PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Najlepsze Wieże na Rynku – Na co Zwrócić Uwagę Przy Zakupie?

Najlepsze Wieże na Rynku – Na co Zwrócić Uwagę Przy Zakupie?

Muzyka towarzyszy nam niemal wszędzie. Słuchamy jej w pracy, w sklepie oraz w samochodzie. Aby móc się nią cieszyć w domu, konieczny jest dobrej jakości sprzęt grający. Choć mogłoby się wydawać, że czasy wież stereo już minęły, wciąż mają one spore grono zwolenników. Głównie dzięki wygodzie jaką oferują i wysokiej jakości, która dla miłośników czystego dźwięku jest najważniejsza. Na rynku dostępnych jest wiele miniwież, ale jak wybrać tę najlepszą?

Moc

Ci, którzy pamiętają jeszcze poprzedni wiek, kojarzą za pewne wieże stereo, które były wówczas dostępne na rynku. Były to ogromne, muskularne kobyły, zajmujące nieraz cały regał. Kierowano się zasadą, że czym urządzenie jest większe, tym (w domyśle) lepsze. Dziś zdecydowanie odchodzi się od takiego myślenia. Króluje minimalizm połączony z elegancją. Wieże są małe i praktyczne, bez zbędnych plastikowych ozdóbek i przetłoczeń, które kojarzą się już raczej z kiczem, a nie możliwościami.

Z tego też względu, nie warto sugerować się wyglądem. Owszem, drogie wieże HI-Fi zazwyczaj są dość duże, lecz nie jest to regułą. Czasem niewielkie wieże także potrafią zdziałać wiele. Wszystko zależy od mocy RMS, jaką są w stanie rozwinąć. Czym większa, tym lepiej, bo oznacza to, że uzyskamy głośniejszy, głębszy dźwięk. Każdy producent podaje tę wartość w instrukcji i na opakowaniu. Dobrze porównać ją z innym modelem, który mamy na oku.

Sposób wkładania płyt

To, w jaki sposób ładowane są do wieży płyty CD, często umyka nam podczas zakupów, przysparzając później sporych problemów. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy rozważyć to miejsce, w którym wieża będzie stać. Jeśli zamierzasz umieścić ją pomiędzy półkami, musisz z oczywistych względów zrezygnować z modeli, w których płytę ładuje się od góry. Niby prosty fakt, ale w sklepie może nam umknąć. Ten sposób wkładania płyt ma też inny minus. Otwieranie pokrywy napędu sprawia, że dostaje się do niego kurz i brud, niszcząc tym samym optykę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest tradycyjna półka wysuwana z przodu, w której umieszczamy płytę. Jest to przy okazji bezpieczniejsze dla samej płyty, gdyż nie rysuje się i nie musimy chwytać palcami za jej powierzchnie. Jedno zastrzeżenie – warto sprawdzić, czy półka jest solidna i nie złamie się, gdy przypadkowo naciśniemy na nią zbyt mocno.

Zobacz też: Ranking wież stereo

Głośniki

To, co najważniejsze w dobrej wieży, to jej głośniki. Najlepsze wykonane są drewna pokrytego lakierem fortepianowym. Takie głośniki dają czyste, naturalne brzmienie. By dźwięk był jak najpełniejszy i obfitował zarówno w tony wysokie, jak i w mięsisty bas, kolumny powinny być wyposażone w kilka głośników. Najczęściej spotyka się 3 membrany – wysokotonową, średniotonową i niskotonową. Każda z nich odpowiada za inne pasmo dźwięku, które wypełnia się nawzajem z pozostałymi.

Wieże Philips

Dysk twardy

Zdarzyło Ci się kiedyś słuchać ciekawej audycji, którą chętnie odtworzyłbyś raz jeszcze? Niestety, nie wszystko udostępniane jest później w internecie, przez co ciężko o taką powtórkę. Całe szczęście nowsze wieże posiadają dysk twardy, na którym możemy nagrywać m.in. audycje radiowe, a także nagrania z najróżniejszych nośników. Dzięki temu nie musimy co chwilę zmieniać płyty CD, ani trzymać ulubionej muzyki na pendrivie. Wystarczy zgrać ją na dysk twardy i gotowe.

Tuner radiowy

Czym byłaby wieża, gdyby nie możliwość łapania stacji radiowych. W końcu to właśnie do słuchania radia używamy jej bardzo często. Funkcji, której nie może zabraknąć w Twoim modelu, to niewątpliwie RDS. Ten wbudowany odbiornik informacji pozwoli na wyświetlenie np. tytułu aktualnie lecącej piosenki, albo innej ważnej informacji. RDS to już niby standard, ale i tak warto sprawdzić to przy zakupie.

Stacja dokująca

Ciekawym dodatkiem jest funkcja stacji dokującej. Możemy dzięki niej słuchać muzyki bezpośrednio z telefonu. Ekran smartfona jest wtedy czymś w rodzaju panelu sterowania takiej wieży. Niestety, wadą jest to, że większość modeli przystosowana jest do współpracy z jedną konkretną marką telefonów, co dyskwalifikuje tę opcję, jeśli korzystamy z urządzeń innego producenta. Niemniej jednak, jest to na pewno ciekawy gadżet.

Wieża stereo

USB i karty pamięci, a może WiFi?

Aby nie ograniczać się jedynie do słuchania radia i płyt, wieża powinna mieć także gniazdo USB i slot na kartę pamięci. To znacznie uprości słuchanie muzyki, gdyż łatwiej zgrać coś na pendrive albo zrzucić na kartę, niż wypalać płytę (czego chyba nikt już nie robi). Jeszcze wygodniejszym sposobem jest po prostu sparowanie telefonu z wieżą. Połączyć możemy się poprzez Bluetooth lub WiFi. Ta druga opcja jest nieco lepsza, bowiem umożliwia np. słuchanie radia internetowego po podłączeniu do laptopa.

Odtwarzane formaty

Mogłoby się wydawać, że z formatami sprawa jest oczywista – będziemy korzystać tylko z tych, które są obecnie najpopularniejsze. Ale czy na pewno? Być może posiadasz w swojej płytotece starsze nagrania na płytach CD-RW albo nawet DVD, więc dobrze byłoby móc je po prostu odtworzyć. O tym, że wieża powinna obsługiwać format MP3, nie trzeba nikomu przypominać.

Wieża

Korektor graficzny

Każdy gatunek muzyczny rządzi się innymi prawami. W jednym konieczny jest mocny bas, w innym duża szczegółowość wysokich tonów. Do ustalenia najlepszego brzmienia służy korektor graficzny. Wiele producentów opracowuje też specjalne systemy poprawiające jakość, które sprawiają, że dźwięk staje się głębszy i bardziej przestrzenny. Dlaczego korektor jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, by mieć nad wszystkim kontrolę i móc wyeliminować nazbyt duże dudnienie basów, albo „syczenie” sopranów.

Aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie jest, rzecz jasna, odpowiednio więcej, ale mamy nadzieję, że wspomnieliśmy o najważniejszych. Z pewnością pomogą Ci wybrać taką wieżę, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Nie ma bowiem jednej właściwej, będącej najlepszą dla wszystkich. Dużo zależy od tego, gdzie i czego zamierzasz słuchać. Kupowanie do małego pokoju wieży o dużej mocy nie ma sensu, podobnie jak inwestowanie w high endowy sprzęt, gdy zamierzamy słuchać zwykłych empetrójek. Wybór należy do Ciebie.

blog comments powered by Disqus
Najlepsze Wieże na Rynku – Na co Zwrócić Uwagę Przy Zakupie?