nasz młynek posłużył na dłużej, powinniśmy się wystrzegać najtańszych propozycji, wykonanych z kiepskich materiałów. Delikatne plastiki szybko się łamią, a ostrza lub żarna – tępią. Jeśli nie korzystamy z urządzenia zbyt często, nie będzie to problemem, jednak dla osób parzących codziennie po kilka kaw, szybko stanie się udręką. Sprawdźmy, czy młynek jest stabilny i posiada antypoślizgowe nóżki. W przypadku młynków obsługiwanych jedną ręką ma to dosyć duże znaczenie. Żadnych kłopotów nie powinny sprawiać regulacje grubości mielenia. Jeżeli się blokują i działają nieprecyzyjnie, odbije się to na wygodzie użytkowania, a czasem uniemożliwi nam prawidłowe zmielenie kawy.

Zabezpieczenia

Aby urządzenie było bezpieczne, musi mieć system zabezpieczeń. Powinno być skonstruowane w taki sposób, by włączenie nie było możliwe bez założenia pokrywy. Pamiętajmy, że młynek trzymamy raczej na widoku przez co jest w zasięgu rąk dzieci. Jeśli dany młynek nie posiada takich zabezpieczeń i łatwo można się nim skaleczyć, poszukajmy czegoś innego.

Automatyka

Dla wygodnych dostępne są młynki z zaprogramowanymi funkcjami. Jeśli potrzebujemy zmielić porcję do espresso z ekspresu ciśnieniowego, frenchpressa, chemexu albo ekspresu przelewowego, wystarczy wybrać odpowiedni program. To duże ułatwienie, szczególnie dla początkujących. Oprócz tego możemy zaprogramować liczbę porcji i ich objętość.

młynek do kawy

Moc

Ostatnią z kwestii, na którą musimy zwrócić uwagę, jest moc młynka. Słabsze modele mogą mieć problem ze zmieleniem twardych ziaren. Jedna uwaga: moc to nie szybkość obrotowa ostrzy/żaren. Aby kawa nie utraciła aromatu, musi być zmielona wolno, tak aby się nie nagrzała. Idealnym połączeniem jest więc duża moc młynka, przy zachowaniu wolnych obrotów.

Powyższe punkty będziecie musieli rozważyć sami, ale z pewnością pomogą Wam podjąć decyzję jaki młynek do kawy kupić. Śledźcie nas regularnie, będziemy na bieżąco dostarczać Wam nowe porady i wskazówki, dzięki którym życie stanie się prostsze, a wybór sprzętu – znacznie łatwiejszy.

blog comments powered by Disqus
Jak Kupić Najlepszy Młynek do Kawy - Pomagamy w Optymalnym Wyborze!