PODPOWIEDZI:

Gitary Akustyczne Dla Muzyków – Podpowiadamy Jaką Gitarę Akustyczną Wybrać

Gitary Akustyczne Dla Muzyków – Podpowiadamy Jaką Gitarę Akustyczną Wybrać

Gitara to jeden z najpopularniejszych instrumentów. Chyba każdy z nas miał ją kiedyś w ręce. Najtańsze gitary można kupić już za kilkaset złotych, więc jest to świetny sposób na kontakt z muzyką. Bez względu na to, czy pragniesz zostać muzykiem folkowym, czy może liderem hard rockowej grupy, dobrze jest zacząć od gitary akustycznej. Dzięki niej nauczysz się absolutnych podstaw i wyszlifujesz swoją technikę. Tylko jak wybrać najlepszą gitarę? Co należy sprawdzić, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto?

Wielkość pudła

Choć nie zawsze widać to na pierwszy rzut oka, gitary akustyczne różnią się wielkością. Pomijając modele ½, czy ¾, które są przeznaczone dla dzieci i młodzieży, również pełnowymiarowe gitary mają różne rozmiary. Gitary z małym pudłem OM nadadzą się świetnie do fingerstyle, a dzięki niedużym rozmiarom będą idealnym partnerem podróży. Dźwięk pudeł OM jest klarowny i eksponuje wyższe tony. Miłośnicy głębszego basu powinni sięgnąć po gitary z pudłem Dreadnought, albo Jumbo, które są większe i mają pełniejsze brzmienie. Ciekawostką jest cutaway, czyli charakterystyczne wycięcie pudła z jednej strony. Ułatwia ono dostęp do wyższych progów. Jeśli nie zamierzasz grać w wysokich partiach progów, lepiej z niego zrezygnować, gdyż zmniejsza głośność gitary i nieco spłyca brzmienie.

Progi

Gitary akustyczne posiadają około 20 progów, lecz nie liczba jest tu najważniejsza. Priorytetem jest to jak zostały osadzone. Nie powinny wystawać poza podstrunnicę, gdyż możemy się przez to skaleczyć. Zwróćmy uwagę też na to, czy gitara „stroi” na progach. Zdarzają się przypadki, że na idealnie nastrojonej gitarze już od 3-4 progu spotykamy się z nieprzyjemnym fałszem. Niestety, niewiele da się z tym zrobić. Czasem pomaga regulacja pręta gryfu, ale w większości przypadku trzeba by było zmieniać menzurę albo nabijać progi od nowa. Szkoda zachodu – lepiej wybrać w pełni sprawną gitarę.

gitara akustyczna

Wysokość strun

Niezwykle ważną kwestią jest wysokość strun. Da się ją wyregulować, ale nie zawsze w zadowalający sposób. Struny powinny być na tyle nisko, by wygodnie dociskać je do gryfu, lecz na tyle wysoko, by nie obijały się o progi. Innym problemem jest skręcony gryf, wówczas jedne struny będą niżej, inne wyżej. Jeśli cokolwiek zbudzi Twoje obawy np. brzęczące struny, „głuche” progi albo trzaski, poszukaj innej gitary.

Drewno

Najlepsze gitary akustyczne wykonane są z wysokiej jakości sezonowanego drewna np. mahoniu, świerku, klonu, cedru czy hebanu. Laikowi trudno ocenić, z jakim materiałem ma naprawdę do czynienia, więc wiele zależy od uczciwości sprzedawcy i informacji, jakie wyczytamy na temat danego modelu z internecie. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy gitara nie jest pokryta grubą warstwą kryjącego lakieru. W połączeniu z niską ceną oznacza to tyle, że została wykonana z najtańszej sklejki. Duże znaczenie ma też waga. Jeśli jest niska, świadczy to o tym, iż użyto cienkiej i kiepskiej jakości sklejki. Warto pamiętać, że każdy rodzaj drewna daje inne brzmienie, więc nie ma tutaj żadnego „złotego środka”. Wiele zależy od upodobań gitarzysty.

dobra gitara akustyczna

Rozmiar strun

Struny są oczywiście rzeczą wymienialną, lecz warto już podczas zakupu gitary zdecydować się na najbardziej optymalny zestaw. Oznaczenie grubości strun wywodzi się od grubości najcieńszej z nich (wiolinowej E) np. .010, .011, .012, .013. Czym grubsze, tym głębszy i bardziej basowy dźwięk. Cieńsze struny będą lepsze dla początkujących, gdyż wymagają mniej siły, aby docisnąć je do podstrunnicy. Dzięki temu palce będą mniej boleć i będzie można skupić się na technice gry. Wraz z doskonaleniem techniki dobrze jest „ograć” grubsze komplety. Wtedy wybierzemy te, które lepiej będą pasować do naszego stylu muzycznego.

Akustyk czy elektroakustyk?

Nieco droższą, acz dającą większe możliwości alternatywą dla gitary akustycznej, jest gitara elektroakustyczna. Ma ona te same zalety co gitara akustyczna, można na niej grać bez zasilania, lecz umożliwia współpracę ze wzmacniaczem. Dzięki temu dużo lepiej sprawdzi się choćby podczas występów na scenie. Wbudowany przetwornik umożliwia także korekcję dźwięku takiej gitary.

gitara elektroakustyczna

Gitara klasyczna

Inną alternatywą dla gitary akustycznej jest gitara klasyczna. Posiada szerszy gryf i mniejsze pudło rezonansowe, przez co jest cichsza. Ze względu na nylonowe, a nie stalowe struny, charakteryzuje się bardziej miękkim dźwiękiem. Najczęściej używana jest przez gitarzystów flamenco i klasycznych, ale świetnie nadaje się do nauki gry. Szeroki gryf wymaga poprawnej techniki i nie pozwala pójść na skróty.

Akcesoria

Zakup gitary wiąże się z koniecznością nabycia dodatkowych akcesoriów. Niezbędny będzie stroik gitarowy, który wyręczy nas w poprawnym strojeniu. Równie przydatny jest statyw, w końcu gdzieś trzeba gitarę odkładać. Możemy kupić rozkładany statyw podłogowy, albo przykręcany do ściany. Jeśli zamierzasz zabierać gitarę ze sobą, kup odpowiedni pokrowiec. Pamiętaj o tym, by dobrać właściwy rozmiar. Uniwersalne pokrowce nie zawsze będą pasować do dużych gitar typu jumbo. Dla tych, co chcieliby grać w innych tonacjach, niezastąpiony będzie zaś kapodaster. I najważniejsze – kostki (zwane też piórkami albo plektronem). Mają różne grubości i rozmiary. Kup więcej – tak na zapas.

Zakup pierwszej gitary jest dość trudny, zwłaszcza gdy dopiero uczymy się gry. Ciężko jest wówczas ocenić, co w danym modelu jest dobre, a co złe. Najlepiej zabrać ze sobą bardziej doświadczonego kolegę, który fachowo doradzi i pomoże podjąć właściwą decyzją. Równie pomocne będą dla Ciebie nasze rankingi, w których cyklicznie informujemy co w gitarowym świecie piszczy. Znajdziesz w nich najpopularniejsze modele, które z pewnością Cię zainteresują.

blog comments powered by Disqus
Gitary Akustyczne Dla Muzyków – Podpowiadamy Jaką Gitarę Akustyczną Wybrać